Connect with us

Analiz

15 Temmuz’un kilit isimleri: O gece ne dediler ne yaptılar?

Yıllar öncesinden hazırlanan kamudan atılacakların listeleri, halka dağıtılan silahlar, otopsi yapılmasına izin verilmeyen cenazeler ve daha nice karanlık noktanın bulunduğu 15 Temmuz gününün 19 kilit ismi…

BOLD ANALİZ – 15 Temmuz gecesi çıkan olaylarda 251 kişi hayatını kaybetti, olaylarla ilgisi bulunmayan yüz binlerce kişinin yaşamı açılan soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalarla değişti. İşte hiç bir siyasinin gözaltına alınmadığı, Türkiye tarihinin en ilginç darbe girişiminin yaşandığı o gecenin 19 kilit ismi…

ERDOĞAN: ALLAH’IN BÜYÜK LÜTFU

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 15 Temmuz’dan günler önce ortadan kayboldu, nerede olduğunu bilen yoktu. 15 Temmuz gecesi Marmaris Turban Grand Yazıcı Otel’de olduğunu söylese de fotoğraflar Erdoğan’ı yalanlıyor. Kalkışmayı önce eniştesi Ziya İlgen’den, sonra ise farklı kaynaklardan öğrendiğini söyleyen Erdoğan’ı, o gece Dalaman’dan İstanbul’a “darbeci” bir pilotun götürdüğü ortaya çıktı. Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada darbe girişimini “Allah’ın büyük bir lütfu” olarak niteledi.

YA ENİŞTE TANKLARI GÖRMESEYDİ?

O akşam Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar başta olmak üzere, kuvvet komutanları ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a ulaşamayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini kalkışmadan haberdar ettiğini söylediği eniştesi emekli öğretmen Ziya İlgen, İstanbul Kemerburgaz bölgesinde ikamet ediyor. 15 Temmuz akşamı evinin yakınlarındaki Hasdal Kışlası’ndan çıkan ve Boğaz Köprüsü istikametine doğru seyreden tankları gören İlgen’in bu durumu hemen telefonla eşinin kardeşi Erdoğan’a ilettiği öne sürülüyor.

DAMAT ALBAYRAK: ERDOĞAN NAMAZI KILIP SÜRECİ BAŞLATTI

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaptığı bir röportajda o gece herkesin sakin ve rahat olduğunu söylüyor. 21.30-22.00 civarıydı darbe girişimi olduğunu anladıklarını belirten Albayrak, o gün cumaya gitmeyen Erdoğan’ın abdest alıp, namazını kıldıktan sonra süreci başlattığını ifade ediyor. Marmaris’ten İstanbul’a görünmeden “hayalet” gibi geldiklerini de öne süren Albayrak’ın aksine uçağın pilotu ve uçağı koruyan F-16’ların pilotları örgüt üyeliğinden tutuklandı. O gece Atatürk Havalimanı’nda Erdoğan ve Albayrak’ın yanlarında olan AKP eski il başkanı Selim Temurci, 15 Temmuz öncesi ve sonrasında sivillere dağıtılan silahlarla ilgili Albayrak ile Erdoğan’ı işaret etti.

FİDAN, SENARYOYU HAZIRLAYIP KAYIPLARA KARIŞTI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, kalkışma öncesi ve kalkışma günü birçok isimle yaptığı toplantılar kamuoyuna yansıdı. Kalkışma başlamasından itibaren ise Fidan’a ulaşılamadığı kayıtlarda yer aldı. Öyle ki Erdoğan kalkışmayı eniştesinden öğrenmek durumunda kaldı. MİT Müsteşarının kayıp olduğu saatlerde MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz’ın Erdoğan’la o gece facetime üzerinde görüşme yapan Hande Fırat’la görüşmesi ekranlara yansımıştı. Nuh Yılmaz’ın gecenin ilerleyen saatlerinde “Darbe püskürtüldü” açıklamasını yaptı. Darbe istihbaratı konusunda başarısız bulunan Fidan’ın görevden alınmayıp tüm seyahatlerinde Erdoğan’ın yanında yer alması dikkat çekti.

OLÇOK, KALKIŞMAYI BİLMESİNİN BEDELİNİ Mİ ÖDEDİ?

15 Temmuz’dan dört hafta önce 17 Haziran Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde Erdoğan’la 2 saat 17 dakika baş başa görüşen AKP’nin reklam danışmanı Erol Olçok, 15 Temmuz’dan 5 gün önce de sosyal medya hesabı Fotoğraf & Siyaset’ten yaptığı paylaşımlarla olacakları yazmıştı. Olçok, 15 Temmuz akşamı oğlu ile birlikte köprüde keskin nişancılar tarafından öldürüldü. Cesetlerine de otopsi yapılmadı. Öldürüldükleri yer ise kısa sürede yıkanarak deliller ortadan kaldırıldı.

BELGELERE GÖRE DARBENİN 1 NUMARASI HULUSİ AKAR

O gecenin en kilit isimlerinden olan dönemin Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar, kalkışma istihbaratı almasına karşın gerekli önlemleri almadı. Aldığı istihbaratla ilgili amirleri konumundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binalı Yıldırım’ı bilgilendirmedi. Bir gün önce 6 saat görüştüğü MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kalkışma günü yine görüştükten sonra başlayan kalkışma ile ilgili adım atmaması dikkat çekici. Rehin alındığı iddia edilse de gerek Genelkurmay Karargahı gerekse Akıncı Üssü’ndeki rahat tavrı bu iddiaları yalanlıyor. O akşam 22.15’te birliklere yollanan Yurtta Sulh Konseyi imzalı ilk mesajda başkan olarak Akar’ın imzası bulunuyor.

BİNALİ ORTADA EMARE YOKKEN SUÇU GÜLEN HAREKETİ’NE YIKTI

15 Temmuz’un bir darbe değil kalkışma olduğunu ilk telaffuz eden dönemin Başbakanı Binali Yıldırım oldu. Yıldırım ayrıca gece saat 23:05 televizyon kanallarına bağlanarak “Bu bir askeri kalkışma girişimidir, malum yapıya bağlı bir kalkışma girişimidir, izin verilmeyecektir” diyerek ortada herhangi bir suçlama yokken suçu Gülen Hareketi’nin üzerine yıktı. O gece kalkışmanın geçmesini Ilgaz Tüneli’nde beklediği ortaya çıkan Yıldırım’ın daha sonra yaptığı bir söyleşide 15 Temmuz’un bir proje olduğunu söylemesi dikkat çekti.

SOYLU SİLAHLI GRUPLARLA TRT’Yİ BASTI

Bir grup asker tarafından TRT Oran Yerleşkesi işgal edildi. Saat 23.50’de TRT spikerine zorla Yurtta Sulh Konseyi’nin bildirisi okutuldu. Dönemin Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, uzun namlulu silahları bulunan sivil bir grupla TRT’yi basarak “işgalden” kurtardı! Soylu, 15 Temmuz’la ilgili daha yaptığı bir açıklamada, “FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı” demesi dikkat çekti.

HAREKAT EMRİNİ YAŞAR GÜLER VERDİ

15 Temmuz akşamı donanma gemileri dahil olmak üzere sokağa çıkan askeri birlikler harekat emrini dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı olan şimdiki Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in komutanlığından aldı. İddiaya göre harekat emri Güler’in yaveri Binbaşı Mehmet Akkurt tarafından verilmişti. Akkurt o gece Karargah’ta öldürüldü. Güler de emrin bilgisi dışında yayınlandığını iddia edip olayın içinden sıyrıldı. Güler ne savcılara ne de Meclis’e ifade vermeye gitmedi.

SÖNMEZATEŞ, ERDOĞAN’I ALMAYA 4 SAAT SONRA GÖNDERİLDİ

15 Temmuz gecesi Marmaris’te kaldığı iddia edilen otelden Erdoğan’ı almak için emir verilen ve bunun için hazırlanan üç askeri helikopterden oluşan özel timin başında Tuğgeneral Gökhan Sönmezateş bulunuyordu. Birlikte 4 saat bekletilen tim, Erdoğan Marmaris’ten ayrıldıktan yaklaşık 3 saat sonra hareket edebildi. Otele ulaştıklarında ise gözaltına alındılar. Sönmezateş, yargılamalarında yaptığı savunmada boş otele gönderildiklerini, tuzağa düşürüldüklerini söyledi.

ERDOĞAN’IN ÇEVRESİNDEKİ EKİP KOMPLE “DARBECİ” ÇIKTI!

Pilot Barış Yurtseven, 15 Temmuz gecesi Erdoğan’ı Ata uçağıyla Dalaman’dan alıp İstanbul’a götürdü. Yurtseven hakkında Gülen Hareketi’ne dahil olmamakla birlikte, cemaate bilerek ve isteyerek yardım etmek suretiyle üye olma suçundan dava açıldı. O gece Erdoğan’ın uçağını koruyan F-16 pilotları da terör örgütü üyesi olmaktan tutuklandı. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın 5 yaverinin de örgüt üyeliğinden ihraç edilmesi dikkat çekti.

BÜLENT BOSTANOĞLU’NUN DARBEYİ BİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu, o akşam 19.30’da Yeşilköy Çınar Otel’deki bir düğüne geçiyor. Emir subayını ise civardaki alışveriş merkezine gönderip orada beklemesini söyleyen Bostanoğlu, bunu “darbecileri yanıltmak için” diye açıklıyor. 15 Temmuz akşamı 19.30 gibi darbeden haberi olduğu ortaya çıkan Bostanoğlu karargaha dönüp tedbir almak yerine düğüne katılıyor. Düğünden sonra Florya’daki bir İspark otoparkına geçip saklanıyor. O gece 150 telefon görüşmesi yapan Bostanoğlu’nun ne Akar ne de Yaşar Güler ile görüşmemesi dikkat çekti. Yargılanmayan, suçlanmayan Bostanoğlu 2017’de emekli oldu.

AKSAKALLI GECE GİTMEDİĞİ KARARGAHTA GÜNDÜZ İŞKENCE YAPTI

15 Temmuz akşamının en gizemli isimlerinden birisi de dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’ydı. Sokağa çıkan askerlerin bir çoğu emri bizzat Aksakallı’dan aldıklarını söyledi. 14 Temmuz’da karargâhta Akar, MİT müsteşarı Hakan Fidan ve Aksakallı’nın katıldığı gizli bir toplantı yapıldığı ortaya çıktı. 15 Temmuz günü Diyarbakır’dan çağırdığı Semih Terzi’yi vurması için Ömer Halisdemir’i 9 kez arayıp emir veriyor. O gece otomobilinde eşiyle birlikte saklanan Aksakallı ertesi gün sabah karargaha gidip askerlere işkence uyguluyor.

ABİDİN ÜNAL: ÇOCUKLARI YORMAYIN, AKŞAM YORULACAKLAR

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, 15 Temmuz günü Yalova’daki Harp Okulu yaz kampına olağan dışı bir ziyarette bulundu. Yemek arasında kursiyer öğrencilere emir komutanın önemine dair bir konuşma yaptıktan sonra “Çocukları çok yormayın akşam yorulacaklar” talimatı verip İstanbul’a döndü. Akşam darbe ihbarını aldıktan sonra, Türk hava sahası kapatıldığında bile darbeye engel olmak yerine düğüne devam etti. Düğündeki generaller yere yatırılıp kelepçelenir, Ünal’a kelepçe takılmıyor. Akıncı Üssü’ne geldiğinde gayet neşeli olduğu mahkeme tutanaklarına da yansıdı.

“DARBEYİ BASTIRDI” DENİLEN AKIN ÖZTÜRK 1 NUMARA İLAN EDİLDİ

Kalkışma başladıktan sonra Akın Öztürk’ten Akıncı Üssü’ne gidip “duruma göz kulak olması” isteniyor. Nitekim 19 Temmuz 2016’da yapılan ilk Genelkurmay açıklamasında Öztürk’ten Akıncı Üssü’ne gitmesi istendiği yer aldı. 5 gün sonra yapılan bir açıklamada Öztürk “rehine” olarak gösterildi. Bu açıklama daha sonra Genelkurmay sayfasından kaldırıldı. Yurt Sulh Konseyi’nin bildirisinin altında başkan olarak Akar’ın adı geçmesine karşın kalkışmadan günler sonra Akın Öztürk darbenin 1 numarası olarak ilan edildi. Çırılçıplak işkencelere maruz kalan Öztürk’le ilgili Abidin Ünal’ın “Akın Paşa olmasaydı bazı şeyleri başaramazdık, darbe etkili olurdu” dediği mahkeme tutanaklarında yer aldı.

SEMİH TERZİ DİYARBAKIR’DAN ÇAĞIRTILIP ÖLDÜRTÜLDÜ

Aksakallı uçuş yasağı olmasına rağmen kendisine bağlı ÖKK 1. Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi’nin Silopi’den Diyarbakır’a oradan Ankara’ya gelmesine izin verildi. Aksakallı Terzi’yi Diyarbakır’da durdurmak yerine bir yandan Terzi’nin önünü açıp bir yandan da Ömer Halisdemir’i 9 kez arayıp “Semih Terzi hain, vur” talimatı verdiği ortaya çıktı. Terzi hiçbir engelleme olmadan ÖKK karargahına geldiğinde Halisdemir tarafından yaralandı. GATA’ya kaldırılan Terzi’nin burada nasıl öldüğü ise bilinmiyor. Halisdemir’e Semih Terzi’yi vur diyen Aksakallı, Ömer Halisdemir’i de Mihrali Atmaca’ya öldürttüğü mahkeme kayıtlarına girdi.

ÜMİT DÜNDAR, KALKIŞMANIN GENELKURMAY BAŞKANI

Orgeneral Ümit Dündar, henüz erken bir saatte çıkıp “bu küçük bir grubun teşebbüsü, dolayısıyla başarısızlıkla sonuçlanmaktan başka çaresi yok” açıklaması yaptı. Ayrıca engellemesi gereken Boğaz Köprülerindeki kaosa yol verdi. Maltepe’den çıkan tanklar hiç bir engelleme olmadan Boğaz Köprüsü’ne kadar geldi, köprünün bir şeridini ulaşıma kapattı. Boğaz Köprüsü’ne çok yakın olan 1.Ordu, olaylara müdahale etmedi. Harbiyeli öğrenciler köprüde kim oldukları belli olmayan silahlı sivillere yem edildi. Birçok Harbiyeli öğrencinin boğazı kesildi, bir kısmı linç edildi. Kalkışma gecesi Akar’a ulaşılamayınca Genelkurmay Başkanlığına vekaleten atanan Dündar daha sonra da terfi ettirildi.

MEHMET GÖRMEZ DARBE SAATİNDE MİT’TE

Bu kalkışmada bir ilk yaşandı. Gece yarısı camilerden okunan selalarla halk meydanlara çağrıldı. 15 Temmuz akşamında ise dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in MİT’te Hakan Fidan ile birlikte toplantı yaptıkları ortaya çıktı. Görmez bu ziyaretin nedeni olarak Bingöl’de İŞİD’e katılan 10 gencin neden bu örgüte katıldıklarını öğrenmek olarak açıkladı. Görmez’in akşam müftülere verdiği talimat sonrasında imamlar gece saat 02.00’den itibaren minarelerden sela okumaya başladı.

GECE YARISI 2 BİN 740 HAKİM SAVCIYI İHRAÇ ETTİ

Dönemin HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, 15 Temmuz gecesi 2 bin 740 hakim ve savcıyı delilsiz, davasız mesleğinden ihraç etti. Yılmaz, toplu ihraç kararlarını “15 Temmuz’u 16’sına bağlayan gece saat 01.00’de 2 bin 740 yargı mensubunun görevine son verdik. Eğer bunu yapmasaydık şimdi yüzlerce Adil Öksüz dışarıda olurdu” sözleriyle savundu. Yılmaz, yargı mensuplarını silahlı terör örgütü üyesi olarak yargılamak için delil bulamadıklarını da itiraf etmişti.

 

 

Gülen Hareketi’nin önemli isimlerinden Mehmet Ali Şengül ebediyete uğurlandı

 

Analiz

Domatesi sayarak alan vatandaşa Erdoğan’dan uzay müjdesi

Vatandaş, 3600 ek gösterge, asgari ücrete ara zam, son günlerde çokça zikredilen enflasyona endeksli bono konularında açıklama beklerken Erdoğan yine uzay kartını oynadı.

BOLD – Yüksek enflasyon yüzünden peş peşe gelen zamlar, pazara dahi çıkamayan halkın belini büktü. Karpuzu, lahanayı, karnabaharı dilimle alabilen halk, domatesi, biberi de sayarak satın alıyor.

Tayyip Erdoğan da yıllar sonra hayat pahalılığını kabul etti. Küresel bir ekonomik çöküşün Türkiye’yi de etkilediğini savunan Erdoğan, çözümün yine kendisinde olduğunu söylüyor.

Kabine toplantısı sonrası bugün kameralar karşısına geçen Erdoğan’ın Türkiye’nin en büyük sorunu olan ekonomiye dair konuşacağı düşünülüyordu.

3600 ek gösterge, asgari ücrete ara zam, son günlerde çokça zikredilen enflasyona endeksli bono konularında açıklama bekleniyordu.

Dış politika ağırlıklı konuşan Erdoğan, ekonomi meselelerine çok girmemeyi tercih etti.

UZAY PROGRAMI

Konuşmasının önemli bir bölümünü Uzay Programı’na ayıran Erdoğan, “Artık dünyada siyasi bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini biliyoruz. Teknolij bağımsızlık için çalışıyoruz. Dünya düzenini belirleyicisi konumundaki teknolojinin her alanında proaktif bir Türkiye inşa ediyoruz. Bu nedenle uzay yarışında yer almak bir mecburiyettir” dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında: “Türkiye’de bir nesil ülkelerin uzay yarışını televizyonda izlediler. Gençler, bu yarışın parçası olsun istiyoruz. Milli Uzay Programı çerçevesinde bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. İki aday gerekli tüm eğitimleri alacaklar. Eğitimlerin ardından iki kişiden biri 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek” dedi.

BAŞVURUCU ÖZELLİKLERİ

Bu arada Türkiye Uzay Ajansı, başvuru şartlarını da açıkladı. Buna göre, Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçük, mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri ve temel bilimler alanlarında eğitim ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilenler başvuru yapabilecek.

Adayların 149.5-190.5 santimetre boya ve 43-110 kilogram ağırlığa sahip olması gerekecek. Her iki gözde de doğal olarak veya gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 (Snellen20/20) görme keskinliği aranacak adaylara yapılacak muayenelerde tansiyon problemi olup olmadığına bakılacak.

İşkenceciler için hesap vakti: Erdoğan Rejimine Lahey yolu göründü

Okumaya Devam Et

Analiz

S 400’ün artçıları Erdoğan’ın sinirlerini bozdu: “Artık benim için Miçotakis diye biri yok”

Erdoğan kabine toplantısı sonrası, geçen hafta ABD Kongresinde yaptığı konuşmada Türkiye’ye F 16 satılmamasını isteyen Yunan Başbakan Miçotakis’e sert sözlerle yüklendi. Türkiye’ye S 400 alımı sonrası CATSAA yaptırımı uygulayan ABD’de, son günlerde Türkiye’ye potansiyel F 16 satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı konuşuluyordu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti.

Dış politika ağırlıklı konuşan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD Senatosu’nda yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Miçotakis, ABD Kongresinden Türkiye’ye F 16 satılmamasını istemişti.

Bu sözlere atıfta bulunan Erdoğan, “Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Bundan sonrasını kendisi düşünsün. Biz birbirimize yeteriz. ABD, Miçotakis’e bakarak kararını vermeyecektir” dedi.

NATO üyesi bir ülke olan Türkiye, ABD ve NATO Genel Sekreterliğinin tüm uyarılarına rağmen Rusya’dan S 400 hava savunma füzeleri satın aldı.

S 400 alımının ardından ABD’den önemli bir adım geldi. ABD’nin düşmanlarına uyguladığı CATSAA yaptırımlarına Türkiye’de maruz kaldı.

CATSAA yüzünden Türkiye’nin hava kuvvetleri ağır darbe aldı.

Ortağı olduğu F 35 projesinden çıkarılan Türkiye, parasını ödediği uçakları da alamadı.

Türkiye’ye F 16 satışları da durdurulurken mevcut uçakların modernizasyonu da askıya alındı.

Nisan ayında ABD Dışişleri Bakanlığınca Kongre’ye gönderilen mektupta Türkiye’ye potansiyel F-16 satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı vurgulandı.

ABD’den yumuşama sinyalleri gelse de son 2 yılda Doğu Akdeniz’de Türkiye ile gerilim yaşayan komşuları ambargonun devam etmesini istiyor.

İşkenceciler için hesap vakti: Erdoğan Rejimine Lahey yolu göründü

 

Okumaya Devam Et

Analiz

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Merkez parti hedefindeki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahte çürük raporu ve hipnozla işkence suçlarından ceza alan eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’a törenle rozet taktı. Üçok’un İYİ Parti’ye katılması “AKP ile yol ayrımındaki derin yapıların yoluna İYİ Parti ile devam edeceği” iddialarını güçlendirdi.

BOLD ANALİZ – AKP, 17 – 25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sonrasında ortaklık kurduğu Ergenekon ile yolları ayırmaya hazırlanıyor. AKP ile Ergenekon arasındaki çatışma artık görünür hale gelirken, eski Ergenekon sanığının İYİ Parti’ye katılması AKP ile yollarını ayırmaya hazırlanan Ergenekon’un yeni partisinin İYİ Parti olacağı yorumlarına neden oldu.

KORAY AYDIN VE AĞIRALİOĞLU GİTTİ, ÜÇOK GELDİ

Kamuoyu yoklamalarında oyunu en çok arttıran parti, Meral Akşener’in başında bulunduğu İYİ Parti. Araştırmalarda yüzde 20’lerde takılı kalan oyunu daha yukarı çıkarmak isteyen Akşener, “merkez partisi” algısını güçlendirmek için iki ay önce Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten MHP kökenli Koray Aydın, Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı BBP kökenli Yavuz Ağıralioğlu görevlerinden alındı. Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu görevden alınırken, parti vitrinine hiç beklenmedik bir isim girdi.

Eski askeri savı Ahmet Zeki Üçok.

ERGENEKON SANIĞI PARTİYE ALINDI

Son dönemde parti yönetiminde yaptığı değişikler ve hükumete yönelik eleştirileriyle anketlerde oylarını artıran İYİ Parti, bu yolda eski merkez sağ partilerde görev yapan isimleri yönetime almıştı. Ancak Akşener’in liderliği yaptığı İYİ Parti, hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’u bünyesine katarak herkesi şaşırttı.

ÜÇOK’A ÖNEMLİ GÖREVLER VERİLMESİ BEKLENİYOR

Derin yapılarla arasına mesafe koyan ve partisini merkeze çekmeye çalışan Akşener’in, hafta sonu partisine aldığı hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’u partide önemli bir göreve getireceği iddia ediliyor.

İŞKENCECİ İYİ PARTİ YÖNETİCİSİ İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan 15 Temmuz’da yaptığı işkence ile hatırlanan Ergenekon sanığı Ali Türkşen, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Milli Güvenlik Danışmanı ve İYİ Parti Genel İdari Kurul Üyesi iken 2018 sonunda aniden istifa etti.

Kayyumlara dokunulmazlık zırhı: Zararı Hazine ödeyecek

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar