Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Taliban Kabil Havalimanı konusunda noktayı koydu: Yabancı askerlere ihtiyacımız olmayacak

Taliban, Afganistan’da Türk askeri dahil yabancı asker istemediklerini bir kez daha tekrarladı. Kabil’de açıklamalarda bulunan Taliban Sözcüsü Kabil Havaalanı’ndaki sorun çözülür çözülmez yabancı askerlere ihtiyacımız olmayacak.” dedi. Bu arada G-7 Zirvesinde dünya liderleri Kabil Havalimanı’ndan çekilme tarihini erteleme konusunda uzlaşamadı.

BOLD – Taliban’ın Kabil’e ani bir şekilde girmesi sonrası AKP yönetimi, Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama planının askıya alındığını, Taliban tenkik ve işletme desteği isterse bunun sağlanacağını ifade etmişti.

Kabil’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahid, Afganistan’da bulunan Türk askeriyle ilgili soruya, “Kabil Havaalanı’ndaki sorun çözülür çözülmez yabancı askerlere ihtiyacımız olmayacak.” dedi.

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Mücahid, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ordu ve polis kuvvetlerinin Taliban güçleriyle çalışacağını aktaran Mücahid, başkent Kabil’deki büyükelçiliklere güvende oldukları mesajının siyasi ofisleri aracılığıyla iletildiğini belirtti.

Mücahid, Türkiye’nin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nı işletmesi ve ülkede asker bulundurması konusunda, “Türkiye Müslüman bir ülkedir. Bu ülkenin hükümeti ve halkıyla iyi ilişkiler geliştirmek istiyoruz ancak Kabil Havaalanı’ndaki sorun çözülür çözülmez yabancı askerlere ihtiyacımız olmayacak.” ifadelerini kullandı.

G-7 ZİRVESİ: ÇEKİLMENİN ERTELENMESİ KONUSUNDA UZLAŞAMADI

ABD Başkanı Joe Biden

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ev sahipliğinde yapılan sanal G-7 zirvesi tamamlandı.

Afganistan gündemiyle toplanan liderler, Batılı askerlerin Kabil Havalimanı’ndan çekilme süreci konusunda uzlaşamadı.

Başkent Kabil’in beklenmedik bir hızla Taliban’ın eline geçmesi sonucu Batılı ülkeler, Afganistan’da kendileri için çalışan kişileri, Taliban yönetiminde yaşamak istemeyen kadınları ve insan hakları savunucularını ülkeden çıkarabilecek yeterli zamana kavuşamamıştı. Bu nedenle bazı ülkeler, ABD’nin Kabil Havalimanı’ndan çekilme tarihini ertelemesini talep ediyordu.

Havalimanındaki Batılı askerlerin çoğunun ABD askerleri olması nedeniyle, ABD’nin desteği olmadan bu görevin devam ettirilmesi mümkün görülmüyor.

BİDEN: 31 AĞUSTOS’TA TAMAMEN ÇIKMAYI PLANLIYORUZ

ABD Başkanı Joe Biden, G-7 liderlerinin tahliyelerin 31 Ağustos’tan sonra da devam etmesi yönündeki çağrılarına uymadı.

Biden, “Tahliyeleri ne kadar erken tamamlarsak o kadar iyi, operasyonun her bir günü oradaki askerlerimiz için yeni bir risk demek. 31 Ağustos’a kadar ülkeden tamamen çıkmış olmayı planlıyoruz.”

Biden, tahliyelerin hızla bitmesi konusunda “Taliban’ın birlikte çalışmak için adımlar attığını” söyledi ve IŞİD’in bölgedeki Horasan ayağının bir saldırı düzenleme riskinin her geçen gün arttığını söyledi.

31 Ağustos’ta çekilmenin bitmesi konusunda ABD ve Taliban daha önce uzlaşmış, ardından Taliban Kabil’e beklenenden çok daha hızlı şekilde girmiş ve planlanandan hızlı yapılması gereken tahliyeler ilk günlerde bir krize dönüşmüştü.

Taliban’ın Kabil’e girdiği 15 Ağustos’tan bir gün önce başlayan tahliyeler kapsamında ABD 70 bin 700 kişiyi tahliye etti. Bunların 4 binden fazlası Amerikan vatandaşı. Almanya ve İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri de binlerce vatandaşını ve gerekli evrakları olan, Taliban tehdidi altında bulunan Afganları tahliye etti.

G-7 zirvesi için çağrıyı yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson da, liderlerin Talban’a yaklaşım konusunda uzlaştığını; ilk şartın Taliban’ın 31 Ağustos sonrası da ülkeden çıkmak isteyen Afganlara güvenli geçiş sağlaması olduğunu söyledi.

TALİBAN: NİTELİKLİ AFGANLARI TAHLİYE ETMEYE SON VERİN

Bu arada Taliban, 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan yapılan tahliyelerin tamamlanması gerektiği yönündeki açıklamasını yineledi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD askerlerinin Afganistan’dan ayrılması için belirlenmiş olan takvimde herhangi bir ertelemeyi kabul etmeyeceklerini söyledi. Sözcü ayrıca ABD’nin aralarında mühendislerin de bulunduğu nitelikli Afganları tahliye ettiğine işaret ederken, “Onlardan bu tahliyelere son vermelerini talep ettik” dedi.

TALİBAN’A YAKLAŞIM KONUSUNDA ORTAK HAREKET EDİLECEK

ABD Başkanı Joe Biden, ayrıca toplantının ardından yaptığı açıklamada G-7 liderleri, Avrupa Birliği (AB), NATO ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Taliban’a yaklaşım konusunda birlikte hareket etmeye karar verdiklerini açıkladı.

Biden, “Gelecekte kurulacak bir hükümetin meşruiyeti, Afganistan’ın terör yuvası olmasına engel olmak başta olmak üzere uluslararası yükümlülüklere nasıl yaklaştığına bağlı olacak, bu konuda uzlaştık. Hiçbirimiz bu konuda Taliban’ın sözlerine güvenmeyeceğiz, attığı adımlara bakacağız ve Taliban’ın davranışları karşısında attığımız adımlarda yakın işbirliği içinde olacağız.” ifadelerini kullandı.

AB liderleri de toplantı sonrası açıklama yaptı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Taliban’la “sadece güvenli tahliye için irtibat halinde olduklarını” söyledi. Konuyla ilgili bir soru üzerine “Taliban’ı tanıma şu anda masada değil.” dedi.

CIA DİREKTÖRÜ, BARADAR İLE GÖRÜŞTÜ

Washington Post gazetesi, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns’ün pazartesi günü Kabil’de Taliban’ın liderlerinden Abdülgani Baradar ile gizli bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

Görüşmenin Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından ABD ile Taliban arasındaki ilk üst düzeyli temas olduğu belirtiliyor.

Haberde Burns’ün görüştüğü Abdülgani Baradar, Taliban’ın ‘fiili lideri’ olarak nitelendiriliyor.

Burns ile Birader arasındaki görüşmede hangi konuların ele alındığı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

Burns’ü Taliban ile görüşmeye gönderen ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’dan çekilme kararı ve bu kararın uygulanma şeklinin yol açtığı kaos nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde.

 

Pentagon açıkladı: Taliban’ın istediği olacak

Dünya

Osman Kavala’nın tutukluluğuna son verilmesini isteyen büyükelçiler Dışişleri’ne çağrıldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin serbest bırakılma kararına rağmen tutukluluğu devam eden iş insanı Osman Kavala, diplomatik krize sebep oldu. Aralarında ABD, Almanya ve Fransa’nın da olduğu 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, Osman Kavala’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

BOLD – Demokratik ülkelerin Türkiye’ye hukuk çağrısında yeni bir gelişme yaşandı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan çağrıda, “Bugün, Osman Kavala’nın tutuklanmasının dördüncü yıl dönümü. Hakkında devam eden dava, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürmektedir.” denildi. 10 ülkenin büyükelçiliğinin Türkiye’ye çağrısı paylaşıldı.

TÜRK DIŞİŞLERİ HAREKETE GEÇTİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçileri, Osman Kavala’nın yargılandığı davayla ilgili açıklamalarından dolayı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

BÜYÜKELÇİLER SABAH BAKANLIĞA GELDİ

AKP Hükumetinin kontrolündeki Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, büyükelçilikler, sosyal medya hesaplarından, Osman Kavala hakkında devam eden davanın, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürdüğünü belirterek, Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Büyükelçiler saat 10.30 itibariyle Dışişleri Bakanlığı’na geldi. Görüşme sonrası tarafların Dışişleri Bakanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor.

“DAVA ADİL VE HIZLI BİÇİMDE SONUÇLANDIRILMALI”

10 ülkenin Türkiye Büyükelçiliği’nden yapılan ortak açıklamada şu çağrı yapıldı: “Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç, ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

AB KOMİSYONU 1 EKİM’E KADAR SÜRE VERMİŞTİ

Avrupa Birliği’nin çeşitli kurumları Kavala’nın serbest kalması için Türkiye’ye sürekli uyarılar yapmasına rağmen Türk yargısı adım atmıyor.

 

Okumaya devam et

Dünya

Taliban valisinin liyakati şaşırttı: Haritada Afganistan’ın yerini bulamadı

Modern orduya karşı Afganistan’da kontrolü geçiren Taliban’ın yönetim liyakati tartışılırken, bir Fransız kanalının röportaj yaptığı Taliban valisinin genel kültür seviyesi pes dedirtti.

BOLD – Geçen haftaya damgasını vuran dış gelişme Taliban heyetinin Ankara’yı ziyareti oldu. Yerel kıyafetleri ve terlikleriyle Ankara’ya gelen heyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ağırladı. Çavuşoğlu Taliban heyetinin Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini son anda öğrendiklerini söyledi.

Afganistan’dan gelen heyete tavsiyelerde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, ülkeye insani yardım yatırımlarının süreceğini söyledi.

ANKARA’YI ZİYARET  ŞEKİLLERİ TEPKİ TOPLADI

Türkiye’ye gelen Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki Taliban heyetinin ise, Ankara’dan, gıda sorunu yaşayan Afganistan’a, sert kış koşullarına hazırlık amacıyla kışlık kıyafet, yakacak, çadır ve özellikle gıda yardımı talebinde bulunduğu öğrenildi.

Taliban heyetinin diplomatik ziyarete günlük yerel kıyafetlerle gelmesi ise Türkiye’de tepkilere neden oldu. Terlikle toplantılara katılan bürokratların dışişleri bakanlığı düzeyinde ağırlanması da eleştirildi.

VALİYE ZOR SORU

Öte yandan Taliban’ın ülke içerisinde atadığı bürokratlar da dünyanın gündeminde savaş muhabiri Fatih Artun’un sosyal medyada paylaştığı bir video viral oldu.

Görüntüde Fransız RTS kanalı muhabiri, bir Taliban valisinden dünya haritası üzerinden Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Vali ise bir süre uğraştan sonra pes ediyor. Afganistan’ın yerine valiye muhabir gösteriyor.

Artun paylaşımında “Fransız gazeteci, röportaj yaptığı Taliban valisine yanındaki küre dünya haritasından Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Taliban valisinin yaşadığı ülkenin yerini bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada gündem olunca TSK saldırıyı doğruladı

Okumaya devam et

Dünya

Reuters Türkiye’nin Suriye’ye operasyon hazırlığını yazdı

Reuters haber ajansı Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yeni bir operasyon hazırlığında olduğunu yazdı. Ajansa konuşan bir yetkili ‘PYD sınırı terk etmezse operasyonun kaçınılmaz olduğunu’ söyledi.

BOLD – Reuters’in haberine göre Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki Kürt gruplara yönelik yeni bir askerî harekat hazırlığına başladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu Roma’da yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği kaydedildi. Görüşmelerden sonuç çıkmazsa harekatın başlatılacağı belirtildi.

TEL RİFAT ÇEVRESİ

Reuters haberini iki Türk yetkiliden aldığı bilgilere dayandırdı. Bir yetkili “Özellikle düzenli olarak bize karşı saldırıların düzenlendiği Tel Rifat olmak üzere bu bölgelerin temizlenmesi gerekli” diye konuştu. Harekatın zamanı ve kapsamı konusunda henüz bir kesinlik bulunmuyor.

TÜRK YETKİLİYE DAYANDIRDI

Reuters’e konuşan yetkili Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyon hazırlıklarını yaptığını söyleyerek “Bunun kararı alındı ve belli bazı ülkelerle gerekli olan koordinasyon gerçekleştirilecek. Konu, Rusya ve ABD ile müzakere edilecek” dedi. Yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roma’da ekim ayı sonunda yapılacak G20 zirvesinde konuyu ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini belirtti.

BİDEN VE PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Reuters’e konuşan diğer bir Türk yetkili de YPG güçlerinin sınırdan en az 30 kilometre geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek son saldırıların Rusya’nın İranlı unsurlarla birlikte tamamen kontrolü altında tuttuğu bölgeden geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de konuyu ele alacağını kaydeden yetkili “Diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve PYD bu bölgeleri terk etmezse bir operasyon kaçınılmaz gözüküyor” diye konuştu.

SURİYE’DEN GELEN ŞEHİT HABERLERİ

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre hafta başında Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’ndeki Azez ile Mare arasında zırhlı araca PKK/YPG tarafından güdümlü füze ile düzenlenen saldırıda iki özel harekat polisi hayatını kaybetmişti. Bu saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, bu saldırının “bardağı taşırdığını” belirterek, “En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız” şeklinde konuşmuştu. Erdoğan’ın bu açıklaması Suriye’ye yönelik bir operasyon sinyali olarak değerlendirilmişti

 

Okumaya devam et

Popular

Shares