Connect with us

Gündem

“Tek adam rejimi Erdoğan’ın ayağına dolaştı”

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Youtube kanalına dün akşam konuk olan ekonomist Mustafa Sönmez, “Erdoğan bir tek adam rejimine ulaştı ama tek adam rejimi ayağına dolaştı” dedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bu haftaki konukları ekonomist Mustafa Sönmez ve tahliye olduktan 9 gün sonra  1 Mayıs 2021’de hayatını kaybeden 4. evre kanser hastası Abdulvahit Tunçay’ın kızı Fatma Tunçay’dı.

“TEK ADAM REJİMİNİ KURDU, ADALETSİZLİK, EŞİTSİZLİK BÜYÜDÜ”

İktidarın dönüp dolaşıp kendi amacına da ulaşamadığını söyleyen Mustafa Sönmez, “Aslında kurmak istedikleri rejimi kurmuş gibi oldular, Tayyip Erdoğan bir ‘Tek adam’ rejimine ulaştı ama ‘Tek adam’ rejimi ayağına dolaştı. Bugün bu ‘Tek adam’ rejimiyle toplumu yönetemediği gibi gerçekten adaletsizlikleri, eşitsizlikleri her anlamda büyütmüş durumda. Hem içeride hem dışarıda ağır bir güvensizlik yaşamakta.” dedi.

Bu durumun Türkiye’ye itibarını kaybettirdiğini, gelecek kuşakların fırsatlarını yok ettiğini belirten Sönmez, “Hem kaynakları heder ettiği için ileriye dönük büyük borçlar, büyük yükler taşımak gibi ağır maliyetleri var. O nedenle Türkiye bu geçmiş 20 yılında ele geçen fırsatları iyi kullanamadı.” diye konuştu.

Yaşanan ekonomik sıkıntıların altında çok ciddi bir yönetim ve güven probleminin olduğunu aktaran Sönmez, “Hiçbir ekonomik sihirli değneğin iyileştireceği bir durumla karşı karşıya değiliz. Bu topyekün bir sistem sorununa dönüşmüş vaziyette ve bir politik sorun. O nedenle Türkiye toplumunun çok acil bir erken seçime ve yönetim değişikliğine ihtiyaç var. Milli iradenin sandığa yansıtılması ile hızlı bir siyasi dönüşüm gerekiyor. Güçlendirilmiş bir parlamento, bağımsız ve tarafsız bir yargı sistemi, özgür bir medya, ifade özgürlüğü, Anayasa’da bulunan her türlü özgürlüğün kullanılması. Bunlar bir kere hem topluma ciddi bir güven verir.” ifadelerini kullandı.

“AYŞE ÖZDOĞAN’A İŞKENCE ÇEKTİRMEYİN”

Gergerlioğlu’nun ikinci konuğu ise Tekirdağ Cezaevi’nden tahliye olduktan 9 gün sonra 1 Mayıs’ta hayatını kaybeden Abdulvahit Tunçay’ın kızı Fatma Tunçay oldu. Cezaevlerinde babası gibi birçok hasta mahpusun bulunduğunu ifade eden Tunçay, başka insanların hak ihlaline maruz kalmamasını istediğini vurguladı.

Ardından konuşan Gergerlioğlu da “Yetkililere hatırlatıyoruz, Abdulvahit Tunçay ağır ihlaller sonucu öldü, biz bunun peşini bırakmayacağız. En azından hayatı devam eden ağır hasta mahpus Ayşe Özdoğan’ı bir an evvel Adli Tıp Kurumu’ndan infaz ertelemesini verin, bu kadına işkence çektirmeyin diyoruz” dedi.

 

İktidarın pandemiyi iyi yönetmediğini ifade eden Sönmez, “Her açıdan iyi yönetemedi, hem toplumu pandemi karşısında yeterince koruyamadı, şeffaf davranmadı hem de bütçeyi pandeminin ihtiyaçlarına göre değil kendi tasarımlarına, kendi hedeflerine göre yaptı ve bütün dünyada bütçeler sosyal bir bütçe, sosyal devlet duruşu çoğu ülkede gerçekleşirken Türkiye’de ‘Pinti devlet’ uygulaması yaptı AKP, vatandaşından, yurttaşından bütçe harcamasını esirgedi, son derece palyatif göstermelik, kozmetik ufak tefek yardımlar yaptı ama bu ‘Pinti devlet’ uygulaması gerçekten toplumda ciddi bir infial yarattı” dedi.

 

Gündem

Adalet Bakanlığı, ihraç Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’a hukuksuzlukta sınır tanımıyor

Cezaevine girdiğinden bu yana birçok hak ihlaline maruz kalan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur, yeni bir hukuksuzluk ile karşı karşıya. Adalet Bakanlığı’na seslenen kızı Nalan Dilara Uğur, “Babama iki sene önce kaldırılan disiplin cezasının uygulanacağı tebliğ edildi. Hukuksuzlukta sınır tanımamanıza hakikaten şapka çıkarıyorum.” dedi.

BOLD – Altı yıldır hapiste olan, 15 aydır ise Afyon 1 Bolu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’un daha önce haklı bulunduğu disiplin cezaları raftan indirildi.

Kızı Nalan Dilara Uğur’un twitter hesabından verdiği bilgiye göre Hüsamettin Uğur’a Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı birçok disiplin cezası verildi.

Bu cezaların hepsi Kırıkkale Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı. Uğur’un itirazları haklı bulundu. Ancak geçen hafta Uğur’a iki sene kaldırılan cezanın uygulanacağı tebliğ edildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 18 Temmuz 2016’da gözaltına alınan, 9 Ekim 2016’dan bu yana da hücrede tutulan Hüsamettin Uğur, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mayıs 2023’te denetimli serbestlik hakkı kazanan Hüsamettin Uğur, Afyon Cezaevi bu hakkı vermediği için kaç aydır nakil talebinde bulunuyor. Ancak sözkonusu ceza yeniden gündeme getirildiği için 6 ay nakil talebinde bulunamayacak.

“HUKUKSUZLUĞUNUZA ŞAPKA ÇIKARIYORUM”

Nalan Dilara Uğur’un paylaşımları şöyle:

“Babama Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı bir çok disiplin cezası verilmişti. Bu cezaların HEPSİ Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı babamın itirazları haklı bulundu.

Memura hakaret iddiasıyla hücre cezası verdikleri, infaz hakimliğinin kaldırdığı, cezaevinin itirazlarına rağmen ağır ceza mahkemesinin de itirazı reddederek babamın lehine karar verdiği dosya için kanun yararına bozmaya başvurdular bu talep de Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Her aşamada babamın lehine karar çıkmışken geçen hafta bir anda babama bu iki sene öncesinin kesinleşmiş kararının kaldırıldığı ve cezanın uygulanacağı kararı tebliğ ediliyor. Bu sefer hakikaten şapka çıkarıyorum hukuksuzluğunuzun sınırının olmamasına.”

Tutuklu Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur: 9 aydır esir muamelesi görüyorum, can güvenliğim yok

Okumaya Devam Et

Gündem

Gergerlioğlu’ndan Bozdağ’a: Retweet için 96 gün cezaevinde kaldım

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Türkiye’de tweet attığı için hakkında soruşturma başlatılan kimse bulunmadığı iddiasını HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu yalanladı. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim. 96 gün cezaevinde kaldım” dedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” açıklamasına sosyal medyadan yanıt verdi. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR GÜLÜNÇSÜN SAYIN BAKAN”

Retweet nedeniyle ceza verilerek vekilliği düşürülen Gergerlioğlu Twitter hesabından Bozdağ’ı etiketleyerek, “Bekir Bozdağ senin lafına kargalar bile güler! Ben tweet bile atmadım retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım. Demek tweet atsam sorun olmayacaktı! Ne kadar gülünçsün Sayın Bakan?” dedi.

POLİS ZORUYLA MECLİSTEN ÇIKARILIP CEZAEVİNE GÖNDERİLMİŞTİ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir internet sitesinde yayınlanmış yazıyı retweet ettiği için hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza onanınca, hakkındaki karar TBMM’de okutularak milletvekilliği düşürülmüştü. Polis zoruyla TBMM’den çıkarılan Gergerlioğlu, tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulmuştu. Gergerlioğlu cezaevine 96 gün kaldıktan sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası serbest kalmıştı.

 

Bozdağ’dan sosyal medya soruşturmalarının püf noktası: “Tweet attı diye…”

Okumaya Devam Et

Gündem

Erdoğan basketbolda iddialı: Bir numara benim

Bakanlarla her hafta basketbol oynadığını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açılan Türk Müziği Tarihi Sergisi’ni sergide eşyaları bulunan sanatçıların aile üyeleriyle gezdi. Erdoğan, serginin seriler halinde devam edeceğini söyledi.

“MESLEĞİNİZİ SEVİYORSANIZ ONDA YOK OLACAKSINIZ”

Kendisine yoğun çalışma temposunda nasıl dinç göründüğü sorusuna Erdoğan, “Aşk varsa meşk var. Aşkı tarif edin derler ben de üstattan öğrenmiştim. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Eğer siz mesleği seviyorsanız onda yok olacaksınız. Sevmiyorsanız yapmaya gerek yok” diye konuştu.

“SKORER NOKTASINDA BİR NUMARA BENİM”

Haftada iki, üç gün basketbol oynadığını belirten Erdoğan, “Bu ay aşırı yoğunuz, maç programları yoğun olmayacak. Her hafta muhakkak basket oynuyoruz bakan arkadaşlarımızla beraber. Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

 

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar