Connect with us

Gündem

Hakikat ve adalet arayışı yargılanıyor: Cumartesi Anneleri’nin davasında hakim salonu terk etti

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan dava duruşması öncesi İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapıldı. “Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımızdır” mesajı verildi. Dava sırasında ise mahkeme başkanı, savunmalara engel olunca ortalık karıştı.

BOLD – İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 46 kişi hakkında Çağlayan’da bulunan İstanbul 21’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek olan ikinci duruşma öncesi açıklama yaptı. Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre adliye önünde yapılan açıklamaya HDP ve CHP’li milletvekilleriyle çok sayıda hukukçu, aydın ve sanatçı katıldı. Açıklamada, “Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımızdır” pankartı açıldı.

EVLATLARIMIZ NEREDE?

Kaçırılarak katledilen Özgür Gündem muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe, şunları dile getirdi:

“850 Hafta boyunca dünyanın en barışçıl, en haklı mücadelesini yürüten anneleriz, evlatlarız, kardeşleriz, hak savunucularıyız. Biz, taleplerimize kulaklarını tıkayanlar tarafından yaka paça gözaltına alınan, şiddet görenleriz. Biz, Anayasal hakkımızı kullandığımız , ‘evlatlarımız nerede’ dediğimiz için mahkeme mahkeme süründürülmek istenen, yıldırılıp sesi kısılmak istenenleriz. Ama biz aynı zamanda asla yılmayanlarız . Biz susmayanlarız. Biz vazgeçmeyenleriz. Kaybedilen her bir evladımızın akıbetini öğrenene kadar pes etmeyecek olanlarız.”

Yargılananın pes etmeyen iradeleri olduğunu ifade eden Tepe, şöyle devam etti: “Bugün burada yargılanan anayasal haklarımızdır. Anayasal haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu hakkımızı kullanmak için seçtiğimiz ve 700 hafta boyunca bizden kaynaklanan tek bir olay çıkmadan oturduğumuz Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz. Bir değil bin dava da açsanız biz asıl davamızdan ,‘evlatlarımız nerede’ diye haykırmaktan asla ama asla vazgeçmeyeceğiz.”

KİMSE YILDIRMAYA KALKMASIN!

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da açılan davanın derhal beraatla sonuçlanması gerektiğini söyledi. Türkdoğan, şunları söyledi:

“Bu dava hak, adalet ve hakikat arayan kayıp yakınlarını ve insan hak savunucularını yıldırmak için açılmış bir dava. Fakat unutulan bir şey var; her zaman hak ve hakikat arayışı kazanır. Her zaman hak ve hakikat arayışı meşrudur. Dolayısıyla bu tarz davalarla insan hakları savunucularını kimse yıldırmaya kalkışmasın. Bu davayı açtıranlar aslında sanık sandalyesinde yargılanması gerekiyor. Hak ve hakikat arayışını sonuçlandıracağız. Ve inanıyorum ki bu dava bugün beraat ile sonuçlanacaktır. Umarım bizim bu sesimizi duyarlar ve bu anlamsız davaya bugün son verirler.”

Van, Diyarbakır ve İstanbul baro yöneticileri de davanın takipçisi olacakları dile getirdi.

ADALET DEMEYE DEVAM EDECEĞİM!

Duruşma sırasında Kenan Yıldızerler savunmasını yaparken mahkeme başkanı, “Konu dışına çıkma!” diyerek çıkıştı. Avukatlar savunmanın kısıtlanmasının doğru olmadığını söylediğinde, hakim “Kimse ben söz vermeden konuşmayacak” diyerek avukatın da sözünü de kesti. Savunmasına devam eden Yıldızerler, “Ben bir adalet arayışçısıyım. Adalet demeye de devam edeceğim, Cumartesi Anneleri eylemlerine katılmaya da devam edeceğim” dedi. Kenan Yıldızerler gösterilen fotoğraflarla ilgili sorulara cevap vermeyeceğini beyan etti. Avukat Levent Pişkin söz alarak fotoğrafların usule aykırı çekildiğini söyleyerek delil olarak anlam teşkil etmeyeceklerini belirtti. İzleyiciler arasında yer alan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, beyanların sürekli kesilmesine ve fotoğraflarla ilgili soru sorulmasına tepki gösterdi. Hakim, Tanal’ın sözlerinin ardından salonun boşaltılmasını istedi. Salona çok sayıda polis girdi. Sanıklar ve izleyiciler salonu boşalttı. Mahkeme başkanı duruşmanın CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal içeri alınmadan devam edeceği yönünde karar aldı.

MAHKEME BAŞKANI SALONU TERK ETTİ

Daha sonra söz alan avukat Metin İriz mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme başkanı bu talebi ‘yargılamayı uzatmak içindir’ diyerek talebin geri çevrilmesine karar verdiğini söyledi. Avukatlar bunun usule aykırı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı ise ‘itiraz edersiniz’ diyerek savunmaların alınmasına karar verdiğini söyledi. Avukatların kanunu hatırlatması üzerine mahkeme başkanı, 5 dakika içerisinde savunmaya devam etmezseniz duruşmayı bitireceğim’ diyerek salonu terk etti. Duruşma 24 Kasım’a ertelendi.

Gündem

Müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilere tahliye

15 Temmuz’da tutuklanarak cezaevine gönderilen ve yargılama sürecinde müebbet hapis cezası alan FSM davası sanıkları askeri öğrenciler için Yargıtay’dan sevindirici haber geldi.

BOLD – 15 Temmuz’a ilişkin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü davasında müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin bir kısmı, Yargıtay’ın ‘bozma’ kararı sonrası tahliye edildi.

Yaklaşık 6 yıldır tutuklu olan öğrenciler yeniden yargılanacak..

Askeri Öğrenci Komitesi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “FSM davasındaki bir kısım arkadaşlarımız hakkında tahliye kararı verildi. Detaylar geliyor… Bir gün tüm arkadaşlarımızı alacağız oradan, çünkü masumuz..!” denildi.

15 Temmuz ve SADAT düğümü çözülüyor

Okumaya Devam Et

Gündem

15 Temmuz ve SADAT düğümü çözülüyor

Aradan geçen 6 yıl sonra 15 Temmuz’un aydınlanmasına dair umut ışıkları belirmeye başladı. Kritik isimlerin o geceye dair bildiklerini yeni yeni dile getirmeye başlaması, karanlık geceye ait cevaplanması gereken başka soruları da beraberinde getiriyor.

BOLD – CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ın kapısına dayanması korku duvarlarını yıktı. Bazı önemli isimler 15 Temmuz ile ilgili bildiklerini anlatırken, gazeteciler de karanlıkta kalan noktaları gündeme taşıyor.

Erdoğan’ın bir dönem başdanışmanlığını da yapan Adnan Tanrıverdi’nin kurduğu SADAT ile 15 Temmuz arasındaki ilişki yıllardır dillendiriliyor.

Ruhat Mengi’ye konuşan Ümit Özdağ, Adnan Tanrıverdi’nin bir uçak seyahatinde kendisine “15 Temmuz öncesi sivillere eğitim verdik” dediğini aktardı.

Ümit Özdağ’ın ifşasıyla ortaya çıkan yeni soruları Fikret Bila Halktv’de dile getirdi.

O geceye ilişkin SADAT ile ilgili aydınlanmamış birçok karanlık nokta olduğuna dikkat çeken Bila, “O gece Genelkurmay’a giren siviller SADAT’ın eğittiği kişiler miydi? Köprüde sivillere ateş açanlardan bahsettiler kim? Bu hazırlık biliniyor idiyse Erdoğan’ın ‘Darbeyi eniştemden öğrendim’ açıklamasını nereye koyacağız?” dedi.

‘Kara Efe’sini kaybetti kızı için yaşıyor: Zekiye Ataç’ın kapısına yine polis dayandı

Okumaya Devam Et

Gündem

Suriye’ye yeni harekat MGK bildirisinde

Erdoğan’ın son kabine toplantısı sonrası sinyallerini verdiği, Suriye tarafından tepkiyle karşılan yeni harekat Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde de yer aldı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısı sonrası Suriye’ye yönelik yeni bir harekatın sinyalini verdi.

Suriye tarafından ise “Türkiye’nin topraklarımızda yapacağı herhangi bir askeri operasyon savaş suçuna denktir” açıklaması geldi.

ABD de bölgede istikrarı bozacağı gerekçesiyle yeni harekata sıcak bakmıyor.

MGK BİLDİRİSİNDE YENİ HAREKAT VURGUSU

Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan MGK toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

Bildiride, milli birlik ve beraberlik ile bekaya yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu ve ilave tedbirlerin görüşüldüğü ifade edildi.

MGK Bildirisinde şunlar kaydedildi: “Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için halihazırda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş, bu harekatların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir. Mensubu olduğu uluslararası kuruluşlarda ve ittifaklardaki yükümlülüklerinin gereğini her daim müttefiklik ruhu ve hukuku ile ahde vefa ilkesine uygun bir şekilde yerine getiren Türkiye’nin, aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmış, bilhassa insanlığın ortak düşmanı olan terörizme destek vererek ve himaye ederek uluslararası hukuku açıkça ihlal eden ülkelere, bu tutum ve davranışlarına son verme ve Türkiye’nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.”

UKRAYNA İLE RUSYA SAVAŞI

Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki savaşın durdurulması ve barışçıl çözüme giden yolun açılması için vakit kaybetmeksizin kapsamlı ateşkes ilan edilmesi gerektiği vurgulanan bildiride, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde ulaşılacak bir çözümün, bölgede kalıcı barışın tesisine esas teşkil edeceği belirtildi.

MGK Bildirisinde, “Uluslararası hukuku ve taraf olduğu antlaşmaları ihlal eden Yunanistan’ın Ege Denizi’nde tedricen artan kışkırtıcı eylemleri ve iş birliği anlayışı ile hareket edilmesi gereken ittifakları istismar etmeye yönelik gayretleri ele alınmış, milletimizin hak ve menfaatlerinin korunması hususundaki kararlı tutumumuzun tavizsiz bir şekilde sürdürüleceği vurgulanmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Son dönemde bazı ülkelerde İslam düşmanlığının yeniden yükselişe geçmesinden duyulan endişenin de belirtildiği bildiride, “İlgili ülkelere, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına ve vatandaşlarımızın fiili saldırılarla hedef alınmasına varan kışkırtıcı eylemlerin görmezden gelinmemesi ve engellenmesi hususundaki sorumlulukları hatırlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

MGK Bildirisinde, Libya’da sağlanan istikrar ile ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasının ve yeni çatışmalara yol açabilecek adımlardan kaçınılmasının öneminin vurgulandığı, halkın beklentileriyle uyumlu şekilde, milli uzlaşı temelinde adil, hür ve muteber seçimlerin tüm Libya sathında düzenlenmesine duyulan ihtiyacın teyit edildiği de aktarıldı.

Asker köşe sıkışan Erdoğan için mi Suriye’ye gönderiliyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar