Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya Karadeniz’deki gerginlik sonrası İngiltere’yi uyardı: Tekrarı halinde vururuz

İngiltere ile Karadeniz’de askeri gerginlik yaşayan Rusya, karasularına yönelik ihlallerin tekrarlanması halinde, uyarılarını dikkate almayan savaş gemilerini vuracağını açıkladı. Rusya, karasularını ihlal etmekle suçladığı bir İngiliz savaş gemisine yönelik uyarı atışı yapmış ve geminin güzergahını bombaladığını açıklamıştı.

BOLD – Rusya, Karadeniz’de yükselen tansiyon nedeniyle İngiltere’yi sert bir şekilde uyardı. Rusya, karasularına yönelik ihlallerin tekrarlanması halinde, uyarılarını dikkate almayan savaş gemilerini vuracağını duyurdu.

Rusya, Çarşamba günü Kırım yakınlarında karasularını ihlal etmekle suçladığı bir İngiliz savaş gemisine yönelik uyarı atışı yaptığını ve ‘Defenderı adlı bu geminin güzergâhını bombaladığını açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Sivastopol açıklarındaki geminin bunun üzerine rotasını değiştirerek Rus karasularından ayrıldığını ifade etmişti. İngiltere ise gemisine Rus donanmasınca uyarı ateşi açıldığına ya da güzergâhının bir Su-24 savaş uçağı tarafından bombalandığına dair iddiaları yalanlamış ve ‘Defender’ın Ukrayna sularında seyrettiğini bildirmişti.

İngiltere dâhil uluslararası kamuoyunun büyük bölümü, Rusya tarafından 2014 yılında ilhak edilen Kırım’ı hâlen Ukrayna’nın bir parçası olarak tanıyor.

Kırım açıklarında Çarşamba günü yaşandığı öne sürülen vaka, Moskova’nın Soğuk Savaş’tan beri bir NATO savaş gemisini engellemek için gerçek mühimmat kullandığını ikrar ettiği ilk olay oldu.

“BU KEZ DOĞRUDAN HEDEFİ VURURUZ”

Olay sonrası gazetecilere konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, gelecekte ‘benzer ihlaller’ gerçekleşmesi hâlinde ne yapacaklarına dair bir soru üzerine, uyarılarının sonuç vermemesi durumunda yine ateş etmeye hazır olduklarını belirtti.

‘Uluslararası hukuka saygı göstermeleri’ için çağrıda bulunabileceklerini söyleyen Ryabkov, “İşe yaramaması hâlinde, bombalayabiliriz. Ama bu kez yoluna değil, doğrudan hedefin üzerine” diye ekledi.

İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Yaşanan gerginlik nedeniyle Rusya, İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert’i de Dışişleri Bakanlığına çağırdı. İngiliz büyükelçiye Moskova’nın tepkisinin ‘sert’ şekilde iletildiği açıklanırken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da Londra’yı ‘utanmazca’ yalan söylemekle suçladı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da İngiltere’nin ‘kasıtlı ve önceden tasarlanmış bir provokasyon’ gerçekleştirdiğini iddia ederken benzer eylemlerin tekrarlanması ve ‘daha ileri gitmesi’ hâlinde Rusya’nın sınırlarının yasal olarak savunulması açısından ‘tüm seçeneklerin’ değerlendirilebileceğini ifade etti.

“RUSYA’NIN KARARLILIĞINI TEST ETTİ”

Rus donanması kumandanı Amiral Nikolay Yevmenov da İngiliz destroyerinin hamlesinin açıkça kışkırtıcı olduğunu ve Rusya’nın kararlılığını test etmek amacıyla uyarıları göz ardı ettiğini kaydetti.

St. Petersburg’da gazetecilere verdiği demeçte Yevmenov, “Nasıl tepki vereceğimizi görmeye geldiler ve sadece silahlı güce tepki gösterdiler. Donanmamız provokasyonu durdurmak için yetkin ve güvenli bir şekilde hareket etti” diye konuştu.

Deniz güvenliği uzmanı ve İngiltere Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nden emekli albay Mark Gray, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu, Rusya’nın Kırım konusundaki kararlılığını test etmek için yapıldı” iddiasında bulundu.

İNGİLTERE: ZARARSIZ GEÇİŞE MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ

İngiltere ise denizde ‘zararsız geçiş’e yasadışı bir müdahaleyi kabul etmeyeceğini ve donanmasının uluslararası hukuku savunacağını bildirdi.

Savunma Bakanı Ben Wallace yazılı açıklamasında, “Kraliyet Donanması her zaman uluslararası hukuku koruyacak ve zararsız geçişle ilgili yasadışı müdahaleyi kabul etmeyecek” dedi.

“Zararsız geçiş”, zarar vermemek kaydıyla gemilerin bir ülkenin karasularından geçmesi için uluslararası kabul görmüş bir hak.

Wallace’ın açıklamasında, İngiliz savaş gemisi HMS Defender’ın gerçek mühimmatın kullanıldığı bir Rus tatbikatı konusunda uyarıldığını ve tatbikatın konumunun geminin menzili dışında yapıldığı konusunda bilgilendirildikleri yer aldı. Wallace, Rus uçağının da savaş gemisinin 500 feet (152.4 m) üzerinden geçtiğini söyledi.

Wallace, “Bu uçak, HMS Defender için acil bir tehdit oluşturmadı, ancak manevralarından bazıları ne güvenli ne de profesyoneldi. HMS Defender, deniz telsizi üzerinden birkaç kez Rus birimlerine her zaman nazik ve profesyonel şekilde yanıt verdi” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, savaş gemisinin yasalara uygun hareket ettiğini ve uluslararası sularda bulunduğunu söylemiş, “Önemli olan nokta, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını tanımamamızdır. Orası Ukrayna suları ve o suları bir yerden bir yere gitmek için kullanmak tamamen doğru” demişti.

BBC VE RUSYA GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Moskova, İngiliz gemisinin Rus Donanması’nın Karadeniz filosunun karargahı olan Sivastopol limanı yakınlarındaki Fiolent Burnu civarında Rus sularına 3 kilometre kadar girdiğini savunuyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, bir Rus sahil güvenlik gemisinden İngiliz gemisine, rotasını değiştirmemesi halinde ateş edeceği uyarısı yaptığını gösteren görüntüleri yayınladı.

Videoda ağır aksanlı bir Rus sesi, İngilizce olarak “Eğer rotayı değiştirmezsen ateş edeceğim” diyor. BBC, ateş edildiğini ve 20 kadar Rus uçağının İngiliz gemisini üzerinde uçtuğunu bildirdi; ancak bombaların düştüğünü göstermedi.

Rusya ise İngiliz gemisine yakın uçan bir Rus SU-24 bombardıman uçağı ve insansız hava aracından çekilmiş görüntülerini yayınladı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı görüntüler Rus jetlerinin destroyere yakın uçtuğunu, ancak herhangi bir bomba düşmesi veya uyarı atışı yapılmadığını gösteriyor.

14 Haziran’da İstanbul Boğazı’nı geçerek Karadeniz’e hareket eden HMS Defender, İngiltere Kraliyet Donanması’na ait Type 45 türü bir destroyer.

İNGİLTERE BÖLGEDE GERGİNLİĞİ ARTTIRMAK MI İSTİYOR?

Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere geçtiğimiz aylarda yenilediği küresel askeri ve güvenlik politikasında Rusya’yı tehdit sıralamasında ilk sıraya koymuştu.

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığdığı geçtiğimiz aylarda Rus basınında çıkan haberlerde, ABD’den daha çok İngiltere hedef alınmıştı.

İngiltere’nin ABD’yi Rusya’ya karşı kışkırttığı ve Ukrayna konusunda daha şahin politikalar uygulamaya teşvik ettiği ifade edilmişti. Buna karşın Biden yönetiminin daha itidalli olduğu ve frene bastığı kaydedilmişti.

Ukrayna krizinin zirve yaptığı dönemde Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı dahil çok sayıda üst düzey İngiliz yönetici Ukraynalı yetkililerle bir araya gelmiş ve Ukrayna’ya desteklerini ifade etmişlerdi.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yığdığı askerlerin bir kısmını geri çektiği, Ukrayna krizinin soğumaya yüz tuttuğu ve Biden-Putin görüşmesi ile ABD ve Rusya arasındaki buzların bir nebze olsun erimeye başladığı günlerde meydana gelen gerginlik bir kez daha dikkatlerin İngiltere’ye odaklanmasına sebep oldu.

Karadeniz’de tehlikeli gerginlik: Ruslardan İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi

Dünya

ABD’den 10 büyükelçi açıklaması: Kavala açıklaması tutarlı

Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan’ın sözlerinin not edildiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, büyükelçilerin Kavala açıklamasının da Viyana Sözleşmesiyle tutarlı olduğunu belirtti.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararına rağmen hapiste tutulan iş insanı Osman Kavala için açıklama yapan 10 büyükelçi olayı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.

Kabine toplantısı sonrası 10 büyükelçi konusuna değinen Erdoğan, “Ülkemize dönük bühtandan geri dönüldü. Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine vurgu yapan bu büyükelçilerin beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını ‘not ettiklerini’ belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Osman Kavala hakkında 18 Ekim’de yapılan açıklamanın Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu söyledi.

Biden yönetiminin hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Price, “Biden yönetimi ortak önceliklerde Türkiye ile iş birliği arayışında ve bütün NATO müttefikleriyle olduğu gibi, anlaşmazlıkları gidermek için diyalog kurmaya devam edeceğiz. İleriye doğru en iyi yolun ortak çıkarlarda işbirliği olduğuna inanıyoruz” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Ankara Büyükelçisi David Satterfield’a destek geldi. Bakanlık büyükelçinin görev süresi boyunca Türkiye’de kalacağını açıkladı.

Erdoğan’dan 10 büyükelçi açıklaması: Bühtandan dönülmüştür

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etti, şimdi ne olacak?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Osman Kavala bildirisi yayınlayan 10 ülkenin büyükelçisini istenmeyen adam (persona non grata) ilan etti. Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçililerinin Türkiye’de kalması yasaklanacak mı?

BOLD ANALİZ – Eskişehir’de Millet Bahçesi açılışında konuşan Erdoğan, Osman Kavala açıklamasında 10 Büyükelçi için istenmeyen adam ilan edilmesi talimatını verdiğini duyurdu. Erdoğan, “Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye’yi anlayacak, bilecek. Anlamadıkları gün burayı terk edecekler” dedi.

ANLAMADIKLARI GÜN BURAYI TERK EDECEKLER

Konuşurken dili de sürçen “Bu 10 tane Dışişleri Bakanın dışişleri, büyükelçi” diyen Erdoğan, “Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala Kavala… Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu nasıl terbiyesizliktir, siz burayı neresi zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası bir kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye. Burada Dışişleri’ne gelip de talimat veremezsiniz. Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye’yi anlayacak, bilecek. Anlamadıkları gün burayı terk edecekler.” tepkisi verdi.

PERSONA NON GRATA NEDİR?

Devletle arası ilişkilerde persona non grata bir ülkeye girmesi veya o ülkede kalması ülkenin yerel hükûmeti tarafından yasaklanan yabancı bir kişi anlamına geliyor. Kendisine verilen siyasi dokunulmazlık hakkı sayesinde tutuklama ve herhangi bir kovuşturmadan korunan yabancı bir diplomata herhangi bir ülkenin uygulayabileceği en ciddi kınama biçimi olarak kabul ediliyor. Reuters da gelişmeyi dünyaya son dakika olarak duyurdu. Erdoğan’ın 10 büyükelçiyi persona non grata ilan ettiğini yazdı.

DİPLOMATİK KRİZ KAPIDA, DOLAR 10 TL OLACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Erdoğan’ın talimatını yerine getirmesi sonrası büyük bir diplomatik kriz yaşanacak. Dünyanın en önemli 10 ülkesinin büyükelçisi Türkiye’den ayrılmak zorunda kalacak. Zaten yükselen dolar ve Euro’nun 10 liraya ulaşmasından endişe ediliyor.

Osman Kavala’nın tutukluluğuna son verilmesini isteyen büyükelçiler Dışişleri’ne çağrıldı

 

Okumaya devam et

Dünya

Gazeteciler tutsak meslektaşları için Frankfurt’ta yürüdü

Dünyanın en önemli uluslararası kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı, hafta sonu kapılarını halka açtı. Sürgün Gazeteciler ise Frankfurt Kitap Fuarı’nın halka açık ilk gününde Türkiye’de cezaevinde bulunan meslektaşların için yürüdü.

BOLD – Uluslararası Gazeteciler Birliği (İnternational Journalists) Frankfurt’ta önemli bir etkinliğe imza attı. Yaptığı haberler ve yazdıkları köşe yazıları sebebiyle Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteciler için sessiz yürüyüş yapıldı.

TÜRKİYE BİLDİRİSİ OKUNDU

Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteciler için İngilizce ve Almanca bildiri okundu. Türkiye’de kimin yaptığı belli olmayan darbe girişimi sebebiyle birçok insan gibi gazetecilerin de cezaevlerine atıldığı belirtildi.  Türkiye’de 300 bine yakın kitabın imha edildiğine vurgu yapılarak, yazarların cezaevine atıldığı vurgulandı.

CEZAEVİNDE VEFAT EDEN GAZETECİLER İÇİN BROŞÜR

Ardından tutukla gazetecilerin fotoğraflarının basılı olduğu tişörtleri giyen sürgün gazeteciler Frankfurt Kitap Fuarı’nda broşür dağıttı. Broşürlerde Türkiye’de halen tutuklu bulunan gazetecilerin yanı sıra cezaevinde hayatını kaybeden medya mensuplarıyla ilgili bilgeler yer aldı.

DÜNYANIN DİKKATİNİ TUTSAK GAZETECİLERE ÇEKME GİRİŞİMİ

Uluslararası Gazeteciler Birliği Başkanı Enes Engin Sağ, Türkiye ve diğer totoliter ülkelerde hak ihlaline uğrayan gazetecilerin sesini duyurmaya çalıştıklarını söyledi. Sağ, “Türkiye’de yıllarca gazetecilik yaptık. Artık Türkiye’de mesleğimizi icra edemediğimiz için Avrupa’ya gelmek zorunda kaldık. Ama Türkiye’de birçok arkadaşımız cezaevinde. Onların problemlerini özgür ortamda dile getiriyoruz. Dünyanın dikkatini Türkiye’deki tutsak gazetecilere çekmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular

Shares