Connect with us

Dünya

Suriye’den Kıbrıs’a AKP’nin kirli sistemi: Kıbrıs düşerse kokain düşer, kumar düşer…

KKTC’de kaset skandalıyla sarsılan iktidar partisi UBP’nin kurultayına Türkiye’den Binali Yıldırım’ın katılması dikkat çekti. Gazeteci Erk Acarer, AKP’nin Kıbrıs’ta kurduğu kirli sistemin devamı için siyasi gelişmeleri takip ettiğini belirtti.

BOLD – Gazeteci Erk Acarer, sosyal medya hesabından çarpıcı bir açıklama yaptı. Eski Başbakan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım’ın KKTC’de gerçekleşen bir parti kurultayına katıldığını açıkladı.

HANGİ AMAÇLA?

Kirli bir sisteme işaret eden Acarer, “Kıbrıs’ta gerçekleşen UBP kurultayı’nda Binali Yıldırım’ın ne işi vardı? Hangi vasıf ve hangi amaçla orada olduğunu kimse sormadı! Kıbrıs düşerse Mekke düşer, kokain düşer, kumar düşer! Suriye’den Kıbrıs’a kirli bir sistem kurmuşlar!” ifadelerini kulandı.

Yıldırım’ın kurultayına katıldığı Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başbakan Ersan Saner’in genel başkanı olduğu parti. Saner’in, geçen hafta müstehcen kasetleri ortaya çıktı. Kaset skandalının ardından Saner, bir sonraki kurultayda aday olmayacağını söyledi. Saner’in ardından başka siyasilere ait kasetler de ortaya çıktı.

KIBRIS’TAKİ KASET SKANDALI

Kasetler dolaşıma sokulduğunda sosyal medya hesabından açıklama yapan Sedat Peker, Kıbrıs’ın ünlü mafya lideri Halil Falyalı’nın kaset arşivini kendisine geçtiğini belirtti. Peker, dün yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta kaset skandalının bürokratlara kadar uzandığını anlattı.

Peker, Kıbrıs’ta bazı siyasilerin Ankara ile iş birliği yaparak kendisine kumpas kurduklarını iddia etmişti. Bazı siyasilerin istifasını isteyen Peker, aksi takdirde kasetlerin yayınlanacağını söyledi.

Binali Yıldırım’ın kurultaya katıldığı Ses Kıbrıs gazetesinde de haber oldu.

AKP’de yeni pudra şekeri vakası: Koruma aracında esrar sararken yakalandı

Dünya

KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE 2 yaşında

Ankara Emniyetinde, 2 sene önce işkence gören meslektaşlarının sesini duyurabilmek için uğraşan KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE yeni yaşını kutluyor.

BOLD – Meslektaşları Ankara Emniyeti’nde işkence görürken işkencelerin durması için konuyu dünya gündemine taşıyan eski diplomatlar, 2020 yılının Mayıs ayında Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü’nü (instituDE) kurdu.

instituDE’un, ikinci yıldönümü vesilesiyle yayınlanan mesajda, aradan geçen iki yılda gerçekleştirilen faaliyetler anlatıldı.

Mesajda 200’den fazla yazılı ve görsel yayına imza atıldığı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini iç ve dış kamuoyuna duyurmaya çalışıldığı, İngilizce, Fransızca ve Almanca basında haberlere konu olunduğu belirtildi.

instituDE yöneticilerinden Hüseyin Konuş, ikinci yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sorumluluk duygusu ve amatör ruhla başladığımız yolculukta instituDE 200’ün üzerinde yayınla 2. yılını doldurdu. Emeği geçen özverili arkadaşlarıma içten teşekkürler ediyorum; iyi ki varsınız.”

SAVAŞI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

instituDE, Türkiye için çok önemli olan Ukrayna-Rusya savaşını da yakından takip ediyor. Gelişmeleri takipçilerine aktaran instituDE, savaşı takip etmek isteyenler için günün gelişmelerini özetleyip aynı gün akşam Tweet serisiyle takipçilerine duyuruyor.

Günün öne çıkan tüm gelişmelerini içeren Tweet serisiyle okuyucular iki dakika içerisinde savaşın gidişatı hakkında bilgi edinebiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar