Connect with us

Dünya

Financial Times: Türk dış politikası otoriter bir liderin kaprisine bağlı

fix

İngiliz Financial Times, 10 büyükelçi krizini değerlendirdi. Gazete, “Türk politikasının artık her zamankinden daha otoriter ve düzensiz bir liderin kaprisine bağlı olduğu endişesinin altını çiziyor.” ifadesini kullandı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi günü, işadamı ve eylemci Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulunan 10 batılı büyükelçiyi sınır dışı etme tehdidinden geri adım attığına dikkat çekildi.

ERDOĞAN EN BÜYÜK ÇATIŞMADAN KAÇINDI

Erdoğan’ın iktidara geldiğinden bu yana batılı müttefiklerle yaşanacak en büyük çatışmadan kaçındığına dikkat çekildi. Uzlaşmanın hoş karşılandığına dikkat çekilen analizde, “Yine de, kilit ortaklarla ilişkilere ve Türkiye’nin ekonomik yönetiminin güvenilirliğine verilen zarar, hızlı bir şekilde onarılamayacak. Bu bölüm aynı zamanda, Türk politikasının artık her zamankinden daha otoriter – ve düzensiz – bir liderin kaprisine bağlı olduğu endişesinin altını çiziyor” değerlendirmesi yapıldı.

2023 SEÇİMLERİ İÇİN TASARLARMIŞ OLABİLİR

Krizin Erdoğan tarafından planlandığının altını çizen Financial Times, “Erdoğan’ın diplomatlara karşı öfkesinin, kendine özgü politikalarının neden olduğu ekonomik çöküşten uzaklaşmak için tasarlandığını öne sürüyorlar. Ayrıca, Haziran 2023’e kadar yapılması gereken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde cumhurbaşkanı kamuoyu yoklamalarında zayıflarken vatansever desteği toplamak için tasarlanmış olabilir.” tahmininde bulundu.

BATILI ORTAKLAR ERDOĞAN’IN OYUNUNA GELMEDİ

10 ülkenin krizi yatıştırma tavrını da değerlendiren Financial Times, “Türkiye’nin batılı ortakları, diplomatların ev sahibi devletlerin içişlerine karışmamalarını içeren Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine uyduklarını beyan ederek anlaşmazlığı yatıştırmaya çalışmak akıllıca davrandılar. Erdoğan, ülkenin sıkıntılarını sözde yabancı kötü niyetli kişilere yüklemesine izin verecek bir çatışmayı arzuladı. Ancak ABD ve Avrupa başkentleri, taahhütlerine saygı gösterirken, aleyhindeki suçlamaların yetersiz olduğu Kavala’nın serbest bırakılması ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi için baskı yapmaya devam etmeli.” diye yazdı.

HALKBANK DAVASI İLE ERDOĞAN KÖŞEYE SIKIŞTI

ABD temyiz mahkemesinin Halkbank’ın İran’ı ABD yaptırımlarından kaçmasına yardım etmekle suçladığı davayı kabul etmesini de değerlendiren gazete, “Ankara zaten artan ABD baskısı altında. Lira daha önceki dip seviyelerinden geri dönerken, dahası, giderek artan bir şekilde ‘evet adamlarıyla’ çevrili dik başlı bir başkan izlenimi, yatırımcı güvenini daha da sarstı.” ifadelerini kullandı.

ABD’den 10 büyükelçi açıklaması: Kavala açıklaması tutarlı

Dünya

Louvre Müzesi’nin eski müdürü tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı

Fransa’nın dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin eski Müdürü Jean-Luc Martinez tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı. Martinez, ‘kara para aklama’ ve ‘organize dolandırıcılıkta suç ortaklığı’ yapmakla suçlanıyor.

BOLD – Ortadoğu’da tarihi eser kaçakçılığına karıştığı suçlamasıyla gözaltına alınan ve savcılıkta ifade veren Martinez hakkında savcılık tarafından adli denetim kararı çıktı.

ABU DABİ ŞUBESİNE ALINAN ESERLER

Fransa’da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü “le Canard enchaîné” gazetesi, Martinez’in Louvre’un Abu Dabi kentindeki şubesi adına satın alınan eserlerde yapıldığı iddia edilen sahtekarlığa göz yummakla suçlandığını yazdı.

SAHTE BELGELERE GÖZ YUMMAKLA SUÇLANIYOR

Euronews’in haberine göre Martinez, milyonlarca Euro karşılığında satın alınan Mısır antik döneminin beş parçası için düzenlenen sahte belgelere “göz yummakla” suçlanıyor.

2013 ile 2021 yılları arasında Louvre Müzesi’nin Müdürü olarak görev yapan Jean-Luc Martinez, daha sonra ülkesinde kültürel miras alanında uluslararası işbirliğiyle ilgili temsilci görevine getirilmişti.

Fransa’da istikrarın olmadığı bazı Ortadoğu ülkelerinde tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili 2018 yılında başlatılan ve 2020’de sorgu hakimine devredilen adli kovuşturma temelinde, ön soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

SORUŞTURMADA MISIR, LİBYA, YEMEN VE SURİYE’NİN ADI GEÇİYOR

Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili soruşturmada adı geçen ülkelerin Mısır, Libya, Yemen ve Suriye olduğu belirtiliyor.

Fransız yargısının, Abu Dabi’deki Louvre Müzesi adına Mısır’dan yasa dışı yollarla çıkartıldığı iddia edilen 5 eserin galeriler yoluyla satın alınması sırasında yapıldığı iddia edilen yasa dışı eylemlere özellikle yoğunlaştığı bildirildi.

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Okumaya Devam Et

Dünya

Gizliliği ihlal eden Twitter’a ABD’de ceza: 150 milyon dolar ödeyecek

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, kişisel verilerin gizliliğini koruyamadığı gerekçesiyle Twitter’e 150 milyon dolar para cezası kesti.

BOLD – Sosyal medya platformu Twitter, ABD’de, kişisel verileri ihlalden para cezasına çarptırıldı. Kişisel verilerin gizliliğini koruyamayan Twitter, 150 milyon dolar para cezası ödeyecek.

6 YIL GÜVENLİK İHLALİ TESPİT EDİLDİ

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonundan yapılan açıklamada, Twitter’ın kullanıcı verilerinin “gizliliğini ve güvenliğini” Mayıs 2013-Eylül 2019 döneminde sağlayamadığı ifade edildi. Twitter ile yapılan anlaşma uyarınca platformun 150 milyon dolar para cezası ödeyeceği belirtilen açıklamada, şirketin kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik yeni önlemler alacağı kaydedildi.

Açıklamada, Twitter’ın söz konusu dönemde, yalnızca kullanıcı hesaplarını korumak için telefon numaraları ve e-posta adreslerini kullanmadığı, aynı zamanda bu bilgilerin “kullanıcılara reklam gönderilmesi” için de kullandığı belirtildi.

 

İzmir’de TEM polisi dronla çekip medyaya servis etti: 21 kişiye ters kelepçeli gözaltı

Okumaya Devam Et

Dünya

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İsrail ziyareti sonrası basın açıklaması yapan İsrailli Bakan Yair Lapid, Tevrat’a göre her İsraillinin Türk pasaportu hakkı olduğunu söyledi. Lapid, Çavuşoğlu’nun Türkiye davetini ise “döner olacaksa gelirim” diyerek cevapladı.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıllık aradan sonra İsrail’i ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı oldu.

Mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında “yeni bir başlangıç” mesajları verdi.

İsrail ve Türkiye’nin bölgedeki iki önemli güç olduğunu ve çok uzun bir ortak tarih ve geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Lapit Tevrat’tan da alıntılar yaptı.

Lapid, ilk kez Türkiye’nin Harran kentinde kitap gönderilen İbrahim Peygamberin, “Ülkenizden ailenizden ve atalarınızın evinden ayrılıp size gösterdiğimiz topraklara gidin” denilmesi üzerine buradan yürüyerek İsrail topraklarına vardığını, çocuklarından Yahudi toplumunun doğduğunu anlattı.

Bunları anlattıktan sonra Çavuşoğlu’na dönen Lapid, “Konsolosluk hizmetlerinizi korkutmak istemiyorum sayın Bakan, ama bizim kitabımıza göre aslında hepimiz Türkiye’den geliyoruz ve hepimiz aslında Türk pasaportu alma hakkına sahibiz” dedi.

İSRAİLLİLER SİZİ ÇOK SEVİYOR

Çavuşoğlu’na “Sayın Bakan, diplomasinin ötesinde İsrailliler Türkiye’yi çok seviyor” diyen Lapid sözlerini şöyle noktaladı: “Bu kadar basit. Her gün onlarca uçuş İsrail’den ayrılıyor Türkiye’ye geliyor. Binlerce İsrailli sizin kültürünüzü, müziklerinizi, güzel plajlarınızı, güzel pazarlarınızı çok seviyorlar… Bugün ilişkilerimizi daha da geliştirmek için yeni bir çerçeve oluşturmuş olduk. Bundan sadece bizler değil önümüzdeki yıllarda çocuklarımız da faydalanacak.”

DÖNER OLACAKSA GELİYORUM

Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonunda Lapid’i Türkiye’ye davet ederek “Türkiye’ye ziyaretinizi dört gözle bekliyorum” dedi. Lapid’in “Döner kebap olacaksa geliyorum” yanıtı gülüşmelere neden oldu.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar