Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya Konferansı: Türkiye’ye ‘askerleri ve paralı savaşçıları çek’ baskısı artacak

Almanya’nın ev sahipliğinde ikinci Libya konferansı bugün Berlin’de toplanıyor. Ana gündem maddesi ise yabancı askerlerin ülkeden çekilmesi ve 24 Aralık seçim süreci olacak. Ülkedeki en büyük yabancı askeri güç konumundaki Türk askerleri ve Suriyeli paralı savaşçılar konusunda Ankara üzerindeki baskının artması bekleniyor.

BOLD – Almanya’nın başkenti Berlin, Birleşmiş Milletler’in (BM) desteğiyle bugün ikinci kez Libya Konferansı’na ev sahipliği yapıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in liderliğinde düzenlenecek zirvede Libya, Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Menfi ve Başbakan Abdulhamid Dibeybe tarafından temsil edilirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konferansın katılımcıları arasında olacak.

Almanya Dışişleri Bakanlığı binasında özel güvenlik önlemleri alınarak düzenlenecek konferansa ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Libya sorununa müdahil ülkelerin dışişleri bakanları da katılacak.

Geçen yıl Ocak ayında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterrres’in evsahipliğinde gerçekleştirilen Birinci Libya Konferansı’na çok sayıda ülke devlet başkanı düzeyinde katılmıştı.

Geçen yıl Ocak ayında yapılan ilk Libya Konferansında olduğu gibi bu toplantının da ana gündem maddesi yabancı askerler ve paralı savaşçıların ülkeden çekilmesi, ülkede yabancı aktörlerin nüfuzuna ve silah sevkiyatına son verilmesi. Diğer bir önemli gündem maddesi ise 24 Aralık’ta yapılacak seçim ve seçime yönelik hazırlıklar olacak.

Bunun yanı sıra onferansta, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından uygulanan silah ambargosuna uyma çağrısının yinelenmesi ve ülkede güvenlik güçlerinin birleştirilmesine ilişkin bağlayıcı kararlar alınması öngörülüyor.

EV SAHİBİ ALMANYA’DAN YABANCI ASKERLERİN ÇEKİLMESİ ÇAĞRISI

Konferansta Libya‘daki yabancı askeri güçlerin çekilmesi konusunun ağırlıklı olarak konuşulacağını ve bu yöndeki planları netleştirmeyi amaçladığını belirten Almanya Dışişleri Bakanı Maas, paralı askerlerin ülkeden çekilmesi sürecinin ilk konferansta uzlaşıldığı gibi gerçekleştirilmemesini eleştirdi.

Sıklıkla paralı askerler dahil olmak üzere tüm dış güçlerin Libya topraklarından geri çekilmesini gündeme getiren Maas, “Berlin’de verilen sözler yerine getirilmedi. Libya’nın tekrar kendini idare edebilen bir ülke olmasını arzuluyorsak, orada bulunan yabancı güçlerin ülkeyi terk etmesi ivedilikle gerekiyor” diye konuştu.

ABD’nin Libya Özel Temsilcisi Richard Norland da Pazartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada konferansta yabancı güçlerin Libya’dan çekilmesi konusunun öne çıkacağını belirtti.

BM verilerine göre ülkede geçen yılın Aralık ayı itibarıyla yaklaşık 20 bin yabancı paralı asker bulunuyor. Ancak Ekim ayında imzalanan ateşkes anlaşmasıyla tanınan üç aylık mühlete ve art arda yapılan çağrılara rağmen yabancı savaşçı sayısında önemli bir azalma olmadığı belirtiliyor. Yabancı savaşçıların büyük bölümünü Sudan ve Çad’dan gelen paralı askerler oluşturuyor. Rus Wagner güçleri de bölgede faal. Ancak Moskova bu paralı askerlerle bir bağlantısı olduğu suçlamalarını reddediyor.

GÖZLER TÜRKİYE’DE OLACAK

Türkiye ise diğer ülkelerden farklı olarak ülkede doğrudan resmi askeri varlığa sahip. Türk askerlerinin Libya’daki varlığı, 27 Kasım 2019’da dönemin meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakatı’na dayanıyor. Ankara bu nedenle yabancı askerlerin çekilmesi için yapılan çağrıların kendisini bağlamadığını savunuyor.

Türkiye ayrıca Libya’daki çatışmalarda savaşmak üzere yaklaşık 20 bin Suriyeli paralı askeri Libya’ya gönderdi. Geçtiğimiz Ekim ayında yapılan ateşkes anlaşmasının ardından Türkiye Suriyeli paralı askerlerin  bir kısmını geri çekti, ancak Trablus’taki ortak askeri komuta merkezinin yanı sıra El Watiye hava üssü ve Misrata üssündeki askeri varlığını sürdürüyor. Ayrıca Libya’da Deniz Kuvvetleri’ne bağlı gemiler de görev yapıyor. 

Libya’da şu anda Türkiye’ye bağlı Suriyeli silahlı gruplardan yaklaşık 7 bin paralı asker var ve Türk askerlerin bulunduğu üsleri koruyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk hükumetinin 8 Mart’ta Libya’ya 380 paralı asker daha gönderdiğini duyurmuştu.

Libya’da dikkatler seçimlere ve yeni bir siyasi düzen kurulmasına odaklanmışken Ankara üzerindeki baskının giderek daha da artacağının sinyalleri geliyor. Libya geçiş hükümetinin Dışişleri Bakanı Necla Menguş, Mayıs ayında Trablus’u ziyaret eden Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede “Türkiye’ye BM Güvenlik Konseyi kararlarının tüm hükümlerini hayata geçirmek üzere adımlar atma ve Libya topraklarındaki tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çıkartılması için işbirliği çağrısı yaptıklarını” belirtmiş, Çavuşoğlu ise Türk güçlerinin daha önce yönetimde olan UMH ile varılan askeri eğitim anlaşmasının bir parçası olduğuna işaret ederek “Yasal varlığımızı bu ülkede para için savaşan yabancı paralı savaşçı gruplarla eşitleyenler var” demişti.

Konu üç gün sonra bu sefer Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Ankara’yı ziyaretinde gündeme gelmiş ve Maas’ın “Libya’dan tüm birlikler ve paralı askerlerin çekilmesi gerektiği” sözüne Çavuşoğlu yine benzer bir şekilde yanıt vermişti.

24 ARALIK SEÇİMLERİNE YÖNELİK HAZIRLIKLAR

İlk konferanstan farklı olarak şu an ülkedeki siyasi süreç somut bir takvime bağlanmış durumda. Ülkeyi 24 Aralık’ta seçimlere götürecek geçiş hükümetinin Mart ayında iş başı yapmasıyla, yıllardır çatışan iki taraf hakimiyet alanlarındaki yetkilerini yeni hükümete devretti. Ancak kendi bölgelerindeki nüfuzları devam ediyor ve bir çıkar çatışması durumunda ülkenin yeniden şiddet sarmalına sürüklenmesi ve seçim takviminin tehlikeye girmesi hala en büyük endişe.

İkinci Berlin Konferansı’nın ana gündem maddelerinden biri olacak 24 Aralık seçimleri, Libyalı tarafların seçimlerin hukuki altyapısı konusunda hala uzlaşamaması nedeniyle takvimin giderek daralmasıyla çıkmaza girdi. Anayasa referandumunun seçimlerden önce yapılıp yapılmayacağı bu tartışmalardan biri.

Anayasa taslağı referanduma sunulmak üzere beklerken muhalif lider Halife Hafter, seçimlerden önce Libya anayasasının değiştirilmesini ve çifte vatandaşlığı olanların da seçime katılabilmesini istiyor. Hafter’in Libya vatandaşlığının yanı sıra ABD vatandaşı olduğu biliniyor.

Bu yüzden anayasa referandumu olmasa da seçimlerin anayasal temelinin netleşmesi ve bir seçim yasası çıkarmak gerekiyor. En geç 1 Temmuz’a kadar belirlenecek bu anayasal temel ise, devlet başkanına geniş yetkiler verilmesi gibi çekinceler barındırıyor.

Ayrıca devlet başkanının doğrudan halk tarafından mı, yoksa parlamento tarafından mı seçileceği de üzerinde uzlaşı sağlanamayan bir başka konu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın geleceği Libya’dan neden saklandı?

Dünya

Türkiye, İtalya ve Yunanistan’ı daha zor günler bekliyor

Orman yangınlarının sürdüğü Akdeniz ülkelerinde aşırı sıcaklara karşı yeni uyarılar yapıldı. Yunanistan’da sıcaklığın rekor kırması beklenirken aşırı sıcaklardan Türkiye ve İtalya’nın da etkileneceği tahmin ediliyor.

BOLD – Aşırı sıcakların etkisinde olan Türkiye ve Yunanistan’da önümüzdeki günlerde havanın 40 derecenin üzerinde seyredeceği bildiriliyor. İtalya’nın Sicilya adası aşırı sıcaklık ve kuraklığa teslim.

YANGIN BÖLGELERİNDE SICAKLIK VE RÜZGAR ETKİLİ OLACAK

Türkiye’de orman yangınlarının sürdüğü Antalya ve Muğla’da hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde kalmaya devam edeceği, tatil beldesi Bodrum’da da rüzgarın saatte 30 km. hızla eseceği tahmin ediliyor.

Bölgede etkili olan rüzgar günlerdir süren yangınların söndürülmesi çalışmalarını da zorlaştırıyor.

YUNANİSTAN’DA AŞIRI SICAKLAR 1 HAFTA DAHA DEVAM EDECEK

Aşırı sıcakların etkisini sürdürdüğü Yunanistan’da hava durumunda gelecek haftaya kadar değişiklik beklenmiyor. Yunanistan Meteoroloji Kurumundan yapılan açıklamada, sıcaklığın gelecek haftaya kadar 44 derece dolayında seyretmesinin beklendiği açıklandı.

Aşırı sıcakların insanlar kadar enerji sistemlerini de olumsuz etkilemesi beklendiğinden farklı alanlarda görevli teknik ekiplerin alarma geçirildiği bildirildi.

Devam eden aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle sivil savunma da yeni yangınlar çıkması tehlikesine dikkat çekti. Dün Mora Yarımadası’nda çıkan büyük yangının, yangın söndürme uçakları ve helikopterlerin yoğun müdahaleleri üzerine güçlükle kontrol altına alındığı bildirildi.

YENİ BİR SICAKLIK REKORU KIRILMASINDAN KORKULUYOR

Yunanistan’da meteorologlar, yaşanan aşırı sıcakların 1987’de görülene benzediğini, o zaman da günlerce 40 derecenin üzerinde seyreden sıcaklar yüzünden ülkede yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Meteorologlar önümüzdeki günlerde yaşanması beklenen aşırı sıcakların 1977’deki rekora yaklaşmasından endişeli. 1977’de Atina’nın batısında bulunan Elefsina’da 48 derece sıcaklık ölçülmüş, bu da şimdiye kadar Avrupa’da kayıt altına alınan en yüksek sıcaklık olarak tarihe geçmişti.

İTALYA DA SICAKLIK VE KURAKLIĞA TESLİM

İtalya’da ise yangınların en etkili olduğu tatil bölgesi Sicilya’nın doğusundaki Katanya’da yangının yoğun hasara neden olduğu, Başbakan Mario Draghi’nin bölgeye başka yerlerden yeni itfaiye ekiplerinin gönderilmesine ilişkin bir kararnameyi dün imzaladığı bildirildi.

Yangınların devam ettiği Sicilya için ise orta seviyede alarm derecesinin geçerli olacağı haber verildi. Bölgede hava sıcaklığı son günlerde 40 derecenin üzerinde seyrediyordu. Aşırı sıcaklar, kuraklık ve rüzgar nedeniyle bölgede çok sayıda noktada yangın çıkmış ve hızla yayılmış, özellikle turizm bölgesi olan Sardunya Adası’daki yangınların büyük hasara neden olduğu bildirilmişti.

AB 3 uçak gönderiyor: Atina’nın yardım teklifi havada kaldı

Okumaya devam et

Analiz

AB 3 uçak gönderiyor: Atina’nın yardım teklifi havada kaldı

Avrupa Birliği, Türkiye’deki yangınlara müdahale için üç uçak göndereceğini açıkladı. Daha önce yardım teklifinde bulunan ve Türkiye’den bu konuda bir cevap verilmeyen Yunanistan da “Ülkemizdeki yangınlara rağmen Türkiye’ye yardım teklifimiz halen geçerli” dedi. AKP yönetiminden bu konuda bir ses çıkmadı.

BOLD ANALİZ – Avrupa Komisyonu, Türkiye’de devam eden yangınlara müdahale etmesi için İspanya’dan iki adet, Hırvatistan’dan bir adet Canadair tipi uçak gönderileceğini açıkladı. Türkiye’deki yangın felaketini yakından izleyen ülkelerin arasında bulunan Yunanistan ise Türkiye’ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

8 Temmuz – 1 Ağustos arasında 32 ilde çıkan 119 yangın kontrol altına alınırken, 3 ilde yedi yangın devam ediyor. Yangınlarda can kaybı 8’e yükseldi.

2 UÇAK İSPANYA’DA 1 UÇAK HIRVATİSTAN’DAN

Türkiye’nin AB (Avrupa Birliği) Sivil Koruma Mekanizması’nı devreye soktuğu belirtilen açıklamada, gönderilen uçakların 2019 yılında kurulan ve Avrupa’nın sivil değerlerini korumak amacında olan ‘rescEU’ programında yer aldıkları aktarıldı.

Avrupa Kriz Yönetim Komiseri Janez Lenarčič, “AB, bu zor zamanlarda Türkiye ile sonuna kadar dayanışma içindedir. Yardım teklif eden bütün ülkelere çok teşekkür ediyorum. Aklımız sevdiklerini kaybeden Türkler ve öldürücü yangınlarla mücadele için elinden geleni yapan cesur insanlar ile beraber. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız” dedi.

AB’nin 7/24 devrede olan Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin Türk yetkililerle sürekli iletişim halinde olduğu vurgulandı.

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ise attığı tweetinde mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını, bu görüşmede yangın uçağı gönderme kararlarını ilettiklerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu tweete teşekkür ederek yanıt verdi.

29 TEMMUZ’DA YARDIM TEKLİFİNDE BULUNMUŞTU

Daha önce yardım teklifinde bulunan ve AKP yönetiminden bu konuda bir cevap verilmeyen Yunanistan ise Türkiye’ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Başka bir yardım talebi gelirse de göndermeye hazır olduklarını belirten Yunanistan, Türkiye’den teşekkür dışında olumlu bir yanıt gelmediğini aktardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’deki yangınların yayıldığı 29 Temmuz’da “Türk dostum Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu telefonla aradım, kendi seçim bölgesi olan Antalya’da çıkan yangınlardan dolayı duyduğum samimi üzüntülerimi dile getirdim ve kendisine Yunanistan’ın yangın söndürme faaliyetleri için her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu söyledim” açıklamasını yapmıştı.

ATİNA’NIN YARDIM TEKLİFİ HALA GEÇERLİ

Yunan hükumeti, ülkede çıkan yangınlara rağmen Türkiye’den talep geldiği anda Yunan itfaiye ve kurtarma birimlerinin yardıma gönderilmesi teklifinin halen geçerli olduğunu açıkladı.

Türkiye’deki yangınlarla ilgili haberler Yunan basınında hemen her gün takip ediliyor.

Yunan basınında yer alan haberlerde havadan söndürme araçlarının yetersiz kalması üzerine Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve İran gibi ülkelerden yardım talebinde bulunduğu, ancak Yunanistan’dan gelen teklifleri yanıtsız bıraktığına dikkat çekildi.

YUNANİSTAN’DA ORMAN YANGINLARI SÜRÜYOR

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Ahaia bölgesinde hafta sonu çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Söndürme çalışmalarına 294 itfaiye personeli, 7 piyade ekibi, 77 itfaiye aracı, 7 helikopter ve 5 uçak ile müdahale ediliyor.

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamada, yangını kontrol altına alma çalışmalarının aralıksız sürdüğü, Ziria, Kranidi ve Almiro bölgelerinde bazı köylerin tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.

Yunan basınındaki haberlerde, sahil şeridindeki Panagopulos bölgesinde, yoğun dumandan etkilenen yaklaşık 110 çocuğun bulunduğu bir tatil kampının tahliye edildiği, yangın nedeniyle Rio – Antirio köprüsünün bir süre trafiğe kapatıldığı kaydedildi.

Ülkede geçen hafta, başta Atina yakınlarındaki Dionisos bölgesi olmak üzere Magnisia ve Preveza bölgelerinde yüzlerce hektarlık ormanlık arazi kül olmuş, çok sayıda ev ve araç kullanılamaz hale gelmişti.

Yangınlarda yetersiz kalan iktidardan ‘aciz’ tepkisi

Okumaya devam et

Dünya

İtalya orman yangınlarıyla nasıl baş ediyor?

Akdeniz çevresinde yer alan İtalya da Türkiye ve Yunanistan gibi orman yangınlarıyla baş etmeye çalışıyor. İtalyan İtfaiyesi, yaz aylarında 800’ü aşkın yangın ihbarına müdahale ettiklerini söyledi.

BOLD – İtalya’nın Sicilya adası başta olmak üzere güney bölgeleri, orman ve kırsal alanlarda çıkan çok sayıdaki yangınla mücadele ediyor.

İtalyan İtfaiyesi, ülke genelinde 250’si Sicilya’da, 130’u Puglia ve Kalabriya’da, 90’ı Lazio’da, 70’i de Kampanya bölgesinde olmak üzere 800’ü aşkın yangına müdahalede bulunduklarını açıkladı.

SİCİLYA’DAKİ YANGINLAR HALA SÖNDÜRÜLEMEDİ

Sicilya adasındaki yangınlar son dönemlerde sert rüzgarın da etkisiyle pek çok noktada devam ediyor.

Yangın söndürme faaliyetlerine uçak ve helikopterler de havadan destek sağlıyor.

İtalya Sivil Savunma Ajansı, yangınlarla mücadelede kullanılmak üzere ülke genelinde 16 farklı üste konuşlanmış 30 yangın söndürme uçağına sahip.

İtfaiye ekipleri özellikle Sicilya’nın iki büyük kenti Palermo ve Katanya yakınlarındaki yangınları söndürmek için aralıksız çalışıyor.

Yangınlar Sicilya’nın Syracuse ve Messina kentlerini de etkiliyor.

KUNDAKLAMA İÇİN DAHA FAZLA CEZA İSTENİYOR

Sicilya Bölge Valisi Nello Musumeci, bazı yangınların kundaklama sonucu çıktığını, diğerlerinin ise sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşması nedeniyle doğal sebeplerle oluştuğunu söyledi.

İtalya’da kundaklama eyleminde bulunanlara hapis cezası verildiğini belirten Musumeci,  ancak kundakçılara verilen cezanın genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında olduğunu, bunun yerine müebbet hapis cezası getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

KATANYA’DA DA DURUM CİDDİ

Katanya’nın güney kesiminde yangın ve yoğun duman sebebiyle sahil şeridinde sıkışan yaklaşık 200 kişi polis ekipleri tarafından deniz yoluyla tahliye edildi.

Sahildeki bazı tesisler alevlerden etkilenerek kullanılamaz hale geldi.

Katanya Havaalanı, alevlerle mücadele eden helikopter ve uçaklara öncelik vermek için kısa süreliğine kapatıldı.

Ülkede geçen hafta sonu da Sardinya adasının batısındaki Oristanese kırsalında 20 bin hektar arazi yanmış, 1500 kişi yerinden olmuştu.

Komşu da yanıyor: Yunanistan’da 58 noktada yangın çıktı

Okumaya devam et

Popular

Shares