Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Melih Gökçek’i dinocanları bile kurtaramayacak

Melih Gökçek’in 23 yıllık ABB Başkanlığı, skandal ve yolsuzluk iddialarıyla dolu. Ankaralılara arsenikli su içiren, metro inşaatı yerine parayı dinozor heykelli parklara yatıran Gökçek’e Erdoğan 2017 yılına kadar dayanabildi.  Ankara’nın seçim aritmetiğini çözerek 5 seçim kazanmayı başaran Melih Gökçek, görevden el çektirilse de hakkındaki yolsuz iddiaları yüzünden en çok konuşulan siyasiler arasındaki yerini koruyor.

BOLD ANALİZ – Siyasetçi bir babanın oğlu olan Melih Gökçek, 1984 Yerel Seçimlerinde Anavatan Partisinden Ankara Keçiören Belediye Başkanlığına seçildi. Bir dönem bürokratlık da yapan Gökçek, 1989 yılında kaybettiği seçimlerin ardından Refah Partisine transfer oldu.

1991 Genel Seçimlerinde Meclis’e giren Gökçek, milletvekilliği devam ederken 1994 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Çekişmeli bir seçim ve oy sayımının ardından Gökçek’in seçimi kazandığı açıklandı.

SANATIN İÇİNE TÜKÜRDÜ

Seçildikten sonra Altınpark’taki “Periler Ülkesinde” adlı heykelinin kaldırılması talimatını veren Gökçek’in heykel için “Böyle sanatın içine tükürürüm” sözü sanata bakış açısının eleştirilmesine neden oldu.

Üst üste 5 kez seçilen Gökçek, Ankara’da en uzun süre görev yapan belediye başkanı oldu.

SOSYAL YARDIMLARLA SEÇİM KAZANDI

Melih Gökçek’in “kendi partisini kuracağı” sık sık siyasi kulislere yansıdı. Hatta, 2002 yılında, Demokrat Parti’ye de katıldı. Ancak 2003’te Türkiye’de iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) rüzgarını dikkate alarak bu partiye geçti.

Hiçbir zaman AKP kurmayları arasında yer almayan Gökçek, başkanlığı boyunca verdiği ihalelerle tartışma konusu olsa da, oy deposu olarak gördüğü başkentin yoksul semtlerinde dağıttığı “sosyal yardımlarla” her seferinde seçim kazandı.

KILIÇDAROĞLU DÜELLOSU

2009 yerel seçimleri öncesinde o dönem CHP’de Meclis Grup Başkanvekili olan Kılıçdaroğlu ile Gökçek, belediye kaynaklı yolsuzluk iddiaları nedeniyle televizyon programında karşı karşıya geldi.

Gökçek, hakkındaki yolsuzluk iddiaları da Uğur Dündar’ın moderatörlüğündeki bu program sayesinde geniş kitlelerce duyuldu.

Kılıçdaroğlu’nun belediye ile ilgili usulsüzlük iddiaları konusunda bu programda sergilediği performans, genel başkanlığa uzanan siyasi kariyerinin önemli bir basamağı oldu.

Genel Başkan olduktan sonra ise Gökçek, sosyal medya hesabı üzerinden her fırsatta Kılıçdaroğlu’na en amansız muhalefet eden isimlerden oldu

METAL YORGUNLUĞU VE İSTİFA

Gökçek, başkanlığının 5. yılında partisinin genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ eleştirilerinin ardından istifa edeceğini açıkladı. Gökçek, 2017 yılında istifa kararını ve sebebini aktif kullandığı sosyal medya hesabından paylaştı.

TOPLUMU İKİYE BÖLMEKLE SUÇLANDI

Hakkında açılan çeşitli davalar açılan Gökçek, yayın yoluyla hakaret, kişilik haklarına saldırı, şahsiyeti ağır şekilde zedeleme ve manevi saldırı suçlarından birçok kez mahkum oldu.

Muhafazakarlara konut inşa edeceğini açıklayan Gökçek, Mimarlar Odası tarafından aleni bir şekilde nefret suçu işleme ve toplumu ikiye bölmeye çalışmakla suçlandı.

FIŞKİYEYİ KİM KIRDI

Gökçek, Gezi eylemleri sırasında ABB önünde süren eylemlerde belediye araç ve gereçlerinin zarar gördüğünü iddia etti. Gökçek’in sosyal medya hesabından “Belediye önündeki fıskiyeyi kim kırdı?” paylaşımı gençlere yıllarca unutulmayacak espri malzemesi oldu.

ARSENİKLİ SU SKANDALI

2014 yılında Ankara’daki kuraklık nedeniyle barajlar boşaldı. Gökçek’in başkanlığındaki ABB, Kızılırmak suyunu barajlara taşıdı.

Sağlık örgütleri, başta arsenik olmak üzere sağlığa zararlı ağır metaller içerdiği için “içilemez” raporu verdi. Skandalı şova çeviren Gökçek Kızılırmak suyunu kameralar önünde içerek, temiz olduğunu kanıtlamaya çalıştı.

ÇÖPE GİDEN 750 MİLYON DOLAR

Gökçek döneminde Türkiye’nin en borçlu belediyesi olan ABB, maddi imkansızlıktan dolayı tamamlayamadığı 2 metro inşaatını hükumete tamamlattı.

Aynı dönemde Atatürk Orman Çiftliğine Ankapark’ı açan Gökçek, dev dinazor ve robot heykelleriyle süslediği parka belediye kasasından 750 milyon dolar harcadı. Gökçek Ankapark eleştirilerine, “Orası benim siyasi tercihim, kişisel zevkim” diyerek cevap verdi.

31 Mart yerel seçimleri öncesi açılan ve bir süre vatandaşlara ücretsiz hizmet veren tematik park, geçen dönem özel bir firmaya kiralanmıştı. Yükümlülüklerini yerine getiremeyen, borcunu ödeyemediği için elektrikleri kesilen ve sürekli hacizle karşı karşıya kalan Ankapark, bir süre sonra kapatıldı.

MANSUR YAVAŞ 40 DOSYAYI SAVCILIĞA VERDİ

31 Mart seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi koltuğunu devralan Mansur Yavaş, Melih Gökçek’e ait 40 yolsuzluk dosyasını savcılığa verdiklerini belirtti. Yolsuzluğun çapına dikkat çeken Yavaş “Bizim elimizde 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyası var ve savcılığa verdik. Bu para Ankara’nın parası olduğuna göre, yok edilen para da tüyü bitmeyen yetimin hakkıysa, ben AKP grubunu dosyaya müdahil olma talebiyle, hesabını sormak için başvurmalarını bekliyorum. Para benim değil, Ankara halkının parası. Mansur Yavaş döneminde böyle bir şey olmayacak, kendi dönemimizin zengini yok. Bu döneme ait elinde belgesi olup da savcılığa vermeyen namerttir. Namuslu, haysiyetli, şerefli insanlar bunları götürür savcılığa verir. Böyle yapmayıp dedikodu yapıyorsa ya rüşvet bekliyordur ya da kendisi içindedir” dedi.

GÖKÇEK’İN DE KENDİ MÜTEAHHİT ÇETESİ VAR

Melih Gökçek döneminde ihalelerin belli firmalara verildiğini anlatan Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ihale alan firmaları anlatacağım. Ankara’dan 28 milyarlık ihale 20 firma arasında kalmış. Mansur Yavaş döneminde böyle bir şey olamaz. Teleferik ihalesinde hem usulsüz iş artışları yapılmış hem de yüklenici ihaleyi daha önce ele geçirmiş.”

Saray’da işler karıştı! Damadın adamları kellesini istiyor

Gündem

İBB veriyor diye! Öğrenciye bedava internet hizmetini çok gördüler

Yaşanan gasp olayları, pahalı yemekler ve kotalı internet yüzünden Kanuni Sultan Süleyman KYK yurdu yönetimini protesto eden öğrencilerin çağrısına kulak veren  İBB, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü engeline takıldı.

BOLD – Online derslere giremedikleri gerekçesiyle Kanuni Sultan Süleyman KYK yurdundaki üniversite öğrencilerinin yurtlardaki ‘kotalı internet’ protestoları basına yansımıştı.

Dün akşam saatlerinde başlayan protesto, yavaş ve kotalı internet, yurt yakınlarında gasp ve yaralanma korkusu ile yemekler nedeniyle başladı.

Eylem yapan öğrenciler “Yurt ile metro arasında gasp olaylarına karşı otobüs seferleri”, “Yemekhane fiyatlarının düşürülmesi” ve “İnternette kotanın kaldırılmasını ve nitelikli hale getirilmesini” taleplerini yönetime iletti.

“İBB olarak öğrencilerin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Yakından ilgileneceğiz” paylaşımı yaparak öğrencilere destek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu bugün harekete geçti.

İBB zabıta ekipleri ücretsiz mobil internet aracı bıraktı. Gaspların yaşandığı metro ile yurt arasındaki yolda ise aydınlatma çalışmaları başladı.

İBB HİZMETLERİNİ ENGELLEME ÇABASI

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB’nin yurdun önüne kurduğu ücretsiz mobil internet aracınız Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kaldırılmak istendiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ongun, ”Derdiniz üzüm mü yemek, bağcıyı mı dövmek? Kanuni Sultan Süleyman KYK Yurdu önüne öğrenci kardeşlerimiz için kurduğumuz ücretsiz internet ağı sağlayan mobil aracımız İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü talimatıyla kaldırılmak isteniyor. Akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

Market fiyatlarını “gayet uygun” bulan Erdoğan maaşına zam istedi

Okumaya devam et

Gündem

Haksız maaşı için “hamdolsun” diyen TÜGVA’lıya tepki: Maaşı soruyoruz “Azze celle hamdü sena” diyor

İBB’den haksız yere 13 bin TL maaş aldığı ortaya çıkan eski TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Suat Kır, “Çalışmalarımda Kur’an ve sünnete mugayir hiçbir eylemim olmadı hamdolsun” dedi.

BOLD – Gazeteci Metin Cihan’ın Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) çalışanlarından gelen belgeleri ifşa etmeye devam ediyor. Vakfın Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğü döneme ait maaş bordrosu ortaya çıkan Dr. Suat Kır, kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Kır, ortaya çıkan maaş skandalı için “Karşımızdaki leş kargalarının ne düşündüğü umurumuzda değil. Dostlarının sui zanlarına sebep olmaması için yapıyorum” dedi.

Kır, TÜGVA Genel Başkan Yardımcılığı’nı beş yıl sürdürdüğünü belirterek şunları kaydetti: “Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliğinin devam ettiğini söyleyen Kır, “Allah’a (azze ve celle) bize dinine hizmet etme imkânı bahşettiği için hamdü senalar ediyorum Tüm bu siyasi ve sivil toplum çalışmalarımda aynı zamanda çeşitli şirketlerde(5 ayrı şirket) çalıştım. Bir taraftan çalışıp kalan vakitlerimde gönüllü olarak bu hizmetlere destek oldum. Lisans olarak bilgisayar mühendisliği ve aynı üniversitede endüstri mühendisliği mezunuyum. Okulumu 3. olarak bitirdim.”

HEM EĞİTİM HEM İŞ

Kır açıklamamsının devamında: “Sonrasında ilk yüksek lisansımı yönetim bilişim sistemleri (MIS) alanında yaptım. İkinci yüksek lisansımı işletme alanında başka bir üniversitede bitirdim. Son olarak doktora eğitimimi işletme alanında tamamlamak Allah’ın (azze ve celle) izniyle nasip oldu. Kıymetli dostlar hem eğitim, hem iş hayatı hem de sivil toplum çalışmalarımda Kur’an ve sünnete mugayir hiçbir eylemim olmadı hamdolsun” dedi.

KAFİRE DÜŞMAN MÜSLÜMANA DOST

Ömrünü imanlı nesiller yetiştirmeye adadığını söyleyen Kır: “Allah CC ve Resul (SAV) buyruğuna tam bağlı, dininde pazarlıksız, vatan sevdalısı, kafire düşman Müslümana dost gençler yetişsin diye harcadığım her saniye için Allah Teâlâ’ya hamd ediyorum. Bugün olduğu gibi toprağa girene kadar bu gayretle devam etmek için Allah Teâlâ’ya sözüm var. Evel Allah (CC) karşımızdaki leş kargalarına rağmen kanımızın ve terimizin son damlasına kadar ehli sünnet vel cemaat akidesine tam bağlı, dünya görüşüne sadık, tavizsiz davasının adamı gençler yetişsin diye yapılması gereken her aksiyonun işçisi olmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

Cihan’ın takipçilerinden, haksız kazanç suçlamalarına dini terimler kullanarak cevap veren Kır’a tepki vardı. Gökhan Akgün adlı kullanıcı, “Adama ‘işe gitmeden belediyeden maaş almışsın, doğru mu?’ diye soruyorlar, ‘azze ve celle hamdü senalar’ diyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

LEMAN’IN KAPAĞINDA

TÜGVA skandalı Leman dergisine de kapak oldu. Kamu kuruluşlarına gitmeden maaş alan TÜGVA’lıların konu alındığı yeni sayı çıktı.

Erdoğan Bayraktar’ın “A’dan Z’ye herşey doğrudur” dediği 17-25 açıklamasına takipsizlik

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan Bayraktar’ın “A’dan Z’ye herşey doğrudur” dediği 17-25 açıklamasına takipsizlik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17-25 Aralık sürecinde istifa eden eski bakan Erdoğan Bayraktar’ın “Dosyamda ne varsa hepsi doğrudur, hem tapeler hem teknik takip” sözleriyle ilgili takipsizlik kararı verdi.

BOLD – 17-25 Aralık soruşturması sırasında istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dosyada yer alan dinlemeler ve teknik takip delillerinin hepsinin doğru olduğunu söylemişti.

Diken’den Altan Sancar’a konuşan Bayraktar, “Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur. Hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” demişti.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Bayraktar’ın açıklamaları üzerine kapatılan 17-25 Aralık soruşturmasının yeniden açılması için suç duyurusunda bulundu. HKP, Bayraktar’ın yanı sıra eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan hakkında “suç işlemek için örgüt kurmak”, “zimmet”, “irtikap”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçlarını işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatılmasını istedi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “aynı olayla ilgili olarak daha önceden soruşturma yapıldığı” gerekçesiyle “soruşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

HKP, savcılığın takipsizlik kararına itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “savcılığın, ikrar ve itiraflara dair maddi gerçekliği araştırmaya lüzum görmediği ve göz ardı ettiği” belirtildi. Kararı veren savcının, “yetkisini kötüye kullandığı” belirtilen dilekçede, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in de tanık olarak dinlenmesi talep edildi.

Erdoğan Rejimi’nin tehlikeli tutukluları: Hücrede tutuluyorlar, mahpuslarla konuşmaları yasak

Okumaya devam et

Popular

Shares