Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan ve Miçotakis, Afganistan’dan göçü görüştü: Sınırlandırılması ortak çıkarımız

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmede Afganistan’dan göçün sınırlandırılması konusunda mutabık kaldıklarını ve bunun iki ülkenin de çıkarına olduğunu söyledi. Bu arada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’ye ‘göç merkezi’ kurulacağı iddialarını bir kez daha yalanladı.

BOLD – Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cuma günü yaptığı telefon görüşmesinde, Taliban’ın kontrolüne geçen Afganistan’dan olası bir göç akınının sınırlandırılmasının iki ülkenin de çıkarına olacağı konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Atina’da Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Roberta Metsola ile görüşen Miçotakis, Yunanistan’ın, olası bir Afgan göçü akınına karşı gerekli tüm önlemleri aldığını ve alınmaya devam edeceğini söyledi.

Ülkesinin sınırlarının Avrupa Birliği’nin (AB) sınırları olduğunu hatırlatan Miçotakis, ‘alınan ve alınacak önlemlerin insan haklarına saygı çerçevesinde olacağına’ dikkat çekti, “Göç akınını geçmişte önlediğimiz gibi şimdi de önlemeye hazırız” dedi.

Erdoğan görüşmede, göç konusunda işbirliğinin karşılıklı anlayış ve çıkarlara dayalı olarak ilerletilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

AB’den yükümlülüklerini samimi şekilde yerine getirmesini beklediklerini belirten Erdoğan, Türkiye’yi ‘güvenli üçüncü ülke’ ilan etmenin uluslararası yükümlülükleri ortadan kaldırmadığını, bu konuda samimi bir işbirliği sergilenmesini beklediklerini ifade etmişti.

“AB, AFGANİSTAN’A YAKIN ÜLKELERE DESTEK OLMALI”

AB’nin de Afganistan’a yakın ülkelere destek vermesi gerektiğini vurgulayan Miçotakis “Böylece göç akınının Avrupa’ya yansıması bir ölçüde önlenmiş olur” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Metsola ise Yunanistan’ın olası göç akınlarına karşı aldığı önlemleri yerinde gözlemlediğini söyledi.

Önlemlerden duydukları memnuniyeti dile getiren Metsola, “Avrupa Parlamentosu’nun mesajı, AB’nin bir bütün olarak Avrupa’nın sorumluluğunu üstlenen Yunanistan gibi ülkelere verdiği desteğin tam olduğu yönündedir” dedi.

Metsola, “Afganistan’ı terk etmek isteyen ve büyük bir trajedi yaşayan Afganların çevre ülkeler tarafından korunmaya alınmaları için uluslararası toplum ve BM’yle işbirliği gerek” diye konuştu.

AB, AFGANLARA İNSANI YARDIMIN MİKTARINI ARTTIRIYOR

Bu arada Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Afganlara insani yardım miktarının 50 milyondan avrodan 200 milyon euroya çıkarılacağını duyurdu.

Leyen, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, AB’nin Afganlar için “ülke içinde ve dışında” yaptığı insani yardımın miktarının 50 milyondan 200 milyon euroya çıkarılacağına ilişkin açıklamanın, öğleden sonra video konferansla düzenlenecek G 7 Zirvesi’nde yapılacağını açıkladı.

“GÖÇ MERKEZİ İDDASINA ÇAVUŞOĞLU’NDAN YALANLAMA”

ABD Dışişleri Bakanlığı ve İngiliz medyası tarafından dile getirilen Türkiye’de Afganistan’dan tahliye edilenler için göç merkezi kurulacağına dair iddiaları bu kez de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yalanladı.

Böyle bir öneri gelmediğini ifade eden Çavuşoğlu, gelse de kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, “ABD’nin geçici olarak Afganları Türkiye’de barındırabileceğine dair haberler çıktı, hemen ABD Büyükelçiliği bunu yalanladı, sonra biz de yalanladık, çünkü böyle bir şey hiç konuşulmadı, gerçek dışı bir haberdi. Bunu yalanladık. Bugün İngiltere ile ilgili haberlerin üzerine atlayanlar kendi ülkesine saldırmaya başladı, gerçek olmayan haberler üzerine… Biz de bu süreçte bir açıklama yaptık, herhangi bir ülkeden böyle bir öneri gelmediğini, gelse de kabul etmeyeceğimizi söyledik. Ancak muhalefet bunu gerçekmiş gibi kabul ederek ülkemize ve bakanlığımıza saldırdı, diğer taraftan da İngiliz hükümetini hedef alarak açıklamalar yaptı. Türkiye muhalefeti bu duruma düşmemeli. Gerçek olmayan bir haber üzerine atlayıp yanlış içine düşmemeli.” dedi.

Dışişleri yalanladı ancak iddiaların sonu gelmiyor: Taliban’dan kaçanlar Türkiye’de mi ağırlanacak?

Dünya

Osman Kavala’nın tutukluluğuna son verilmesini isteyen büyükelçiler Dışişleri’ne çağrıldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin serbest bırakılma kararına rağmen tutukluluğu devam eden iş insanı Osman Kavala, diplomatik krize sebep oldu. Aralarında ABD, Almanya ve Fransa’nın da olduğu 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, Osman Kavala’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

BOLD – Demokratik ülkelerin Türkiye’ye hukuk çağrısında yeni bir gelişme yaşandı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan çağrıda, “Bugün, Osman Kavala’nın tutuklanmasının dördüncü yıl dönümü. Hakkında devam eden dava, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürmektedir.” denildi. 10 ülkenin büyükelçiliğinin Türkiye’ye çağrısı paylaşıldı.

TÜRK DIŞİŞLERİ HAREKETE GEÇTİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçileri, Osman Kavala’nın yargılandığı davayla ilgili açıklamalarından dolayı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

BÜYÜKELÇİLER SABAH BAKANLIĞA GELDİ

AKP Hükumetinin kontrolündeki Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, büyükelçilikler, sosyal medya hesaplarından, Osman Kavala hakkında devam eden davanın, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürdüğünü belirterek, Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Büyükelçiler saat 10.30 itibariyle Dışişleri Bakanlığı’na geldi. Görüşme sonrası tarafların Dışişleri Bakanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor.

“DAVA ADİL VE HIZLI BİÇİMDE SONUÇLANDIRILMALI”

10 ülkenin Türkiye Büyükelçiliği’nden yapılan ortak açıklamada şu çağrı yapıldı: “Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç, ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

AB KOMİSYONU 1 EKİM’E KADAR SÜRE VERMİŞTİ

Avrupa Birliği’nin çeşitli kurumları Kavala’nın serbest kalması için Türkiye’ye sürekli uyarılar yapmasına rağmen Türk yargısı adım atmıyor.

 

Okumaya devam et

Dünya

Taliban valisinin liyakati şaşırttı: Haritada Afganistan’ın yerini bulamadı

Modern orduya karşı Afganistan’da kontrolü geçiren Taliban’ın yönetim liyakati tartışılırken, bir Fransız kanalının röportaj yaptığı Taliban valisinin genel kültür seviyesi pes dedirtti.

BOLD – Geçen haftaya damgasını vuran dış gelişme Taliban heyetinin Ankara’yı ziyareti oldu. Yerel kıyafetleri ve terlikleriyle Ankara’ya gelen heyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ağırladı. Çavuşoğlu Taliban heyetinin Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini son anda öğrendiklerini söyledi.

Afganistan’dan gelen heyete tavsiyelerde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, ülkeye insani yardım yatırımlarının süreceğini söyledi.

ANKARA’YI ZİYARET  ŞEKİLLERİ TEPKİ TOPLADI

Türkiye’ye gelen Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki Taliban heyetinin ise, Ankara’dan, gıda sorunu yaşayan Afganistan’a, sert kış koşullarına hazırlık amacıyla kışlık kıyafet, yakacak, çadır ve özellikle gıda yardımı talebinde bulunduğu öğrenildi.

Taliban heyetinin diplomatik ziyarete günlük yerel kıyafetlerle gelmesi ise Türkiye’de tepkilere neden oldu. Terlikle toplantılara katılan bürokratların dışişleri bakanlığı düzeyinde ağırlanması da eleştirildi.

VALİYE ZOR SORU

Öte yandan Taliban’ın ülke içerisinde atadığı bürokratlar da dünyanın gündeminde savaş muhabiri Fatih Artun’un sosyal medyada paylaştığı bir video viral oldu.

Görüntüde Fransız RTS kanalı muhabiri, bir Taliban valisinden dünya haritası üzerinden Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Vali ise bir süre uğraştan sonra pes ediyor. Afganistan’ın yerine valiye muhabir gösteriyor.

Artun paylaşımında “Fransız gazeteci, röportaj yaptığı Taliban valisine yanındaki küre dünya haritasından Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Taliban valisinin yaşadığı ülkenin yerini bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada gündem olunca TSK saldırıyı doğruladı

Okumaya devam et

Dünya

Reuters Türkiye’nin Suriye’ye operasyon hazırlığını yazdı

Reuters haber ajansı Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yeni bir operasyon hazırlığında olduğunu yazdı. Ajansa konuşan bir yetkili ‘PYD sınırı terk etmezse operasyonun kaçınılmaz olduğunu’ söyledi.

BOLD – Reuters’in haberine göre Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki Kürt gruplara yönelik yeni bir askerî harekat hazırlığına başladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu Roma’da yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği kaydedildi. Görüşmelerden sonuç çıkmazsa harekatın başlatılacağı belirtildi.

TEL RİFAT ÇEVRESİ

Reuters haberini iki Türk yetkiliden aldığı bilgilere dayandırdı. Bir yetkili “Özellikle düzenli olarak bize karşı saldırıların düzenlendiği Tel Rifat olmak üzere bu bölgelerin temizlenmesi gerekli” diye konuştu. Harekatın zamanı ve kapsamı konusunda henüz bir kesinlik bulunmuyor.

TÜRK YETKİLİYE DAYANDIRDI

Reuters’e konuşan yetkili Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyon hazırlıklarını yaptığını söyleyerek “Bunun kararı alındı ve belli bazı ülkelerle gerekli olan koordinasyon gerçekleştirilecek. Konu, Rusya ve ABD ile müzakere edilecek” dedi. Yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roma’da ekim ayı sonunda yapılacak G20 zirvesinde konuyu ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini belirtti.

BİDEN VE PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Reuters’e konuşan diğer bir Türk yetkili de YPG güçlerinin sınırdan en az 30 kilometre geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek son saldırıların Rusya’nın İranlı unsurlarla birlikte tamamen kontrolü altında tuttuğu bölgeden geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de konuyu ele alacağını kaydeden yetkili “Diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve PYD bu bölgeleri terk etmezse bir operasyon kaçınılmaz gözüküyor” diye konuştu.

SURİYE’DEN GELEN ŞEHİT HABERLERİ

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre hafta başında Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’ndeki Azez ile Mare arasında zırhlı araca PKK/YPG tarafından güdümlü füze ile düzenlenen saldırıda iki özel harekat polisi hayatını kaybetmişti. Bu saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, bu saldırının “bardağı taşırdığını” belirterek, “En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız” şeklinde konuşmuştu. Erdoğan’ın bu açıklaması Suriye’ye yönelik bir operasyon sinyali olarak değerlendirilmişti

 

Okumaya devam et

Popular

Shares