Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan “Mağduriyetleri giderecek adımları attık” dese de gerçekler farklı!

15 Temmuz sonrasında Gülen Hareketi başta olmak üzere muhaliflere yönelik 12 Eylül darbesi dönemini aratacak derecede yapılan baskı ve hukuksuzluklarla eleştirilen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hak, hukuk, adalet ve özgürlükte milletin yaşadığı mağduriyetleri giderecek adımları attıklarını öne sürdü. Ancak gerçekler Erdoğan’ın söylediklerinden farklı.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sakarya Zaferi’nin 100. Yılı Kutlama Programı’nda katıldığı programda hak, hukuk, adalet, özgürlük alanlarında milletin yaşadığı mağduriyetleri giderecek adımları attıklarını öne sürdü. Erdoğan hukuksuzlukları giderdiklerini öne sürse de 15 Temmuz sonrasında çıkarılan OHAL ile yüzbinlerce kişiye yaşatılan hukuksuzlar hâlâ devam ediyor. Son yıllarda yaşanan hukuksuzluklardan bazıları şöyle:

125 BİN KİŞİ KAMUDAN ATILDI

15 Temmuz sonrasında OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla 125 binden fazla kişi kamudaki görevlerinden atıldı. Üç binden fazla kurum ve kuruluş kapatıldı. 500 binden fazla kişi hakkında soruşturma açıldı. Kişiler hangi suçlamalarla işlerinden atıldıklarını öğrenemezlerken, göreve iade edilenler de işlerine başlatılmadı.

KAÇIRMA OLAYLARI ARTTI

1990’larda beyaz Toroslarla yapılan adam kaçırmalar 15 Temmuz sonrasında yerini siyah Transporterlara bıraktı. İlan edilen OHAL ve sonrasında muhaliflere yönelik siyah Transporterlarla kaçırma olayları arttı. 15 Temmuz sonrası 33 kişi kaçırılırken bunlardan bazıları bir anda polis merkezinde ortaya çıktı. Yusuf Bilge Tunç, Hüseyin Galip Küçüközyiğit, Gülistan Doku, Mehmet Bal ve Hürmüz Diril’den hâlâ bir haber alınamıyor. Yetkili kurumlar bu durumlarla ilgili sessizliğe bürünürken, kaçırılan kişilerin yakınları, kayıp kişileri kendi çabaları ile aramayı sürdürüyor.

KALKIŞMADA 13-14 YAŞINDA OLAN ASKERİ ÖĞRENCİLERİ GÖZALTINA ALINIYOR

15 Temmuz’un ardından geçen 5 yıla karşın, kalkışmanın yaşandığı 2016 yılında yaşları 13-14 olan askeri okul öğrencileri, 18 yaşını doldurmaları sonrası kalkışmaya katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınmaya başlandı. Bu yıl başından itibaren 725 askeri okul öğrencisi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 15 Temmuz’dan sonra 19-20 yaşlarında 350’den fazla askeri öğrenci kalkışmaya katıldıkları iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUK İDDİANAMEYE KONULDU

İzmir’de savcı, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubuna yönelik ankesörden aranma iddiasıyla F.Ö. hakkında hazırladığı iddianameye 4 yaşındaki çocuğun kimlik bilgilerini de koydu. İddianamede Coşkun Özbudak hakkında herhangi bir soruşturma bilgisi bulunmazken, Özbudak’ın eşinin, birisi dört yaşında üç çocuğunun, yengesinin ve on iki yaşındaki yeğeninin T.C. numaraları ile kimlik bilgileri gerekçesiz olarak iddianameye konuldu. Aile bilgilerini iddianameye koyan savcı, hiçbir gerekçe de göstermedi.

İNFAZ SÜRELERİ DOLANLAR SALIVERİLMİYOR

Yeni cezaevleri yapılmasına karşın kapasitenin iki katı tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerinde infaz süresi dolmasına karşın salıverilmeyen çok sayıda kişi bulunuyor. Yüzlerce ağır hasta ise gerekli heyet raporlarına rağmen cezaevlerinde tutulmaya devam ediyor. Son 4 yılda cezaevlerinde sadece kanserden 41 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs ve diğer hastalıklarla birlikte bu sayı daha da artıyor.

POLİS MERKEZLERİNDE İŞKENCELER ARTTI

15 Temmuz sonrası devletin resmi ajansı tarafından servis edilen işkence görüntülerinin yanı sıra polis merkezlerindeki işkence iddiaları da artarak devam ediyor. Merkezi ABD’de olan insan hakları kuruluşu Advocates of Silenced Turkey (AST), Türkiye’deki işkence suçlarıyla ilgili hazırladığı 156 sayfalık raporu Birleşmiş Milletler’e sundu. İşkenceciler hakkında herhangi bir işlemin yapılmadığının belirtildiği raporda işkenceci polislere AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın plaket vermesinin de yer alması dikkat çekti.

Muhaliflere saldırılarla övünen AKP dün böyle dayak yiyordu

 

Analiz

Operasyonun adı: Fahiş fiyat ahlaksızları

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fahiş fiyat gerekçesiyle esnafı, toptancıyı, çimentocuyu, pazarcıyı, emlakçıyı, marketçiyi hedefe koydu. Fahiş fiyat ahlaksızları operasyonları kapıda.

BOLD ANALİZ – AKP, baskınlarla enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre yüzde 19.25’e ulaşan enflasyon vatandaşı inim inim inletiyor. Gerçek enflasyonun ise yüzde 30’un üzerinde olduğu farklı araştırmalarla ortaya konuluyor. AKP, ekonomik çözümler yerine polisiye tedbirler için harekete geçti.

ÖĞRENCİLER EV BULAMIYOR

Üniversiteler açılmadan ev aramaya başlayan gençlerin kiralık konut bulamadıkları haberlere yansıyor. Kapı kapı kiralık dilenen gençlere “Senin bütçene uygun olanı yok” ya da “Elimizde daire kalmadı” cevapları veriliyor.

ÖRGÜTÜN ADI:  FAHİŞ FİYAT AHLAKSIZLARI

Döviz kurundaki yükselişe paralel olarak artan enflasyonun sebep olduğunu unutan AKP Hükumeti, daha önce olduğu gibi suçluyu buldu. Kendisi dışındaki herkesin sorumlu ilan eden AKP, patates ve soğan depolarına baskınların ardından şimdi yelpazeyi genişletiyor. Esnaf, market, kasap, toptancı, emlakçı, pazarcı “Fahiş fiyat ahlaksızları örgütü” ilan edilecek.

MİTİNGLERDE ‘İNLERİNE GİRECEĞİZ İNLERİNE’ DİYECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Adaletsizlik, suistimal varsa bu zulmün önüne geçeceğiz” açıklamasıyla operasyon düğmesine bastı. Bundan sonra yapılacaklar 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yaşananlarla aynı olacak. Erdoğan, her miting, toplu açılış töreninde “Biz vatandaşımızı fahiş fiyat ahlaksızlarına yedirmeyiz. İnlerine gireceğiz inlerine” diyecek.

ESNAF BİRBİRİNİ ŞİKAYET EDECEK, BEKÇİLER TEFTİŞ EDECEK

Ardından polis soruşturma dosyaları açacak. Esnaflar birlerini ispiyonlayacak. Daha çok müşterisi bulunanlar daha az müşterisi olanlar tarafından Alo ihbar hattına şikayet edilecek. Döviz, faiz ve enflasyonla artan fiyatları baskınlarla düzeltmek isteyen AKP Hükumeti ticareti de devlet sopasıyla hizaya getirecek.

İran’da Devrim Muhafızları eliyle yapılan fiyat kontrollerinde AKP’nin bekçileri görev alacak.

Okumaya devam et

Analiz

Saray’a bağlı yargıdan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de şikayetçi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürü oluşturmamız gerekiyor” dedi. Cumhuriyetin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceklerini savundu.

BOLD ANALİZ – Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekiyor” dedi.

2023’E KADAR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Bakan Gül, Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. İnsan Hakları Eylem Planı ile “özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” hedeflerinin olduğunu belirten Gül, “Tüm bunları 2023’e kadar gerçekleştirme irademiz var. İnanıyoruz ki Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

YARGIYI YARGIYA BIRAKACAK BİR KÜLTÜR OLUŞTURMALIYIZ

Yargının ancak delille karar vereceğini belirten Bakan Gül, yargı mensuplarının hedefe konulmasını eleştirdi. Yargının işini yapması için yargıya bırakılması gerektiğini belirten Gül, “Yargısız infaza herkes için karşı çıktığımız gibi yargının da yargısız infazını asla kabul etmiyoruz. Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekmektedir”

HAKİM KARAR ALMADAN SARAY’I ARADI

Bakan Gül, yargının yargıya bırakılması gerektiğini belirtirken, yakın dönemde mahkemelerin karar almadan Saray’la görüştüğü de medyaya yansıdı. Gazeteci Müyesser Yıldız, 15 Temmuz yargılamaları sırasında açık unutulan mikrofondan iki üye hakimin geciken Mahkeme Başkanı için, “Başkan Cumhurbaşkanı danışmanıyla görüşüyor” ifadelerini kullandığını köşesine taşıdı. Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmalarda başta Selahattin Demirtaş olmak üzere gazeteci Deniz Yücel, ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluklarının sürmesi için yargıya talimat vermişti. Erdoğan, yüksek yargı mensuplarıyla çay toplaması, Yargıtay başkanının Erdoğan’ın önünde düğmesiz cübbesini iliklemeye çalışması tepki çekmişti.

 

Öğretmen Mehmet Alp TEM’deki işkenceyi anlattı: Kafama silah dayayıp ‘yaşamak istiyorsan kabul edeceksin’ dediler

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan online zirveye çıkarma yaptı: Maliyeti 10 milyon lirayı geçecek

Online yapılacak BM Genel Kurulu için ABD’ye giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı daha önce ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Erdoğan’ın bu ziyareti için milletin cebinden milyonlarca lira çıkacak.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için kalabalık bir heyetle ABD’ye gitti. Erdoğan’ı havalimanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

KALABALIK BİR HEYETLE GİTTİ

Erdoğan, New York’taki BM 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere “TC-TRK” uçağıyla ABD’ye gitti. Erdoğan’ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (JFK) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan’ın yanında eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, iş insanları ve gazetecilerden oluşan kalabalık bir heyet bulunuyor.

LİDERLER ONLİNE OLARAK KATILACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle zirve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da online olarak yapılacak. Zirvenin online olarak yapılacak olması nedeniyle liderler ABD’ye çağrılmadı. Online zirveye Erdoğan’ın kalabalık heyetle gitmesi, “Erdoğan Amerika’ya var olan bir problemi çözmeye mi gidiyor?” algısına yol açtı. Bu nedenle yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkması nedeniyle dolar 6.40 lira seviyelerinden 6.70 seviyelerinin üzerine çıktı.

DAVETSİZ ZİYARETİN MİLLETE MALİYETİ 10 MİLYON LİRAYI GEÇECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davet edilmemesine karşın kalabalık bir heyetle ABD’ye yaptığı ziyaretin faturası 10 milyon lirayı bulacak. Sadece uçağın benzin ve iniş, kalkış, uçağın gecelemesi, bakımı, temizliği, merdiveni, kılavuzluk hizmeti gibi masraflarına yaklaşık 500 bin dolar ödenecek. Konaklayacakları süit oda, yeme içme, kiralık araç ve diğer harcamaları da millet karşılayacak. Bunların hepsinin maliyetinin 10 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

Türkiye’de işkencenin raporu açıklanıyor: Hukukçular ve hak savunucuları İsviçre’de toplandı

Okumaya devam et

Popular

Shares