Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Mahkemede işkenceleri anlatan Ayten Öztürk’e iki kere ağırlaştırılmış müebbet

Lübnan’dan kaçırılıp özel uçakla Türkiye’ye getirildikten sonra Ankara’da 6 ay ağır işkenceler gören Ayten Öztürk’e, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada iki kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkemede gördüğü işkenceleri anlattı: İçişleri Bakanı, “Bu ülkede işkence yok” dedi ama var. 6 ay boyunca akıl almaz işkenceler yaşadım. Birçok insan bunu yaşadı.”

BOLD – Ayten Öztürk’ün, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın 31. duruşması görüldü. Ayten Öztürk’e iki kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayten Öztürk ev hapsiyle tahliye edildi.

Öztürk duruşmada Ankara’da bir kamu kurumuna ait olduğunu belirttiği bir çiftlikte 6 ay boyunca yaşadığı işkenceleri yeniden anlattı. Halkın Hukuk Bürosunun paylaşımlarına göre Öztürk, duruşmada şunları söyledi:

 • Ben Antakyalı, demokrat bir ailenin kızıyım. Devrimci, demokrat kimliğim nedeniyle geçmişte gözaltılar ve beraatle sonuçlanan tutuklamalar yaşadım.
 • Ülkemizde ve dünyada yaşanan haksızlıklara, adaletsizliklere, halkların ezilmesine karşı duyarlı bir yaşam sürdüm, hala da sürüyorum.
 • Ben, terörist değilim. Halkını, vatanını seven, adil, özgür, bağımsız bir gelecek için demokratik, meşru temelde mücadele eden bir insanım.
 • Arap kökenli olmamdan dolayı Suriye’de yaşayan akrabalarım vardır. Geçmişten beri bayramlara da gidip geliriz.2010’da da akrabalarımın yanında Suriye’nin Lazkiye şehrine gittim.2011’de orada savaş çıkınca geri gelemedim. Bir süredir Suriye’de akrabalarımla yaşıyordum.
 • 2011’de orada savaş çıkınca geri gelemedim. Bir süredir Suriye’de akrabalarımla yaşıyordum. 2018’de savaş kızışınca oradan Avrupa’ya gitmek istedim. Lübnan’da kaçakçılardan temin ettiğim bir pasaportla Avrupa’ya vizesiz gidecekken Lübnan Havaalanından gözaltına alındım.
 • Havaalanından 08.03 2018’de gözaltına alındığımda hatırladığım kadarıyla üzerimde 200 dolar, 5 Türk lirası ve bozuk Suriye parası vardı. Lübnan’da dolar kullanılıyordu. Bozuk Suriye parası da orada yaşadığım için vardı. 5 Türk lirası ise yıllardır ülkemden hatıra olarak cüzdanımdaydı.
 • “Bizim yargılamayla ilgisi yok bunun” diyor mahkeme başkanı, benim yaşadıklarımın hiçbir önemi yok mu?
 • Bunu anlatma amacım, bu işkencelerin sürmemesidir. Ben bunları yaşadım, başka insanlar yaşamasın.
 • Yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra yine saldırgan ve koştururcasına uçaktan indirildim. İnerken bana işkence yapıldığını, kaçırıldığımı haykırmak istedim. Ama ağzımı açar açmaz bantladılar.
6 AY BOYUNCA AKIL ALMAZ İŞKENCELER YAŞADIM
 • İki-üç kişi bana saldırıp tüm elbiselerimi birkaç saniyede çıkardı. Çırılçıplak bir şekilde sert süngerli bir hücreye konuldum.
 • Gözlerim bağlı ellerim arkadan kelepçeliydi. Bazen onların verdikleri giysilerle bazen de çıplak halde orada tutuyorlardı.
 • Bu hücrede 6 ay boyunca akıl almaz işkenceler yaşadım. İlk 3-4 ay gözlerim hiç açılmadı. Kelepçelerim çözülmedi.
 • Benimle diyalog kurmak istiyorlardı. Benim, beni kaçırıp insanlık dışı işkenceler yapan insanlarla konuşacak bir şeyim yoktu.
 • Bana “senin kimseyi öldürmediğini biliyoruz” diyorlardı, ama işbirlikçilik yapmak zorunda olduğumu söylüyorlardı.
 • Ben size bunu neden anlatıyorum? Çünkü böyle bir işkence var ve bu Ankara’da resmi bir kurumun alt katıydı.
HALA VÜCUDUMDA ELEKTROŞOK İZLERİ VAR
 • Ben işkencehanede olmama rağmen, ailemin yanına gidip beni soruyormuş devlet yetkilileri.
 • Hala vücudumda elektroşok izleri var. Oraya girmeden 65 kiloyken, çıktığımda 40 kiloydum.
 • Avukatlarıma tutunarak ilk mahkememe çıkabildim.
 • Tecavüz girişimleri, elektrik, askı işkenceleri, hücreye sıcak-soğuk hava vermek gibi birçok işkence gördüm.
 • Size göre bunlar davayla ilgili olmayabilir ama bana göre ilgilidir.
BU ÜLKEDE İŞKENCE VAR BEN YAŞADIM
 • Geçen gün İçişleri Bakanı açıklama yaptı, “Bu ülkede işkence yok” dedi ama var. Ben yaşadım, birçok insan bunu yaşadı.
 • Bir kişi demiş ki “Kaldırımda bir kadını gördüm.” ben orada değildim ama orada olsam bile bu olayı yönlendirdiğim nasıl anlaşılıyor?
 • Ben bunlara sessiz kalmayacağım. İstenen ceza da gördüğüm işkenceler de demokrat düşüncelerim ve ailem sebebiyledir. Abim infaz edildi. Yengem 19 Aralık katliamında diri diri yakılan kadınlardan biriydi.
 • Ablam ise ölüm orucunda yaşamını yitirdi. Biz kalabalık bir aileydik ama yıllar sonra 2 kişi kaldık bu aileden. Bir aileye çektirilen bu zulüm fazladır. Ben de bu insanlardan biriyim. İşkencede yok edemediler, şimdi bu dosyayla bunu yapmaya çalışıyorlar.
 • İnsanlar adalet için ölüyor. Ebru Timtik adil yargılanma hakkı için yaşamını yitirdi. Adaletin olmadığını biliyoruz. Bir kişinin beyanıyla ölüme mahkum edilmek isteniyoruz. Bu tarihe geçecek bir duruşmadır ve siz de tarihe geçeceksiniz.
 • Çocuklarınıza, torunlarınıza rahat rahat hesap verebilmenizi istiyorum. Aksi halde çocuklarınızın bakışlarında, torunlarınızın bakışlarında ben olacağım. Bana yapılan adaletsizlikler olacak. Adil yargılanmak istiyorum, beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum.

Ankara’daki işkence merkezinde 6 ay işkence gören Ayten Öztürk her şeyi anlattı

Gündem

Konutuna dönen Sedat Peker başından geçenleri anlattı: Bir umuttur yaşamak

Sosyal medyadaki paylaşımlarına dünden beri ara veren Sedat Peker’in yakalandığı iddia ediliyordu. Türkiye saati ile gece yarısı konutuna dönen Peker, hakkında çıkan ‘operasyonla yakalandı’ iddialarını yalanladı, yarım kalan hikayeyi tamamlama sözü verdi.

BOLD – Sedat Peker’in öğlen saatlerinde Dubai’deki konutundan polisler tarafından alındığı Emre Olur tarafından paylaşılmıştı. Peker’den Türkiye saati ile gece yarısına kadar haber alınamadı. Saat 00.25 sıraları Peker sosyal medya hesabından konutuna döndüğünü duyurdu.

Sedat Peker paylaşımında, “Kıymetli dostlarım, öğle saatlerinden itibaren kaldığım mekandan yetkililerle beraber ayrıldım. Şu an kaldığım mekana, ailemin yanına geri geldim. Hakkımdaki iddiaların yoğunluğu nedeniyle karşılıklı sohbette bulunduk.

Şahsım hakkında herhangi bir Interpol kararı olmadığı için, tüm herkes gibi ülkelerinde misafir olarak bulunduğumu söylediler. Hakkımda birçok suikast ihbarı olduğunu bana ilettiler, hepimizin bildiği gibi. Ülkeden ayrılmamda veya ülkede kalmamda herhangi bir sorunun olmadığını da bana ilettiler” dedi.

RESMİ BİR OPERASYON İMKANSIZ

Aydınlık Gazetesi’nde hakkında çıkan haberleri yalanlayan Peker, “SAT timlerinin ve MİT timlerinin yaptığı operasyonla yakalandığım asla doğru değildir. Zaten ben uluslararası hukuka göre aranan bir kişi değilim. Bu sebeple yüce devletimizin bana resmi bir operasyon düzenleyebilmesi de mümkün değildir. Her normal insana davrandıkları gibi bana da kibar bir şekilde davrandılar. Süslü Sülü, benim ahiretliğim, Derin Mehmet, Pelikancılar, ve diğer zevatın tamamı; bizde söz namus. Eğer ölmez sağ kalırsak, bu hikayeyi tamamlamaktan geri durmayacağız. Tabi ki bu süre zarfında gereği eğer yapılmazsa, yapmayanlarla ilgili söyleyecek sözlerimiz de elbet olacaktır. Beni sevdiği için dua edenlere, beni sevmediğinden dolayı sadece çocuklarıma ve aileme iyi dilek dileyenlere tüm kalbimle teşekkür ederim. BİR UMUTTUR YAŞAMAK” ifadelerini kullandı.

BEĞENİ YAĞDI

Akıbeti merak konusu olan Sedat Peker’in dönüş paylaşımlarına beğeni yağdı. Peker’in bugün yaşadıklarını anlattığı 6 paylaşım, ilk yarım saatte 50’şer binden fazla beğeni aldı.

Sedat Peker yakalansa da kasetleri hazır: Gereken her şeyi herkes öğrenir

 

Okumaya devam et

Gündem

Can Dündar’dan efsane Sedat Peker paylaşımı: Hiç aklıma gelmezdi

Cezaevinde kaldığı dönemde Sedat Peker’den ölüm tehdidi alan gazeteci Can Dündar, öldürülmüş olma ihtimali dile getirilen Sedat Peker’in hayatından endişe ettiğini yazdı.

BOLD – Dubaili yetkililerle görüşmeye giden Sedat Peker öğlen saatlerinden bu yana ikamet ettiği konuta dönmedi. Basın danışmanı Emre Olur, Sedat Peker’in hayatından endişe ettiklerini söyledi.

CAN DÜNDAR’DAN PEKER PAYLAŞIMI

MİT Tırları olarak bilinen davada devlete ait sırları açıkladığı gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Can Dündar, geçenlerde cezaevinde yaşadığı bir anısını paylaştı.

Dündar, aynı cezaevinde kalan Sedat Peker’in kendisine ölüm tehditler yazılı bir not gönderdiğini anlattı. Davanın bir duruşması sonrası Can Dündar onlarca gazeteci ve ailesinin gözleri önünde silahlı saldırıya uğradı. Dündar şans eseri yara almadan kurtuldu.

HİÇ AKLIMA GELMEZDİ

Can Dündar şimdi kendisini ölümle tehdit eden Sedat Peker’in hayatından endişe ediyor. Endişelerini sosyal medyadan paylaşan Can Dündar, “Beni ölümle tehdit etmiş adamın ölümünden endişe edeceğim, hiç aklıma gelmezdi” ifadelerini kullandı.

Sedat Peker yakalansa da kasetleri hazır: Gereken her şeyi herkes öğrenir

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker yakalansa da kasetleri hazır: Gereken her şeyi herkes öğrenir

Sosyal medyada Sedat Peker’in yakalandığına ilişkin bir takım paylaşımların dolaşıma girmesinin ardından Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur ile görüşen gazeteci Alişer Delek olayın detaylarını sosyal medya hesabından paylaştı. Delek, Olur’un Sedat Peker’in yakalanması halinde bir takım belge ve kayıt bıraktığı imasını da paylaştı.

BOLD – Videolarıyla gündemi sarsan Sedat Peker’in Dubai’de yakalandığı iddiası gün boyu sosyal medyada yer aldı. Halk Tv’de Barış Pehlivan’a açıklamalarda bulunan Peker’e yakın isimlerden Emre Olur, Sedat Peker’in Dubaili yetkililerle görüşmede olduğunu söyledi.

Öte yandan sosyal medya hesabından Emre Olur’la yaptığı görüşmeyi anlatan gazeteci Alişer Delek de Peker’in, Dubai’de kaldığı konuttan polisler tarafından Türkiye saati ile 12.00’de bir yere götürüldüğünü aktardı.

Dubaili yetkililerin Peker’in yalnız gelmesini istediğini belirten Delek, “Peker’in tek gelmesini ve üzerine bir elektronik cihaz almamasını istiyorlar. Sedat Peker bu “daveti” kabul ediyor. Telefonla görüştüğümüz sırada konuttan Emre Olur’a bir telefon geldi” dedi.

Peker’den henüz bir haber alınamadığını belirten Delek, “Türkiye saati ile 22:16’da gelen bu görüşme sayesinde Sedat Peker’in hala konuta dönmediği bilgisini aldık. Nerede olduğu ve ne zaman döneceği ailesi tarafından bilinmiyor” ifadelerini kullandı.

BELGE VEYA KAYIT BIRAKTI MI

Ailenin Peker hakkında endişeli olduğunu söyleyen Delek, “Emre Olur, Sedat Peker’in gözaltına alınması ya da öldürülmesi dahil endişeli olduklarını söyledi. Böyle bir durumda yayınlanmak üzere bir belge ya da kayıt bıraktı mı diye sordum. ‘Gereken her şeyi gereken herkes öğrenir’ yanıtını aldım. Emre Olur, Peker hakkında Türkiye tarafından 10 kez Interpol başvurusu yapıldığını ve bu başvuruların ‘Peker’in açıklamaları siyasi’ olduğu gerekçesiyle reddedildiğini de iddia etti” diye konuştu.

Bunlardan Erdoğan da sıkıldı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0