Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Babacan’a göre Alman polisi de darbe yaptı!

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla ilgili “A’dan Z’ye doğrudur” itirafı sonrası DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın soruşturmaya “mini darbe” demesi tartışılıyor. Babacan’ın yolsuzluk operasyonuna ‘mini darbe’ derken Alman polisi, Almanya seçimlerinden 17 gün önce Maliye ve Adalet Bakanlıklarına baskın yaptı. Yani Babacan’a göre Alman polisi de darbeye teşebbüs etti.

BOLD ANALİZ – AKP’de 13 yıl bakanlık ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunan Babacan’ın 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili açıklamalarının yankıları sürüyor. O dönem dört bakanın yolsuzluk yaptığını söyleyen Babacan, “Malum arkadaşlar, Yüce Divan’a gitmemek için sağı solu tehdit ettiler” dedi.

BABACAN’DAN HEM ÖYLE HEM BÖYLE AÇIKLAMASI

Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilmesi için yapılan oylamada yurt dışında olduğunu belirten Babacan, katılsaydı Yüce Divan’a gitmelerine yönelik oy kullanacağını belirtti. Yolsuzluğu kabul ederken, operasyonu yapan polisleri ise darbe yapmakla suçladı.

SEÇİM ÖNCESİ YAPILMASI DARBE TEŞEBBÜSÜ

Babacan hem Karar TV yayınında hem de sosyal medya hesabından attığı mesajda “Bir kişinin gözaltına alınması için 17 defa rüşvet almasını beklemezsiniz. Hepsini paket ediyorsun, eşzamanlı memleketin gündemine düşürüyorsun ve bunu da yerel seçimlerden üç ay önce yapıyorsun. Bu, kesin bir darbe teşebbüsü.” açıklaması yaptı.

BABACAN’I ALMANYA YALANLADI

Babacan’ın tutarsız açıklamalarının üzerinden birkaç gün geçtiğinde Almanya’da flaş bir gelişme yaşandı. Almanya’da Osnabrück Savcılığı tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında maliye ve adalet bakanlıklarına 9 Eylül’de baskın düzenlendi. Hem de Almanya Federal Seçimlerinden sadece 17 gün önce.

KARA PARA SORUŞTURMASI

Savcılar sabah saatlerinden itibaren polislerle birlikte başkent Berlin’de bulunan Maliye ve Adalet bakanlıkları binalarında Osnabrück Savcılığının 2020 yılından bu yana yürüttüğü kara para aklama soruşturması kapsamında arama yaptı.

BAŞBAKAN ADAYI SCHOLZ’U ETKİLEYECEK Mİ?

9 Eylül 2021 tarihinde yapılan operasyonda 26 Eylül 2021’de yapılacak seçimlerde SPD’nin Başbakan adayı Olaf Scholz’ün görev yaptığı Maliye Bakanlığı’ndaki belgelere el koyuldu. Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkesi Almanya’da bir başbakan adayının görev yaptığı bakanlığa yapılan operasyon Babacan’a göre darbe teşebbüsü oluyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 17-25 Aralık dosyalarının kendisine uzayacağı korkusuyla ortaya attığı ‘darbe’ yalanına 7 yıl sonra Babacan sarılıyor.

BABACAN’I İHANETLE SUÇLAYAN YANDAŞ MEDYADA SEVİNDİ

Babacan’ın bu açıklamasına AKP ve Saray’a yakın gazetecilere sarıldı. Babacan’ı daha önce ihanetle suçlayan Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok “Ali Babacan neden doğruyu söyledi?” başlıklı yazısında gündeme getirdi. Babacan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı beklediği için böyle bir çıkış yaptığını ifade etti.

Erdoğan imzalı genelge: Dolar 2022’de 9,27 lira olacak

Analiz

Damat Albayrak’ın gölgesi Nebati, çöken ekonominin başına geçti

Lütfi Elvan’ın istifası sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Nureddin Nebati, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın gölgesi olarak tanınıyor. Faiz indirimi taraftarı Nebati, Erdoğan’ın yeni ekonomi modelinin yılmaz savunucularından.

BOLD ANALİZ – Aylardır konuşulan Hazine ve Maliye Bakanlığında konuşulan değişiklik gerçekleşti. Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili grup konuşmasını alkışlamayan Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti.

Yerine bir yıl önce istifa eden Berat Albayrak’ın talimatlarını Hazine ve Maliye bürokrasine ulaştıran Nureddin Nebati atandı. Faiz indirimini savunan Nebati’nin göreve gelmesi üzerine dolar 14 lirayı aştı. Yıllarca AKP teşkilatlarını yöneten ikinci isim olan Nureddin Nebati, kimdir?

BİLAL ERDOĞAN’A DA YAKIN

Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre ekonominin dümenine geçen Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Türkiye Gençlik Vakfı’nda üyeliği devam eden Nebati aynı zamanda AKP’nin desteklediği Ensar Vakfı, Önder gibi kamuoyunun yakından bildiği sivil toplum kuruluşlarına üye.

INSTAGRAM’DAN İSTİFA EDEN DAMAT ALBAYRAK BAKANLIĞA GERİ DÖNDÜ

Damat Berat Albayrak’ın sosyal medyadan istifa ettiğini duyurduğu ilk saatlerde Nebati, “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” mesajı paylaşmıştı. Albayrak’ın Hazine ve Maliye’deki kolu olan Nebati, istifa ettikten sonra bile Albayrak talimatlarını bakanlıkta uygulamaya devam etti. Albayrak’ın yerine gelen Lütfi Elvan’ın bu nedenle huzursuz olduğu ve yardımcısı Nebati ile anlaşamadığı kulislere yansıdı. Nebati’nin kabinede yer almasıyla Berat Albayrak’ın Bakanlar Kurulu’ndaki gücü arttı.

ÇİFTE MAAŞLI BAKAN

AKP’de teşkilat ve mali işler başkanlıklarında görevler alan Nebati, İstanbul ve Şanlıurfa milletvekilleri de yaptı. 4 çocuk babası olan yeni bakan Nebati, “çifte maaşlı” isimlerden biri. Hazine ve Maliye Bakanlığı yanı sıra Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi olarak maaş alıyor. Nebati, Türk Telekom’dan huzur hakkı adı altında aylık 33 bin 849 lira alıyor. Milletvekilliği emekli maaşı, Esenler Belediyesi’nden aldığı ücretler ise bilinmiyor.

Bakanıyla Erdoğan’ın garip diyaloğu: Ne söyledi, para pul söyledi mi? Söyler miyim efendim!

Okumaya devam et

Analiz

Adaylık çıkışı yapan Bülent Arınç Saray’a çağrıldı

Erdoğan ile son günlerde partisi aleyhine de demeçler veren eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç arasında 1,5 saat süren sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

BOLD – AKP’deki aktif görevinden 2015 yılında ayrılan Bülent Arınç bir süre Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyeliği yaptı.

Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş yargılamalarını hukuk garabeti olduğunu söyleyen Arınç ile partinin arası açıldı. Hedef haline gelen Arınç bir yıl önce bu görevden istifa etti.

Parti üyeliği devam eden Arınç, sık sık partisine yönelik eleştirilerle de gündeme geliyor. “Helalleşme-hesaplaşma” tartışmalarının yaşandığı hafta bir canlı yayına katılan Arınç, partideki aktif görevinden 2015’te ayrıldığını hatırlatarak “Mesuliyet kabul etmem” dedi.

Kavala ve Demirtaş davalarıyla ilgili tutumu biline Arınç, KHK’lıların da haksızlığa uğradığını defalarca dile getirdi.

Gülen Hareketi mensuplarına yönelik suçlamalar konusunda ise itiraf niteliğinde açıklamaları bulunan Arınç’ın sözleri hukukçulara göre başlı başına delil.

BÖYLE BİR TEHDİT YOKTU

Hukukçu Gökhan Güneş, 2016 yılına kadar katıldığı Milli Güvelik Kurulu (MGK) toplantılarında böyle bir terör örgütü tehlikesinden hiç bahsedilmediğini açıklayan Arınç’ın sözlerinin tarihi bir itiraf olduğunu ve güncel yargılamaların hukuki bir karşılığı olmadığının delili olduğunu söyledi.

ENTEL MAGANDA

Son olarak Arınç, yaptığı adaylık açıklamasıyla gündeme geldi. “Erdoğan’a rakip olmam ama beni zorlamasınlar” diyen Arınç, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile de polemiğe girdi.

Ahmet Hakan’ın köşesinden, “Fazla zorlarlarsa Erdoğan’a karşı rakip olabilirmiş! Kimler zorlayacaklarsa Allah billah aşkına, zorlasınlar şu Bülent Arınç’ı… Zorlasınlar da… Alsın boyunun ölçüsünü!” sarf ettiği sözlere tepki gösteren Arınç, ünlü gazeteciye “Entel maganda” benzetmesi yaptı.

ERDOĞAN – ARINÇ GÖRÜŞMESİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde gündemden düşmeyen Arınç’ı Saray’a çağırdı. Erdoğan ile Arınç yaklaşık 1,5 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşme Erdoğan’ın daveti sonucu gerçekleşti. Görüşmeye dair henüz bir açıklama yapılmadı. Sürpriz buluşmayı HaberTürk programcısı Mehmet Akif Ersoy, sosyal medya hesabından duyurdu.

Sedat Peker nereye gidebilir?

Okumaya devam et

Analiz

AKP’de gaf yarışı sürüyor: Halk, ekmek kuyruğuna fotoğraf için giriyor

Kur krizi sonrası başlayan gaf yarışına bir AKP’li daha ortak oldu. AKP İBB Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

BOLD – Döviz krizi sonrası birbirinden ilginç açıklamalarla kamuoyunun gündemine gelen AKP’lilere bir yenisi daha eklendi.

CNN Türk canlı yayınına katılan AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Meclis Üyesi Muhammet Kaynar’ın ekmek büfeleri önündeki kuyruğa ilişkin yorumu, stüdyodakileri çileden çıkardı.

Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

CHP’li Dursun Çiçek’in ekmek kuyruklarını hatırlatması üzerine Kaynar, “Halk Ekmek kuyruklarında bekleyenlerin gerçekten ekmek beklediğinden emin misiniz?” diyerek karşılık verdi.

Sırada bekleyen vatandaşların fotoğraf verebilmek için sıraya girdiğini savunan Kaynar’ın yorumu stüdyodakilere ‘pes’ dedirtti.

DOMATES YEMEYİZ

AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da artan gıda fiyatlarına karşı ekonomik krizle boğuşan vatandaşlara dikkat çeken önerilerde bulunmuş, “Normal şartlarda ayda iki kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz. Domatesi iki kilo yerine iki tane alırız. Biber alacaksak bir kilo yerine üç tane alırız” demişti.

ABD’DE ENFLASYON 7 KAT ARTTI

Yüksek enflasyon ve gıda fiyatlarından herkes şikayet ediyor. Konuyu Erzincan’daki bir etkinlikte ele alan AKP’li Binali Yıldırım, ABD’de yüzde 7 artan enflasyonu “7 kat artmış” diyerek partisini savunmuştu. Yıldırım sözlerinin ardından ekonomistlerin ağır eleştirilerine maruz kaldı.

DÜNYANIN 3.BÜYÜK EKONOMİSİYLE KARŞILAŞTIRDI

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın Türkiye’yi dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip Japonya ile karşılaştırması da çok konuşuldu. Kur atağının başladığı ilk günlerde konuşan Özkan’ın “Türkiye dolardaki değer kaybını bin lira aşağı çekmek suretiyle 6 kat bir artış var. Doların değeri ile ilgili Japonya bir mukayese yapıyor mu? Japonya 114 yen olan dolar kurunu göstererek kendi ekonomisini değerlendiriyor mu?” sözleri alay konusu oldu.

AKP’nin akıl küpleri

Okumaya devam et

Popular

Shares