Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hayatını kaybeden gazeteci Mehmet Kamil Oğuz’un ardından….

Yeni Şafak ve Zaman’ın eski muhabirlerinden Mehmet Kamil Oğuz iki gün önce kanserden hayatını kaybetti. En son TMSF’de görev yaparken işten atılan ve sonrasında tutuklanan Mehmet Kamil Oğuz’u yakın arkadaşı anlattı.

BOLD – 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan ve 1 yıla yakın hapis yatan gazeteci Mehmet Kamil Oğuz (50) önceki gün hayatını kaybetti. 3 Haziran’dan bu yana Yeşilyurt Katip Çelebi Atatürk Hastanesi’nde kanser tedavi gören Oğuz, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyordu.

KHK ile kapatılan Zaman gazetesi ve Yeni Şafak’ın eski muhabirlerinden olan Mehmet Kamil Oğuz, uzun yıllar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda (TMSF) basın danışmanı olarak görev yaptı.

Gazeteciliğe Van’da başlayan Oğuz, daha sonra İstanbul’da çalıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yıllarda Erdoğan’ı bir gazeteci olarak takip etmiş, Erdoğan’ın ilk ihale yolsuzluklarını, yüzde 10-15 komisyonlarını ortaya çıkarmıştı.

Mehmet Kamil Oğuz’un muhabirliğe ilk başladığı yıllardan vefat edene kadar yaşadıklarını arkadaşı Ali Güler TR724’te yayınlanan yazısından yazdı:

“İlk tanıştığımızda o İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bakan ve gününü belediyede geçiren bir muhabirdi. Belediye başkanı da yeni seçilmiş olan Recep Tayyip Erdoğan’dı. O günlere dair hatıraları vardı, anlatırdı.

Gençti, enerjikti, hayat doluydu. Onu tanıdığım 26 yıl boyunca da hep öyle oldu.

Mehmet Kamil Oğuz’dan bahsediyorum. Bitlis Adilcevaz’lıydı. Okumak için Van’a gitmiş, gazeteciliğe merak sarmış, bölgenin belki de Türkiye’nin ilk yerel TV’sinde kuruluşunda çalışmıştı. Bir dönem Orta Asya’da üniversite okuma çabası ve sonrasında da 22 yıl sürecek İstanbul hayatı.

95 yılının başları, Zaman Gazetesi bir türlü ayağa kalkamamış, çalışanlarına hayatı zindan eden bir yönetimle, bir o yana bir bu yana sürükleniyordu. Tayinler, maaşların 3-4 ay geriden verildiği, hatta maaşların bartırla alınan mallarla ödenmeye çalışıldığı bir dönem. Yazık ettiler o zaman onca insana.

Erzurum’a tayin edilince ‘gitmeyeceğim’ dedi. İşten çıkarıldı. Yeni Şafak’ta işe başladı. Bugün, Yeni Şafak’takiler ‘ne Zaman’ı bizde daha çok emeği var’ dese haklılar belki. Ama o Zaman’ın eski muhabiri olarak kaldı…

Yeni Şafak’tan ayrıldığında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda (TMSF) işe başladı. Artık devlet kurumunda çalışan bir gazeteci, bir basın danışmanıydı. 15 yıl sürdü. Kamil Oğuz Zaman’da çalıştığı sürenin üç katı bir dönem geçirdi TMSF’de. Şimdi duyuyoruz ya 3-5 yerden maaş alanlar, el altından iş halleden, lüks arabalara binip, lüks otellerde tatil yapan gazeteciler. İşte istese Kamil Oğuz da küpünü doldururdu. Elinde imkânın âlâsı vardı. Ama geride zorla alabildiği bir evden başka bir şey bırakmadı. TMSF’de çok mobinge maruz kaldı. Yılmadı işini daha iyi yaptı. Ama istenen belki de işini doğru yapması değildi. 15 Temmuz’u fırsat bilip işten attılar. 15 yıl sonra bir kez daha işinden atılmıştı Kamil…

İşsiz kalmanın, evine ekmek götürememenin ne olduğunu bilir misiniz? 25 yıllık gazeteci Mehmet Kamil Oğuz hiçbir birikimi olmadığı halde ortada bırakıldı. Yıllarca emek verdiği, hakkını alamadığı TMSF’de buruşturup atılan bir kağıt parçası muamelesi gördü. Hayat enerjisi yine tükenmedi. Evini barkını toparladı kayınpederinin gölgesine sığındı. İş buldu, marketlerde yöneticilik yaptı. Öz geçmişinde yazdığı TMSF’yi kimsenin bilmediğini söylerdi. ‘Sen bizim iş için epey büyüksün’ deyip işe alınmadığını anlatırdı gülerek. Yine hayat doluydu, enerjikti.

EŞİYLE AYNI CEZAEVİNDE GEÇEN GÜNLER

15 Temmuz sonrasında gazeteciler sudan bahanelerle susturulmaya başlayınca çok üzüldü. Arkadaşları cezaevine düştüğünde ağladı, ağladı. ‘Yapma Kamil. Bu kadar üzüntü sana zarar’ dense de yürekli insanın merhametini, hakkaniyetini, dostluk hissiyatını kim engelleyebilir?

Derken yeni bir süreç başladı. Önce eşini aldılar. İzmir’den Antalya’ya götürdüler. Eşini ziyarete gittiğinde ‘sende de vardır bir şeyler’ diyerek onu da attılar içeriye. İstedikten sonra herkesi bahane bulup alabileceğin bir anlayışın kurbanı oldu o da. Eşiyle aynı çatı altında cezaevinde yattı. Çocukları İzmir’den Antalya’ya gidemedi. Küçük kızları travma yaşadı. Abileri sanki kırk yaşındaymış gibi iki günde büyüdü. İçlerine attılar onlara boca edilen kötülükleri. Zulmün adı olmazmış…

NEM DUVARI GAM DA İNSANI YIKARMIŞ

Aylar sonra cezaevinden çıktığında İzmir’in güzel ilçesinde bir daha iş bulamadı. Zulüm budur işte. İşten atmakla kalmayıp, işe girmesine de engel olmaktı.

Ayakta kaldı, dik durdu, çabaladı. Ama son bir senedir o eski halinden eser yoktu Kamil’in. Gardı düşmüş, sorunların üstesinden gelmekte zorlanan, üzüntüyle yatıp kalkan bir insan oluvermişti. Nem duvarı, gam da insanı yıkarmış. Öyle de oldu. Bir kaç ay süren ağrılar ve sonrasında kanser teşhisi.

İki ayı bulmayan süreçte, ağrılarından yürüyemeyen bir insana dönüştü o hayat dolu insan. Herkesin yardımına koşan Kamil Abileri, zulmün eserini göreceği şekilde hastaydı, yataktan kalkamıyordu.

Sonra… Belinden ameliyat oldu, kemoterapi başladı. Ama… Kovid 19’a yakandı. Ve gün gün kötüye gitti.

BİR GECE ANİDEN SÖNDÜ CİĞERLERİ

Yoğun bakıma alınmadan bir gün önce görüşmüştük. ‘İyiyim, ama ciğerlerim, zorlanıyorum nefes alırken’ demişti. Ve bir gece aniden sönüverdi ciğerleri. Yoğun bakıma oğlu ve kardeşi götürürken ‘hakkınızı helal edin’ demişti. Sesini bir daha duyamadık Kamil’in o günden sonra. Entübe ettiler, uyuttular. On beş gün uzaktan kan değerlerine, filmlerine bakan, doktorlara gösteren 25 yıllık gazeteci arkadaşı, kaderdaşı bir değerin biraz düzelmesiyle umutlandı. Umutlanmak istedi. Bizlerde de umutlanmak istedik. Çünkü biz umutlanmak ve Kamil’in sağlığına kavuşması için dualara, gözyaşlarına sarılmış bir ümit bekliyorduk.

Ama olmadı… Mehmet Kamil Oğuz, 9 Temmuz 2021 cuma günü cuma namazına iki saat kala hayata veda etti.

Bir Kamil geçti şu Dünyadan. Adı gibi mi olur insan, kemale ermiş çok güzel bir insandı dostumuz.

Geride gözü yaşlı bir eş ve üç çocuk bıraktı. Ellerinde doğruluktan başka bir şeyleri olmayan acılı ailesi kaldı.

Suskunlar, acılarını içlerine gömdükleri belli. Dilerim bu acı onları da yıkmasın. Sessizlik tehlikelidir. Baba ve annenin maruz kaldığı zulmün acısını kat be kat hisseden o üç evlat desteğe muhtaç. Manen olduğu kadar madden de…

KAMİL’İ BİR AVUÇ İNSAN UĞURLADI

Çalıştığı yerlerde (Zaman’da, görev yaptığı İstanbul Büyüksehir Belediyesinde, Yeni Şafak’ta, TMSF’de) dostları, arkadaşları vardı. Ama işte… öyle cami avlusundan taşan yığınlar yoktu. Üç beş dost, akrabaları ve ailesi.

Kamil Oğuz bizim için erken bir kayıp. Yaşadığı üzüntü ve acının bedelini hayatıyla ödedi.

‘MAHKEMEYE BİR ŞEY VERMEMİZ GEREKİR Mİ?’

Oğlu, ‘6 yıl 3ay ceza alan babamın ölümüyle ilgili mahkemeye bir şey vermemiz gerekir mi?’ diye sordu. İçim acıdı. Babasını ve annesini bahanelerle içeri alanlara yine de…

Kamil’i kaybettik. Biz de onunla kaybolduk. Yüreğimize kor düştü.

Dostları şu iki aylık süreçte onla birlikte hasta oldu, tansiyonu, şekeri çıktı. Covit oldu en yakın dostu Kamil’le birlikte.

Sevgili dostum. Seni iyi ki tanımışım. 25 yıllık bir arkadaşımı, dostumu, kardeşimi, komşum, kaderdaşımı kaybettim. Ne yediğimi ne içtiğimi anladım bu süreçte.

Eşi, çocukları ve en çok da küçük kardeşi… Kamil’in dostu olan biraderinin hissettiklerini anlatamam. Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor.

Oturup hüngür hüngür ağlamak istedim. Gözlerim kimsenin olmadığı yer aradı. Evinde Kamil’in sesini tekrar duyar gibi oldum. ‘Burada oturmuştur, şurada yemek yemiştir’ diyerek.

KAMİL YOLCULUĞA ÇIKTI DOSTLAR

İçlerine gömdükleri acılarıyla, gözyaşlarıyla anne ve üç çocuğu kaldı. Yapanlar, edenler belki Kamil’in o acılarla göçtüğünü bilmeyecek. Umurlarında da olmayacak. Allah’ım senin gücün namütenahi. Biz sınırlarını bilemeyiz. Kamil’e kim bu acıları yaşatmışsa, imzası olandan, sözlü emir verenleri, koluna girip götürenleri, işsiz bırakıp ölüme mahkum edenleri (ki sen onları biliyorsun. Biz bilemeyiz hepsini) sana havale ediyoruz. Sen adilsin. Biz bir şey diyemeyiz. Ama insanız ve gönlümüzden geçeni yine de sana iletmek isteriz. Onlar kimlerse, sen onları bu dünya hayatları bitmeden yaptıklarını yüzlerine vur ve adaletin, hakkaniyetin nasıl sağlandığını göster ve onlarda bunun başlarına neden geldiğini anlasın.

Kamil’i kaybettik. Güzel bir insan geçti bu Dünyadan. Her kayıp bir acı ve biz acılarla yaşamaya çalışacağız.

Biz Kamil’i iyi bilirdik Allah’ım. Sen affedicisin, Kamil kulunu da affet… İstiratgâhını Cennet bahçelerine çevir. Bizleri de günü geldiğinde Kamil’e komşu eyle… AMİN.

Gündem

New York’ta milyar dolarlık binamız sokakta yatan üniversiteli öğrencilerimiz var

New York’ta sadece restorasyonu 291 milyon dolara mal olan Türkevi’nin açılışı, barınamayan öğrencilerin başlattıkları eyleme denk geldi. Değeri milyar doları aşan göktelenin yerine kaç öğrenci yurdu yapılabileceği tartışma konusu oldu.

BOLD – Amerikan bilişim devi IBM’den 1977 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in katkılarıyla satın alınan Türkevi, 2013 yılına kadar Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu olarak hizmet verdi. Yenilenen binanın yerine 35 katlı gökdelen inşa edildi.

Selçuklu olmak üzere geleneksel Türk mimari motifleri taşıyan, lale şeklinde gökyüzüne yükselen Türkevi Binası, Downtown Manhattan, East River ve Long Island City’den görülebiliyor. Türkevi’nin restorasyonu 291 milyon dolara mal oldu. Uzmanlara göre Türkevi binasının arazisiyle birlikte değeri 1,5 milyar dolar civarı. Sözcü’de yer alan habere göre, ABD’de yapılan gökdelenin maliyetiyle 12 bin öğrenciye konaklama imkânı sağlanabilir, 500 yataklı 23 tane yurt inşa edilebilir.

GÖRKEMLİ TÖRENLE AÇILDI

Türkevi, dün AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle yeniden hizmete açıldı. Türkievi’nin açılışı Türkiye’deki yüksek kira fiyatlarının tartışıldığı bir döneme denk geldi. Fahiş kira fiyatlarını protesto amaçlı ‘Barınamıyoruz Hareketi’ başlatan üniversiteli öğrenciler kent meydanlarındaki park ve bahçelerde konaklıyor. Bugün ‘Barınamıyoruz Hareketi’ eylemlerinin 3. günü. Öğrenciler sosyal medyadan destek ve dayanışma çağrıları yapıyor.

Sadece Bu sene 815 bin 365 öğrenci üniversiteye yerleşti. Toplamda 8 milyonu aşan yükseköğretim öğrencisi için 700 bin kişilik Kredili Yurtlar Kurumu (KYK) var.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYGM) ait yurt sayısı 773. 2020’de toplam 678 bin 763 öğrenciye hizmet veren bu yurtlar, toplam öğrencilerin sadece yüzde 8’inin barınma ihtiyacını karşılayabilir.

Kadınların polislere “Ne olur bize tecavüz etmeyin” diye yalvardığı ülkede kim okur Erdoğan’ın kitabını?

Okumaya devam et

Gündem

“60 yılın üzerinde cezayla yargılanıyorum, Avrupa’da bulunmamız da bizi baskıdan kurtarmıyor”

Cenevre’de iki gündür devam eden Turkey Tribunal Mahkemesi’ne katılan gazeteci Cevheri Güven, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldığını, ancak Avrupa’da da baskı altında olduğunu söyledi.

BOLD – Türkiye’deki işkence olaylarının yargılandığı Turkey Tribunal’in bugünkü son oturumuna Almanya’da yaşayan gazeteci Cevheri Güven katıldı. Basın özgürlüğü konusunda mahkemeye ifade veren Güven, Türkiye’yi neden ve nasıl terk etmek zorunda kaldığını anlattı. Hakkında 60 yılın üzerinde ceza davası açıldığını söyleyen Güven, Avrupa’da da baskı altında olduğunu belirtti.

Belçika’da geçen yıl kurulan Turkey Tribunal, uluslararası toplumu Erdoğan rejiminin yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak kurulan sivil bir halk mahkemesi. Ghent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Johan Vande Lanotte tarafından organize edilen Turkey Tribunal’ın üyeleri arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıçları, Birleşmiş Milletler eski şefleri ve insan hakları alanında uzman profesörler bulunuyor.

“SUİKAST TİMİ KURULDU, 21 KİŞİLİK LİSTEDE ADIM GEÇİYOR”

Turkey Tribunal Mahkemesi’nin bugünkü son oturumuna Almanya’da yaşayan gazeteci Cevheri Güven katıldı. Türkiye’yi neden ve nasıl terk etmek zorunda kaldığını anlatan Güven basın özgürlüğü konusunda mahkemeye ifade verdi. Güven hakkında 60 yılın üzerinde ceza davası açıldığını belirterek Avrupa’da yaşayan gazeteciler için oluşturulan suikast timi kurulduğunu ve 21 kişilik listede kendisinin de adının geçtiğini ifade etti.

Eşi ve çocuklarıyla birlikte bir mülteci botuyla Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan Güven, Turkey Tribunal Mahkemesi Başkanı Prof. Em. Dr. Françoise Barones Tulkens, Güney Afrika Anayasa Mahkemesi eski hakimi Dr. Johann van der Westhuizen, Robert F. Kennedy İnsan Hakları Uluslararası Savunuculuk ve Dava Takibi Başkan Yardımcısı olan Angelita Baeyens, Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi Başkan Yardımcısı Prof. Em. Dr. Giorgio Malinverni, Strazburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nden Prof. Dr. Ledi Bianku ve BM eski şefi Dr. John Pace’in önünde basın ve ifade özgürlüğü alanında deneyimlerini paylaştı.

Cevheri Güven’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BENİM VE AİLEMİN HAYATI TEHLİKEDEYDİ”

Türkiye’de yaşadığım hak ihlalleri nedeniyle Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldım. Şu anda Almanya’da mülteci olarak yaşıyorum. Karşılaştığım hak ihlalleri önce mesleki kariyerimi sonra özgürlüğümü sonra da hayatımı tehlikeye atan türdendi. Hatta ailemin de hayatını tehlikeye atacak türe vardı.

Benimle ilgili süreç 2013 yılında başladı. 2013 yılının sonunda Tayyip Erdoğan hükümeti bir yolsuzluk operasyonuyla karşı karşıya kalmıştı. Ve bunun neticesinde 4 tane bakanın istifa etmek zorunda kaldığı çok büyük bir yolsuzluk operasyonuydu. Bu yolsuzluk operasyonunu Erdoğan ve iktidarı bir darbe olarak adlandırıyordu. Bunun yolsuzluk olduğunu söyleyen gazeteciler bu süreç içerisinde Erdoğan iktidarının baskısı nedeniyle işsiz kaldılar. Ben de bu süreç içerisinde işimi kaybetmek durumunda kaldım.

Türkiye’deyken 2015 yılında Nokta dergisini çıkardım. Nokta dergisi Türkiye’nin en köklü haber dergilerinden bir tanesiydi. Uzun yıllardır çıkmıyordu. Ve askerlerin baskısı nedeniyle, dönemin generallerinin baskısı nedeniyle kapatılmış bir dergiydi. 2015 yılında dergiyi çıkarmaya başladıktan sonra bu sefer sivil bir baskı rejimiyle karşı karşıya kaldık. Dergimize sürekli olarak tazminat davaları açıldı. Reklam verenlerimiz üzerinde baskı kuruldu. Ve en sonunda dergimizin 3 tane sayısı peş peşe toplatıldı.

“BEN VE YARDIMCIM ERDOĞAN’IN ELEŞTİRDİĞİMİZ İÇİN TUTUKLANDIK”

Türkiye’de dergi toplatma en son 1980 yılındaki cunta rejiminde görülmüş, darbe rejiminde görülmüş bir şeydi. Fakat Erdoğan iktidarıyla geri döndü. Ve Nokta dergisi 3 sayısı toplatıldıktan sonra biz 2 Kasım 2015’te ben ve yardımcım Murat Çapan, Erdoğan iktidarının yolsuzluklarını, Erdoğan iktidarının yeniden Kürtlerle süren barış sürecini çökertip yeniden savaş konseptine dönmesi ve bu savaş konseptine dönmeleri nedeniyle çok sayıda sivilin, askerin, PKK’lının hayatını kaybettiği yeni bir savaş ortamının oluşmasını eleştirmemiz nedeniyle, bunu eleştiren bir kapak yayımlamamız nedeniyle 2015 yılının kasım ayında tutuklandık. Kasım ayının başında. Silivri Cezaevine gönderildik.

“TEK KİŞİLİK HÜCREDE KALDIK”

Cezaevi sürecinde çeşitli hak ihlalleriyle karşılaştık. Örneğin bizi mahkemeden cezaevine kadar götüren polisler, cezaevi aracında bize Tayyip Erdoğan’ın seçim marşını, Tayyip Erdoğan’ın partisinin seçim marşını zorla dinlettiler. Cezaevi sürecinde tek kişilik hücrelere konduk. Tamamen tecrit ortamı vardı. Birbirimizle görüşmemiz, başka tutuklularla görüşmemiz, herhangi bir sosyal ortama girmemiz engellendi. Tamamen 24 saatimizi bir hücrenin içerisinde geçirdiğimiz günlerdi. 2 ay böyle izolasyon ortamı altında cezaevinde tutulduktan sonra serbest bırakıldık, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldık.

O zaman Erdoğan rejiminin tüm baskısına rağmen Türkiye’de iyi-kötü işleyen bir hukuk sistemi vardı. Daha sonra dergimize yönelik baskılar yine devam etti. Sürekli her yaptığımız haberle ilgili neredeyse şikayetlerde bulunuldu. Biz tabi muhalif ve sert bir yayıncılık yapıyorduk. Erdoğan iktidarını her yönden kritik eden bir yayıncılık yapıyorduk. O günlerde medya dünyası o kadar bir baskı altındaydı ki böyle yayıncılık yapan dergilerin, gazetelerin sayısı çok azalmıştı.

“NOKTA DERGİSİNİN MAL VARLIĞINA HÜKUMET EL KOYDU”

Tabi bunların hepsi de 2016 yılının Temmuz ayının, 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimiyle birlikte, kapatıldılar. Nokta dergisi de darbe girişiminden hemen sonra Tayyip Erdoğan hükümetinin çıkarttığı bir kanun hükmünde kararname ile kapatıldı. Bütün mal varlığına, marka hakkına el konuldu. Hemen ardından da ben ve yardımcım Murat Çapan’la ilgili yakalama kararı çıkartıldı tekrar.

O günlerde Türkiye’de çok ağır hak ihlalleri, işkenceler yaşanıyordu ve bunlar medyaya da servis ediliyordu. Erdoğan iktidarı bir korku rejimi kurmak için adeta bu işkencelerin görüntülerini sergiliyordu. Özellikle askerlere yapılan işkenceler. Bu ortamda teslim olmayı göze alamadım. Çünkü benim de işkence göreceğim, ağır hak ihlalleri göreceğim, belki de bir daha özgürlüğüme kavuşamayacak derecede uzun yıllar hapsedileceğim açıktı.

“MÜLTECİ BOTUYLA ÜLKEMİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDIM”

Eşim ve iki çocuğumla birlikte bir mülteci botuna binerek ülkeyi terk edip Yunanistan’a geçmek durumunda kaldım. Bu hem eşimin hem çocuklarımın hayatını tehlikeye atan bir durumdu. Fakat özgürlüğümün tamamen yok edilmesi, işkence görmem gibi durumlar karşısında, mecburen tercih ettiğim bir durumdu. Ben Yunanistan’a geçtikten sonra yardımcım Murat Çapan, Türkiye’de yakalandı. Hemen ardından hakkımızda devam eden yargı süreci çok hızlı bir şekilde ve iktidarın baskısıyla değiştirildi.

Önce bizi serbest bırakan mahkeme dağıtıldı. Mahkemenin 3 üyesi hakim o mahkemede görevden alındılar. Yerlerine yeni hakim atandı. Normalde duruşma savcısı hakkımızda beraat istemişti. Fakat duruşma savcısı değiştirilip yeni bir duruşma savcısı atandı. Yeni duruşma savcısı hakkımızda 22,5 yıl hapis cezası talep etti ve hemen çok hızlı bir biçimde hakkımızda 22,5 yıl hapis cezası verildi. Şu an yardımcım Murat Çapan Türkiye’de 5 yıldan fazla süredir, yaklaşık 6 yıldır tutuklu. Benim hakkımda da yine kesinleşmiş bir 22,5 yıl hapis cezası var. Ardından da yapmaya devam ettiğim haberler nedeniyle de artık sayısını takip edemediğim kadar çok, yüzlerce yıl hapis istemli davalar açılmış durumda.

“AVRUPA’DA YAŞAYAN GAZETECİLER İÇİN SUİKAST TİMİ OLUŞTURULDU”

Yunanistan’a geldikten sonra, üzerimizdeki baskı devam etti. 2017’nin sonlarına doğru HDP milletvekili Garo Paylan Avrupa’da yaşayan akademisyen ve gazetecilere yönelik istihbarat örgütü tarafından bir suikast timi oluşturulduğunu açıkladı. HDP milletvekilinin açıkladığı bu listede ben de sürekli olarak insan hakları ihlalleriyle ilgili haberler yaptığım için benimde olma ihtimalim oldukça yüksekti. Duyumlar üzerine Yunanistan’ı terk etmek durumunda kaldım.

Yunanistan’da ailemle yaşadığım süre boyunca aynı şekilde Yunan hükümeti tarafından tren garları, otobüs istasyonları, halkın yoğun olduğu meydanlar gibi yerlerden uzak durmamız konusunda uyarılarda bulunuldu. Yani orada da bir güvenlik tehlikesiyle karşı karşıyaydık. Daha sonra Almanya’ya gelmek durumunda kaldım. Almanya’ya geldikten sonra da benzer baskılar devam etti. Kısa bir süre önce 21 kişilik bir suikast listesi yayınlandı. Bu listede benim ismim de vardı. Tabi biz burada fanatiklere, Avrupa’da yaşayan fanatiklere de hedef gösterilmiş olduk. Onların eline böyle bir liste verildi. Ve bu listedeki bazı gazeteciler de saldırıya uğradılar.

“ALMAN MAKAMLARI BENİ ÇAĞIRIP UYARDI”

Bu listeyle ilgili Almanya’da polis makamları tarafından çağırılıp uyarıldım. Çeşitli uyarılara maruz kaldım, dikkatli olmam konusunda. Aynı zamanda, başka bir Avrupa ülkesinden uyarı aldım. Ülkelerine gelmemem konusunda yapılan bir uyarıydı. Almanya kadar güçlü bir istihbarat ve güvenlik teşkilatları olmadığını ülkelerine gitmem halinde can güvenliğimi koruyamayacaklarını belirttiler bana. Avrupa’da bulunmuş olmamız da bizi baskıdan kurtarmıyor. Erdoğan’ın uzun kolları buraya kadar devam ediyor.

Bu süreç içerisinde abim tutuklandı. Cezaevinde kaldı bir süre. Anne-babamı gözaltına alıp bir süre sorgulandılar. Bu tip aileme yönelik baskılar da akrabalarıma yönelik baskılar da devam etti. Fakat bu süreçte ben gazetecilikten kopmamaya devam ettim. İnsan hakları ihlalleriyle ilgili, Erdoğan rejiminin yolsuzluklarıyla ilgili, 15 Temmuz darbesinin şüpheli yönleriyle ilgili çok sayıda haber yayınladım. Bu haberlerin hemen hepsiyle ilgili davalar açıldı. Yayınladığım haberlerin pek çoğu hakkında erişim engeli kararları getirilerek, halka ulaşması engellendi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

İktidar medyası tarafından sürekli hedef gösterildim. Bu süreçte sürekli olarak terörist olarak damgalandım. Pek çok farklı terör örgütleriyle anıldı ismim bu süreçte. Sürekli olarak baskı kurarak benim halk nezdinde yaptığım haberlerin güvenilirliğini sarsmak için, çeşitli hamleler yapıldı. Fakat gerek YouTube üzerinden, gerek Twitter üzerinden, sosyal medya mecraları üzerinden ve internetten, bu tip haberleri yapmaya devam ettim. Yapmaya devam ettikçe de bu baskının şiddeti artıyor.

Erdoğan rejiminin uzun kollarının baskısını Avrupa’da da elbet hissediyoruz. Türkiye’de pek çok meslektaşım cezaevinde tutuklu durumdalar. Tahliyesi geldiği halde tahliye edilmeyen gazeteci arkadaşlarımız var. Pek çok gazeteci de yazdığı haberler nedeniyle sürekli olarak gözaltına alınıyor. Sürekli olarak baskı hissediyor. Özgür gazeteciler, bağımsız gazeteciler, kritik yapan gazetecilerin, pek çoğunun işsiz kaldığı bir süreçten geçiyoruz. Bunlarla ilgili en çok yaşadığımız problem de bağımsız bir yargı mekanizmasının olmaması. Ama mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz.

“ALTI AY NEYLE SUÇLANDIĞIMIZI ÖĞRENEMEDİK”

Öncelikle bize Cumhurbaşkanı’na hakaretle ilgili davalar açıldı ki, Türkiye’de bütün gazetecilerin karşılaştığı klasik bir durum. Bunun dışında terör örgütü propagandasıyla suçlandık. Fakat hangi terör örgütünün propagandasıyla suçlanmamızı öğrenmek 6 ay aldı. Hatta çok genç bir savcı, savcılar da tabi ki bu tip suçlamalar yapmaya zorlanıyorlar, iktidar tarafından. Genç bir savcı vardı karşımızda ve ben savcıya, ‘Bizi terör örgütü propagandasıyla suçluyorsunuz ama bu hangi terör örgütü ona göre savunma yapacağım’ dediğimde ‘Savcı burada soruları ben soruyorum’ dedi. 6 ay hangi terör örgütü üyeliğiyle suçlandığımızı ya da propagandasıyla suçlandığımızı öğrenemedik. Bu 2015 yılında gerçekleşti.

6 ay sonunda PKK terör örgütünün propagandasıyla suçlandığımızı öğrendik. Sonra ikinci bir dava açıldı. Bu davada da bu sefer Türkiye Cumhuriyetini devirmek, silahlı isyan çıkarmaya çalışmak gibi çok ağır suçlamalar yöneltildi. Tabi bu ağır suçlamaların karşılığındaki cezalar çok yüksek. 20-25 yıl gibi cezalar. Dolayısıyla bu sizin üzerinizde gazeteci olarak bir baskı oluşturmaya dönük hamleler aslında bakarsanız. Dolayısıyla otosansüre etmek için yapılan şeylerdi. 2015 yılından bahsediyorum. Sonrasında bunlar tekrar değiştirildi. Çünkü 2015 yılının devamında 2016 yılında bir darbe girişimi gerçekleşti.

“60 YILIN ÜZERİNDE CEZAYLA YARGILANIYORUM”

Darbe girişiminin ardından buna Gülen Hareketi’nin propagandasını yapmak, üyesi olmak gibi suçlamalar eklendi. Dolayısıyla ceza süreci yükseltildi. Nihayetinde hakkımızda açılan dava, 2015 yılında olmasına rağmen, 2016 yılında gerçekleşmiş bir darbe girişimine sanki katılmışız gibi, suç o zaman işlenmiş gibi, 2016’nın mayıs ayında Türkiye Cumhuriyeti Devletini devirmeye çalışmaktan 22,5 yıl hapis cezası aldım.

Bunun dışında aynı şekilde Nokta dergisi, benim yayın yönetmeni olduğum Nokta dergisi, 2015 yılında hem iktidarın hedef aldığı Kürtleri hem de yine iktidarın hedef aldığı Gülen grubunu savunduğu için iki taraftan da ceza davaları açıldı peş peşe ve bunlar daha sonra hep terör yargılamaları konusu yapıldı. Şu an benim takip edebildiğim kadar, terörle bağlantılı suçlardan, 6o yılın üzerinde cezayla yargılanıyorum.

Yunanistan’a geçtikten sonra gazeteciliği hiç bırakmadım. Türkiye’de özgür medya yok edildiği için elimizde tek seçenek internet üzerinden yayıncılığı sürdürmekti. Bu çerçevede de ben ve benim gibi Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmış sürgün gazetecilerle beraber bir web sitesi ve Youtube kanalı kurduk. Bunun ardından ben kendi şahsi bir Youtube kanalımı da kurdum. Şu an hem web sitesi üzerinden hem de Youtube kanalları üzerinden yayın yapıyoruz.

“TÜRK HALKININ AVRUPA’DA YAYIN YAPAN GAZETECİLERE İLGİSİ BÜYÜK”

Kendi Youtube kanalımdan haftada 2 video yayınlıyorum haber içerikli. Bu iki video bir haftada bir milyonun üzerinde izleniyor toplamda. Çok yüksek bir grafiği var. Şu an özellikle Türk halkının, Avrupa’dan yayın yapan gazetecilere yönelik çok yüksek bir ilgisi var. Bunun sebebi de Türkiye’de özgür medya ortamının tamamen yok edilmesi nedeniyle gerçekleri ve haber alma özgürlüğünü sadece yurt dışındaki gazetecilerden karşılayabiliyor olmaları nedeniyle.

Tabi benim yaptığım haberlerin çoğu Türk halkını yakından ilgilendiriyor. İnsan hakları ihlalleri ve yolsuzluk üzerine özellikle yoğunlaşmış durumdayım. Türkiye’de bu haberleri kimse alıntılayamıyor. Çünkü benim yazdığım herhangi bir haberi alıntılamak ya da bunu kendi sayfalarına aktarmak, Türkiye’deki gazeteciler için terör örgütü propagandası yapmak demek. Çünkü rejim tarafından hakkımda verilmiş böyle bir ceza var.”

AKP Hükumeti’nin yargılandığı Turkey Tribunal nedir?

Okumaya devam et

Gündem

Dünkü Erdoğan’dan bugünkü Erdoğan uyarısı: Sakın ha! Destek vermeyin

AKP’nin kurulduğu yıl Erdoğan seçmene partisi için, “Adaletle yürüdüğü sürece destek verin” çağrısı yaptı. Bugün Erdoğan ve kurduğu rejim yurt içi ve dışında yargılanıyor.

BOLD – 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL’in ardından Türkiye’de hukuk Erdoğan rejimi eliyle askıya alındı. Erdoğan ve AKP’nin, arkasına aldığı kamuoyu desteğiyle Gülen Hareketi mensuplarına yönelik başlattığı cadı avı kısa sürede meyvesini verdi. Ülkede artan, baskı, işkence olayları, zorla alıkoyma vakaları artık gizlenemez hale geldi. Aradan geçen 5 yılda kötü muamele ve işkenceler hem yurt içinde hem de yurt dışında yargı konusu oldu. Afyon emniyetinde polislerin tecavüzüne uğrayan bir kadının şikayeti üzeri açılan davada 6 polis cezalandırıldı.

TURKEY TRİBUNAL NASIL BİR MAHKEME

Erdoğan ve rejim unsurları geçen yıl Belçika’da kurulan ve üyeleri arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) eski yargıçları ile insan hakları alanında uzman profesörlerin bulunduğu Turkey Tribunal (Türkiye Tribünali) adlı halk mahkemesinde yargılanıyor.

Mahkemede, gözaltında bulunduğu sırada işkence ve kötü muameleye maruz kalanlar yaşadıklarını anlatıyor. Turkey Tribunal, uluslararası toplumu Erdoğan rejiminin yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak kurulan için bir insan hakları ve sivil bir mahkeme. Yasal olarak bağlayıcı bir mahkeme değil, ancak bu sivil mahkemenin kararlarının yüksek ahlaki otoriteye sahip olacağı ve içtihat oluşturacağı öngörülüyor.

AKP’NİN İLK YILLARI VE ERDOĞAN

AKP’nin ilk yıllarındaki Erdoğan ile şimdiki Erdoğan’ın adalet anlayışı arasındaki farkı gözler önüne seren bir video sosyal medyada dolaşıma girdi. 2001 yılında katıldığı bir televizyon programında seçmenden destek isteyen Erdoğan, “Adaletle yürüdüğü sürece, halkın hizmetinde olduğu sürece bize destek verin. İstikametten saptığımız zaman sakın ha! Bize destek vermeyin. Biz halkımızı liderlerin kulları olarak görmüyoruz. Futbol takımı tutar gibi siyasi parti tutamayız. Bu alışkanlıkları bırakmamız lazım” dedi.

AKP Hükumeti’nin yargılandığı Turkey Tribunal nedir?

Okumaya devam et

Popular

Shares