Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Belçika Polisi ACM Havacılık’a ait uçaktaki kokainin hangi ülkeye gittiğini belirleyemedi

Brezilya makamları, ülkedeki Pinto Martins-Fortaleza Uluslararası Havalimanı’nda 1,3 ton kokainle yakalanan özel jetin, varış noktasının Belçika’nın başkenti Brüksel olduğunu doğruladı. Ancak polis özel jette yakalanan uyuşturucuların Belçika’ya mı yoksa başka bir ülkeye mi gittiğini belirleyemedi.

BOLD – Brezilya polisinin 4 Ağustos’ta yaptığı operasyonda, bir İspanya vatandaşı tarafından kiralanan ACM Havacılık’a bağlı TC-GVA adlı özel jette bin 304 kilo kokain yakalandığı açıklanmıştı.

Brezilya makamları, İspanya’nın Malaga kentinden Brezilya’daki Pinto Martins-Fortaleza Uluslararası havaalanına uçan özel jetin, varış noktasının Belçika’nın başkenti Brüksel olduğunu doğruladı.

JETİ KİRALAYAN BELÇİKA-İSPANYA ÇİFTE VATANDAŞI

Belçika Federal Polisi, Brezilya’nın Fortaleza kentinde Türk havacılık şirketi ACM Havacılık’a ait özel uçakta yakalanan 1,3 ton kokainin, ülke tarihinde özel jetle yapılmış ilk uyuşturucu kaçakçılığı olduğunu açıkladı. Ancak Belçika polisi, özel jette yakalanan uyuşturucuların Belçika’ya mı yoksa başka bir ülkeye mi gittiğini belirleyemedi.

Belçika medyasına göre, Türk havacılık şirketinden özel jeti kiralayan İspanya vatandaşı, aynı zamanda Belçika pasaportuna da sahip. Liege kentinde yaşayan zanlının geçmişte Liege’de iflas eden bir şirketle bağlantısı vardı. Ancak uyuşturucu konusunda herhangi bir sabıka kaydı bulunmuyor.

“LİMANLARDA OPERASYONLAR YOĞUN”

Suç örgütlerinin, uyuşturucu kaçakçılığı konusunda yaratıcı olduklarını belirten Belçika Polisi Organize Suçlar Müdürlüğü’nden Marc Vancoillie, Anvers (Antwerp) ve Rotterdam limanlarında son dönemlerde gerçekleşen yoğun operasyonlar nedeniyle, örgütlerin farklı yöntemler aradıklarına işaret etti.

Bu nedenle, özel jetle kaçakçılık olasılığını da hesaba kattıklarını söyleyen Vancoillie, “Özel jetlerin, Güney Amerika’daki kokain üretilen ülkelerden transit ülkelere kaçakçılık yapmak için kullanıldığını ve bu uyuşturucuların da bir gemiyle Avrupa’ya gönderildiğini biliyoruz. Asıl soru, özel jetteki uyuşturucuların Belçika’ya mı yoksa başka bir yere mi gittiğidir” diye konuştu.

Brüksel Havaalanı ve Anvers’ten sorumlu savcılık da, özel jetlerle ilgili hiçbir uyuşturucu kaçakçılığı dosyasının bulunmadığını bildirdi.

ACM HAVACILIK: UÇAĞI KİRALAYANLA BAĞLANTIMIZ YOK

Brezilya’da uyuşturucuyla yakalanan özel uçağın bağlı olduğu ACM Havacılık’tan yapılan açıklamada, uçağı kiralayan İspanya vatandaşı ile ilgileri bulunmadığı belirtilmişti.

Şirket açıklamasında, “Söz konusu müşteri ve şahsi eşyalarının şirketimiz ve uçuş ekibimiz ile hiçbir ilgisi olmadığı ve yolcu eşyalarının kontrol sorumluluğunun tamamen havalimanı otoritesinde olduğu ve hukuki sürecin tamamlanmasına müteakip uçuş ekibimiz ve uçağımız en kısa sürede Türkiye’ye gelecektir” denmişti.

ACM Havayolları yetkililerine göre, gözaltına alınan mürettebattan üçü serbest bırakıldı ancak sorumlu kaptan pilotun sorgusu devam ediyor.

ACM HAVACILIK VE AKP BAĞLANTILARI

ACM Havayolları, Temmuz 2018’de Şeyhmus Özkan’ın sahibi olduğu Affan Yatırım Holding tarafından 20 milyon lira sermayeyle kuruldu.

ACM Havayolları’nın Üst Yöneticisi (CEO) Mart 2020’ye dek Şeyhmus Özkan’ın eşi Leyla Özkan iken o tarihten sonra yetkiler Mart 2020’de Murat Özkan’a devredildi. Murat Özkan ise Şeyhmus Özkan’ın kardeşi.

Özkan’ın kız kardeşi Çiğdem Özkan, 2015 genel seçimlerinde Diyarbakır’dan AKP milletvekili adayı oldu. Özkan, aday adayı olduğu dönemde Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen işadamı Ethem Sancak’la birçok kez bir araya gelen bir isim.

ARABA FİYATINA VIP UÇAĞI SATIN ALDI

ACM Havacılık’a ait TC-GVA adlı uçak, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde alınmış ve TC-ATA adıyla uzun süre başbakanlık hizmetinde kullanılmıştı. Uçak daha sonra Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na devredildi.

ACM Havayolları, Brezilya’da kokain yakalanan jeti 2017 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan satın aldı.

Satışla ilgili Temmuz 2017’de yayınlanan bir haberde, jete ABD’li bir şirketin yanısıra, Ziver İnşaat ve Zafer Havacılık isimli şirketlerin de talip olduğu ancak uzun pazarlıklar sonunda jetin 1 milyon 450 bin dolara Affan Holding’e satıldığı yazılı.

Affan Holding, daha sonra Temmuz 2018’de ACM Havacılık şirketini kuruyor ve uçağı da ACM Havacılık şirketine kayıt ettiriyor.

ACM Havacılık, sadece bir yıl sonra, Temmuz 2019’da konkordato ilan ediyor. O günlerde yapılan haberlerde Affan Yatırım Holding’in 1 milyar 59 milyon lirayla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi borçlusu kurumlar listesinin başlarında yer aldığı belirtildi. Ancak bu konkordatodan nasıl kurtulduğu veya kurtulup kurtulmadığı bilinmiyor.

Brezilya’da Türk jetine operasyon: 1,3 ton kokain ele geçirildi

Dünya

Osman Kavala’nın tutukluluğuna son verilmesini isteyen büyükelçiler Dışişleri’ne çağrıldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin serbest bırakılma kararına rağmen tutukluluğu devam eden iş insanı Osman Kavala, diplomatik krize sebep oldu. Aralarında ABD, Almanya ve Fransa’nın da olduğu 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, Osman Kavala’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

BOLD – Demokratik ülkelerin Türkiye’ye hukuk çağrısında yeni bir gelişme yaşandı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan çağrıda, “Bugün, Osman Kavala’nın tutuklanmasının dördüncü yıl dönümü. Hakkında devam eden dava, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürmektedir.” denildi. 10 ülkenin büyükelçiliğinin Türkiye’ye çağrısı paylaşıldı.

TÜRK DIŞİŞLERİ HAREKETE GEÇTİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçileri, Osman Kavala’nın yargılandığı davayla ilgili açıklamalarından dolayı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

BÜYÜKELÇİLER SABAH BAKANLIĞA GELDİ

AKP Hükumetinin kontrolündeki Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, büyükelçilikler, sosyal medya hesaplarından, Osman Kavala hakkında devam eden davanın, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürdüğünü belirterek, Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Büyükelçiler saat 10.30 itibariyle Dışişleri Bakanlığı’na geldi. Görüşme sonrası tarafların Dışişleri Bakanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor.

“DAVA ADİL VE HIZLI BİÇİMDE SONUÇLANDIRILMALI”

10 ülkenin Türkiye Büyükelçiliği’nden yapılan ortak açıklamada şu çağrı yapıldı: “Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç, ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

AB KOMİSYONU 1 EKİM’E KADAR SÜRE VERMİŞTİ

Avrupa Birliği’nin çeşitli kurumları Kavala’nın serbest kalması için Türkiye’ye sürekli uyarılar yapmasına rağmen Türk yargısı adım atmıyor.

 

Okumaya devam et

Dünya

Taliban valisinin liyakati şaşırttı: Haritada Afganistan’ın yerini bulamadı

Modern orduya karşı Afganistan’da kontrolü geçiren Taliban’ın yönetim liyakati tartışılırken, bir Fransız kanalının röportaj yaptığı Taliban valisinin genel kültür seviyesi pes dedirtti.

BOLD – Geçen haftaya damgasını vuran dış gelişme Taliban heyetinin Ankara’yı ziyareti oldu. Yerel kıyafetleri ve terlikleriyle Ankara’ya gelen heyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ağırladı. Çavuşoğlu Taliban heyetinin Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini son anda öğrendiklerini söyledi.

Afganistan’dan gelen heyete tavsiyelerde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, ülkeye insani yardım yatırımlarının süreceğini söyledi.

ANKARA’YI ZİYARET  ŞEKİLLERİ TEPKİ TOPLADI

Türkiye’ye gelen Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki Taliban heyetinin ise, Ankara’dan, gıda sorunu yaşayan Afganistan’a, sert kış koşullarına hazırlık amacıyla kışlık kıyafet, yakacak, çadır ve özellikle gıda yardımı talebinde bulunduğu öğrenildi.

Taliban heyetinin diplomatik ziyarete günlük yerel kıyafetlerle gelmesi ise Türkiye’de tepkilere neden oldu. Terlikle toplantılara katılan bürokratların dışişleri bakanlığı düzeyinde ağırlanması da eleştirildi.

VALİYE ZOR SORU

Öte yandan Taliban’ın ülke içerisinde atadığı bürokratlar da dünyanın gündeminde savaş muhabiri Fatih Artun’un sosyal medyada paylaştığı bir video viral oldu.

Görüntüde Fransız RTS kanalı muhabiri, bir Taliban valisinden dünya haritası üzerinden Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Vali ise bir süre uğraştan sonra pes ediyor. Afganistan’ın yerine valiye muhabir gösteriyor.

Artun paylaşımında “Fransız gazeteci, röportaj yaptığı Taliban valisine yanındaki küre dünya haritasından Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Taliban valisinin yaşadığı ülkenin yerini bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada gündem olunca TSK saldırıyı doğruladı

Okumaya devam et

Dünya

Reuters Türkiye’nin Suriye’ye operasyon hazırlığını yazdı

Reuters haber ajansı Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yeni bir operasyon hazırlığında olduğunu yazdı. Ajansa konuşan bir yetkili ‘PYD sınırı terk etmezse operasyonun kaçınılmaz olduğunu’ söyledi.

BOLD – Reuters’in haberine göre Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki Kürt gruplara yönelik yeni bir askerî harekat hazırlığına başladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu Roma’da yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği kaydedildi. Görüşmelerden sonuç çıkmazsa harekatın başlatılacağı belirtildi.

TEL RİFAT ÇEVRESİ

Reuters haberini iki Türk yetkiliden aldığı bilgilere dayandırdı. Bir yetkili “Özellikle düzenli olarak bize karşı saldırıların düzenlendiği Tel Rifat olmak üzere bu bölgelerin temizlenmesi gerekli” diye konuştu. Harekatın zamanı ve kapsamı konusunda henüz bir kesinlik bulunmuyor.

TÜRK YETKİLİYE DAYANDIRDI

Reuters’e konuşan yetkili Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyon hazırlıklarını yaptığını söyleyerek “Bunun kararı alındı ve belli bazı ülkelerle gerekli olan koordinasyon gerçekleştirilecek. Konu, Rusya ve ABD ile müzakere edilecek” dedi. Yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roma’da ekim ayı sonunda yapılacak G20 zirvesinde konuyu ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini belirtti.

BİDEN VE PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Reuters’e konuşan diğer bir Türk yetkili de YPG güçlerinin sınırdan en az 30 kilometre geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek son saldırıların Rusya’nın İranlı unsurlarla birlikte tamamen kontrolü altında tuttuğu bölgeden geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de konuyu ele alacağını kaydeden yetkili “Diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve PYD bu bölgeleri terk etmezse bir operasyon kaçınılmaz gözüküyor” diye konuştu.

SURİYE’DEN GELEN ŞEHİT HABERLERİ

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre hafta başında Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’ndeki Azez ile Mare arasında zırhlı araca PKK/YPG tarafından güdümlü füze ile düzenlenen saldırıda iki özel harekat polisi hayatını kaybetmişti. Bu saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, bu saldırının “bardağı taşırdığını” belirterek, “En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız” şeklinde konuşmuştu. Erdoğan’ın bu açıklaması Suriye’ye yönelik bir operasyon sinyali olarak değerlendirilmişti

 

Okumaya devam et

Popular

Shares