Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye’ye en çok turistin geldiği Rusya’da ölümler zirve yaptı

Türkiye’ye en çok turistin geldiği Rusya’da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı zirve yaptı. Rusya’da koronavirüsten ölen kişi sayısı, salgının görüldüğü günden beri en yüksek rakam olan 785 olarak açıklandı. Rusya’da bugüne kadar Kovid-19’dan ölen kişi sayısı ise 171 bini geçti. Rusya’dan gelen kaç turistin karantinaya alındığı ile ilgili resmi bir veri bulunmuyor.  

BOLD – Rusya, bugün yaptığı açıklamada 785 insanın Kovid-19’a bağlı sebeplerle öldüğünü duyurdu. Bu salgının Rusya’da görüldüğü günden beri en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

GÜNLÜK 20 BİN 992 VAKA, 785 ÖLÜM

Rusya’da son 24 saat içerisinde 20 bin 992 insanda koronavirüs tespit edildiği belirtildi. Bu vakaların 1925’inin başkent Moskova’da tespit edildiği kayıtlara geçti. Yaz aylarında vaka sayılarının tırmandığı Rusya’da koronavirüse bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 785 olarak açıklandı. Ülkede Delta varyantının artması ve aşı sürecinin yavaş olması sebebiyle ülkede vaka sayısı son dönemde hızla arttı. Rusya’da salgının başlangıcından beri 6,59 milyon kişide koronavirüs tespit edilirken, bugüne kadar ölen kişi sayısı ise 171 bini geçti.

TÜRKİYE’DE VAKA 19 BİN 918, ÖLEN 204 KİŞİ

Sağlık Bakanlığı, 20 Ağustos güncel koronavirüs tablosunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre Türkiye’de son 24 saatte 293 bin 252 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 918 kişinin testi pozitif çıkarken 204 kişi de hayatını kaybetti. Dün 19 bin 320 vaka tespit edilirken, 216 kişi hayatını kaybetmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın verileri ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Kayıplarımız var. Salgın hastalık bizi sevdiklerimizden zamansız ayırıyor. Dikkatli ve tedbirli olmalıyız. Aşı ile başaracağız” ifadelerini kullandı.

RUSYA EN ÇOK TURİSTİN GELDİĞİ ÜLKELERDEN BİRİ

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin başında koronavirüs vaka sayısı ve ölümlerin arttığı Rusya geliyor. Bu yıl önce Türkiye’ye uçuşları yasaklayan Rusya 22 Haziran itibariyle Türkiye ile karşılıklı uçuşlara izin verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus turistleri çekebilmek için “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” sözü verirken, uçuş izinlerinin çıkmasıyla birlikte Türkiye’nin güney sahillerine Rusya’dan yüzbinlerce turist geldi. Turistlerin Türkiye’ye girişlerde girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili Rus resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz etmeleri veya negatif sonuçlu PCR testi raporu ibraz etmeleri gerekiyor. 1 Ocak – 25 Temmuz tarihleri arasında dış hatlarla gelen yolcu sayısının 2 milyon 876 bin olurken bunların 746 binini Rusya’dan gelen turistler oluşturdu.

KAÇ TURİSTTE SALGIN TESPİT EDİLDİĞİNİN VERİSİ YOK

Türkiye sadece Hindistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka’dan gelecek turistlere 14 günlük karantina zorunluluğu getirdi. 14 gün sürecek bu karantina sürecinde doğacak havalimanı transfer masrafları ile otel ücretleri, bizzat turistlerden tahsil edilecek. Ayrıca bu süreçte negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı zorunlu tutulacak. Türkiye’ye gelen turistlerden kaçında koronavirüs tespit edildiği ile ilgili resmi bir veri bulunmuyor.

TURİZM BELDELERİNDE VAKALAR ARTTI İDDİASI

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Türkiye turizminin başkenti Antalya’da korona vakalarının  arttığı, hasta sayısı hakkında tam bilmediğine dair iddiaların olduğunu öne sürdü. Özer, Antalya genelindeki ortalama resmi korona vaka sayısının günde 2500 olarak açıklandığını, ama son haftalarda bunun üzerinde bir artış yaşandığına dair göstergeler olduğunu ileri sürdü. Antalya’da hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin tam doluluğa ulaştığını belirten Özer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Türkiye’den ayrılan turistlerden PCR testi pozitif çıkan sayının günde 400 olduğu iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

 

Gece yarısı ucuz dolar satanlar kim?

Gündem

Yolsuzluk-torpil-kadrolaşma skandalı patlak veren TÜGVA’dan cami içinde basın açıklaması

TÜGVA dosyasıyla dikkatleri üzerine çeken gazeteci Metin Cihan, TÜGVA’daki kadrolaşma ve yolsuzluk işleyişini anlattı. İddialara cevap için toplanan TÜGVA’lılar cami içinde basın açıklaması yaptı.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kontrolünde olan Türkiye Gençlik Vakfı’ndan (TÜGVA) çıkan kadrolaşma ve yolsuzluk belgeleri bir süredir gündemin en önemli konusu.

Eski yöneticilerinin gazeteci Metin Cihan’a gönderdiği belgelerde, vakfın MİT, TSK, Emniyet ve devlettin diğer önemli kurumlarında kadrolaştığı ortaya çıktı.

Belgeleri önce yalanlayan vakfın başkanı Enes Eminoğlu, eski yöneticilerin belgeleri doğrulaması üzerine ‘sızdırılmış’ dedi.

TÜGVA dosyasıyla son günlerin en çok konuşulan gazetecisi Metin Cihan Artı TV’de gazeteci Erk Acarer’e konuk oldu.

TÜGVA’daki işleyişi anlatan Cihan, “TÜGVA’nın bütün yöneticileri bir belediyede ya da bir kamu kuruluşunda işe gitmeden para alacağı şekilde yerleştirilmiş durumda. Hepsinin bilgisi geliyor!” dedi.

CAMİDE AÇIKLAMA

Cihan’a yanıt camide toplanan TÜGVA üyelerinden geldi. TÜGVA Hakkari İl Temsilciliği’nin sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşım tepki çekti. Paylaşımda, TÜGVA üyelerinin cami içinde basın açıklaması yaptığı görülüyor.

Paylaşımda ise şu ifadeler kullanıldı:

“Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz
Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun,
Meğer ki harbe giden son nefer şehit olsun.
Şu karşımızdaki mahşer kudursa çıldırsa,
Denizler ordu bulutlar donanma yağdırsa…”

Çöpçüler Kralı Erdoğan: Çöpteki ranta kadar düştü!

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

“Oğlum annesinin yanından ayrılınca bir hafta konuşmadı”

Tutuklu anaokulu öğretmeni Elif Yalçın’ın 22 aylık oğlu Salih Enes, 5 aydır annesiz. Eşi hapse girince çok zorlandıklarını söyleyen Ahmet Yalçın, “Oğlum annesinden ayrılınca eve gelene kadar yolda hiç konuşmuyordu. Bir hafta sonra kendine geliyordu. Etkilenmesin diye uğraşıyoruz ama anne gibi olmuyor.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

Küçük bebekleri olduğu halde tutuklanan annelerin ve çocukların maruz kaldığı hak ihlalleri her gün artıyor. Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan anaokulu öğretmeni Elif Yalçın, cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için 5 Mayıs 2021’de tutuklanıp Gebze Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi. Bank Asya hesabı ve ByLock kullandığı iddiasıyla hapse konulan Elif Yalçın’ın 22 aylık oğlu Salih Enes, 5 aydır annesinden ayrı.

“ANNE SÜTÜ VE EK GIDAYLA BESLENİYOR”

Bold Medya’ya konuşan Ahmet Yalçın, “Eşimi almaya gelmeden önce aradılar. ‘Koronavirüs filyasyon ekibindeniz’ dediler. Oysa biz evdeydik, bir yere gittiğimiz yoktu. Oğlum anne sütü ve ek gıdayla besleniyor. İlk zamanlar oğlumu yanına götürdük. Bir ay yanında kaldı. Cezaevinin şartları çok zor. Eşim oğlumuzdan ayrılmaya dayanamadı ama kendi nefsim için bunu yapamam deyip mecburen bize verdi. Salih Enes normalde uysal bir çocuktu. Şimdi hırçınlaştı.” dedi.

İlk dönemler çok zorlandıklarını belirten Yalçın, “Enes’i annesinin yanından alıyorduk. Gebze’den eve gelene kadar yolda hiç konuşmuyordu. Bir hafta sonra kendine geliyordu. Etkilenmesin diye biz ilgileniyoruz ama anne gibi olmuyor, içimiz parçalanıyor.” ifadelerini kullandı.

10 KİŞİLİK KOĞUŞTA 23 KİŞİ KALIYOR

Elif Yalçın, HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu‘na geçtiğimiz günlerde mektup yazarak cezaevi koşullarını ve tutuksuz yargılanma talebini dile getirmişti: “20 aylık bebekli emziren mahpusum. 10 kişilik yerde 23 kişi kalınca sürekli yanımda kalamıyor. Yanıma alınca da oyun alanı bulamıyor. Bebeğim yemekteyken bir köfte daha istedi. Yoktu. Birlikte ağladık. Ev hapsi bile olsa tutukluluğum bitmeli.” demişti.

“SUÇ İŞLEMESELERDİ DİYENLERİ ANLAMIYORUM”

Kendisi de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve dosyası Yargıtay’da bulunan Ahmet Yalçın, yetkililere ve kendilerine “terörist” muamelesi yapanlara seslendi: “Suç işlemeselerdi diyenleri anlamıyorum. Dosyalarda suç yok. Hırsızlık, gasp, adam öldürme, yolsuzluk, ihaleye fesat… Hiçbiri yok. Olan varsa yargılansın ama dosyalarda yok bunlar. Bunlar şucu, delil bu. O yüzden bunlar terörist deniliyor özetle. Hak mı bu?

“BİZE TERÖRİST DİYENLER GELSİN EVİMİZE MİSAFİR OLSUN”

Terörist olup olmadığını merak ettiğiniz insanlarla vakit geçirin, evine misafir olun, sohbet edin. Ettiğiniz laflardan utanacaksınız garanti veriyorum. Oğlum 1.5 yaşında annesiz kaldı. Eşim okul öncesi öğretmeni ve hiç devlet memuru olmadı benim gibi. Yazık günah değil mi bu çocuk 5 aydır annesiz? Elektronik kelepçe ile evde dursun çocuğuna baksın dedik onu da kabul etmediler.

“HER GÜN ANNESİNİN FOTOĞRAFINI ÖPÜYOR”

Ben yavruma her gün annesinin fotoğraflarını öptürüyorum unutmasın diye. İnsan insana bunu yapar mı? Merhametiniz varsa kendinizi sigaya çekip bir düşünün. Salih Enes gibi kaç çocuk çok daha kötülerini yaşıyor. Yetmedi mi bunlar?”

 

“20 aylık bebekli, emziren bir mahpusum”

Okumaya devam et

Gündem

Bugün Mevlid Kandili: Ümit Nağmeleri’nden özel klip

mevlid kandil

Ümit Nağmeleri, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v) doğduğu gün olan Mevlid Kandili münasebetiyle özel ve nostaljik bir klip hazırladı. Rebiülevvel ayının 12’nci gecesi olan bu gece kutlanacak olan kandil münasebetiyle hazırlanan kilpte salavat-ı şerifeler ve dualar okunuyor.

BOLD – Arapçada doğmak ya da doğum zamanı manasına gelen mevlid, Peygamber Efendimiz’in (asm) doğum zamanına dendiği gibi; onu tasvir etmeye, anlatmaya çalışan manzum eserlerin adı olarak da biliniyor.

“Mevlid Kandili” ise, İslâmî gelenekte, Resûl-i Ekrem Nebiyyi Muhterem Efendimiz’in (asm) âlemi şereflendirdiği, nura gark ettiği gecenin kamerî sene-i devriyesi olarak kutlandığı gecenin adıdır.

Okumaya devam et

Popular

Shares