Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Erdoğan rejiminin İnterpol’ü kılıf yapıp insan kaçırdığını gösteren belgeler

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İnterpol’ü suiistimal ettiği belgeleriyle ortaya çıktı. Prof. Dr. Murat Acar ailesi ve Prof. İhsan Nuri Akpınar’ın 2016 yılında Türkiye ve Bahreyn polisinin İnterpol birimlerinin organize hareketleri ile kaçırıldıkları ortaya çıktı.

BOLD ÖZEL – Interpol Genel Kurulu’nun (GA) 89. yıllık toplantısının 23-25 ​​Kasım 2021’de İstanbul yapılacak olmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Uluslar arası rapora göre toplantının İstanbul’da yapılacak olması “Örgütün güvenilirliğine ciddi bir darbe” uyarısı yapıldı.

MURAT ACAR VE AİLESİNİN KAÇIRILMASI

İnterpol birimlerini kullanan Erdoğan rejimi 2016 yılında Bahreyn’den kaçırdığı kişileri de aynı yöntemle Türkiye’ye getirdi. Türkiye’nin insan hakları ihlalleri karnesine yazılan süreç şöyle yaşandı: Bahreyn King Hamad Üniversitesi Radyoloji bölümün görev yapan Radyoloji profesörü olan Murat Acar eşi ve iki küçük oğlunun 15 Temmuz 2016’dan sonra pasaportları iptal edildi. 2016 Ağustos ayında Türk Büyükelçisi Hatun Demirer’in girişimleri ile Bahreyn Polisi Büyükelçilik adına Acar ve ailesinin pasaportlarına el koydu.

ACAR VE AİLESİ BM’YE BAŞVURDU

Acar ailesi Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne başvurdu. 7 Ekim 2016 tarihinde Bahreyn polisi Acar Ailesinin evine baskın yaptı. Aileyi zorla evden çıkaran Bahreyn polisi aileyi havalimanına götürdü. Havaalanında Türkiye’den gelen polislere teslim edilen Acar ailesi 8 Ekim 2016 tarihinden 12 Ekim 2016 tarihine kadar İstanbul Atatürk Havalimanı civarında bir polis karakolunda çok zor şartlarda tutuldu.

KAYITDIŞI GÖZALTI

İstanbul’daki bu gözaltı şekilleri hiçbir resmi kayda yansıtılmadı. Acar ve ailesinden bu süre içinde hiçbir haber alınamadı. Murat Acar ve eşi daha daha sonra Ankara Emniyete götürüldü. Orada defalarca mülakat adı altında hakaret ve tehditlerle dolu işkence uygulaması taşıyan ifade alma işlemlerine tabi tutuldu. Haklarında hiçbir delil olmayan Acar ailesi 18 günlük gözaltı süresinden sonra ifadeye alındı.

ANKARA TEM’DE İŞKENCE

Murat Acar ve Bahreyn’den birlikte kaçırılan Prof. İhsan Nuri Akpınar 15 Temmuz’dan sonra birçok kişinin işkence gördüğü Ankara Terörle Mücadele’nin işkence üssü haline gelen spor salonuna götürüldü. Murat Acar tutuklanarak 30 ay cezaevinde kaldı.

TÜRK VE BAHREYN POLİSİNİN İNTERPOL BİRİMLERİ

Polis görevlendirme yazısı ve Acar’ın kaçırılma sürecinin anlatıldığı tutanaklar Erdoğan rejiminin İnterpol’ü nasıl kullandığını gözler önüne serdi. Acar ailesi ve Prof. Akpınar Türkiye ve Bahreyn polisinin İnterpol birimlerinin organize hareketleriyle kaçırıldığı tutanaklara yansıdı. Görevlendirme yazısında Bahreyn devletinin Acar ailesi ve Prof. Akpınar’ı iade ettiği yazılsa da hiçbir iade belgesinin bulunmadığı gün yüzüne çıktı.

İŞTE O TUTANAKLAR

Dikkat çeken İnterpol uyarısı : İstanbul’da toplantı güvenilirliğine darbe

BOLD ÖZEL

“Sabahtan beri buradayız, akşam olmak üzere, bir ömür gibi geçti”

Dedeağaç’ta mahsur kalan 17 kişi arasında bulunan KHK’lı harita mühendisi Temel Durgut Bold’a konuştu: “Burada akşam olmak üzere, çok zor bir konumdayız. Çocuklar çok küçük. 1, 3, 6, 10 ve 12 yaşlarındalar. Herkes çok yıprandı. Geceyi nasıl geçireceğiz bilmiyoruz.”

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Türkiye’deki hak ihlallerine maruz kalmamak için Meriç Nehri’ni geçip Dedeağaç yakınlarında mahsur kalan 17 kişi, hala kurtarılmayı bekliyor. Aralarında 5 çocuk, 4 kadının bulunduğu grup, çektikleri videolarla sabahleyin insani yardım talebinde bulunmuştu.

Geri itilmemek için saat 06.00’dan beri uluslararası kurumlara seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen KHK’lı harita mühendisi Temel Durgut, “Burada akşam olmak üzere, çok zor bir konumdayız. Bugün iki saat ateşin altında kaldık. Vuracaklar herhalde bizi diye düşündüm.” dedi.

“NE OLACAK BİLMİYORUZ”

Durgut, “Sabahtan beri buradayız ama bugün bir ömür gibi geçti. Çocuklar çok küçük. Nasıl dayanacaklar bilemiyoruz. Küçükler, 2020, 2018, 2014 doğumlu. Diğerleri 10-12 yaşlarında iki kız. Ben üç çocuğumu bıraktım geldim. Herkes çok yıprandı. Ne olacak, onu da bilmiyoruz. Bize ulaşmaya çalışanları bekliyoruz. Burada hava şu an 7 derece.” ifadelerini kullandı.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babası tutuklu olan kalp hastası, otizmli Ömer Faruk hayatını kaybetti

4,5 yıldır Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu olan KHK’lı Türkçe öğretmeni Murat Turan’ın oğlu Ömer Faruk vefat etti. Otizmli dünyaya gelen ve kalp yetmezliği tedavisi gören Ömer Faruk’un son günlerinde babasını görmesine izin verilmedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Babası 4,5 yıldır Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Ömer Faruk Turan, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Otizmli doğan 11 yaşındaki Ömer Faruk Turan ağustos ayından bu yana Ege Üniversitesi Hastanesi’nde kalp yetmezliği tedavisi görüyordu.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Ömer Faruk Turan’ın babası Murat Turan’a durumu kritik olmasına rağmen son günlerinde oğlunun yanında bulunmasına izin verilmedi.

İKİ KEZ BYPASS OLDU

Doğduktan iki ay sonra kalp rahatsızlığından şüphelenilerek hastaneye kaldırılan Ömer Faruk’a hem bebekken hem de 2-3 yaşlarında iki kez bypass yapıldı. Ömer Faruk otizmli dünyaya gelmişti ama otizmi ağır değildi. Okuma yazmayı öğrenmişti. Okula gidip geliyordu.

4,5 yıl önce babasının tutuklanması ise onu ve ailesini çok etkiledi. O zaman 6 yaşında olan Ömer Faruk, ağustos ayında Manisa’daki köylerinde birdenbire rahatsızlandı. Güneş çarpması sanılarak hastaneye kaldırılan Öer Faruk kalp yetmezliği tanısıyla İzmir’e Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorlar hayati tehlikesi olduğunu ve çok fazla ömrünün olmadığını söyledi.

SALGIN GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Bu süreçte Murat Turan’ın oğlunu görebilmesi için Manisa Savcılığı’na başvuru yapıldı ancak Kovid-19 tedbirleri gerekçe gösterilerek Turan’a izin verilmedi. Hatta iki ayrı başsavcı vekili ile görüşen HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun girişimleri de sonuçsuz kaldı.

“CEZASI ERTELENEBİLİRDİ”

Bold Medya’ya konuşan bir aile yakını, “Bu süreçte aile olarak bizim en çok canımızı yakan; evet ölüm haktır, gelecektir, vakti vardır ama annesi 4,5 yıldan beri çok fazla fedakarlıkta bulundu. Babasının yokluğunu hissettirmemeye çalıştı. hem sağlık tedavileri, hem eğitimiyle yakından ilgilendi. Ve anne gerçekten çok yıprandı. Vefatını da tek başına yaşamak zorunda kaldı. Otizmli çocukların hayati zaten hep çilelerle dolu oluyor. Ama keşke babasına izin verilseydi, cezası ertelenebilirdi. Çocuk gitti. Babası tutuklandığında Ömer Faruk 6 yaşındaydı. Bu anne için de baba için de çok zor.” dedi.

CENAZESİNE KATILACAK

Hayattayken oğlunu göremeyen Murat Turan’ın oğlunun cenazesine katılmasına ise izin verildiği öğrenildi. 11 yaşındaki Ömer Faruk Turan’ın cenazesi bugün ikindi vaktinde Balıkesir Sındırgı Düğüncüler Köyü’nde defnedilecek.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Babaları cezaevine atılan hasta çocuklar ölüme mahkum ediliyor

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

5 yaşındaki Zülal ikinci kez hapse girdi

Cezaevindeki çekirdek ailelere bir yenisi daha eklendi. Üç yıldır tutuklu bulunan eğitimci Ali Uysal’ın eşi Hilal Uysal ve 5 yaşındaki kızı da cezaevine gönderildi. Zülal 1,5 yaşındayken de annesiyle hapis yatmıştı.

BOLD ÖZEL – Bir çocuk daha hapse girdi. Daha önce annesi Hilal Uysal ile birlikte 7 ay hapiste kalan 5 yaşındaki Zülal, yine annesiyle birlikte 24 Kasım gecesi cezaevine gönderildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında Bank Asya hesabı ve Bylock kullandığı iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası Yargıtay tarafından onaylanan Hilal Uysal önceki gün tutuklanıp yine Şakran Cezaevine gönderildi. Hilal Uysal’ın eşi Ali Uysal da üç yıldır aynı cezaevinde kaldıktan sonra bu yıl başında Afyon Bolvadin Cezaevine nakledildi.

Ev hanımı Hilal Uysal, daha önceki hapis sürecinde yaşadıklarını Bold Medya‘ya şöyle anlatmıştı: “Ben oradayken kızım iki kere kaza geçirdi. Ranzadan düştü ve kampüs içerisindeki hastaneye sevk ettiler. İki saat boyunca gözlem altında tutulduk. Doktor yoktu. Kendi çocuğunuzun doktoru kendiniz olacaksınız denildi ve gönderildik.”

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 9 Mayıs 2018’de eşiyle birlikte tutuklanan Ali Uysal, kapatılan derneğe üye olduğu için 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat mezunu olan Uysal, etüt merkezlerinde eğitmenlik yapıyordu.

Hilal Uysal ve kızı Zülal.

16 AYLIK MUAZ DA ANNE-BABASIYLA HAPİSTE

İzmir Şakran Cezaevinde, bir çekirdek aile daha birlikte kalıyor. Esra-Abdurrahman Aşçı, 16 aylık bebekleri Muaz ile 17 Kasım 2021’de tutuklanmıştı.

Burada bin memur var, gardiyanlar botlarıyla odamızı basıyor, koğuşun yarısı hasta

16 aylık Muaz, annesi ve babasıyla birlikte hapse gönderildi

Okumaya devam et

Popular

Shares