Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Kongresi’ne ‘Türkiye’deki insan hakları ihlalleri’ ile ilgili yasa tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi’ne ‘Türkiye’de insan ihlalleri’ ile ilgili ‘sert’ bir yasa tasarısı sunuldu. Demokrat  ve Cumhuriyetçilerin destek verdiği yasa tasarısının bir benzeri de Kongrenin üst kanadı Senato’ya sunulacak. Sunulan yasa tasarılarında Erdoğan yönetimine karşı insan hakları ihlalleri dolayısıyla yaptırım uygulanması talep edildi.

BOLDDemokrat Partili Hakeem Jeffries ve Cumhuriyetçi Partili Liz Cheney, ‘Türkiye İnsan Hakları Geliştirme Yasası’ adlı bir yasa tasarısını ABD Temsilciler Meclisi’ne sundu.

Her iki partinin de destek verdiği ve ABD Kongresi’nin her iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetini hukukun üstünlüğünü korumak için şu alanlarda adım atmaya çağırdı:

  • Keyfi cinayetleri ve işkenceyi sona erdirme,
  • Basın özgürlüğünü geliştirme,
  • Sosyal medyada ve her alanda fikir özgürlüğünü ilerletme,
  • Adil ve bağımsız bir yargı sistemini teşvik etme,
  • Avukatları ve yargıçları koruma,
  • İnsan haklarını destekleme.

Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa tasarısının bir benzeri ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’ya Demokrat Partili Senatörler Edward J. Markey, Ron Wyden ve Jeff Merkley tarafından sunulacak.

“ERDOĞAN REJİMİNE KARŞI UYGULANABİLECEK MEVCUT YASALARDAKİ YAPTIRIMLAR”

Yasa tasarısı ile ilgili açıklamada ABD’deki mevcut kanunlara göre Erdoğan rejimine uygulanabilecek yaptırımlar şöyle sıralandı:

  • Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, sosyal medya aracılığıyla ifade özgürlüğünün ve uluslararası kabul görmüş insan haklarının diğer ağır ihlalleri sebebiyle düşünce mahkumlarının, siyasi mahkumların ve gazetecilerin siyasi nedenlerle gözaltına alınmasından ve özgürlüklerinin kısıtlanmasından sorumlu bulunan Türkiye Hükümeti yetkilileri hakkında ‘Küresel Magnitsky İnsan Hakları Hesap Verebilirlik Yasası’ uyarınca yaptırımlar uygulamalıdır.
  • Dışişleri Bakanı, Türk Hükümeti’nin yaptığını açıkça bildirdiği yurt dışındaki muhaliflere yönelik sınırları aşan eylemlerde bulunanlara ‘Kaşıkçı Yasası’ kapsamında vize kısıtlamaları getirmelidir.
  • Hazine Bakanı, anahtar konumdaki uluslararası finans kuruluşlarının ABD’li yöneticilerini Türk Hükümeti’nin vatandaşlarının insan haklarını ihlal etmesine olanak sağlayacak her türlü kredi, hibe, politika veya stratejiye karşı çıkmaya teşvik etmelidir.
 “ERDOĞAN REJİMİ BU İHLALLERİN HESABINI VERMELİ”

Demokrat Partili Hakeem Jeffries, yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “ABD, özellikle bir NATO müttefiki tarafından işlenen insan hakları ihlallerinin cevapsız kalmasına izin veremez” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetinden işkence ve cinayetleri durdurmasını, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün önünü açmasını, hukukun üstünlüğünü korumak için bağımsız bir yargıyı teşvik etmesini talep etmeli ve Türk halkının yanında durmalıyız.”

Liz Cheney de Erdoğan rejiminin çok uzun süredir muhalefeti hapsederek ve insan haklarını baskı altına alarak, Türkiye’deki muhalefeti, düşünen ve konuşan insanları susturmaya çalıştığını belirtti. “Erdoğan rejimi bu ihlallerin hesabını vermeli” dedi.

“ERDOĞAN’IN SERBEST GEÇİŞ İZNİ SONA ERDİ”

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat Partili üyesi Ed Markey de, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump Beyaz Sarayı’ndan suistimaller konusundaki serbest geçiş izni resmen sona erdi” dedi.

Senatör Markey, “ABD, sosyal medyayı sansürleyerek, ifade özgürlüğünü kısıtlayarak ve eleştirenleri hapse atarak muhalefeti susturma kampanyası noktasında Erdoğan hükümetini sorumlu tutmak için adımlar atmalı ve bu konuda sesini güçlü şekilde çıkarmalıdır” diye konuştu.

“ERDOĞAN İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ AYAKLAR ALTINA ALIRKEN…”

Senatör Ron Wyden da, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki insanların hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alırken Amerika boş boş duramaz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki parti tarafından desteklenen yasa tasarımız Türk hükümetini Türk vatandaşlarına, gazetecilere ve siyasi rakiplerine yönelik insan hakları ihlallerinden sorumlu tutacaktır. Gazetecilerin, sivil toplum liderlerinin ve siyasi muhalefet üyelerinin siyasi nedenlerle gözaltına alınmasına ilişkin Erdoğan’ın sicili, her insanın hak ettiği en temel ifade özgürlüğüne ve adil yargılanma haklarına ciddi bir hakaret niteliğindedir.”

“YAPTIRIMLAR VE VİZE KISITLAMALARI GETİRİLMELİ”

Senatör Jeff Merkley de ABD’nin siyasi mahkumların serbest bırakılması ve tartışmalı terörle mücadele yasalarının yürürlükten kaldırılması için Türkiye’ye karşı bir duruş ortaya koyması ve diplomatik araçları kullanarak baskı yapması gerektiğini belirtti.

Merkley ayrıca yürürlükteki kanunların ABD Dışişleri Bakanını ‘Türkiye’deki düşünce mahkumlarının ve siyasi mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak için çalışan sivil toplum kuruluşlarına destek verme konusunda görevli kıldığı’nı belirtti.

Bu kapsamda sorumlular hakkında yaptırımlar ve vize kısıtlamaları getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ayasofya ve Kariye, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılabilir

Dünya

MİT’in Kenya’da kaçırarak zorla Türkiye’ye getirdiği Selahattin Gülen BM’nin gündeminde

BM Zorla veya Gönülsüz Kaybetmeler Çalışma Grubu MİT’in 3 Mayıs’ta Kenya’dan kaçırdığı öğretmen Selahaddin Gülen için 27 Eylül’de toplanma kararı aldı. Kemal Gülen, bir ay gözaltında tutulan, avukatlarıyla görüştürülmeyen kardeşine işkence, kötü muamele ve baskı altında ifade imzalatıldığı söyledi.

BOLD – AKP’ye yakın medya organlarını ve sosyal medya trolleri, geçen Mayıs ayında MİT’in Kenya’da büyük bir operasyona imza attığını duyurdu. Duyurulan olayın, öğretmen Selahattin Gülen’in Fethullah Gülen ile aynı soyadını taşıdığı için zorla kaçırılarak Türkiye’ye getirilmesi olduğu ortaya çıktı.

İŞKENCE ALTINDA İFADESİ ALINDI

Zorla kaçırılan kardeşi Selahattin Gülen’le ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Gazeteci Kemal Gülen, kardeşine işkence, kötü muamele ve baskı altında ifadeler imzalatıldığı duyumunu aldıklarını söyledi. Gülen, hukuka, usule, kanuna ve vicdana aykırı bir şekilde alınan ifadelerin masum insanları karalamak için kullanılacağı endişesi taşıdığının altını çizdi.

Kardeşinin 31 Mayıs tarihinde Ankara Emniyeti’nde olduğunu öğrendiklerini söyleyen Kemal Gülen, “5 gün terörle mücadelede gözaltında kaldı ve bugün tutuklanarak cezaevine konuldu. Üzgünüz. Siyasetin arka bahçesi gibi davranan bazı gazeteciler ve devletin resmi ajansı başta olmak üzere birçok medya organı iki gün boyunca yalan beyanlar üzerinden haberler yaptılar, sıradan bir öğretmeni ülkenin en önemli gündemi gibi göstermeye çalıştılar. Maatteessüf medya baskısına boyun eğen adli makamlar da zalim siyasetçileri ve malum gazetecileri sevindirdiler milyonlarca masumu üzdüler” dedi.

BM’NİN GÜNDEMİNDE

Selahaddin Gülen’in Kenya’da zorla kaçırılması Birleşmiş Milletlerin (BM) gündemine geldi. BM Zorla veya Gönülsüz Kaybetmeler Çalışma Grubu, Selahattin Gülen’in kaçırılmasını görüşecek

Online yapılacak toplantının duyurusu şu şekilde: “Çalışma Grubunun 125. oturumu sırasında 27 Eylül 2021’de Cenevre saatiyle 16.00’da sizinle Online toplantıda görüşmekten memnuniyet duyacaktır.”

45 dakika olarak planlanan toplantıya başvuru sahibi Mehmet Kılıç’ın yanı sıra Selahattin Gülen’in avukatı, eşi ve kardeşi de katılacak.

Çeşitli ülkelerden gelecek komite üyeleri isim listesi ise şöyle:
1- Tae-Ung ​​Baik (Başkan) G.Kore
2- Henrikas Mickevičius (Başkan Yardımcısı) Litvanya
3- Aua Balde (Üye) Gine-Bissau
4- Gabriella Citroni (Üye) İtalya
5- Luciano A. Hazan (Üye) Arjantin

 

Kemal Gülen: Kardeşime işkence altında ifadeler imzalatıldı

Okumaya devam et

Dünya

AKP Hükumeti’nin yargılandığı Turkey Tribunal nedir?

Geçen yıl Belçika’da kurulan ve üyeleri arasında AİHM’nin eski yargıçları ile insan hakları alanında uzman profesörlerin bulunduğu Turkey Tribunal, Erdoğan rejiminin hukuksuzluklarını yargılayan bir halk mahkemesi…

BOLD – AKP hükümetinin yargılandığı Turkey Tribunal dün sabah Cenevre’de başladı. 4 gün sürecek olan yargılama canlı olarak Turkey Tribunal internet sitesinden ve Turkey Tribunal YouTube kanalından İngilizce veya Türkçe olarak takip edilebiliyor. Geçen yıl Belçika’da kurulan Turkey Tribunal nedir?

SİVİL BİR MAHKEME

Turkey Tribunal, uluslararası toplumu Erdoğan rejiminin yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak kurulan için bir insan hakları ve sivil bir mahkeme. Yasal olarak bağlayıcı bir mahkeme değil, ancak bu sivil mahkemenin kararlarının yüksek ahlaki otoriteye sahip olacağı ve içtihat oluşturacağı öngörülüyor.

Mahkemeye dair tüm belgeler, tanıklıklar ve hakimlerin kararları, dijital iletişim araçları aracılığıyla tam şeffaflık içinde yayınlanacak. Mahkeme böylece uluslararası toplumu Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgilendirmek ve bilinçlendirmek istiyor.

Sivil mahkeme Prof. Dr. Johan Vande Lanotte tarafından organize ediliyor. Ghent Üniversitesi’nde profesör olan Lanotte, dört farklı dönemde Belçika’da federal hükümetlerde Başbakan Yardımcılığı yaptı ve 2006 yılında Kral II. Albert tarafından Devlet Bakanı olarak atandı.

ERDOĞAN’IN YARGILAYAN SİVİL MAHKEMENİN ÜYELERİ KİM? 

Turkey Tribunal Mahkemesi Başkanı Prof. Em. Dr. Françoise Barones Tulkens, 1976-98 yılları arasında Université de Louvain la Neuve’de çalıştı. 1998-2012 yılları arasında Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yargıç ve daha sonra başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2012-2016 arasında BM Kosova İnsan Hakları Danışma Paneli Üyesi olan Tulkens, 2013-2018 arasında AB Temel Haklar Ajansı Bilim Kurulu Üyesi ve 2016-2017 yıllarında “Monsanto Tribunal Mahkemesi» başkanı olarak görev yaptı.

1976-1998 yılları arasında Pretoria Üniversitesi’nde İnsan Hakları Merkezi profesörü ve kurucu direktörü olarak görev yapan Dr. Johann van der Westhuizen, 1999-2004 yılları arasında Güney Afrika Yüksek Mahkemesi Transvaal Şubesinde yargıç olarak çalıştı.  Dr. Johann van der Westhuizen 2004-2016 arısında Güney Afrika Anayasa Mahkemesi eski Hakimi olarak görev yaptı.

Halihazırda Robert F. Kennedy İnsan Hakları Uluslararası Savunuculuk ve Dava Takibi Başkan Yardımcısı olan Angelita Baeyens, 2012’den beri Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nde Yardımcı Hukuk Profesörü olarak görev yapıyor. 2012-2014 yılları arasında BM Siyasi İşler Bakanlığı Siyasi İşler Sorumlusu olan Baeyens, 2006-2012 Inter-American İnsan Hakları Komisyonu’nda hukuk görevlisi olarak çalıştı.

Prof. Em. Dr. Giorgio Malinverni, halen Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. 1965 yılında Cenevre’deki Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nde doktora yapan Malinverni’ye, 2011 yılında Zürih Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanı verildi. 1974-1980 yılları arasında Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olarak çalışan Malinverni, 1990-2006 yılları arasında da Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu’nda (Venedik Komisyonu) görev yaptı. Malinverni 2007-2011 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakimi (Strazburg) olarak çalıştı.

Prof. Dr. Ledi Bianku, halen Strazburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nde görev yapıyor. 2008-2019 yılları arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakimi olan Bianku, 2006-2008 yılları arasında Venedik Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu Üyesi olarak çalıştı. Bianku, Arnavutluk Sulh Hakimi Yüksek Okulu ve Tiran Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde (Arnavutluk) insan hakları, AB hukuku ve uluslararası kamu hukuku dersleri verdi.

Uluslararası arabuluculuk ve uluslararası anlaşma prosedürleri ile ilgilenen uluslararası insan hakları hukuku uzmanı olan, 2000-2002 yılları arasında New South Wales Üniversitesi Avustralya İnsan Hakları Merkezi Direktörü olarak görev yapan Dr. John Pace, şu anda ise Diplomasi Eğitim Programı Direktörü olarak çalışıyor. 2004-2006 yılları arasında BM Irak Yardım Misyonu İnsan Hakları Ofisi Şefi olan Pace, 1978-1991 ve 1993-1994 yılları arasında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Sekreteri olarak çalıştı. Pace, 1978-1988 çeşitli ülkelerdeki soruşturma görevlerini içeren Özel Prosedürler Başkanı olarak görev yaptı.

Erdoğan rejimini yargılayan Turkey Tribunal hakimleri kimler?

MİT’in kaçırdığı avukat Mustafa Özben: Sürekli elektroşok verdiler, kaba dayak attılar ve bir seks aletiyle tehdit ettiler

Erdoğan yargılanıyor: Gökhan’a 6 gün boyunca işkence yapıldı, ajanlık teklif edildi

Erdoğan rejimi yargılanıyor: Ankara’daki spor salonu Guantanamo gibiydi

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan rejimini yargılayan Turkey Tribunal hakimleri kimler?

Çeşitli uluslararası organlar ve mahkemelerin çok keskin terimlerle onayladığı Erdoğan rejiminin insan hakları ihlallerini bu kez Cenevre’de alanında uzman yargıçlar ve hukukçular yargılıyor. İşte insan hakları ihlallerinde sınır tanımayan Erdoğan rejimini yargılayan Turkey Tribunal hakimleri…   

BOLD – Uluslararası toplumu Erdoğan rejiminin yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak için Cenevre’de başlayan Turkey Tribunal Mahkemesi devam ediyor. Alanında uzman gönüllü yargıçlardan oluşan mahkeme, Erdoğan rejiminin mağdurlarını dinliyor. Turkey Tribunal’e katılan ve bunun karşılığında herhangi bir ücret talep etmeyerek gönüllü olarak yargılamaları gerçekleştiren hakimlerin özgeçmişleri ve hukuk kariyerleri şöyle:

BAŞKAN TULKENS AİHM BAŞKAN YARDIMCILIĞI YAPTI

Turkey Tribunal Mahkemesi Başkanı Prof. Em. Dr. Françoise Barones Tulkens, 1976-98 yılları arasında Université de Louvain la Neuve’de çalıştı. 1998-2012 yılları arasında Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yargıç ve daha sonra başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2012-2016 arasında BM Kosova İnsan Hakları Danışma Paneli Üyesi olan Tulkens, 2013-2018 arasında AB Temel Haklar Ajansı Bilim Kurulu Üyesi ve 2016-2017 yıllarında “Monsanto Tribunal Mahkemesi» başkanı olarak görev yaptı.

VAN DER WESTHUIZEN GÜNEY AFRİKA ANAYASA MAHKEMESİ ESKİ HAKİMİ

1976-1998 yılları arasında Pretoria Üniversitesi’nde İnsan Hakları Merkezi profesörü ve kurucu direktörü olarak görev yapan Dr. Johann van der Westhuizen, 1999-2004 yılları arasında Güney Afrika Yüksek Mahkemesi Transvaal Şubesinde yargıç olarak çalıştı.  Dr. Johann van der Westhuizen 2004-2016 arısında Güney Afrika Anayasa Mahkemesi eski Hakimi olarak görev yaptı.

BAEYENS, İNSAN HAKLARI KONUSUNDA UZMAN

Halihazırda Robert F. Kennedy İnsan Hakları Uluslararası Savunuculuk ve Dava Takibi Başkan Yardımcısı olan Angelita Baeyens, 2012’den beri Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nde Yardımcı Hukuk Profesörü olarak görev yapıyor. 2012-2014 yılları arasında BM Siyasi İşler Bakanlığı Siyasi İşler Sorumlusu olan Baeyens, 2006-2012 Inter-American İnsan Hakları Komisyonu’nda hukuk görevlisi olarak çalıştı.

MALINVERNİ, AVRUPA KONSEYİ İDARE MAHKEMESİ BAŞKAN YARDIMCISI

Prof. Em. Dr. Giorgio Malinverni, halen Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. 1965 yılında Cenevre’deki Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nde doktora yapan Malinverni’ye, 2011 yılında Zürih Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanı verildi. 1974-1980 yılları arasında Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olarak çalışan Malinverni, 1990-2006 yılları arasında da Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu’nda (Venedik Komisyonu) görev yaptı. Malinverni 2007-2011 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakimi (Strazburg) olarak çalıştı.

BİANKU, AİHM VE VENEDİK KOMİSYONU ÜYESİ

Prof. Dr. Ledi Bianku, halen Strazburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nde görev yapıyor. 2008-2019 yılları arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakimi olan Bianku, 2006-2008 yılları arasında Venedik Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu Üyesi olarak çalıştı. Bianku, Arnavutluk Sulh Hakimi Yüksek Okulu ve Tiran Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde (Arnavutluk) insan hakları, AB hukuku ve uluslararası kamu hukuku dersleri verdi.

PACE, BM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU SEKRETERİ OLARAK ÇALIŞTI

Uluslararası arabuluculuk ve uluslararası anlaşma prosedürleri ile ilgilenen uluslararası insan hakları hukuku uzmanı olan, 2000-2002 yılları arasında New South Wales Üniversitesi Avustralya İnsan Hakları Merkezi Direktörü olarak görev yapan Dr. John Pace, şu anda ise Diplomasi Eğitim Programı Direktörü olarak çalışıyor. 2004-2006 yılları arasında BM Irak Yardım Misyonu İnsan Hakları Ofisi Şefi olan Pace, 1978-1991 ve 1993-1994 yılları arasında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Sekreteri olarak çalıştı. Pace, 1978-1988 çeşitli ülkelerdeki soruşturma görevlerini içeren Özel Prosedürler Başkanı olarak görev yaptı.

Erdoğan rejimi yargılanıyor: MİT’in kaçırdığı bir isim ilk kez dünya kamuoyuna yaşadıklarını anlatıyor

Okumaya devam et

Popular

Shares