Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Recep Tayyip Erdoğan ‘Kabil teklifi’ ile NATO’da prestij peşinde

Erdoğan, Belçika’da Joe Biden ile görüşmeden hemen önce Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamaya yönelik teklifini NATO’ya iletti. Batı ile ilişkileri yumuşatmayı amaçlayan Erdoğan, bu hamleyle NATO içinde prestij artırmayı hedefliyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında ilk yüz yüze görüşme 14 Haziran’da Brüksel’de gerçekleşecek. Deutsche Welle Türkçe’den Hilal Köylü’nün aktardığına göre Ankara-Washington-Brüksel hattında ‘tarihi diplomatik müzakere’ süreci yaşanıyor.

Rusya’dan yaklaşık 1.3 milyar dolara S-400 hava savunma sistemi aldığı için ABD yaptırımlarıyla karşılaşan Ankara’nın S-400’leri elden çıkarması için baskıyı artıran Washington yönetimi, Ankara’nın Erdoğan-Biden görüşmesine daha net bir tutumla katılmasını sağlıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bunun için son olarak “Türkiye NATO müttefiki gibi davranmıyor. Sadece S-400 konusunda değil Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden ve insan hakları alanında yaşananlardan endişeliyiz” demekten geri durmadı.

Görüşmeye pozitif bir gündem oluşturma amacıyla katılmaya çalışan Ankara ise ikili ilişkileri rayına oturtmak için her iki tarafın da atacağı adımlar olduğu mesajı vermeye devam ediyor.

Türk diplomatik yetkililer, Washington’la yoğun bir diplomasi trafiğinin yaşandığını, Erdoğan-Biden görüşmesinde hiçbir konunun havada bırakılmaması konusunda karşılıklı anlaşmaya varıldığını anlattı. İki NATO müttefikinin çözemeyeceği sorun olmadığını söyledi.

Akıllarda ise, Amerika’nın bir NATO müttefikinde olmasını asla kabul edemeyeceğini söylediği S-400’ler sorununun nasıl çözüleceği var.

DAHA NORMAL BİR DÜZEY

Washington’da Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağaptay, S-400’lerin Türkiye-ABD ortak gözetimine alınacağını iddia etti. Türkiye’deki S-400’lerin bir NATO üssüne taşınması anlamına gelen bu iddia Ankara ve Washington kulislerini hareketlendirirken, Türk Dışişleri yetkilileri sadece Washington yönetimiyle müzakerelerin sürdüğünü söylemekle yetiniyor. Zirvenin en önemli konusunun S-400 olduğunu belirten aynı yetkililer, Washington yönetimiyle ortak bir mutabakata varılması halinde Türk-Amerikan ilişkilerinin “daha normal” bir düzeyde ilerleyeceğinin görüleceğini dile getiriyor.

TÜRKİYE’NİN TAVİZİ

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen de Amerika’nın S-400 meselesinde tutumunu sertleştirdiğini anlatıyor. “Çünkü Aralık 2020’de, 2021 yılının Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası çıktı ve bu yasada S-400 ve CAATSA yaptırımlarına yönelik olarak da bir yasa maddesi onaylandı. Bu yasa maddesine göre CAATSA yaptırımlarının kaldırılması için Türkiye’nin S-400 sistemlerini elden çıkarması lazım” hatırlatmasını yapıyor.

Türkiye’nin S-400’lere hem 1.3 milyar dolarlık bir harcama yaptığı hem de S-400’ler üzerinden siyasette çalkantı yaşadığı için S-400’ler konusunda siyaseten geri adım atmasının zor olduğunu anlatan Ülgen, Ankara ile Washington’ın üzerinde anlaşabileceği formül ne olur diye düşünüldüğünde yeni yeni önerilerin gündeme getirilmesinin doğal olduğunu söylüyor.

Ülgen, Ankara ve Washington kulislerini hareketlendiren son önerinin özünün Türkiye’nin S-400 kullanımını şarta bağlamayı kabul etmesi olduğuna dikkat çekiyor. Ülgen, “Türkiye’nin tabii ki egemen hakkıdır S-400 almak ama kullanımını şarta bağlamayı kabul etmek o haklardan biraz geri adım atmak olacak. Şartların ne olacağı konusunda taraflar arasında bir anlaşma sağlanırsa o zaman bu sistemin denetimine dair kuralların getirilmesi gündeme gelecek. O zaman İncirlik meselesi konuşulacak” diyor. Ülgen, işin kritik tarafının da İncirlik değil, hangi şartlarda mutabakat sağlanacağı konusu olduğunu söylüyor.

Bunun net bir taviz olduğu görüşünü savunan Ülgen, “Türkiye kendi inisiyatifinde olan bir kararı artık Türk-Amerikan ilişkilerinin konusu haline getiriyor. Ama nihayetinde bunun bir müzakere konusu olduğunun altını çizmek lazım. Bunun karşılığında ne alındığına bakmak lazım” diyor.

YENİ BİR DİPLOMATİK GİRİŞİM

S-400 sorununu çözmek için çeşitli öneriler üzerinde duran Ankara, NATO zirvesi öncesi bir başka diplomatik girişimde daha bulundu. Türkiye’nin NATO’ya belli şartlar altında Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nı koruma ve işletme teklifinde bulunduğu ortaya çıktı. ABD ve NATO’nun tamamen çekileceği bir bölgede Türkiye’nin güvenliği sağlamak istemesi Ankara’nın ABD ve NATO’yla son dönemde S-400’ler konusunda yaşanan gerilimi düşürmeye, pozitif gündem yaratmaya dönük arayışının bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Bizim şartlara bağlı olarak Afganistan’da kalma niyetimiz var. Şartlarımız; siyasi, mali ve lojistik destek” açıklamasının ardından dikkatler NATO’dan gelecek yanıta çevrildi.

EN AZ RİSK TÜRKİYE’NİN

NATO’nun Afganistan’daki en yüksek sivil temsilciliğini de yapmış olan eski dışişleri bakanlarından Hikmet Çetin, Ankara’nın bu önerisini olumlu buluyor. Çetin şöyle diyor: “Batı’yla ilişkileri birden bire düzeltmez ama NATO’ya olumlu yansır. Afganistan’da Taliban dahil herkes Türkiye’ye sempatiyle yaklaşır. Türkiye, kardeş ülkedir. Afganistan’da barış görüşmeleri sürüyor. Türkiye daha önce de Kabil Havalimanı’nda güvenliği sağladı. Şimdi yine yaparsa bu görevi bölgesel etkinliği ve gücü artar.”

Güvenliği sağlama görevinin her ülke için riskli olduğunu ancak Türkiye için daha az riskli olacağını dile getiren Çetin, “Asker olan her yerde risk vardır ama Afganistan’da en az risk Türkiye içindir” yorumunu yapıyor.

EDAM Başkanı Sinan Ülgen de, “Türkiye zaten Kabil’de konuşlanmış, havaalanının da güvenliğini sağlayan ülkeydi. Şimdi bunu daha geniş çaplı yapmayı düşünüyor. Bu açıdan baktığımızda evet risk ama karşılığında da Türkiye’nin hem Türk-Amerikan ilişkileri hem de Afganistan’a istikrar sağlanması, hem de Türkiye’nin bölgesel etkisi bakımından elde edeceği kazanımlar var” diyor.

BAŞKA BİR ÜLKE YOK

Alman Marshall Fonu (GMF) Türkiye Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı da benzer düşüncede. Ünlühisarcıklı “Türkiye’nin dışında bunu gerçekleştirebilecek olan bir NATO ülkesi yok. Kaldı ki Taliban’la sürekli, gerçek zamanlı bir iletişim hattı olduğu için Türkiye’nin orda siyasi avantajları da var. Türkiye bu misyonu yerine getirebilir, dolayısıyla bu NATO içinde de Türkiye’ye daha fazla prestij kazandırır” yorumunu yapıyor.

ABD Başkanı Joe Biden 11 Eylül 2001’deki saldırıların bu yıl 20. yıldönümü olduğunu belirterek Afganistan’daki birliklerin çekilmesinin tamamlanacağını söylüyor. Afganistan’da son günlerde şiddet sürekli tırmanırken, Taliban’ın uluslararası güçlere saldırmama yükümlülüğünün olmadığını açıklaması ülkedeki yabancı askerler açısından güvenlik riskini daha da büyütüyor. 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan’ı bombalamaya başlayan Amerika, Taliban’ı geriletmek için uluslararası güçlerden de destek almıştı. 2002’de Afganistan’daki güvenlik ve yardım harekatına katkıda bulunmaya başlayan Türkiye’nin bölgede bu amaçla yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Kabil’de 2012’de meydana gelen bir helikopter kazasında 12 Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye’nin Afganistan’daki varlığına yönelik tartışmalar üzerine Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, Türk askerinin Afganistan’da ulusal güvenlik güçlerini eğitmek, Afgan halkına güvenlik ve istikrar konusunda yardım etmek amacıyla bulunduğu vurgulanmıştı.

 

Dünya

Türkiye, İtalya ve Yunanistan’ı daha zor günler bekliyor

Orman yangınlarının sürdüğü Akdeniz ülkelerinde aşırı sıcaklara karşı yeni uyarılar yapıldı. Yunanistan’da sıcaklığın rekor kırması beklenirken aşırı sıcaklardan Türkiye ve İtalya’nın da etkileneceği tahmin ediliyor.

BOLD – Aşırı sıcakların etkisinde olan Türkiye ve Yunanistan’da önümüzdeki günlerde havanın 40 derecenin üzerinde seyredeceği bildiriliyor. İtalya’nın Sicilya adası aşırı sıcaklık ve kuraklığa teslim.

YANGIN BÖLGELERİNDE SICAKLIK VE RÜZGAR ETKİLİ OLACAK

Türkiye’de orman yangınlarının sürdüğü Antalya ve Muğla’da hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde kalmaya devam edeceği, tatil beldesi Bodrum’da da rüzgarın saatte 30 km. hızla eseceği tahmin ediliyor.

Bölgede etkili olan rüzgar günlerdir süren yangınların söndürülmesi çalışmalarını da zorlaştırıyor.

YUNANİSTAN’DA AŞIRI SICAKLAR 1 HAFTA DAHA DEVAM EDECEK

Aşırı sıcakların etkisini sürdürdüğü Yunanistan’da hava durumunda gelecek haftaya kadar değişiklik beklenmiyor. Yunanistan Meteoroloji Kurumundan yapılan açıklamada, sıcaklığın gelecek haftaya kadar 44 derece dolayında seyretmesinin beklendiği açıklandı.

Aşırı sıcakların insanlar kadar enerji sistemlerini de olumsuz etkilemesi beklendiğinden farklı alanlarda görevli teknik ekiplerin alarma geçirildiği bildirildi.

Devam eden aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle sivil savunma da yeni yangınlar çıkması tehlikesine dikkat çekti. Dün Mora Yarımadası’nda çıkan büyük yangının, yangın söndürme uçakları ve helikopterlerin yoğun müdahaleleri üzerine güçlükle kontrol altına alındığı bildirildi.

YENİ BİR SICAKLIK REKORU KIRILMASINDAN KORKULUYOR

Yunanistan’da meteorologlar, yaşanan aşırı sıcakların 1987’de görülene benzediğini, o zaman da günlerce 40 derecenin üzerinde seyreden sıcaklar yüzünden ülkede yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Meteorologlar önümüzdeki günlerde yaşanması beklenen aşırı sıcakların 1977’deki rekora yaklaşmasından endişeli. 1977’de Atina’nın batısında bulunan Elefsina’da 48 derece sıcaklık ölçülmüş, bu da şimdiye kadar Avrupa’da kayıt altına alınan en yüksek sıcaklık olarak tarihe geçmişti.

İTALYA DA SICAKLIK VE KURAKLIĞA TESLİM

İtalya’da ise yangınların en etkili olduğu tatil bölgesi Sicilya’nın doğusundaki Katanya’da yangının yoğun hasara neden olduğu, Başbakan Mario Draghi’nin bölgeye başka yerlerden yeni itfaiye ekiplerinin gönderilmesine ilişkin bir kararnameyi dün imzaladığı bildirildi.

Yangınların devam ettiği Sicilya için ise orta seviyede alarm derecesinin geçerli olacağı haber verildi. Bölgede hava sıcaklığı son günlerde 40 derecenin üzerinde seyrediyordu. Aşırı sıcaklar, kuraklık ve rüzgar nedeniyle bölgede çok sayıda noktada yangın çıkmış ve hızla yayılmış, özellikle turizm bölgesi olan Sardunya Adası’daki yangınların büyük hasara neden olduğu bildirilmişti.

AB 3 uçak gönderiyor: Atina’nın yardım teklifi havada kaldı

Okumaya devam et

Analiz

AB 3 uçak gönderiyor: Atina’nın yardım teklifi havada kaldı

Avrupa Birliği, Türkiye’deki yangınlara müdahale için üç uçak göndereceğini açıkladı. Daha önce yardım teklifinde bulunan ve Türkiye’den bu konuda bir cevap verilmeyen Yunanistan da “Ülkemizdeki yangınlara rağmen Türkiye’ye yardım teklifimiz halen geçerli” dedi. AKP yönetiminden bu konuda bir ses çıkmadı.

BOLD ANALİZ – Avrupa Komisyonu, Türkiye’de devam eden yangınlara müdahale etmesi için İspanya’dan iki adet, Hırvatistan’dan bir adet Canadair tipi uçak gönderileceğini açıkladı. Türkiye’deki yangın felaketini yakından izleyen ülkelerin arasında bulunan Yunanistan ise Türkiye’ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

8 Temmuz – 1 Ağustos arasında 32 ilde çıkan 119 yangın kontrol altına alınırken, 3 ilde yedi yangın devam ediyor. Yangınlarda can kaybı 8’e yükseldi.

2 UÇAK İSPANYA’DA 1 UÇAK HIRVATİSTAN’DAN

Türkiye’nin AB (Avrupa Birliği) Sivil Koruma Mekanizması’nı devreye soktuğu belirtilen açıklamada, gönderilen uçakların 2019 yılında kurulan ve Avrupa’nın sivil değerlerini korumak amacında olan ‘rescEU’ programında yer aldıkları aktarıldı.

Avrupa Kriz Yönetim Komiseri Janez Lenarčič, “AB, bu zor zamanlarda Türkiye ile sonuna kadar dayanışma içindedir. Yardım teklif eden bütün ülkelere çok teşekkür ediyorum. Aklımız sevdiklerini kaybeden Türkler ve öldürücü yangınlarla mücadele için elinden geleni yapan cesur insanlar ile beraber. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız” dedi.

AB’nin 7/24 devrede olan Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin Türk yetkililerle sürekli iletişim halinde olduğu vurgulandı.

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ise attığı tweetinde mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını, bu görüşmede yangın uçağı gönderme kararlarını ilettiklerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu tweete teşekkür ederek yanıt verdi.

29 TEMMUZ’DA YARDIM TEKLİFİNDE BULUNMUŞTU

Daha önce yardım teklifinde bulunan ve AKP yönetiminden bu konuda bir cevap verilmeyen Yunanistan ise Türkiye’ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Başka bir yardım talebi gelirse de göndermeye hazır olduklarını belirten Yunanistan, Türkiye’den teşekkür dışında olumlu bir yanıt gelmediğini aktardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’deki yangınların yayıldığı 29 Temmuz’da “Türk dostum Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu telefonla aradım, kendi seçim bölgesi olan Antalya’da çıkan yangınlardan dolayı duyduğum samimi üzüntülerimi dile getirdim ve kendisine Yunanistan’ın yangın söndürme faaliyetleri için her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu söyledim” açıklamasını yapmıştı.

ATİNA’NIN YARDIM TEKLİFİ HALA GEÇERLİ

Yunan hükumeti, ülkede çıkan yangınlara rağmen Türkiye’den talep geldiği anda Yunan itfaiye ve kurtarma birimlerinin yardıma gönderilmesi teklifinin halen geçerli olduğunu açıkladı.

Türkiye’deki yangınlarla ilgili haberler Yunan basınında hemen her gün takip ediliyor.

Yunan basınında yer alan haberlerde havadan söndürme araçlarının yetersiz kalması üzerine Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve İran gibi ülkelerden yardım talebinde bulunduğu, ancak Yunanistan’dan gelen teklifleri yanıtsız bıraktığına dikkat çekildi.

YUNANİSTAN’DA ORMAN YANGINLARI SÜRÜYOR

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Ahaia bölgesinde hafta sonu çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Söndürme çalışmalarına 294 itfaiye personeli, 7 piyade ekibi, 77 itfaiye aracı, 7 helikopter ve 5 uçak ile müdahale ediliyor.

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamada, yangını kontrol altına alma çalışmalarının aralıksız sürdüğü, Ziria, Kranidi ve Almiro bölgelerinde bazı köylerin tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.

Yunan basınındaki haberlerde, sahil şeridindeki Panagopulos bölgesinde, yoğun dumandan etkilenen yaklaşık 110 çocuğun bulunduğu bir tatil kampının tahliye edildiği, yangın nedeniyle Rio – Antirio köprüsünün bir süre trafiğe kapatıldığı kaydedildi.

Ülkede geçen hafta, başta Atina yakınlarındaki Dionisos bölgesi olmak üzere Magnisia ve Preveza bölgelerinde yüzlerce hektarlık ormanlık arazi kül olmuş, çok sayıda ev ve araç kullanılamaz hale gelmişti.

Yangınlarda yetersiz kalan iktidardan ‘aciz’ tepkisi

Okumaya devam et

Dünya

İtalya orman yangınlarıyla nasıl baş ediyor?

Akdeniz çevresinde yer alan İtalya da Türkiye ve Yunanistan gibi orman yangınlarıyla baş etmeye çalışıyor. İtalyan İtfaiyesi, yaz aylarında 800’ü aşkın yangın ihbarına müdahale ettiklerini söyledi.

BOLD – İtalya’nın Sicilya adası başta olmak üzere güney bölgeleri, orman ve kırsal alanlarda çıkan çok sayıdaki yangınla mücadele ediyor.

İtalyan İtfaiyesi, ülke genelinde 250’si Sicilya’da, 130’u Puglia ve Kalabriya’da, 90’ı Lazio’da, 70’i de Kampanya bölgesinde olmak üzere 800’ü aşkın yangına müdahalede bulunduklarını açıkladı.

SİCİLYA’DAKİ YANGINLAR HALA SÖNDÜRÜLEMEDİ

Sicilya adasındaki yangınlar son dönemlerde sert rüzgarın da etkisiyle pek çok noktada devam ediyor.

Yangın söndürme faaliyetlerine uçak ve helikopterler de havadan destek sağlıyor.

İtalya Sivil Savunma Ajansı, yangınlarla mücadelede kullanılmak üzere ülke genelinde 16 farklı üste konuşlanmış 30 yangın söndürme uçağına sahip.

İtfaiye ekipleri özellikle Sicilya’nın iki büyük kenti Palermo ve Katanya yakınlarındaki yangınları söndürmek için aralıksız çalışıyor.

Yangınlar Sicilya’nın Syracuse ve Messina kentlerini de etkiliyor.

KUNDAKLAMA İÇİN DAHA FAZLA CEZA İSTENİYOR

Sicilya Bölge Valisi Nello Musumeci, bazı yangınların kundaklama sonucu çıktığını, diğerlerinin ise sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşması nedeniyle doğal sebeplerle oluştuğunu söyledi.

İtalya’da kundaklama eyleminde bulunanlara hapis cezası verildiğini belirten Musumeci,  ancak kundakçılara verilen cezanın genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında olduğunu, bunun yerine müebbet hapis cezası getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

KATANYA’DA DA DURUM CİDDİ

Katanya’nın güney kesiminde yangın ve yoğun duman sebebiyle sahil şeridinde sıkışan yaklaşık 200 kişi polis ekipleri tarafından deniz yoluyla tahliye edildi.

Sahildeki bazı tesisler alevlerden etkilenerek kullanılamaz hale geldi.

Katanya Havaalanı, alevlerle mücadele eden helikopter ve uçaklara öncelik vermek için kısa süreliğine kapatıldı.

Ülkede geçen hafta sonu da Sardinya adasının batısındaki Oristanese kırsalında 20 bin hektar arazi yanmış, 1500 kişi yerinden olmuştu.

Komşu da yanıyor: Yunanistan’da 58 noktada yangın çıktı

Okumaya devam et

Popular

Shares