Connect with us

Dünya

Financial Times: Erdoğan çay fırlattığı için alay konusu oldu

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye’deki orman yangınları ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili haber hazırladı. Haberde, “Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin hazırlanmadığı iklim felaketini yaşayanlara çay dağıttığı için alay konusu oldu.” ifadeleri yer aldı.

BOLD – Ayla Jean Yackley imzalı haberde, sadece Türkiye’nin yangın söndürme uçağının bulunmadığına işaret edildi. Anket şirketi Konda ile yapılan röportaja da yer verilen haberde, Erdoğan hükumetinin yangınlara müdahale edemediği anlatıldı.

ERDOĞAN YANGINLARA MÜDAHALE EDEMEDİ

“Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin hazırlanmadığı iklim felaketini yaşayanlara çay dağıttığı için alay konusu oldu. Türkiye’deki itfaiye erleri Akdeniz’in sahilinde ateşlerle mücadele ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke tarihinin en büyük orman yangınına müdahale edemediği için eleştirilerin odağında. Geçen hafta 8 kişinin öldüğü yangınlarda alevler 40 farklı bölgeye ulaştı. Yüksek sıcaklık, düşük nem ve 50 kilometreyi bulan rüzgarlar yangınla mücadeleyi zorlaştırsa da ülkenin hazırlıksız olmasına öfke artıyor” ifadesine yer verdi.

ANKETLERDE ERDOĞAN DÜŞÜYOR

Financial Times’ta yayınlanan makalede, “Anketlerde Erdoğan’ın AKP’sine olan düşüş devam ediyor. Bu durum yüksek işsizlik ve son dört yılın çoğunda enflasyonun çift hanelere ulaşmasıyla birlikte anketlerde rekor bir düşüş olarak dikkat çekti. Erdoğan, yangından etkilenen Marmaris’e gitti ve otobüsü hareket halindeyken çay fırlattı. Bunu ölümcül sel felaketi yaşayan Karadeniz’de de yapmıştı” ifadesi kullanıldı.

VATANDAŞLAR ÇAY ATMA HAREKETİYLE DALGA GEÇİYOR

Sosyal medyada birçok kullanıcının ve sanatçının “çay atma” hareketi ile video aracılığıyla dalga geçtiği belirtilirken, “Bu tür komik videolar çarpıcı çünkü Erdoğan’ı eleştirmek çok zor. Geçen yıl savcılar yaklaşık 10.000 kişiye Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava açtı” denildi. Rapçi Şehinşah’ın konserde çay fırlattığı videosu sosyal medyada yayınlanırken bazı sosyal medya kullanıcılarının da çay fırlattığı videolar paylaştığı aktarıldı.

KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİYLE RÖPORTAJ

Gazeteye konuşan araştırma şirketi Konda’nın genel müdürü Bekir Ağırdır, “Hükümete güven azalıyor çünkü insanlar sorunların yönetilemediğini görüyor. Türkiye kültür ve kimlik konusunda kutuplaşmış durumdalar fakat gündelik sorunlar ağır geliyor. Pandemi, işsizlik, enflasyon, sel felaketi, orman yangınları gibi sorunları hükümetin çözemeyeceğine dair düşünce kuvvetleniyor” dedi.

Okumaya Devam Et
Advertisement

Dünya

Almanya’da artan siparişler tedarik sıkıntısı nedeniyle birikti

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) yaptırdığı ankete göre, Alman firmaları büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ancak talebin yanı sıra, tedarik zincirindeki sıkıntıların da siparişlerin birikmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

BOLD – Ifo, Nisan ayında yaptırdığı bir ankete göre, Alman sanayisi büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ankete göre, yeni bir sipariş gelmemesi halinde dahi işletmeler önümüzdeki 4,5 ay boyunca üretime devam edebilecek kadar sipariş almış durumda. Ifo’nun açıklamasında, Ocak ayında yapılan ankette bu sürenin 4,4 ay olduğu belirtildi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Halihazırdaki siparişlerle en uzun dönemli üretimin güvence altına alındığı sektör ise 7,4 ay ile otomotiv oldu. Otomotivi 6,5 ay ile makine imalatı ve 6,3 ay ile veri işlem ürünleri üreten işletmeler izliyor. Bu sürenin en kısa olduğu sektör ise 1,7 ay ile tekstil.

Uzun dönemli sipariş ortalamasının geçen yıllar göz önünde bulundurulduğunda 2,9 ay olduğuna dikkat çeken Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Uzun dönemli siparişlerdeki artış çok az miktarda; bu esasında yeni siparişlerin azaldığına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA SAVAŞININ ETKİLERİ

Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada da, “Siparişlerdeki birikme sadece Alman sanayi ürünlerine olan talep artışını değil, işletmelerin mevcut siparişleri ön ürün ve hammadde eksikliği nedeniyle zamanında tamamlamakta zorlandığının da göstergesi” ifadeleri kullanıldı.

“ÇİN’DEKİ KARANTİNA SEBEBİYLE TEDARİK SIKINTISI VAR”

Ukrayna Savaşı nedeniyle özellikle otomotiv sektörü kablo demeti talebini karşılayamamaktan şikayetçi. Tedarik zincirindeki kırılmaların gelecek aylarda giderilmesi halinde Alman sanayisindeki üretimin de yeniden hız kazanması ve bunun ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Aslında şu anda birçok unsur tedarik sıkıntısına işaret ediyor; özellikle de hammaddelerin yüzde 15’ine yakınını Çin’den temin eden Almanya gibi bir ülke için Çin’deki sıkı karantinanın bir sonucu olarak bunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Çin’in Şanghay kentinde koronovirüs pandemisi nedeniyle uygulanan karantina sebebiyle konteyner gemileri haftalarca limanda bekletilmişti.

https://boldmedya.com/2022/05/16/umit-ozdag-soyluya-sordu-15-temmuzda-yarim-kalan-neydi/

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da “küçük genel seçim”in galibi CDU oldu

cdu secim almanya

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yapılan ve “küçük genel seçim” olarak nitelendirilen eyalet meclisi seçimlerini CDU kazandı. Birçok Türkiye kökenli isim de seçimlerde milletvekili seçildi. 

BOLD – Almanya’da 18 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yapılan eyalet meclisi seçimlerini iktidardaki Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) kazandı. Başbakan Scholz’ün partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise ikinci oldu.

CDU SEÇİMLERDE YÜZDE 35 OY ALDI

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yapılan ve “küçük genel seçim” olarak nitelendirilen eyalet meclisi seçimini halen iktidarda olan CDU yüzde 35 oy oranıyla önde tamamladı. Başbakan Olaf Scholz’un partisi SPD, oyların yüzde 27,5’ni alarak ikinci oldu. DW Türkçe‘nin haberine göre; koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 5 oy oranıyla barajı geçti.

GÖÇ VE İSLAM KARŞITI PARTİ OY KAYBETTİ

Oylarını geçen seçime göre yaklaşık üç katı artıran Yeşiller ise 18,5 oranında oy aldı. Böylece Yeşiller en iyi sonucu elde ederek, bu seçimlerin belirleyici partisi olarak öne çıktı. Göç ve İslam karşıtı söylemlerle öne çıkan sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) ise yüzde 5,6 oranında oy topladı. Bu seçimlerde oyları düşen AfD, 2017 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 7,4’ünü almıştı.

TÜRKİYE KÖKENLİ İSİMLER VEKİL SEÇİLDİ

Yeşiller listesinden aday olan Türkiye kökenliler Berivan Aymaz, Gönül Eğlence, İlayda Bostancıeri ve Meral Thoms milletvekili seçildi. SPD’den de Volkan Baran, Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim yeniden milletvekili seçildiler.

HÜKUMET KURMAK İÇİN KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ OLACAK

Resmi olmayan sonuçlara göre en fazla oyu alan CDU’nun başbakan adayı Hendrik Wüst, geçen yılın ekim ayından bu yana eyalet başbakanı olarak görev yapıyor. 2017 yılında eyalet parlamentosu seçimlerini kazanan CDU, Hür Demokrat Parti (FDP) ile Armin Laschet liderliğindeki koalisyon hükumetini kurmuştu. Wüst, CDU’dan Angela Merkel’in yerine başbakan adayı olduğu için istifa eden Laschet’ten sonra KRV Başbakanlığına getirilmişti.

 

Erdoğan’a komşu olacaklar: Kışlık Saray’a 151 milyon liraya 9 bakan konutu yapılacak

Okumaya Devam Et

Dünya

İran’da ‘şüpheli döviz ve kripto para işlemleri’ nedeniyle 9 bin banka hesabı bloke edildi

İran’da “yasadışı ve şüpheli döviz ve kripto para işlemleri” gerekçesiyle 545 kişiye ait 9 bin 219 banka hesabı bloke edildi.

BOLD – İran İstihbarat Bakanlığı, Merkez Bankası ile koordinasyon halinde son dönemde yetkisiz döviz işlemleriyle mücadele planı kapsamında binlerce banka hesabının bloke edildiğini açıkladı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre açıklamada yasadışı ve şüpheli döviz ve kripto para işlemleri tespit edilen 545 kişiye ait 9 bin 219 banka hesabının bloke edildiği belirtildi.

Söz konusu hesapların işlem hacminin 60 trilyon tümen, serbest piyasa kuruna göre yaklaşık 1 milyar 985 milyon dolar olduğu aktarıldı.

 

Erdoğan’a komşu olacaklar: Kışlık Saray’a 151 milyon liraya 9 bakan konutu yapılacak

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar