Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Muhalefetten eriyen Erdoğan’a doping

Erdoğan’ı her konuda en sert şekilde eleştiren muhalefet, 15 Temmuz sonrası Gülen Hareketi mensuplarının yaftalandığı ‘fetö’ söylemini tekrar etmekten geri durmadı. Terör yaftasının Erdoğan’ın siyasi ömrünü uzattığını söyleyen sanatçı Hilal Nesin, “Erdoğan’ın siyasi ömrünü sadece seçmenleri uzatmıyor” dedi.

BOLD ANALİZ – Refah ve Fazilet partilerinin kapatılmasının ardından 14 Ağustos 2001’de kurulan AKP’nin kurucuları arasında yer alan Tayyip Erdoğan, kısa süre sonra genel başkanlığa seçildi.

Erdoğan’ın başkanlığında AKP, 2002 yılındaki Genel Seçimlerinde yüzde 34,43’lük oy oranı birinci parti oldu. Erdoğan, TBMM’deki oylamada siyasi yasağının kaldırılmasının ardından 14 Mart 2003’te başbakanlık görevine geldi.

Erdoğan’ın başkanlığında AKP, 2007 genel seçimlerinde yüzde 46,58, 2011 genel seçimlerinde ise oyların yüzde 49,83’ünü alarak tek başına iktidarda kalmayı başardı.

AKP, 41,67’sini aldığı 2004 yerel seçimleri, oyların yüzde 38,39’unu aldığı 2009 yerel seçimleri ve oyların yüzde 43,40’ını aldığı 2014 yerel seçimlerinde de en çok oy toplamayı başaran parti oldu.

Abdullah Gül’ün görev süresinin dolmasının ardından Erdoğan, adaylığını koyduğu 2014’teki seçimlerde aldığı yüzde 51,79’luk oy oranıyla cumhurbaşkanı seçildi.

12 yıl boyunca seçimlerden istediğini alan AKP ve Türkiye için 2015 seçimleri dönüm noktası oldu. AKP ilk kez Meclis’teki çoğunluğu kaybetti. Türkiye adım adım 15 Temmuz sürecine girdi.

15 TEMMUZ VE ‘FETÖ’ SÖYLEMİ

15 Temmuz’un ardından getirilen OHAL sonucu yaşanan baskı ve tutuklamalar var olan sosyal, siyasi ve ekonomik krizleri daha da derinleştirdi.

Oy kaybeden AKP ve Erdoğan agresifleşti. 15 Temmuz’da sorumlu tutulan Gülen Hareketi mensubu yüzbinlerce insan KHK’larla işlerini kaybetti. ‘fetö’ yaftasıyla terörist ilan edilen hareket mensupları soykırım sayılabilecek kötü muamelelere maruz kalarak cezaevlerine gönderildi. ‘fetö’ ile mücadele seçimlerde Erdoğan’ın en büyük kozu oldu.

SİYASİ ÖMRÜNÜ SADECE SEÇMEN UZATMIYOR

Siyasi rakipleri Erdoğan’ı her konuda en sert şekilde eleştirse de onun ‘fetö’ söylemlerinde yazlık bırakmadı. Sanatçı Hilal Nesin, bugün sosyal medyadan yaptığı paylaşımla bu gerçeğe dikkat çekti.

Nesin paylaşımında, “Erdoğan’ın dediği hiçbir şeye inanmıyorlar fakat ‘terörist’ dediği kişilere ‘terörist’ diyorlar. Erdoğan’ın siyasi ömrünü sadece seçmenleri uzatmıyor, attığı yalanlar üzerinden siyaset yapanlar ve kariyer korkusu yüzünden yalanına ortak olanlar da uzatıyor” dedi.

BÜTÜN SÖYLEDİKLERİ YALAN, BİLİYORLAR

Nesin’in sözlerini alıntılayan iletişim Bilimci ve gazeteci Prof Dr Vedat Demir de “Muhalif geçinenler Erdoğan’ın bütün söylediklerinin yalan olduğunu biliyorlar, ama siyaseten mücadele edemedikleri grupları devlet gücüyle tasfiye etmek uğruna, mesela ‘fetö’ söylemine inanıyorlar” diyerek Hilal Nesin’e destek verdi.

AKP tarafsız gazetecileri için endişeli

 

Analiz

Operasyonun adı: Fahiş fiyat ahlaksızları

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fahiş fiyat gerekçesiyle esnafı, toptancıyı, çimentocuyu, pazarcıyı, emlakçıyı, marketçiyi hedefe koydu. Fahiş fiyat ahlaksızları operasyonları kapıda.

BOLD ANALİZ – AKP, baskınlarla enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre yüzde 19.25’e ulaşan enflasyon vatandaşı inim inim inletiyor. Gerçek enflasyonun ise yüzde 30’un üzerinde olduğu farklı araştırmalarla ortaya konuluyor. AKP, ekonomik çözümler yerine polisiye tedbirler için harekete geçti.

ÖĞRENCİLER EV BULAMIYOR

Üniversiteler açılmadan ev aramaya başlayan gençlerin kiralık konut bulamadıkları haberlere yansıyor. Kapı kapı kiralık dilenen gençlere “Senin bütçene uygun olanı yok” ya da “Elimizde daire kalmadı” cevapları veriliyor.

ÖRGÜTÜN ADI:  FAHİŞ FİYAT AHLAKSIZLARI

Döviz kurundaki yükselişe paralel olarak artan enflasyonun sebep olduğunu unutan AKP Hükumeti, daha önce olduğu gibi suçluyu buldu. Kendisi dışındaki herkesin sorumlu ilan eden AKP, patates ve soğan depolarına baskınların ardından şimdi yelpazeyi genişletiyor. Esnaf, market, kasap, toptancı, emlakçı, pazarcı “Fahiş fiyat ahlaksızları örgütü” ilan edilecek.

MİTİNGLERDE ‘İNLERİNE GİRECEĞİZ İNLERİNE’ DİYECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Adaletsizlik, suistimal varsa bu zulmün önüne geçeceğiz” açıklamasıyla operasyon düğmesine bastı. Bundan sonra yapılacaklar 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yaşananlarla aynı olacak. Erdoğan, her miting, toplu açılış töreninde “Biz vatandaşımızı fahiş fiyat ahlaksızlarına yedirmeyiz. İnlerine gireceğiz inlerine” diyecek.

ESNAF BİRBİRİNİ ŞİKAYET EDECEK, BEKÇİLER TEFTİŞ EDECEK

Ardından polis soruşturma dosyaları açacak. Esnaflar birlerini ispiyonlayacak. Daha çok müşterisi bulunanlar daha az müşterisi olanlar tarafından Alo ihbar hattına şikayet edilecek. Döviz, faiz ve enflasyonla artan fiyatları baskınlarla düzeltmek isteyen AKP Hükumeti ticareti de devlet sopasıyla hizaya getirecek.

İran’da Devrim Muhafızları eliyle yapılan fiyat kontrollerinde AKP’nin bekçileri görev alacak.

Okumaya devam et

Analiz

Saray’a bağlı yargıdan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de şikayetçi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürü oluşturmamız gerekiyor” dedi. Cumhuriyetin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceklerini savundu.

BOLD ANALİZ – Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekiyor” dedi.

2023’E KADAR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Bakan Gül, Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. İnsan Hakları Eylem Planı ile “özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” hedeflerinin olduğunu belirten Gül, “Tüm bunları 2023’e kadar gerçekleştirme irademiz var. İnanıyoruz ki Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

YARGIYI YARGIYA BIRAKACAK BİR KÜLTÜR OLUŞTURMALIYIZ

Yargının ancak delille karar vereceğini belirten Bakan Gül, yargı mensuplarının hedefe konulmasını eleştirdi. Yargının işini yapması için yargıya bırakılması gerektiğini belirten Gül, “Yargısız infaza herkes için karşı çıktığımız gibi yargının da yargısız infazını asla kabul etmiyoruz. Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekmektedir”

HAKİM KARAR ALMADAN SARAY’I ARADI

Bakan Gül, yargının yargıya bırakılması gerektiğini belirtirken, yakın dönemde mahkemelerin karar almadan Saray’la görüştüğü de medyaya yansıdı. Gazeteci Müyesser Yıldız, 15 Temmuz yargılamaları sırasında açık unutulan mikrofondan iki üye hakimin geciken Mahkeme Başkanı için, “Başkan Cumhurbaşkanı danışmanıyla görüşüyor” ifadelerini kullandığını köşesine taşıdı. Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmalarda başta Selahattin Demirtaş olmak üzere gazeteci Deniz Yücel, ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluklarının sürmesi için yargıya talimat vermişti. Erdoğan, yüksek yargı mensuplarıyla çay toplaması, Yargıtay başkanının Erdoğan’ın önünde düğmesiz cübbesini iliklemeye çalışması tepki çekmişti.

 

Öğretmen Mehmet Alp TEM’deki işkenceyi anlattı: Kafama silah dayayıp ‘yaşamak istiyorsan kabul edeceksin’ dediler

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan online zirveye çıkarma yaptı: Maliyeti 10 milyon lirayı geçecek

Online yapılacak BM Genel Kurulu için ABD’ye giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı daha önce ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Erdoğan’ın bu ziyareti için milletin cebinden milyonlarca lira çıkacak.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için kalabalık bir heyetle ABD’ye gitti. Erdoğan’ı havalimanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

KALABALIK BİR HEYETLE GİTTİ

Erdoğan, New York’taki BM 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere “TC-TRK” uçağıyla ABD’ye gitti. Erdoğan’ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (JFK) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan’ın yanında eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, iş insanları ve gazetecilerden oluşan kalabalık bir heyet bulunuyor.

LİDERLER ONLİNE OLARAK KATILACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle zirve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da online olarak yapılacak. Zirvenin online olarak yapılacak olması nedeniyle liderler ABD’ye çağrılmadı. Online zirveye Erdoğan’ın kalabalık heyetle gitmesi, “Erdoğan Amerika’ya var olan bir problemi çözmeye mi gidiyor?” algısına yol açtı. Bu nedenle yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkması nedeniyle dolar 6.40 lira seviyelerinden 6.70 seviyelerinin üzerine çıktı.

DAVETSİZ ZİYARETİN MİLLETE MALİYETİ 10 MİLYON LİRAYI GEÇECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davet edilmemesine karşın kalabalık bir heyetle ABD’ye yaptığı ziyaretin faturası 10 milyon lirayı bulacak. Sadece uçağın benzin ve iniş, kalkış, uçağın gecelemesi, bakımı, temizliği, merdiveni, kılavuzluk hizmeti gibi masraflarına yaklaşık 500 bin dolar ödenecek. Konaklayacakları süit oda, yeme içme, kiralık araç ve diğer harcamaları da millet karşılayacak. Bunların hepsinin maliyetinin 10 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

Türkiye’de işkencenin raporu açıklanıyor: Hukukçular ve hak savunucuları İsviçre’de toplandı

Okumaya devam et

Popular

Shares