Connect with us

Videohaber

Hesap başka, gümbür gümbür inecek!

Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, Merkez Bankası’nın faiz indirimi yaparak FED’in vanayı tamamen kıstığı günler için kuru yukarı seviyelere taşıdığını belirterek, bu şekilde ani şoklara karşı hazırlık yapıldığını öne sürdü.

BOLD – Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, faiz indiriminin 18 Kasım’da süreceğini belirterek piyasaların bunu satın aldığının altını çizdi. Faiz indirimleri ile ticari kredi musluğunun açacağını belirten Bozkurt, Merkez Bankası’nın indirim ile Fed’in vanayı tamamen kıstığı günler için ani şoklara karşı kur seviyesini yukarı çektiğini kaydetti.

2022’DE BÜYÜK BİR KRİZ Mİ ÇIKACAK?

Bozkurt, Youtube kanalında paylaştığı videosunda piyasalarla yaptığı yorumlar şöyle: “Dolar 9,99 TL ile yeni bir rekor kırdı. Gözler 18 Kasım’da Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararında. Kulislerde neler konuşuluyor? Hükûmetin stratejisinin ayrıntıları neler? 2022’de büyük bir kriz mi çıkacak?

DÖVİZ REZERVLERİ YÜKSEK GÖSTERİLMEK İSTENİYOR

TCMB, döviz rezervlerini yüksek göstermek için sessiz sedasız bir karar aldı. 8 Kasım 2021’den itibaren bankalar tarafından talep edilmesi hâlinde döviz karşılığı TL swap (takas) işlemleri depo işlemi olarak sonuçlandırılabiliyor. İki günde depoya dönüşen stok tutar 1,8 milyar dolar. Teminat döviz depoda ise TCMB’nin brüt rezervi artarken, bilanço içi net rezervi değişmiyor.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK

Çekirdek enflasyon ve cari fazla stratejisi masada. Ödemeler dengesi eylülde 1,6 milyar dolar fazla verdi. İki aylık cari fazla 2,5 milyar dolar. Bunun anlamı artık çok daha farklı. Merkez Bankası cari fazlaya odaklandı. Faiz indirimi 18 Kasım’da sürecek. İndirimler ticari kredi musluğunu açacak. Tedarik zincirinde Türkiye öne çıkacak ve cari fazla verilmesine katkıda bulunulacak.

ANİ ŞOKLARA KARŞI KUR SEVİYESİ YUKARI ÇEKİLİYOR

Faiz artışı mevcut konjonktürde işe yaramaz. Enflasyonu artık “geçici” değil, “kalıcı” olmasa bile “inatçı” diye nitelendiren Fed’in “şahinleşme” ihtimali arttı. TCMB faizde önden yüklemeli (gümbür gümbür) indirim ile Fed’in vanayı tamamen kıstığı günler için ani şoklara karşı kur seviyesini yukarı çekiyor. Kovid-19 salgınına has faktörlerin enflasyonu yükselttiğine ve faiz artışı ile enflasyonun düşmeyeceğinin farkındalar.

PİYASALAR İNDİRİMİ SATIN ALDI

Piyasalar zaten 100 baz puan indirimi satın aldı. İndirim beklentiyi aşsa da panik olmayacak.
Kurda aşırı oynaklık olsa bile 16 Aralık’ta “pas” diyebilir. 2022’de sadece ithal ihraç malların da fiyatının artacağı bir yıl olacak. Kur avantajı ile girilecek. Bütün hesaplar bunun üzerine.

İlk 9 ayda ihracat %36 artarken, ithalat %23 arttı. Cari fazlanın sırrı burada saklı. Enerji ve navlun fiyatlarında ilk şok atlatıldı. Enerji ithalatına sınırlı bir ilave yük. Merkezi bütçede öncelik sıralaması yapılabilir. Acil olmayan inşaat harcamaları durdurulabilir.”

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ HESABA DAHİL DEĞİL

Gıda, TÜFE’de enerjiden çok daha fazla ağırlığa sahip. Müteakip krizin tohumları hâlihazırda gıda fiyatları ile atılmış olabilir. Yüksek enerji fiyatlarının gıda üzerinde muhtemelen güçlü 2’nci tur etkileri olacak. Kovid-19 krizinden bile önce, gıda fiyatlarında güçlü bir artışı işaret eden temel arz-talep faktörleri belirgin hâle gelmişti. Kuraklık ve yangın gibi afetler hesaba dahil değil.

KÜRESEL GIDA FİYATLARI ARTABİLİR

Küresel gıda fiyatları 2022’nin sonuna dek yüzde 15-20 artabilir. Gübre kullanımı azaldı. Rekolte kayıpları artacak. Öncelikler gözden geçirilmeli. Envanter sayımı, tarımsal üretim-tüketim analizi, ulusal stok yönetimi, ekim ve hasat mevsimlerinde hiçbir ayrıntıyı ıskalamayacak bir planlama ve koordinayon.

ÇİFTÇİYE, BESİCİYE KAYNAK SAĞLANMALI

Kamu kaynakları öncelikli olarak enerji, ham madde ve gıda temininde arz güvenliğini sağlayacak şekilde tanzim edilmeli. Acil olmayan bütün inşaat harcamaları derhal durdurulmalı. Çiftçiye, besiciye, üretim namına kim sahada ise hepsine ilave kaynak tahsis edilmeli. Bahar aylarındaki ekim mevsimi çok kritik.

 

 

Ankara Barosu: 19 aydır süren açık görüş yasağı ‘insan hakkı ihlali’

Videohaber

Kaftancıoğlu kararında CHP ne hata yaptı?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasının ne anlama geldiğini yorumlayan Gazeteci Adem Yavuz Arslan, bu konuda CHP’nin yaptığı hatayı da açıkladı.

BOLD – Gündem CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezası. Gazeteci Adem Yavuz Arslan bu konuda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 3 kanun, bir KHK ile ‘işi’ nasıl bitirdiğini, CHP’nin nasıl bir hata yaptığını açıkladı. Peki Canan Kaftancıoğlu kararından sonra ne gelecek? İşte Adem Yavuz Arslan’ın bu konudaki analizi…

 

Karabük’te kız öğrencilere mülakat adı altında hukuksuz sorgu yapılıyor

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Resmi Gazete’de ilginç karar: Merkez Bankası’na haciz mi gelecek?

Resmî Gazete’de yayımlanan kararla Merkez Bankası’ndaki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlık haczedilemeyecek. Ekonomi yazarı Turhan Bozkurt beklenen kur şoku öncesi bu kararın niçin alındığını açıkladı. Peki kararın Türkiye’ye etkisi ne olacak?

BOLD – Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, bugün Resmî Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası’ndaki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıkların haczedilemeyeceğine yönelik kararı yorumladı.

Merkez Bankası’nda haciz alarmı verildiğini vurgulayan Bozkurt, kararın zamanlaması ve içeriğine dikkat çekti. Karar nedeniyle söz konusu hesaplar üzerine ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz konulamayacağını da vurgulayan Bozkurt, kararın hangi ülke için alındığı ile ilgili kulis bilgileri de paylaştı. Merkez Bankası’nın bu kararla ilgili hedefi ne ve kararın Türkiye’ye etkileri ne olacak? İşte detaylar…

 

 

Kılıçdaroğlu’nun terörist yetiştirdiğini öne sürdüğü SADAT nedir?

Okumaya Devam Et

Videohaber

Ümit Özdağ’ın mülteci operasyonu hedefine ulaştı mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ümit Özdağ hakkındaki sözleri sonrası gündem bir anda değişti. Türkiye mültecileri konuşmaya başlarken, tüm sorunlar unutuldu. Gazeteci Cevheri Güven, Özdağ’ın çıkışının Mansur Yavaş’a yönelik olduğuna dikkat çekti. 

BOLD – Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın ani çıkışlarının mülteciler dışında Mansur Yavaş’la da ilgisi bulunuyor. Millet İttifakı’nı hedef alan Özdağ’ın çıkışlarını mercek altına alan Gazeteci Cevheri Güven, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu işin neresinde olduğunu da açıkladı.

Güven, mültecilerin aniden ortaya çıkan ve tepki çeken videolarının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Özdağ arasında başlayan tartışma sonrası  “namus” eksenine oturtulmasından, Soylu’nun kendisini Özdağ’a paspas yaptırmasına kadar giden süreci analiz etti. İşte detaylar…

 

 

Hapse girecek Kaftancıoğlu’ndan Erdoğan’a: “Şimdi bir kez daha O ve şürekası düşünsün”

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar