Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kasayı 6 ayda silip süpüren Bağlar Belediye Başkanı’ndan Erdoğan şov

AKP’li Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımı gündem oldu. Görüntülerde Beyoğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önünde saygı duruşu yaptığı görüldü.

BOLD – Seçimlerde ikinci gelmesine rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun mazbata verdiği Beyoğlu, paylaştığı videoda Erdoğan’ın fotoğrafı önünde ceketini ilikleyip saygı duruşu yaptı. YSK’nin görevlendirmesinden bu yana yaptıklarını anlattı.

KHK’LI DİYE HDP’Lİ ZEYDAN’A BAŞKANLIK VERİLMEDİ

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 31 Mart seçimlerinde oyların yüzde 71’ini aldıktan sonra KHK’lı olduğu gerekçesiyle HDP adayı Zeyyat Ceylan’a mazbatası verilmemişti. Yüksek Seçim Kurulu belediye başkanı seçilen KHK’lı adayların yerine en çok oy alan ikinci adaylara mazbata verdi. 116 bin 369 vatandaşın oyunu alan Zeydan yerine 49 bin oy alan AKP’nin adayı Beyoğlu’na belediye başkanlığı verilmişti.

6 AYDA KASAYI SÜPÜRDÜ

2019 Yerel Seçimlerinde yüzde 70 oy alan rakibine rağmen Bağlar Belediyesi’nin başkanı olan Beyoğlu, 2020 yılı bütçe ödeneğini ilk 6 ayda bitirdiği ve borç yaptığı ortaya çıkmıştı. Beyoğlu haberleri yalanlasa da Mezopotamya Ajansı borç batağının belgelerini yayınlamıştı.

Türk bayrağını sofra bezi yaptılar

Okumaya devam et
Reklamlar

Politika

Sezgin Tanrıkulu’ndan Abdülhamit Gül’e: “Allah’tan kork sayın bakan!”

Türkiye’deki insan hakları ihlallerini her hafta gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Allah’tan kork” diye seslendi.

BOLD – Türkiye cezaevlerinde birçok hasta, hamile kadın ve bebekli anne bulunuyor. Cezaevinde kalması gereken süre bittiği halde tahliye edilmeyen birçok hükümlü de Gülen Hareketi mensuplarıyla görüşüp rapor hazırlayan cezaevi gözlem ve denetleme kurullarının verdiği keyfi kararlara göre hak ihlaline maruz kalıyor. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, doğumuna çok az kalan 8 aylık Huriye Acun’un durumuna dikkat çekerek Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sert bir dille uyarıda bulundu.

“YANİ ŞİMDİ CEZAEVİNDE Mİ DOĞURACAK?”

Hamile tutukluları ve cezaevindeki kanser hastalarını defalarca dile getiren Sezgin Tanrıkulu, “Yukarıda Allah var. AK Parti Türkiye’de zalimlikte zulümde eşitlik sağladı. Huriye Acun, doğumuna 1 ay kalmış. Halen tutuklu Konya E Tipi CİK’te. Yani şimdi cezaevinde mi doğuracak? Allahtan korkun. Ya sayın bakan Allah’tan kork gerçekten ya.” dedi.

“BU UYGULAMALARIN MİMARI OLMA”

Gül’ü bu hak ihlalleriyle ilgili ses çıkarmaya davet eden Tanrıkulu, “Ya çık bunlarla ilgili bir şey söyle. Yargıyı etkilemezsin korkma. İnsan olarak, bir hukukçu olarak söyle. De ki, hamile kadınların tutuklanması doğru değildir. Tutuklu ise cezaevinde kalması doğru değildir. Yasalarımızda tutuklama yerine geçecek tedbirler var. Hakimler, savcılar neden bunu uygulamazsınız. Bunu söyleyin ne olacak? Bu uygulamaların mimarı olma. Bu uygulamalarla anılma.” ifadelerini kullandı.

8 aylık hamile tutuklu Huriye Acun, 7 Temmuz’dan bu yana Konya E Tipi Cezaevinde, 6 aylık hamile Arzu Nur Özkan ise üç aydır Kayseri Bünyan Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Doğumlarına çok az kalan Acun ve Özkan’ın hem kendileri hem de aileleri çok endişeli.

“CEZAEVLERİ DENETİM GÖZLEME KURULLARI SUÇ İŞLİYOR?”

Cezaevlerindeki infaz ve gözlem denetleme kurullarının adil olmayan kararlarına da dikkat çeken Sezgin Tanrıkulu, bu kurulların bir yargı makamı olmamasına rağmen insanlara kanunsuz bir şekilde ceza verdiklerini söyledi. Cezaevi savcılarının ve yönetimlerinin suç işlendiğini ifade eden Tanrıkulu şöyle devam etti:

“6 yıl 3 ay ceza almış, 7,5 yıl ceza almış, infazları dolduğu halde tahliye edilmeyen birçok hükümlü var. Adalet ve Kalkınma Partisi, bu insanlarımıza karşı yeni icat ettiği yöntemlerle, kurumlarla düşman ceza hukuku uygulamaya devam ediyor. İnfaz ve gözetleme kurulları diye kurullar kurdular. Bu kurullar şartla salıverilmesi süresi gelmiş tutuklularla ilgili olarak tahliye edilmeme kararı veriyor. Neymiş efendim pişman değilmiş, neymiş efendim şikayet etmiş, CİMER’e demiş ki ‘kantinde niye bunlar yok’. Haklarında bir disiplin cezası olmayan, şartlı salıverilme süresi gelmiş birçok tutuklu, bu kurulların kararıyla tahliye edilmiyor.

“İNSANLARIN ÖZGÜRLÜKLERİYLE OYNAMAYIN”

Bir kez daha Adalet Bakanlığı’na sesleniyorum. Hürriyeti tahdit suçu işleniyor. Kendilerinin (gözlem ve denetleme kurulları) bir yargı yetkisi yok ama yargı yerine geçip insanlara ceza veriyorlar. Hapiste kalma cezası veriyorlar. Hürriyetlerini bir mahkeme kararı olmadan tahdit ediyorlar. Tümü suç işliyor. O yüzden bir kez daha her ildeki cezaevi savcılarına, cezaevi müdürlerine, başgardiyanlara, psikologlara buradan sesleniyorum. Suç işliyorsunuz. Gün gelir hukuk kuralları içerisinde bunun sizden hesabı sorulur. İnsanların özgürlükleriyle oynamayın. yasaların ve hukukun dışına çıkmayın. Bu konuda bana gelen onlarca mesaj var. Art niyetli kararlar veriliyor bir kez daha ifade ediyorum.

“BİNLERCE İNSANI MAĞDUR ETTİNİZ”

Bunlar idari makam, yargı makamı değil. Bu idari makam insanları nasıl cezaevinde tutar? yok efendim pişman olmamış, neye göre pişman olmamış. Adam cezaevinde. örgütle bağı devam ediyormuş. O zaman kes, cezaevinde değil mi? Bütün bu hukuksuzlukların mimarı bir bakan olarak anılacaksınız. Kişisel iyi niyetiniz bir tarafa ama bu son beş yılda yaşanan uygulamalar nasıl unutulacak. Binlerce insanı mağdur ettiniz, cezaevinde ölüme mahkum ettiniz.”

Okumaya devam et

Politika

YAŞ’tan sonra Bakanlar Kurulu toplantısı da ertelendi

Bu hafta başında toplanması gereken Yüksek Askeri Şura toplanamazken Pazartesi günü yapılması gereken Bakanlar Kurulu toplantısı da ileri bir tarihe ertelendi.

BOLD – Bugün yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. İleri bir tarihte yapılacak olan toplantıda vaka sayılarının azaltılabilmesi için alınması muhtemel yeni önlemler değerlendirilecek.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Kurban Bayramı döneminde artan hareketliliği işaret ederek, yapılacak ilk kabine toplantısında artan vaka sayısını değerlendireceklerini söylemişti. Erdoğan, ”Bayramda halkımızın yaşam tarzı tersine çevirdi. Rakamlar aleyhe döndü” demişti.

Normalleşmenin başladığı 1 Temmuz’da günlük vaka sayısı 5 bin 288’di. 42 kişi de hayatını kaybetmişti. Ancak Temmuz ayında vakalar 4 kattan fazla arttı.

YÜKSEK ASKERİ ŞURA DA TOPLANAMADI

Ağustos ayının ilk haftası toplanması gereken Yüksek Askeri Şura da toplanmadı ve toplantının ne zaman yapılacağına ilişkin bir açıklama da yapılmadı.

Yüksek Askeri Şura, geçen yıl 23 Temmuz’da gerçekleştirilmişti.

Saray’ın YAŞ sıkıntısı: Şura toplanamadı

Okumaya devam et

Analiz

Yangınlarda yetersiz kalan iktidardan ‘aciz’ tepkisi

Türkiye son bir haftadır birçok şehirde görülen ve hızla artan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Hükumetin orman yangınlarıyla mücadelede yetersiz kalması sonrası sosyal medyadan başlatılan “Helpturkey” çağrısı Saray’ı rahatsız etti. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sözde yardım kampanyasının Türkiye’yi aciz göstermeyi amaçladığını öne sürdü.

BOLD ANALİZ – Orman yangınları sosyal medyanın ana gündem maddesini oluşturuyor. Yangına müdahalenin zayıf kaldığı eleştirileri sonrası başlatılan #helpturkey etiketi kampanya başlatıldı. Milyonlarca kişinin destek verdiği kampanya ile ilgili kısa sürede 2.5 milyon tweet atıldı.

KAMPANYA SARAY’I RAHATSIZ ETTİ

AKP Hükumeti’nin orman yangınları ile ilgili acizliğini ortaya koyan kampanya Saray’ı rahatsız etti. Saray’a yakın gazeteler, dün akşam başlatılan ve bir anda hızla büyüyen #helpturkey kampanyasının “şüphe uyandırdığı”nı öne sürdü. Milyonlarca hesaptan Türkiye’deki orman yangınlarına karşı istenen yardım çağrılarının bot hesaplardan yapıldığı iddia edildi. #helpturkey etiketine destek olan hesapların büyük bir kısmının Gülen Hareketi ile bağlantılı oldukları ileri sürüldü. Haberlerde orman yangınlarının farklı boyuta taşınmasından endişe edildiği belirtilip, halktan bu kampanyaya destek vermemeleri istendi.

FAHRETTİN ALTUN, YARDIM KAMPANYASINI TUZAK OLARAK NİTELEDİ

#helpturkey etiketine Saray’a yakın gazetelerin tepkisi sonrası bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’yi aciz göstermeyi amaçladığını “sözde yardım kampanyası”nın devlet ve millet birlikteliğini zayıflatmak için açıldığını öne sürdü. Altun, “Türkiyemiz güçlüdür! Yurtdışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır. Şu anda sosyal iletişim platformlarında, anlık mesajlaşma gruplarında, forumlarda yayılan bilgilerin büyük çoğunluğu yalan haberdir. Bugün böyle bir doğal afet durumunda dahi bu türden yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim” dedi.

RTÜK DE HAREKETE GEÇTİ: EN AĞIR ŞEKİLDE YAPTIRIM UYGULANACAK

Orman yangınları ile ilgili sosyal medyada yürütülen yardım kampanyaları ve bilgilendirmeler ile ilgili RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den de bir açıklama geldi. Sosyal medyada ve bazı medya organlarında orman yangınlarıyla ilgili “yalan içerikler” paylaşıldığını öne süren Şahin, bu içerikleri paylaşanlara yaptırım uygulanacağını söyledi. Şahin, “Amaçları yangını söndürmek değil yangına körükle gitmek olan, özellikle sosyal medya üzerinden troll hesaplarla yalan-yanlış bilgileri kamuoyuna servis eden alçaklar şunu iyi bilin. Aziz Devletimiz ve milletimiz bunun da hesabını size soracaktır. Denetleme ve düzenleme alanımız içerisinde yer alan medya kuruluşlarının bahsedilen dezenformasyonlara tevessül etmesi halinde ivedilikle en ağır şekilde yaptırım uygulanacağının bilinmesini özellikle isterim” dedi.

AKP yangınları değil siyasi sonuçlarını düşünüyor

Okumaya devam et

Popular

Shares