Connect with us

Gündem

PAKTÜRK Okulları’nın öğretmenleri ve öğrencilerinden anlamlı kampanya

Maarif Vakfı’nın el koyduğu Pakistan’daki PAKTÜRK Okulları’nın öğretmenleri ve idarecileri, 23 yıl boyunca eğitim adına ne yaptıklarını bir kampanyayla anlatacak.

BOLD – AKP iktidarının yurtdışındaki Türk okullarına el koymak için kurduğu Maarif Vakfı’nın gasp ettiği 23 yıllık Pakistan Türk Okulları (PAKTÜRK), tarihine ve değerlerine sahip çıkıyor.

PAKTÜRK’ün öğretmen, idareci ve çalışanları, pakturkfile.org isimli internet sitesinde, 1995’ten 2018 yılına kadar Pakistan’da neler yaptıklarını, ülkenin eğitim hayatına sundukları katkıyı, öğrencilerin başarılarını, velilerle kurdukları dostluğu ve hatıralarını anlatıyor.

PAKTÜRK Okulları, 2018 sonunda hukuksuz bir şekilde Maarif Vakfı’na devredilmiş, yıllardır bu kurumlarda çalışan Türk öğretmenlerin oturum hakları iptal edilmiş ve Pakistan’dan çıkmaları sağlanmıştı.

Dünyanın dört bir tarafına dağılan öğretmenler, Ocak 2021’de açtıkları internet sitesinde şu ana kadar 200’den fazla anı yayınladı. Seslerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için bir dizi proje üzerinde çalışmaya başladılar. Bunlardan ilki, yarın yapılacak #PakistandanBendeKalan ve #WhatsLeftofPakistaninMe etiketli sosyal medya kampanyası.

Kampanya çerçevesinde PAKTÜRK Okulları veya Pakistan’la bir şekilde irtibat kurmuş kişiler, kısa cümlelerle duygu ve düşüncelerini paylaşacak. Öğretmenler, PakTurkFile kurumsal sosyal medya hesaplarının öncülük edeceği kampanyaya, eğitime gönül veren herkesten destek bekliyor.

ARSLANHAN: “TARİHİMİZİ BAŞKASININ LEKELEMESİNE İZİN VERMEYİZ”

PAKTÜRK Okulları’nda yaklaşık 20 yıl görev yapmış, PakTurkFile’ın gönüllü çalışanlarından Osman Arslanhan, kendi tarihlerini anlatmanın hayati önem taşıdığını vurguluyor. Eğitim kurumlarına el koyanların, çeyrek asırlık, başarılarla dolu geçmişi de farklı göstermek istediklerini kaydeden Arslanhan, “Geride, Türk ve Pakistanlı eğitimcilerin nice fedakârlıkla inşa ettiği 23 yıllık beyaz bir sayfa var. Başkalarının bu parlak geçmişi istediği gibi anlatıp lekelemesine izin veremeyiz. Kendi tarihimizi doğru anlatmak için internet sitesini ve sosyal medya mecralarını iyi değerlendirmemiz lazım.” diyor.

Arslanhan, şu an yaptıkları işi, 90’lı yılların ortasında PAKTÜRK temellerinin atılması kadar önemli gördüğüne değinirken, gerek internet sitesinde hatıraların yazılması gerekse sosyal medya üzerinden bunların duyurulması konusunda gelmiş geçmiş tüm mesai arkadaşlarından katkı beklediğini söylüyor.

ÖZDEMİR: “7 AYDA 200’DEN FAZLA HATIRA YAYINLADIK”

PakTürkFile Editörü Mehmet Özdemir, internet sitesinde 7 ayda 200’den fazla hatırayı Türkçe ve İngilizce yayınladıklarını, PAKTÜRK’te görev yapmış onlarca eğitimcinin, fotoğraf, video ve anlatımlarıyla siteyi beslediklerini ifade etti. Farklı kampanyalarla bu desteği arttırmak istediklerini belirten Özdemir, şu değerlendirmeyi yaptı:

“PAKTÜRK Okulları, ülkenin eğitim ve kültür hayatında yepyeni bir soluk olmuş, parmakla gösterilen bir dönem armağan etmiş. Biz bu dönemin gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamaya çalışıyoruz. 1993 yılından itibaren Türkiye’den Pakistan’a giden eğitim sevdalılarının yaşadığı her şeyi kaydetmek istiyoruz. Bu hatıraların satır aralarında Türk Okulları’nın Pakistan tarihi var. Eğitimde ortaya konan bu güzelliklerden gelecek kuşakların alacağı çok şey olduğunu düşünüyoruz.”

Söz konusu çalışmaları daha kalıcı hale getirmek için kitap ve belgesel gibi projeler üzerinde çalıştıklarına dikkat çeken Özdemir, şu ana kadar yazılan anılardan 5 ayrı kitap taslağı çıkarıldığını, bunların kısa süre sonra kamuoyunun istifadesine sunulacağını belirtti. Özdemir, eylül ayı içinde de bahsedilen projelere maddi kaynak sağlamak amacıyla GoFundMe yoluyla bağış kampanyası başlatacaklarını hatırlattı.

 

Gündem

Erdoğan aleyhine slogan nedeniyle liselilerin okullarında gözaltına alınması isyan ettirdi: İşte bu kadar zayıfsınız!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşünde slogan attığı gerekçesiyle 16 yaşındaki Eylül, okuduğu lisede sabah saatlerinde gözaltına alındı. İfadesinin ardından serbest bırakılan genç kız, telefonla görüştüğü CHP’li Gökçen’e yaşadıklarını anlattı.

BOLD – CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki lise öğrencisiyle telefonda görüştü.

Görüşmeden edindiği gözaltına ilişkin detayları paylaşan Gökçen, polisin lise öğrencisi Eylül’ü okuduğu okulundan sabah saatlerinde aldığını aktardı.

Gökçen, polisin liseli gence katıldığı 8 Mart Kadınlar Günü yürüyüşündeki sloganları sorduğunu da söyledi.

CHP’li siyasetçi, yapılanları siyasi olduğunu belirterek, “İşte bu kadar zayıfsınız” sözleriyle AKP’ye yüklendi.

Gökçen paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki Eylül ile konuştum. Sabah 09.30’da okullarından alınmışlar, tüm gün bekletilmişler, savcı bundan 2 ay önce katıldığı 8 Mart’ta atılan sloganları sormuş. Gözaltına alınan arkadaşı Bedirhan da 17 yaşında.

Nasıl bir yönetimdir ki 16-17 yaşındaki insanların önce evine sonra okuluna polis gönderecek; bir açıklama, artık bir tweet bile değil, artık slogan attığını iddia ederek gözaltına alacak. Sonra da “güçlüyüz” masalları anlatacak. İşte bu kadar zayıfsınız!”

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Gündem

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Canlı yayında tehdit ve şiddet içerikli sözleri nedeniyle “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapsi istenen Sevda Noyan’ın davası düşürüldü. Noyan’ın, kastettiği 3 kişi ile uzlaştığı öğrenildi. Noyan, ölüm listesi hazırladığına ilişkin sözlerine tepki gösterenlere ise hep aynı tonda cevap verdi.

BOLD – İktidara yakın Ülke TV’de, 2020 yılında katıldığı “Esra Elönü Arafta Sorular” programında sarf ettiği sözler yüzünden yazar Engin Noyan’ın eşi Sevda Noyan hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca hazırlanan iddianamede, Sevda Noyan’ın “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılmayan sanık Sevda Noyan’ı, avukatı Oğuz Özer temsil etti. Duruşmaya, müşteki olarak katılan olmadı.

Cumhuriyet savcısı, Noyan’ın oturdukları sitedeki 3-5 kişiyi kastettiğini ve bunlarla ilgili liste hazırladığını beyan ettiğini kaydetti.

TARAFLARIN UZLAŞTIĞI AKTARILDI

Mütalaada, Noyan’ın eyleminin “tehdit” suçunu oluşturacağına karar verilip, sitede oturanların tespit edilerek dava dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderildiği belirtildi. Tarafların uzlaştığını aktaran duruşma savcısı mütalaasında, bu sebeple davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer savunmasında, müvekkilinin suç işleme kastı veya anayasal düzene karşı sözler sarf etmediğini, aksine darbe karşıtlığı ve anayasal düzeni koruma adına beyanda bulunduğunu savundu. Noyan’ın bir daha darbe kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için elinden geleni yapabileceğini söylediğini aktaran Özer, “Kovuşturma evresinde suç vasfı değiştiği düşüncesiyle dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve gelen cevabi yazıda isimleri belirtilen mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşmanın sağlandığı rapor edilmiştir.” diyerek davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme, uzlaşma kapsamında kalan “tehdit” suçunda tarafların uzlaştığını belirterek davanın düşmesine karar verdi.

NE DEDİ

Noyan’ın davaya konu olan sözleri şöyle: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

GERİ ADIM ATMADI

Noyan’ın Tepki çeken konuşması büyük tepki topladı. Noyan sosyal medyadan gelen tepkilere aynı tonda cevap verdi.

Noyan, kendisini eleştirenlere şunları söyledi: “Evet açık ve net söylüyorum. Hiç birinizden korkmuyorum hain zombiler. Şayet bir kez daha bu ülkede darbe yapmaya kalkarsanız sonunuz hiç iyi olmayacak bunu çok iyi bilin. Yaptığınız hakaretleri attığınız iftiraları size iade ediyorum… Bilin ki hiç etkilenmiyorum.. Hain zombiler.

Konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu sefer kaçacak delik bulamazsınız. Sahte hesaplarla istediğiniz kadar saldırın, hiç etkilenmem. Alışkınız sizin iftiralarınıza… Liderim Recep Tayyip Erdoğan… Sonuna kadar onun yanındayım”

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Gündem

31 öğretmen, doktor, hemşire, mühendis ve astsubaya irtibat iltisak gözaltısı

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Balıkesir merkezli 16 ilde aralarında öğretmen, doktor, hemşire ve askerlerin de olduğu 31 kişi hakkında irtibat ve iltisak suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

BOLD – Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturmalar kapsamında 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar kişiler arasında öğretmen, doktor ve astsubay da bulunuyor.

Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla aralarında 7 öğretmen, 2 doktor, 2 hemşire, bir astsubay ve bir mühendisin olduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Jandarma ekipleri, Balıkesir’in yanı sıra Adana, Adıyaman, Ankara, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Muğla, Muş, Sakarya, Samsun, Siirt ve Van’da 31 kişiden 29’unu gözaltına aldı. Gülen Hareketi ile irtibat ve iltisaklı olmakla suçlanan kişilerle ilgili dosyada somut bir suçlama yer almaması dikkat çekti.

 

Eski MİT’çi Darıcılı, Gülen Hareketi üyelerinin nasıl kaçırıldığını anlattı: Afrika’dan rüşvetle getiriyoruz, Almanya’da mümkün değil

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar