Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

314. madde sopası: 426 bin soruşturma 264 bin kişiye ceza

Türk Ceza Kanununun 314’nci maddesinden açılan davalar, maddenin toplumun farklı kesimleri için adeta bir sopa olarak kullanıldığını ortaya koydu. Adalet Bakanlığının rakamlarına göre son 2013-2020 yılları arasında TCK 314. maddeden 426 bin soruşturma açıldı. Son 4 yılda 266 bin kişiye ceza verildi. Cezai hükümlerin muğlaklığı nedeniyle terörle ilgisi olmayan bireyler tutuklanıyor. AKP iktidarı da bu maddeyi muhalifleri susturmak için kullanıyor. 

BOLD ANALİZ – Terörle Mücadele Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nun 314/2. maddesinde düzenlenen silahlı terör örgütü üyeliği suçu AKP iktidarının yargı eliyle toplumu baskı altında tutmak için kullandığı bir araca dönüştü. Savcılar ve mahkemeler, belirsiz terörle mücadele mevzuatını suistimal ederek onbinlerce kişiye soruşturma açıp binlerce kişiyi hapis cezasına çarptırdı.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün adli istatistik raporunda yer alan rakamlar, son yıllarda savcıların TCK’nın 314. maddesini bireyler üzerinde daha fazla kullandığını gösteriyor. Tutuklu Avukatlar İnisiyatifi’nin Türkiye Adalet Bakanlığı’nın son altı yıldaki faaliyetlerine ilişkin istatistikleri üzerinde gerçekleştirdiği ankete göre, savcılar tarafından bireyler üzerinde terörle mücadele yasası kullanımında sürekli bir artış var.

Adalet Bakanlığı TCK 314. madde kapsamında 2013 yılında açılan soruşturma sayısı.

The Arrested Lawyers (Tutuklu Avukatlar İnisiyatifi)’in Adalet Bakanlığı verilerinden derlediği rapora göre 2013 yılında TCK’nın 314. maddesinde 8.416 soruşturma yapılırken, 15 Temmuz’un ardından soruşturmalar rekor sayıda arttı. TCK 314’ten 2017 yılında 146.731 soruşturma yürütüldü. 8 yıl içerisindeki soruşturma sayısı ise 426 bin 61 oldu.

Adalet Bakanlığı TCK 314. madde kapsamında 2017 yılında açılan soruşturma sayısı.

2013’ten itibaren yıllara göre TCK’nın 314. maddesine göre yürütülen soruşturmalar şöyle:

YIL                SORUŞTURMA SAYISI

2013                8.416

2014                20.998

2015                15.218

2016                30.766

2017               146.731

2018              115.753

2019              54.464

2020             33.885

TOPLAM    426.061
2016-2020 ARASINDA 266 BİN  KİŞİYE MAHKUM EDİLDİ

TCK’nın 314/2 maddesinde düzenlenen silahlı terör örgütü üyeliği suçundaki artış verilen mahkumiyet kararlarına da yansıdı. 2016 ile 2020 yılları arasında 266.000’den fazla kişi silahlı terör örgütü üyeliğinden mahkûm edildi. 15 Temmuz’un ardından 314. maddeden açılan davalarda verilen mahkumiyetteki artış da dikkat çekiyor.

2 YILDA 314. MADDEDEN MAHKUMİYET 20 KAT ARTTI

2016’da TCK 314. Maddeden 4.949 mahkumiyet verilirken 15 Temmuz sonrası Gülen Hareketi mensuplarına açılan davalarla bu sayı katlandı. 2018 yılında 108.412 bireye silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza verildi. 2016 yılına göre 2018’de bu suçtan verilen cezalar 20 katı arttı.

Yıllara göre verilen mahkumiyet cezalarının rakamları şöyle:

YIL                MAHKUMİYET SAYISI

2016               4.949

2017               36.927

2018             108.412

2019               69.740

2020              46.783

TOPLAM       266.811

Avrupa Konseyi üyesi ülkelerde terör suçundan hüküm giymiş 30.524 mahkumun 29.827’si Türk cezaevlerinde.

Son günlerde gündeme gelen Avrupa Konseyi’nin bir raporuna göre de, Türkiye terörle bağlantılı suçlardan hüküm giyen en büyük mahkûm nüfusuna sahip ülke. Rapor, şu anda AK üyesi ülkelerde terörden hüküm giymiş toplam 30.524 mahkûm olduğunu ve bunların 29.827’sinin Türk cezaevlerinde olduğunu gösteriyor.

22,5 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLİYOR

Türkiye’nin terörle mücadele mevzuatı iki ayrı kanundan oluşuyor. Terör suçları 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu Türk Ceza Kanunu’nun 314. maddesinde düzenleniyor. Birçok maddesi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi terörle ilgili cezaların yarı yarıya ağırlaştırılmasını öngörüyor. TCK’nın 314. maddesinin 1. bendi silahlı terör örgütü kurmayı veya yönetmeyi suç sayarken, 2. bendi terör örgütü üyeliğini suç sayıyor . Türk Ceza Kanunu’na göre, bu iki suçu işleyenler 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

MUĞLAK MADDE MUHALİFLERİ SUSTURMAK İÇİN KULLANILIYOR

AİHM’in pek çok kararında TCK ve TMK’nın öngörülebilir olmadığına dikkat çekiliyor. TCK ve TMK’da silahlı terör örgütünün ne olduğu ve silahlı terör örgütüne üye olma suçunun yasal tanım ve kriterlerinin olmaması, bu maddeleri keyfi uygulamaya ve kötüye kullanıma açık hale getiriyor. Devletin güvenliği ve teröre ilişkin cezai hükümlerin muğlak olması, hakim ve savcılar tarafından aşırı geniş yorumlanması nedeniyle terörle ilgisi olmayan bireyler tutuklanıyor. Özellikle 15 Temmuz’dan sonra ev hanımları, avukatlar, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve muhalif siyasetçiler bu maddelerden tutuklanarak cezaevine gönderildi. AKP iktidarı da bu muğlak alanı muhalifleri susturmak için kullanıyor. Yargıyı Hakimler ve Savcılar Kurulu yoluyla kontrol eden AKP hükumeti, tehlike gördüğü grup ya da kişileri TCK 314. maddeyle cezaevine atıyor.

ABD’de savcılık SBK’nın mal varlıklarına el konulmasını istedi: Verdiği rüşvetler de gündeme gelebilir

Analiz

Polis Emniyet Genelgesini keyfi kullanıyor: Kadına şiddeti görüntüleyen gazeteci gözaltında

Toplumsal olaylarda polisin özel hayatının ihlalini önleme amacıyla gazetecilere müdahale görüntülerini çekme yasağı içeren ‘Sansür genelgesi’ yüzünden kadına şiddeti görüntüleyen gazeteci Uğur Şahin gözaltına alındı. Genelge sonrası polis, 1 Mayıs’ta korteji çeken bir gazetecinin telefonunu kırarken, Furkan Vakfının itikaf yaptığı camiyi botlarıyla basmıştı. Haziran ayında da ‘Onur Yürüyüşü’nde görüntü almak isteyen AFP’nin foto muhabiri Bülent Kılıç boğazına basılarak gözaltına aldı.

BOLD – Emniyet Genel Müdürlüğü, geçen 1 Mayıs öncesi eylemlerde görüntü almayı yasaklayan bir genelge yayınladı. Genelgede, toplumsal olaylar sırasında alınan ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği, polisin görevini yapmasını da engellediği savunuldu. Görüntü alacağından şüphe edilen kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılması istendi.

Hukukçular sansür olarak gördükleri genelgeye şiddetle karşı çıkıyor.

BOĞAZINA BASTILAR

Polis, Haziran ayında İstanbul’da düzenlenmek istenen ‘LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde görüntü almak isteyen Fransız haber ajansı AFP’nin foto muhabiri Bülent Kılıç’ı boğazına basarak gözaltına aldı. Dünya yankı uyandıran olay sonrası BBC’ye konuşan bazı basın mensupları, Emniyet Genelgesi polisin basına yönelik şiddetini artırdı ve meşru hale getirdiğini savundu.

1 MAYIS’TA UYGULANDI

Olaylı geçen son 1 Mayıs günü Polis, pankartla yürüyüş yapanları görüntüleyen Yol TV muhabiri Özge Uyanık’ın telefonunu yere atıp kırdı. Uyanık’ı görüntüleri de silmesi konusunda tehdit eden polis, “Çekim yapmıyorsunuz. Daha dün genelge yayınlandı” dediği duyuldu.

CAMİYİ POSTALLA BASTI

Ramazan ayının son günlerinde Furkan Vakfı’nın camide itikaf ibadetini basan polis, biber gazı ile vakıf üyelerini dağıttı. Sert müdahalede polisin postallarla camiye daldığı görüldü. Yaşanan skandal sonrası, camiyi botla basan polislerin genelgeye güvendikleri konuşulmuştu.

KADINA ŞİDDETİ GÖRÜNTÜLERKEN

BirGün gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin, kadına yönelik şiddeti görüntülemek isterken polis tarafından ‘özel hayatın gizliliği’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

GAZETESİNDEN AÇIKLAMA

Gazeteden Uğur Şahin ile ilgili yapılan açıklamada, “Akşam saatlerinde Mecidiyeköy’de bir kadına şiddet olayı gerçekleşti. İhbar üzerine polisler olay yerine geldi. Bu esnada bölgeden geçen Haber Müdürümüz Uğur Şahin, gerçekleşen hadiseleri videoya çekmeye başladı.

Polislerin, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesi doğrultusunda izinsiz çekim yapmanın yasak olduğunu öne sürmesinin ardından Uğur Şahin basın kartını gösterdi. Buna karşın polis, Uğur Şahin’i Şişli Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Şişli Emniyet Müdürlüğü’nde nöbetçi savcılık ile yapılan görüşmenin ardından Uğur Şahin, Kuştepe Polis Merkezi’ne sevk edildi. Buradan Okmeydanı Cemil Taşcıoğlu Hastanesi’ne götürülen Şahin, sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından tekrar Kuştepe Karakolu’na götürüldü.

Çalışma arkadaşlarımız ve gazetemiz avukatları gelişmeleri takip ediyor” denildi.

Polis “Genelge var sileceksin” deyip muhabirin telefonunu kırdı

Okumaya devam et

Analiz

Termik santrale ramak kaldı: Havadan müdahale hala muamma

Termik santrale ulaşan alevler konusunda defalarca uyarılarda bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Akşam saatlerinde alevlerle santrali aynı karede görüntüledi. Tokat havadan müdahale çağrısı yaptı ama THK uçakları dahil havadan müdahale konusu hala bir muamma. Kıyı şeridini yangınlardan korumak için THK uçaklarının bakımı üslenmek isteyen CHP’li büyükşehir belediyelerine Kılıçdaroğlu’ndan da destek geldi.

BOLD – Muğla’nın Milas ilçesi belediye başkanı Muhammet Tokat, Bodrum ve çevresinde çıkan yangınlar sonrası yaptığı açıklamalarla geniş kitlelerce tanınır oldu.

Yangını yerinde takip eden Tokat, bölgeden son durumu paylaşırken yetkilileri de daha büyük tehlikelere karşı uyarıyor.

Turistik yerleri küle çeviren yangın için hükumette havadan müdahale çağrıları yapan Tokat, son olarak alevlerin bir termik santraline çok yaklaşması sonucu endişelerini paylaşmıştı.

Öğlen saatlerinde, “Uyarılarımızın, haykırışlarımızın ne denli haklı olduğunu ciğerimiz yanarak, korkuyla izliyoruz. Bunu söylemek istemezdim ama termik santralle ateş ilk defa yüz yüze geldi. Uyarılarımıza kulak asılmamasının sonucunu içimiz kan ağlayarak izliyoruz” paylaşımı yapan Tokat, akşam alevlerle santrali aynı karede görüntüledi.

Akşam saatlerinde “Durum çok ciddi. Termik santralin dibine geldi alevler” diyen Tokat, “Varsa imkan derhal gece görüşü olan uçak ya da helikopter bölgeye yönlendirilsin” çağrısında bulundu.

HAVADAN MÜDAHALE MUAMMASI

Yangınlar başladıktan sonra Türk Hava Kurumu’nun (THK) uçakları tartışma konusu oldu. Eski THK yetkilileri uçakların bakımla 15 yıl daha uçabileceğini söylerken, DW Türkçe’ye konuşan yeni yönetim ise, yangın söndürme uçaklarının uçuşa hazır hale getirilmesi için 4-5 milyon dolara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Öte yandan, yangınlara önlem için toplanan 11 CHP’li büyükşehir belediye başkanı yangınlarla birlikte gündeme gelen THK yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını bildirdi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞKANLARA DESTEK

Başkanlara destek veren Ana Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “11 Büyükşehir Belediye Başkanımız, THK uçakları için çağrı yaptı. “Uçakları aktif hale getirmeye hazırız” dediler” diye yazan Kılıçdaroğlu, ”Ben halkımızı ve iş insanlarını belediye başkanlarımıza desteğe çağırıyorum. Susma zamanı değildir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın fırlattığı çayın dönüşü sert oldu

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan’ın fırlattığı çayın dönüşü sert oldu

Türkiye, AKP hükumetinin hazırlıksız olduğu ve bir çok konuda sınıfta kaldığı bir yangın felaketini ağır kayıplarla da olsa atlatmaya çalışıyor. Ormanlarda 7. gününde yangınlar hala sürerken, asıl yangın siyasete sıçramak üzere. Erdoğan’ın çay dağıtımıyla başlayan skandallar zinciri sonunda halkın tepkisini hafifletmek için faturayı bakanlarına keseceği konuşuluyor. Fakat sosyal medyada başlatılan ve 500 bin paylaşımın yapıldığı kampanyada ise vatandaşlar Erdoğan’ın istifasını istiyor.

BOLD – Türkiye’nin özellikle güney kesimi başta olmak üzere bir çok ilde çıkan orman yangınlarının bilançosu ağır oldu. Yangınların başlamasının üzerinden 7 gün geçti. Şu ana kadar 154 yangın söndürülürken, 9 yangın ise hala sürüyor. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık tahribat söz konusu.

BAKANLAR GİDİCİ Mİ?

Yangının siyasi sonuçları da konuşulmaya başlandı. Erdoğan’ın yangın felaketindeki başarısızlığı bakanlarına fatura edeceği ve kabine değişikliğine gideceği konuşuluyor.

Havadan müdahalenin yapılmadığı yangın felaketlerinde hükumet ağır eleştirilere maruz kaldı. Yanan ormanların sorumluluğunu belediyelere yükleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de eleştirilerden nasibini aldı.

Erdoğan’ın bir gece yarısı imzaladığı ve kamuoyunda talan yasası olarak bilinen kararnamenin basına yansıması da hükumet hanesine eksi olarak yazıldı.

ELLE Mİ SÖNDÜREYİM?

Yangınlar sönmeden TOKİ’nin mağdurlara ulaşarak kredili ev satma girişimi de vatandaşları kızdırdı. Özellikle Antalya’daki Gündoğdu ilçesinin AKP’li Belediye Balkanı Mehmet Özeren’in “Vatandaş keşke bizim evimiz yansaydı diyecek” sözleri bardağı taşırdı.

Orman Genel Müdürlüğü ise “ülkeleri kıramadığımız için dış yardımları kabul ediyoruz” sözleriyle, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Yangını ellerimle mi söndüreyim” açıklamaları bugünün tartışma konusu oldu.

ERDOĞAN İSTİFA

Erdoğan’ın evleri yananların kafasına çay fırlatmasıyla başlayan skandallar zinciri AKP hükumeti ve Erdoğan’ı ilerleyen günlerde zor bir sürece soktu.

Vatandaşlar, deprem, pandemi, sel ve yangın gibi felaketlerde iyi sınav veremeyen Erdoğan için bırakma vaktinin geldiğini düşünüyor. Sosyal medyada günün etiketi yarım milyon sosyal medya kullanıcısının destek verdiği “Tayyip Erdoğan İstifa” kampanyası oldu.

El bombası silah ve uyuşturucuyla yakalandı dediği saatte çıktı: Soylu ile fotoğrafları gündem oldu

Okumaya devam et

Popular

Shares