Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Erdoğan imzalı genelge: Dolar 2022’de 9,27 lira olacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı genelgeyle, doların 2022’de 9,27 lira olacağı resmen tescillendi. Orta Vadeli Program’daki (OVP) döviz tahmini olan yıllık ortalama 1 ABD doları, 9,2747 TL üzerinden hesaplanarak yeni yatırımlarda esas alınacak.

BOLD – AKP hükumeti, 2022-2024 Dönemi Yatırım Programı genelgesi Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımladı. Genelgeye göre 2022 yılı döviz kuru şimdiden 9 TL’nin üzerine çıkarıldı. Önce OVP’de şimdi de yeni kamu ihalelerinde dolar/TL paritesinin 9 seviyesinin üzerinde telaffuz edilmesi “TL’den kaçış” diye nitelenen dolarizasyonu da tetikleyecek. Vatandaş daha çok dolar alacak.

VATANDAŞIN BANKALARDAKİ DOLARI 238 MİLYAR TL

Dolarizasyon vatandaşın dolar alması anlamına geliyor. Merkez Bankası verilerine göre 3 Eylül 2021 tarihi itibarıyla bankalarda yerli şahıs ve şirketlere ait döviz mevduatı tutarı 238,2 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı.

KAMU İHALELERİ YİNE BEŞLİ ÇETE’YE Mİ GİDECEK ?

Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde, 2022-2024 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberine göre kuruluşların ödenek tekliflerini tavana uygun olacak şekilde dağıtırken mevcut projelerin tamamlanma süresini uzatmaması ve yeni teklif edilecek projelerde ihaleye çıkabilmek için gerekli ödeneği ayırması esas olacak.

Yatırım tekliflerine, mal veya hizmetlerin alımları-yapımları sırasında ve bunlarla birlikte rutin olarak yapılan vergi, resim, harç gibi mütemmim ödemeler de dahil edilecek.

Ancak projenin uygulanması sırasında oluşabileceği tahmin edilen fiyat farkı, kur farkı ve iş artışı, teklifte proje tutarına dahil edilmeyecek.

Yeni genelgeyle kamu ihalelerinin yine Beşli Çete olarak adlandırılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın müteahhitlere verilip verilmeyeceği merak ediliyor.

Erdoğan yine ağladı: Seçim yakın mı?

Ekonomi

AKP’li Tosun’un hesabı şaşırttı: Almanya’da yüzde 150 enflasyon var

AKP’ye yakın isimlerin ekonomi ile ilgili yorumları gündem olmaya devam ediyor. Dolar satarak döviz artışını önlemeyi öneren Necmettin Batırel’in ardından AKP’li Resul Tosun da yaptığı hesaplamalarla Almanya’da yüzde 150 enflasyon olduğunu öne sürdü.

BOLD – AKP’nin 22. Dönem Milletvekili Resul Tosun’un Almanya hakkında yaptığı enflasyon hesabı şaşırttı. Tosun, “Almanya, son 25 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor. Yüzde 2’den yüzde 5’e çıkmış. Yani yüzde 150’lik bir enflasyon var” dedi.

ALMANYA’DA YÜZDE 150 ENFLASYON VAR

Habertürk’te Kübra Par ile Açık ve Net programına katılan AKP’li Resul Tosun’un yaptığı enflasyon hesabı dikkat çekti. Almanya’da yüzde 150’lik bir enflasyon olduğunu savunan AKP’li Tosun, “Almanya, son 25 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor. Yüzde 2’den yüzde 5’e çıkmış. Yani yüzde 150’lik bir enflasyon var. Şu an dünyanın yaşadığı bu kriz, sadece Türkiye’ye mahsus bir şey değil. Türkiye’de TÜİK yüzde 21 diyor, diğerleri yüzde 58 falan diyor ama Almanya’da yüzde 150 enflasyon var” dedi.

10 MİLYAR DOLAR ŞAKKADANAK SATARIM

Ahmet Hakan’ın programında söylediği sözlerle adı ‘Şakkadanak Necmettin’e çıkan Necmettin Batırel ise, 4 yıl önce doların 3.5 lirayı gördüğü gün katıldığı canlı yayın programında “10 milyar dolar şakkadanak satarım. Şaşırır millet! Hiç beklemedik bir hareket… Niye satıyor? Nasıl satıyor? ‘Hani rezervi düşüktü’ filan derler? ‘Demek ki rezervleri varmış’ diyecekler normal şartlarda. Dolar mutlaka düşecek… Ama biraz yavaş düşürecekler. Ardından bir 10 milyar daha satarım! 20… Yetmedi bir 10 daha satarım biter olay” sözleriyle olay olmuştu.

 

AKP BATIREL’İ DİNLEYİP 128 MİLYAR DOLAR SATTI

Satılan 128 milyar dolarla AKP’nin ekonomi politikası olarak Batırel’i dinlediği ortaya çıkmıştı. Geçen aylarda çıktığı bir programda Batırel dolarla ilgili yine açıklamalar yapmış, “Doların taliplisi olmazsa, rakamlar yükseliyor ama alıcısı çıkmazsa mutlaka düşer fiyat. Bu fiyatlardan kim alıp ne yapacak? 13 lira mı olacak? 15 lira mı olacak? 20 lira mı olacak? Yani bunlar hayal mahsulü rakamlar” demişti.

Seçim yasası değişikliği martta meclise geliyor: AKP’nin şikayet ettiği 50+1 yok

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nın eksideki rezervi de eriyor: BOTAŞ’a rekor satış

Geçtiğimiz hafta dövizdeki yükselişi durdurmak için 1 milyar dolar satarak piyasalara müdahale eden Merkez Bankası, doğalgaz ithal eden BOTAŞ’a da 2.2 milyar dolar sattı. Bu satışlar Merkez Bankası’nın geçen yıllarda yaptığı 128 milyar dolarlık rezerv satışını akıllara getirdi. 

BOLD – Net rezervinin eksi 40 milyar civarında olduğu belirtilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), son haftalarda döviz satışını artırdı. Geçen hafta 1 milyar dolarlık döviz satan Merkez Bankası’nın BOTAŞ’a da 2.2 milyar dolar sattığı ortaya çıktı.

BU YIL BOTAŞ’A 2.7 MİLYAR DOLARLIK DÖVİZ SATILDI

Merkez Bankası, Kasım ayında BOTAŞ’a rekor seviyede 2,2 milyar dolarlık döviz sattı. TCMB 2021 yılında BOTAŞ’a sadece Haziran’da 269 milyon dolarlık ve Ekim’de 258 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirmişti. TCMB’nin BOTAŞ’a 2015-2020 yılı arasında toplam döviz satışı ise 45 milyar doları bulmuştu. Rezervlerin azalması sonrası Merkez Bankası bu yılın başından itibaren bir süre BOTAŞ’a döviz satmayı durdurmuştu.

DÖVİZ SATARAK PİYASALAR MÜDAHALE YENİDEN BAŞLADI

Merkez Bankası, geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşması sonrası 14.05’e kadar yükselmesinin ardından dolar satarak müdahale etti. TCMB’den yapılan açıklamada satılan döviz miktarıyla ilgili bilgi verilmezken bu miktarın 1 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Kur, 13.80’den 12.50 altına inse de kalıcı olamadı kısa sürede 13.30’lara çıktı. Dolar kuru bugünlerde yeniden 13.80’ler civarında işlem görüyor.

DÖVİZ KALMAYINCA ALTINLAR SATILDI

Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının buharlaştırılması Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük finansal skandalı olarak nitelendiriliyor. Birçok ekonomist bu miktarın 140 milyar doları bulduğunu ifade ederken, Merkez Bankası’nın döviz satışının ardından kasada dolar kalmaması nedeniyle de 159 ton altın sattığı ortaya çıkmıştı.

NET REZERV EKSİ 38.4 MİLYAR DOLAR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada “Merkez Bankasının rezervi 27,5 milyar dolardı, şimdi 126 milyar dolara çıktı” derken uzmanlar ise Merkez Bankası’nın net rezervinin Erdoğan’ın açıklamalarının aksine eksilerde olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlara göre ise Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervi geçen hafta eksi 36,2 milyar dolardı. Botaş’a yapılan 2.2 milyar dolar satışın ardından net rezerv eksi 38.4 milyar dolar oldu.

 

Gizli raporla fişlendi, görev yaptığı cezaevinde hapis yattı: KHK’lı gardiyan nasıl beraat etti?

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan’ın dövizi düşürme planı: Dolara ek vergi, iş insanlarının yurtdışındaki hesapları, Katar’la swap

Merkez Bankası müdahalesiyle doları durduramayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan operasyonun ikinci aşamasına geçti. Katar ile swap anlaşması yapılarak para takası devreye sokulacak. Erdoğan’a yakın işadamlarının yurtdışı hesaplarındaki dolarlar Türkiye’ye getirilecek ve dövizin ateşi söndürülmeye çalışılacak. Ardından vatandaşın döviz alış satışlarındaki binde 2’lik vergi arttırılacak.

BOLD ANALİZ – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 1 milyar doların üzerinde döviz satmasına rağmen kurdaki yükseliş devam ediyor. Türk Lirası değer kaybediyor, dolara bağlı zamlara her geçen gün yenileri ekleniyor. AKP Hükumeti, 13,50 ile 13,85 lira arasında gidip gelen dolar kurunu 13 liranın altına indirmek için yeni hamleler yapacak.

KATAR İLE SWAP ANLAŞMASI

Her krizde olduğu gibi bu krizde de soluğu Katar’da alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar ile çok sayıda anlaşmaya imza atacaklarını açıkladı. En önemli anlaşma ise iki ülke Merkez Bankaları arasında yapılacak Swap anlaşmasıyla (Para takası) doların ateşinin söndürülmesi hedefleniyor. Katar ile yapılacak 10 milyar dolarlık anlaşmayla Merkez Bankası’nın elinin rahatlayacağı tahmin ediliyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun dövize daha rahat müdahale edeceği aktarılıyor.

YURTDIŞINDAKİ DOLARLAR GETİRİLECEK

Ekonomist Devrim Zelyut’un Erdoğan’ın dolarda ‘6-7 Aralık Planı’ olarak anlattığı ikinci adım ise yurtdışındaki dolarların Türkiye’ye sokulması olacak. Zelyut söz konusu planın detaylarını şöyle anlattı: “Erdoğan’ın ziyareti ile hem Katar Emiri’nden hem de Türkiye’de milyarlarca dolar vurup dışarıya istifleyen o malum kesimden de (Hollanda basınında yazdığı üzere!) bir giriş başlatılacağını değerlendiriyorum. Ayın 10’u itibari ile kura basacaklar. Ancak bu baskı en fazla ay sonuna kadar dayanır sonrasında kurun yine kafayı kaldıracağını izleyeceğiz.”

DÖVİZE VERGİ

Doları düşürmek için yapılacak üçüncü operasyon ise Türkiye’deki bankalarda bulunan 235 milyar dolara yönelik olacak. Özel şirketlerin ve hane halkının yatırım için bankalarda tuttuğu döviz hesaplarına ciddi vergi oranları getirilecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu hem kamu hem özel bankalara bir dizi kural getiriyor. Alınan bilgiye göre dolar hesabı açma zorlaştırılacak. Ayrıca dolar hesaplarından hesap işletim ücretleri kesilecek. Dolar alım ve satımı arasındaki makas açılarak vatandaşların dolar alış satışı yapmasının yavaşlatılması hedefleniyor.

Geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri ile 10 milyar dolarlık anlaşma imzalayan Erdoğan, 6-7 Aralık  tarihlerinde de Katar ile imzalar attı. Bütün bu tedbirlerin dolar ve Euro’daki artışı durdurup durdurmayacağı merak edilirken, Merkez Bankası’nın da 16 Aralık toplantısında faiz indirimi yapmadan pas geçeceği kaydediliyor.

Al Jazeera, Sedat Peker’in gözaltına alındığına ilişkin haberini geri çekti

Okumaya devam et

Popular

Shares