Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Biden Guantanamo sözü için harekete geçti: Bir mahkum Fas’a iade edildi

Guantanamo’daki askeri cezaevini boşaltma yolunda ilk adımı atan Joe Biden yönetimi Faslı bir mahkumu ülkesine iade etti. Biden, çok tartışılan cezaevini 4 yıllık görev süresi sonuna kadar kapatma sözü vermişti.

BOLD – Joe Biden yönetimi, 2002’den beri Guantonamo’da tutulan Abdüllatif Nasir isimli şahsı kendi ülkesi Fas’a gönderdi. Söz konusu nakil, Biden yönetimi altında ilk kez gerçekleşti. Ayrıca bu nakille birlikte askeri cezaevinde tutuklu bulunan mahkum sayısı da 39’a düştü.

Ülkesi Fas’a ulaşan Abdüllatif Nasir, polis tarafından sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

11 Eylül saldırılarının ardından George W. Bush yönetimi tarafından ‘yabancı savaşçıları’ tutmak için kurulan hapishane, ABD dahil küresel çapta çok sayıda kişi ve örgüt tarafından sert sorgulama yöntemleri ve içerideki uygulamaları nedeniyle eleştiriliyor.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Savunma Bakanlığı bugün Abdüllatif Nasir’in Guantanamo Körfezi’ndeki gözaltı merkezinden Fas Krallığı’na nakledildiğini duyurdu.” ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da, “(Biden) yönetimi, Guantanamo’daki tutukluları sorumlu bir şekilde azaltmaya ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin güvenliğini korumaya odaklanan kapsamlı süreci izlemeye kararlıdır” değerlendirmesinde bulundu.

ŞU ANA KADAR HİÇBİR SUÇLA İTHAM EDİLMEDİ

Dünyanın en sert sorgulama tekniklerinin uygulandığı belirtilen yüksek güvenlikli cezaevi Guantonamo’da kalan Nasir, şu ana kadar hiçbir suçla itham edilmedi.

Keza Guantanamo’da kalan kişilerin çoğu, yaklaşık yirmi yıldır herhangi bir suçlama yöneltilmeden veya yargılanmadan burada tutuluyor.

Nasir’in 2016 yılında ülkesine gönderilmesi teklif edilmişti. Nakil işlemi Barack Obama dönemine yetişmedi, Trump döneminde de gerçekleşmedi.

GUANTANAMO CEZAEVİ

Küba’da bulunan Guantanamo Kampı, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından, ABD öncülüğünde Afganistan’da düzenlenen askeri operasyonların sonrasında, dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un talimatı ile yabancı şüphelileri tutmak ve sorgulamak için kuruldu.

2002 yılının ocak ayında ilk tutsakların getirildiği dönemde mahkumlar kafesler içinde tutulurken, daha sonra tesis yüksek güvenlikli bir cezaevine dönüştürüldü.

ABD ana karası dışında kurulan hapishane, ABD’nin ‘terörle savaşının’, işkenceye varan acımasız sorgulama teknikleri gibi, aşırıya kaçan yanlarının simgesi haline geldi.

Bugüne dek 780 kişinin tutsak olarak kaldığı Guantanamo Kampı’ndan Bush ve Obama dönemlerinde yüzlerce kişi tahliye edildi.

Guantanamo Üssü, ABD’nin terör şüphelilerini yargılanma hakkı tanımadan tuttuğu bir yer. Cezaevindeki mahkumlar, ABD topraklarında anayasal olarak garanti altına alınan hak arama hakkına sahip değiller.

39 TUTUKLU KALDI

Obama’nın Başkan olduğu 2008 yılından bu yana yeni tutsakların getirilmediği Kamp’ta, Abdüllatif Nasir’in gönderilmesiyle birlikte 39 tutuklu kaldı.

Halen Guantanamo’da tutulanlardan 9’u askeri mahkemede yargılandı ve mahkum edildi. Bunlardan en bilineni 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olmaktan suçlu bulunan Halid Şeyh Muhammed.

Geriye kalanlardan 20’den fazlası hakkında bir hüküm verilmedi fakat serbest bırakılmayacak kadar da tehlikeli görülüyorlar. 6 kişinin ise aklanmasına rağmen transferleri ayarlanmadığı için tutuklulukları devam ediyor.

Federal hükümetin yasalar uyarınca Guantanamo’daki tutukluları ABD anakarasına getirmesi yasak.

OBAMA KAPATMAK İSTEDİ AMA BAŞARAMADI

Joe Biden’ın başkan yardımcılığını yaptığı seleflerinden Barack Obama da seçim kampanyası sırasında Guantanamo Kampı’nın kapatılacağı vaadinde bulunmuş ancak Obama’nın çabaları Kongre’deki Cumhuriyetçi Partililer tarafından engellenmişti.

Obama’nın halefi Donald Trump ise kendi seçim kampanyasında, tutsak kampının açık kalacağını ve ‘haydutlarla doldurulacağını’ dile getirmişti.

Joe Biden, 2020 seçim kampanyası sırasında Guantanamo hapishanesini kapatmayı desteklediğini söylemiş ancak bunu nasıl yapacağına ilişkin bir plan sunmamıştı. Biden, 20 Ocak’ta göreve başladıktan kısa bir süre Şubat ayında yaptığı açıklamada kampı 4 yıllık görev süresinin sonuna kadar kapatma sözü vermişti.

Kuzey Kore’de yabancı hayranlığının sonu darağacına kadar gidiyor

Gündem

Başkan defalarca uyarmıştı: Alevlerin ulaştığı Kemerköy Termik Santrali yanıyor

Muğla’nın Milas İlçesi Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın dün defalarca uyardığı termik santral alevlere teslim oldu. Tokat, sosyal medyada yaptığı yayında alevlerle santralin aynı kareye girdiğini hatırlatmış ve havadan müdahale edilmesi konusunda ısrar etmişti.

BOLD – Türkiye’yi sarsan yangınlar belirli noktalarda hala kontrol altına alınamadı. Alevler Milas’ta bulunan Kemerköy Termik Santrali’ne ulaştı. Santral çalışanlarından gelen bilgiye göre santrale kömür taşıyan bant sistemi yanmaya başladı. Santral boşaltıldı.

Sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde yanan terminalin yakınındaki bir vatandaşın, “Maalesef Kemerköy’ü kaybettik” dediği duyuluyor.

BAŞKAN DEFALARCA UYARDI

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat dün öğlen saatlerinde, “Uyarılarımızın, haykırışlarımızın ne denli haklı olduğunu ciğerimiz yanarak, korkuyla izliyoruz. Bunu söylemek istemezdim ama termik santralle ateş ilk defa yüz yüze geldi. Uyarılarımıza kulak asılmamasının sonucunu içimiz kan ağlayarak izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dün akşam saatlerinde alevlerin santrale çok yaklaştığını söyleyen Tokat, havadan müdahale için acil çağrı yaptı: “Durum çok ciddi. Termik santralin dibine geldi alevler. Varsa imkan derhal gece görüşü olan uçak ya da helikopter bölgeye yönlendirilsin.”

Termik santrale ramak kaldı: Havadan müdahale hala muamma

Okumaya devam et

Gündem

Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun yakalandı

Konya’da, Kürt Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden ve ailenin yaşadığı evi ateşe veren Mehmet Altun (33) Bozkır ilçesindeki dağlık arazide yakalandı.

BOLD – Konya’nın Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta oturan Yaşar Dedeoğulları’nın (65) evine gelen, Mehmet Altun, bahçede aile fertleriyle bir süre konuştuktan sonra poşetten çıkardığı tabancayla ateş etti.

Saldırıda Yaşar Dedeoğulları, eşi İpek Dedeoğulları (62), çocukları Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30), Metin Dedeoğulları (45) ve Barış Dedeoğulları (35) yaşamını yitirdi.

Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, Mehmet Altun’un yerde yatan yaralılara tekrar ateş açtığı ve saldırının ardından evi yakmaya çalıştığı görüldü

BOZKIR İLÇESİNDE YAKALANDI

Mehmet Altun, kiraladığı aracı, kaçtığı kent merkezinden 140 kilometre uzaklıktaki Toros Dağları’nın eteğinde bulunan Bozkır ilçesine bıraktı. Dağlık alanda Cinayet Büro Amirliği ve özel harekat ekipleri ile Jandarma Suç Araştırma Timi’nin (JASAT) katıldığı arama çalışmalarının 5’inci gününde Mehmet Altun saklandığı yerde yakalandı. Altun’u gözaltına alan ekipler, şüpheliyi emniyete götürdü.

AİLEYE IRKÇI SALDIRI

30 Temmuz’da katledilen Dedeoğlulları ailesi daha önce ırkçı saldırıya maruz kalmıştı. Yeni bir saldırı ihtimaline karşı aile evlerine güvenlik kamerası taktırdı. Ailenin emniyetten talep ettiği koruma ise verilmeyerek katliama davetiye çıkarıldı.

Konya’daki katliamın sanığı 6 gündür kayıp: Profesyonel destek mi aldı?

Okumaya devam et

Gündem

Hayvanların canı için endişe eden genç ve insanların sıkıntılarına gülen AKP’li

Türkiye’nin cennet koylarını küle çeviren yangınla ilgili 2 video bugün çok tartışıldı. Videolardan ilki yaban hayvanının hayatı tehlikeye girince endişeden yerinde duramayan gencin görüntüsü. Diğer de yangın için sahaya inen ABB Başkanı Muhittin Böcek’in yaşanan sıkıntıları anlattığı sırada gülmeye başlayan AKP’li üye Serhat Demir.

BOLD – Türkiye’nin güney kesiminde çeşitli noktalarda devam eden orman yangınlarıyla ilgili bugün sosyal medyada dolaşıma giren 2 video çok konuşuldu.

Videolardan ilki yanan ormandan bir yaban hayvanını kurtarmaya çalışan bir gence ait. Yangının olduğu tarafa doğru giden bir tavşanın zarar görmesinden endişe eden gencin çırpınışları izleyenleri duygulandırdı. Tavşana yetişen genç daha sonra hayvanı alarak yangın bölgesinden uzaklaştı.

İsmi bilinmeyen gence sosyal medyada tebrik ve teşekkür yağdı.

Bir diğer çok tartışılan görüntü ise Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısından. Antalya ve ilçelerindeki yangınları yerinde takip eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sahada yaşadıklarını anlattığı sırada AKP’li üye Serhat Demir gülmeye başladı.

Böcek, yangın bölgesindeki sıkıntıları anlatırken kendi grubuna dönerek gülmeye başlayan Demir’e sosyal medyada tepki yağdı. Sosyal medya kullanıcı vatandaşlar Demir’e “Komik olan nedir?” diye sordu.

Erdoğan’ın papatya falı: Tamam mı devam mı?

Okumaya devam et

Popular

Shares