Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Çevik Bir’i 10 gün içinde hastaneye sevk ettiler: Yan koğuşundaki alzheimer hastası Yusuf Bekmezci aylardır bekliyor

28 Şubat davaları nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 10 gün önce tutuklanan Çevik Bir ve Çetin Doğan hastaneye sevk edildi. Cezaevlerinde insani yaşam koşullarına ve sağlık hizmetlerine hemen ulaşamayan birçok yaşlı ve hasta var. HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Genarallere anında yapılan sevk, tüm hasta mahpuslara da sağlansın” dedi.

BOLD – İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevine gönderilen emekli generaller Çetin Doğan (81) ve Çevik Bir (82) dün hastaneye kaldırıldı. Çevik Bir’in avukatı Hüseyin Ersöz, alzheimer hastası olan müvekkilinin müşahade altında kalacağını açıkladı. 28 Şubat davaları nedeniyle müebbet hapis cezası verilen Çetin Doğan ve Çevik Bir’in hastane kontrolleri bu hafta boyunca devam edecek.

KOĞUŞLARINDA TADİLAT YAPILDI

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, generallere anında uygulanan sevklerin hapisteki diğer hasta mahpuslara da eşit şartlarda uygulamasını istedi. Ayakta duramayan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın durumunu hatırlattı.

26 yıldır cezaevinde bulunan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, ağır sağlık sorunları nedeniyle, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden 10 günde 7 kez hastaneye kaldırılmış ve hastaneye elleri kelepçeli olarak yürürken çok zorlandığı görüntüler sosyal medyada tepkiye yol açmıştı. Hapiste 5 kez kalp krizi geçiren, 4 kez anjiyo olan Özkan’a, yüzde 87 engelli raporu olmasına rağmen ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Öte yandan Bold Medya’nın edindiği bilgiye göre Çevik Bir ve Çetin Doğan, İzmir 1 Nolu F Tipi’ne getirildiğinde koridorlar boşaltıldı ve koğuşlarında da tadilat yapıldı. Cezaevlerinde sağlık hizmetlerinden ve insani yaşam koşullarından yoksun olan emekli generaller gibi kişisel ihtiyaçlarını tek başına göremeyen birçok hasta ve yaşlı bulunuyor.

ÇEVİK BİR’İN YAN KOĞUŞUNDAKİ YUSUF BEKMEZCİ İLERİ DERECE ALZHEİMER

Çevik Bir’in yan koğuşunda kalan 82 yaşındaki Yusuf Bekmezci, tıpkı Bir gibi alzheimer hastası. Avukatı Saadet Aytekin’in verdiği bilgiye göre 19 aydır tutuklu olan Bekmezci, birkaç aydır koğuşta, gökyüzünde çiçekler gördüğünü söylüyor. Damadıyla aynı koğuşta kalan Bekmezci, bu durumuyla ilgili psikolog ve psikiyatra götürüldü.

Bekmezci’nin alzheimer hastalığıyla ilgili sevk edilmediğini söyleyen Aytekin, “Yusuf bey, haziran ayında nörolojiye sevk edildi ancak alzhemimer hastalığıyla ilgili bir husustan bahsedilmemiş. Kendisi de farkında olmadığı için söylememiş. Damadı birlikte sevk olmak için uğraştı ama sonuç olmadı. Nöroloji MR istedi ama 5-6 ayda sıra geliyor. Damadı revire çıkmıştı, bu yaz olan sevkten sonra neler yapıldığını öğrenmek için. Yusuf beyi götüren memura denk geldiği için MR yazıldığını öğrenebildi. Son dönemde damadı alzheimer şüphesiyle sevk edilmesi için çabalıyor ama çok sonuç alamadı. Cezaevinde mahkumların sağlık dosyaları oluyor, ben birçok müvekkilimde bu dosyayı çok kolay bir şekilde edindim. Yusuf beyde mahkeme, cezaevi ve savcılık kanalıyla talep etmemize rağmen bize dosya dahi verilmedi.” dedi.

Bekmezci’nin alzheimer hastalığının net bir şekilde anlaşıldığını ifade eden Aytekin, “Hala alzheimerla ilgili bir rapor alamadık. Mahkeme adli tıpa bir kere sevk etti. Onda da ayrıntılı bir tetkik yapılmadı. Yusuf Beyin hastaneye sevk olamamasının yanında sevk olduğu nadir günlerde gittiğinde meramını anlatamaması da çok büyük problem. Alzheimer hastalığının doğal bir sonucu olarak durumun farkında değil ve hastanede bu durumu belirtmek mümkün olmuyor. Hastanede ne için tetkik yapıldığını dahi bilmeden koğuşuna dönüyor.” ifadelerini kullandı.

HEPSİ YAŞLI, HEPSİ HASTA

84 yaşındaki esnaf Nusret Muğla ve 82 yaşındaki emekli imam Halil Karakoç, 6 Ocak 2021’den bu yana Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu. Nusret Muğla, günde 14 ilaç kullanıyor. Kalçasındaki çıkık nedeniyle yürüyemeyen, kişisel ihtiyaçlarını görmekte zorlanan Halil Karakoç ise şeker, kolesterol, kalp ve mide hastası.

17 aydır Manisa E Tipi Cezaevinde bulunan 64 yaşındaki Fatma Yurt, bel fıtığı ilerlediği için bir aydır cezaevinde yatalak hale geldi. Emekleyerek yürüyor. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına Manisa’dan İstanbul’a 16 saat kelepçeli götürülen Yurt’un belindeki ve boynundaki ağrılar bu yolculuk nedeniyle artmıştı.

2 Kasım 2017’den beri Isparta E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan 72 yaşındaki kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve şeker hastası Bekir Bayram, 4 yılda 40 kilo kaybetti, koronavirüs geçirdi, haziran ayında da koğuşun tuvaletinde düşüp bayıldı. Kalbi yüzde 40 çalışan Bekir Bayram’ın kalbine cezaevine girdikten bir yıl sonra kalp yetmezliği nedeniyle stent takıldı. Dizlerindeki menisküs yırtıkları nedeniyle ayakta duramayan, ayaklarını sürüyerek, zorlukla yürüyebilen Bayram, kontrol için tekerlekli sandalyeyle hastaneye götürülüyor.

Din kültürü öğretmeni, kalp ameliyatlı 62 yaşındaki Şemseddin Ayyıldız 6 yıldır Manisa E Tipi Cezaevinde kalıyor. Ödemiş T Tipi Cezaevinde kalan, 76 yaşındaki kayınpederi Ahmet Akdoğan ise 3 yıldır hücrede tutuldu. Hafıza problemleri yaşayan, psikolojisi bozulan Akdoğan 8 hastalıkla mücadele ediyor.

1 Ekim 2016’dan bu yana Manisa Cezaevinde tutuklu olan 72 yaşındaki yazar Vehbi Yıldız, hapiste yüksek tansiyon hastası oldu. Heyet raporuyla ilaç kullanıyor. Dizlerindeki ağrı nedeniyle yürüyemeyen Yıldız, görüşlere iki büklüm gelip gidiyor.

9 Ağustos 2019’da tutuklanan 73 yaşındaki Celal Bülbül, vertigo hastası, reflü ve tansiyon hastası. Başı dönünce koğuşun merdivenlerinden düştü. Midesine sık sık endoskopi yapılması gerekiyor. Yalnız kalma, kapalı yerde duramama, karanlıkta kalmaktan korkma gibi psikolojik sıkıntıları da bulunuyor.

İnsan Hakları Derneği’nin açıkladığı en son rakama göre cezaevlerinde 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta mahpus bulunuyor. Bu hastaların içinde akciğer hastaları, kalp hastaları, kanser hastaları, yaşlı ve yaşamını tek başına devam ettiremeyecek durumda olan birçok hasta var. Koronavirüs salgını nedeniyle hasta mahpuslar daha da risk altında.

CHP Kayseri Milletvekili Arık, hamile tutuklu Arzu Nur Özkan’ı ziyaret etti

Gündem

Çocuklarına bakamayan asgari ücretli işçi babadan acı dilekçe

Gaziantep’te asgari ücretli bir baba çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadığı gerekçesiyle, 2 çocuğunun devlet himayesine vermek için valiliğe dilekçe yazdı. 5 yaşındaki en küçük çocuğunun gelişim geriliği olduğunu belirten baba, “Ne umudum ne de gücüm kaldı” diyerek yardım istedi.

BOLD – Ekonomik kriz derinleşiyor. Vatandaş ucuz ürün ararken, market, halk ekmek büfeleri ve benzinliklerde kuyruklar her geçen gün daha da uzuyor.

Döviz karşısında eriyen TL yüzünden halkın alım gücüde ağır darbe yedi.

NE GÜCÜM NE UMUDUM KALDI

Kriz aileleri de dağıtıyor. Gaziantep’ten gelen bir haber yürekleri burktu. Asgari ücretli bir baba valiliğe yazdığı dilekçede artık evine bakamadığını belirterek 3 çocuğu için devlet himayesi istedi.

Ne dayanacak gücüm ne de umudum kaldı diyen baba, “Okula giden 2 çocuğum var. Beslenme, yol, kıyafet hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. 8 yaşındaki Mustafa ve 16 yaşındaki Yasin’in devlet yurduna yerleştirilmesini talep ediyorum” dedi.

5 yaşında bir çocuğunun daha olduğunu belirten baba, gelişim geriliği olan en küçük çocuğuna gerekli gıdaları temin edemediği için devlet himayesi istedi.

ŞAHLANIŞ!

İşçi babanın dilekçesini paylaşan gazeteci Erk Acarer, “Şahlanış!!! Yer bir zamanlar sanayi ve ticaret hayatının en verimli olduğu Antep… Bir baba çocuklarına bakamadığı için onlardan ikisini devlet yurduna teslim etmek istiyor. Bunun için valiliğe yazıyor. İşte Türkiye’yi getirdiğiniz hal!” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bir KHK’lı daha iş kazası kurbanı: İhraç polis çatıdan düşerek hayatını kaybetti

KHK ile ihraç edilen ve hakkında hiçbir soruşturma dahi açılmayan polis memuru Yurdal Gökçe, Gebze’de iş kazası sonucu yaşamını yitirdi.

BOLD – Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen 41 yaşındaki polis memuru Yurdal Gökçe, Gebze’de çalıştığı işyerinin çatı katından düşerek hayatını kaybetti.

Hakkında hiçbir soruşturma açılmayan Gökçe, OHAL Komisyonu’ndan gelecek kararı bekliyordu.

“HUKUK GELİNCE HESABINI SORACAĞIZ”

Üzücü olayı Twitter hesabından duyuran HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Soruşturması bile yoktu 5 senedir komisyonda bekliyordu. İade olsa çatıda olmayacaktı! 41 y, evli, sosyoloji mezunuydu. Zalim oğlu zalim OHAL komisyonu. Vallahi hukuk gelince hesabını soracağız!” dedi.

Evli olan Yurdal Gökçe, sosyal medyadaki son paylaşımlarından birinde “İnsan sandıklarımız değil miydi, bizi insanlardan soğutan.” diye yazmıştı.

2 ÖĞRETMEN İŞ KAZASI KURBANI

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, 15 Nisan 2019 günü tadilat halindeki bir evin çökmesi sonucu 686 Sayılı KHK’lı öğretmen Aslan Durman hayatını kaybetmişti.

15 Temmuz sonrası KHK ile mesleğinden atılan İngilizce öğretmeni Adem Girgin de Balıkesir’deki köyünde çiftçilik yaparken buğday makinasından fırlayan parçanın başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Gündem

Dört can alan lodos yüzünden eğitime ara

Özellikle Marmara bölgesinde hayatı olumsuz etkileyen lodos yüzünden 4 kişi hayatını kaybetti 38 kişi de yaralandı. Yarın 18.00 kadar sürmesi beklenen şiddetli rüzgar yüzünden İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’de eğitime bir gün ara verildi.

BOLD – Karadeniz, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde lodos ve fırtınalı hava, hayatı olumsuz etkiliyor. Lodos yüzünden rüzgarın şiddeti saatte 102 km’ye ulaştı. Özellikle İstanbul’da birçok evin çatısının uçtuğu, TIR’ların devrildiği haberler basına yansıyor.

FAHRETTİN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da Marmara Bölgesi’ndeki fırtınaya ilişkin açıklama yaptı. 4 kişinin yaşamını yitirdiğini, 38 kişinin yaralandığını açıklayan Koca, “Olay olan illerde 24 adet 112 Ambulansı, 3 adet UMKE Timi ile 87 sağlık personeli görev başındadır” dedi.

İSTANBUL, SAKARYA VE KOCAELİ’DE EĞİTİME ARA

AFAD ve Meteoroloji fırtınalı havanın yarın da etkili olacağını açıklamasının ardından İstanbul Valiliği, eğitime bir günlük ara verildiğini açıkladı.

Valilik ayrıca kamuda çalışan engelli ve hamile çalışanların da idari izinli sayılacağını açıkladı.

Kocaeli ve Sakarya valilikleri de olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.

Çöküş kuyruğu! Sırada ne var

Okumaya devam et

Popular

Shares