Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Tayvan Cumhurbaşkanı’ndan Enes Kanter’e teşekkür mesajı

Çin’in Uygur’da yaptığı insan hakları ihlallerine karşı sesini yükselten Enes Kanter, bu kez de Pekin yönetiminin işgal etmekle tehdit ettiği Tayvan’a destek çıktı. NBA’deki yıldız oyuncunun Twitter’dan Tayvan’a destek verdiği görüntülü mesajına Tayvan Cumhurbaşkanı da görüntülü mesajla teşekkür etti.

BOLD – Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara uyguladığı zulme karşı çıkan ve bunu bulunduğu her platformda duyurmaya çalışan NBA oyuncusu Enes Kanter, yayınladığı mesajla Pekin yönetiminin işgalle tehdit ettiği Tayvan’a destek çıktı. Enes’in Twitter’dan Tayvan’a destek verdiği görüntülü mesajına Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen de aynı şekilde karşılık verdi.

TAYVAN’A BİRÇOK ÜLKE DESTEK VERİYOR

Çin, Tayvan’ı ülkenin bir parçası kabul ediyor ve Pekin’deki Xi Jinping yönetimi her fırsatta Tayvan’ı işgalle tehdit ediyor. 1949 yılında Çin iç savaşı sırasında, komünistlere yenilerek Tayvan adasına kaçanların kurduğu Tayvan ise Pekin yönetimine karşı direniyor. Çin’deki tek partili, sosyalizme dayalı diktatörlüğe rağmen Tayvan demokratik ve özgür bir ülke olarak öne çıkıyor. Tayvan Cumhuriyeti’ne başta ABD olmak üzere bölgedeki Çin’in rakipleri Japonya ve Güney Kore ile batılı ülkeler destek veriyor.

“HEPİMİZ TAYVAN’IN YANINDA DURMAK ZORUNDAYIZ”

Yıldız basketbolcu Enes Kanter, Twitter hesabından görüntülü mesajını “Bugün bunu izleyen tüm özgürlük destekçilerine mesajım şudur: Biz birlikte daha güçlüyüz. Hepimiz Tayvan’ın yanında durmak zorundayız. Tayvan’ı destekle, demokrasiyi savun! Tayvan’ı özgür ve güvende tutmak gerekir. Tayvan, TAYVAN halkına aittir. Dayanıklılık ve Azim Adası” ifadeleriyle yayınladı.

TAYVANLILAR SADECE ÖZGÜRCE YAŞAMAK İSTİYOR

Enes, görüntülü mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Tayvan, Çin’in bir parçası değildir. Tayvan, demokratik ve özgür bir ülkedir. Ve ben Tayvan’ın yanında duruyorum.

Tayvan’ın kendi tarihi, kendi hükumeti, kendi toprakları, kendi seçimleri, her şeyi olmasına rağmen, Xi Jinping’in (Çin Devlet Başkanı) kendi dünyasında sıkışıp kalarak Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu iddia ettiğini biliyor muydunuz? Sürekli Tayvan’ı işgal etmekle tehdit ediyor. Ülkedeki 24 milyon Tayvanlı sadece barış içinde ve özgürce yaşamak istiyor. Özgürlüğe, insan haklarına ve demokrasiye değer veriyorlar.

Tayvan, iyilik için bir güç. Çin hükumetinin Tayvan’a yaptıkları, Xi Jinping ve Çin rejiminin her yerde özgürlükler için bir tehdit olduğunun daha da güçlü bir kanıtı. Çin’in Tibetlilere, Uygurlara, Hong Konglulara ne yaptıklarını görüyoruz. Tayvan, Çin diktatörlüğüne karşı ön saflarda yer alıyor. Bugün bunu izleyen tüm özgürlük destekçilerine mesajım şudur:

Biz birlikte daha güçlüyüz.
Hepimiz Tayvan’ın Yanında Durmak Zorundayız
Tayvan’ı destekle, demokrasiyi savun
Tayvan’ı özgür ve güvende tutmak gerekir.

Tayvan zaten bağımsız (bir ülke). Bu ülkenin sonsuza kadar özgür ve demokratik olacağına inanıyorum ve umuyorum. Tayvan’ın geleceği Tayvan halkı tarafından belirlenmelidir.”

“TAYVAN’IN YANINDA OLDUĞUN İÇİN TEŞEKKÜRLER ENES”

NBA yıldızının görüntülü mesajına bağımsızlık yanlısı Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, aynı şekilde Twitter’dan görüntülü mesaj yayınlayarak karşılık verdi.

Tayvan Cumhurbaşkanı Ing-wen görüntülü mesajında, “Tayvan’ın yanında olduğun için teşekkürler Enes. Zorla kazanılmış özgürlüğümüzü ve demokrasimizi her zaman savunacağız. Sizden ve dünyanın dört bir yanındaki dostlarımızdan gelen destek bize güç veriyor. Tayvan aynı zamanda pek çok basketbolsevere de ev sahipliği yapıyor ve hepimiz seni destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

NE BÜYÜK BİR ONUR

Enes de Tayvan Cumhurbaşkanı’nın mesajına “Ne büyük bir onur! Tayvan Cumhurbaşkanına nazik sözleri için teşekkür ederim . Güzel ülkenizi ziyaret etmek, Tayvan kültürünü öğrenmek, lezzetli yemeklerinizi tatmak ve Tayvan’ın cesur insanlarıyla tanışmak için sabırsızlanıyorum. Bir arada olduğumuzda daha güçlüyüz” sözleriyle karşılık verdi.  

TAYVAN ÇİN’DEN NASIL AYRILDI VE KURULDU?

İkinci Dünya Savaşı bitiminde Japon işgalinin sona ermesinin ardından Çin’de milliyetçiler ile komünistler arasında iş savaş çıktı. 1949 yılında Çin iç savaşı sırasında, komünistlere yenilen milliyetçiler, Tayvan adasına kaçtılar. Böylece Tayvan 1949 yılında Çin’den ayrıldı. Tayvan adasında kurulan devlete Çin Cumhuriyeti adı verildi. Anakarada kurulan komünist yönetim ise Çin Halk Cumhuriyeti adını aldı.

Tayvan, o dönemden bu yana Çin’le gerilim yaşıyor. Her iki devlet, uzun süre Çin’in uluslararası alandaki tek temsilcilik hakkını elinde bulundurmak için mücadele etti. 1970’li yıllarının başına kadar Çin, uluslararası alanda Çin Cumhuriyeti (Tayvan) tarafından temsil edildi. Ancak ABD’nin Çin Halk Cumhuriyeti ile yakınlaşması çerçevesinde Tayvan, uluslararası konumunu gittikçe kaybetti.

TAYVAN’IN HUKUKİ DURUMU NEDİR?

25 Ekim 1971 tarihinde, Çin’in Birleşmiş Milletler’deki temsil edilmesi hakkındaki 2758 nolu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Kararı, Pekin’in o günkü komünist müttefiği olan Arnavutluk tarafından Birleşmiş Milletler’de oya sunuldu. Bu karar sonrası sonucu Çin, komünist Çin Halk Cumhuriyeti tarafından temsil edilmeye başlandı. Çin Cumhuriyeti (Tayvan) BM’den çıkarıldı.

Nüfusunun yüzde 90’ından fazlası Han kökenli Çinli olan Tayvan, Çin ile ticari ve kültürel ilişkileri bulunmakla birlikte, ülkenin demokratik niteliğini de korumak istiyor.

Tayvan, zaman içinde büyük ekonomik başarılar elde etti ve teknoloji sektöründe oldukça ileri gitti.

Tayvan’ı egemen bir devlet olarak kabul eden çok az sayıda ülke var. Çoğu, meşru iktidar olarak Pekin’deki Çin hükumetini kabul ediyor. ABD’nin de Tayvan’la resmi bağları yok ancak Tayvan’ın kendisini savunması gereken durumlarda yardım etmesinin hukuken önünü açan bir kanunu var.

Washington, Pekin’in “Tek Çin” politikasına destek verdiğini açıklayarak, Tayvan ile resmi ilişkileri 1979’da sonlandırmıştı.

Günümüzde Tayvan’la hala resmi diplomatik ilişkide bulunan sadece 15 devlet vardır. Arasında ABD, Kanada, Rusya, Türkiye ve çoğu Avrupa Birliği devletinin olduğu 56 diğer devlette Tayvan “yarı resmi” olarak kültür bürolarıyla temsil edilmektedir.

PEKİN’İN ‘TEK ÇİN’ POLİTİKASI

Tayvan’ın kendi anayasası, demokratik yöntemlerle seçilmiş liderleri ve 300 bin civarında askerden oluşan silahlı kuvvetleri var.

Pekin’in ‘Tek Çin’ politikasına göre Tayvan Çin’in bir parçası. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Çiinli yöneticiler, her fırsatta Tayvan’ın ülkenin bir parçası olduğunu ifade ediyorlar ve askeri yöntemler de dahil olmak üzere adanın anakaraya bağlanacağını ifade ediyorlar.

Tayvan’ın ilk kadın lideri Tsai Ing-wen ve partisi Demokratik İlerlemeci Parti geleneksel olarak bağımsızlık taraftarı ve “Tek Çin” politikasını reddediyor.

Pekin, son dönemde gittikçe Tayvan’ın uluslararası hukukta da geçerli olacak şekilde yasal bir bağımsızlık ilanında bulunmasından kaygı duyuyor. Bu sebeple Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in bu yönde herhangi bir adım atmasını engellemeye çalışıyor.

AB’nin yaptırım tehdidi etkili oldu: Belarus uçuşlarına Irak, Suriye ve Yemen vatandaşları alınmayacak

Dünya

Lavrov, savaş iddialarını reddetti; Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat’ta işgal edebileceğini söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Biz bir savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızın kabaca çiğnenmesi ve görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz” dedi. ABD Başkanı Joe Biden ise Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat ayında işgal edebileceğini söyledi.

BOLD – Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, “İş, Rusya Federasyonu’na kalırsa bir savaş olmayacak, biz bir savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızın kabaca çiğnenmesi ve görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz” dedi. ABD Başkanı Joe Biden bir gün önce yaptığı açıklamada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye uyarıda bulunarak Rusya’nın askeri müdahalede bulunmasının “belirgin bir ihtimal” olduğunu söylemişti.

Rusya’nın son haftalarda Ukrayna sınırına on binlerce asker yığması işgal kaygılarını artırmıştı. Kremlin ise bir saldırı planlamadığını söylüyor.

Lavrov konuşmasında ABD’nin orta menzilli füzelerin konuşlandırılması, askeri tatbikatlar ve savaş gemileri ile uçakların çarpışmasını önlemek için kurallar gibi konuları müzakere etme önerisinde bulunduğunu söyledi. Rusya’nın bu konuların müzakeresini yıllar önce önerdiğini belirten Lavrov, Washington ve müttefiklerinin şimdiye kadar buna yanaşmadığını söyledi.

ABD’nin diyalog için güven oluşturucu tedbirler önerisinin makul olduğunu söyleyen Lavrov temel meselelerinin NATO’nun genişlemesini durdurmak ve ittifak silahlarının Rusya sınırları yakınlarına konuşlandırılmasını engellemek olduğunu belirtti.

Lavrov, Batı’nın Rusya’ya yaptırım tehdidine ilişkin de bunların devreye sokulmasının ilişkin bütünüyle kötüleşmesiyle sonuçlanabileceğini belirtti.

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkıyor. NATO ise Rusya’nın bu konuda söz sahibi olamayacağını vurguluyor.

ABD’NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ: RUSYA, MASAYA SİLAHINI KOYUYOR

Ukrayna sınırındaki Rus askeri güçlerine ait uydu fotoğrafı

ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan bu ifadeler sonrasında basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Sullivan Rusya’nın, savaş istemediğini söylese de ABD ile müzakerelerde “masaya silahını koyduğunu” söyledi. On binlerce Rus askerinin sınırlara konuşlandırılmasının “olağandışı” olduğunu belirten Sullivan bunun sıradan bir askeri tatbikat ya da tatbikatlar olarak açıklanamayacağını ifade etti.

Sullivan basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Bu, sizinle benim bir tartışma ya da müzakere yapmamızdan farksız. Ben masaya bir silah koysam ve ondan sonra da barış için geldim desem bu tehdit edici olur. Şimdi gördüğümüz de bu” diye konuştu.

“Rus hükümetinin sözüne sadık olacağını ve Ukrayna’yı daha fazla işgal etmeyi planlamadığını, işgal etmeyeceğini ümit ediyoruz” diyen Sullivan “Ancak olgular (Rusya’nın) mevcut kabiliyetinin bunu yapacak durumda olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

BİDEN: RUSYA, UKRAYNA’YI ŞUBAT’TA İŞGAL EDEBİLİR

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat ayında işgal edebileceğini söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, Biden’ın dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Horne, “Başkan Biden, Rusların Şubat’ta Ukrayna’yı işgal edebileceğine dair açık bir ihtimal bulunduğunu söyledi. Başkan bunu açıktan söyledi. Biz de aylardır bu konuda uyarıda bulunuyoruz” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin müttefik ve ortaklarıyla birlikte kararlı bir şekilde karşılık vermeye hazır olduğunu teyit etti.

Bazı askeri uzmanlar Rusya’nın ağır teçhizatı taşıyabilmek için Ukrayna’da toprağın donmasını bekliyor olabileceğini belirtiyor.

AP Türkiye Raportörü’nden Erdoğan’a: Aşk mektubu değil, pratikte uygulama bekliyoruz

Okumaya devam et

Dünya

Yıldız oyuncu Enes Kanter, Yunanistan’a çağrıda bulundu: Geri itme!

NBA’de Boston Celtics’de oynayan yıldız oyuncu Enes Kanter Freedom, Yunanistan Open TV’de Yunan hükumetine geri itmeleri durdurması çağrısında bulundu. Kanter, “Maalesef son zamanlarda çok fazla mülteci geri itildi. Yunanistan, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlar ellerinden ne geliyorsa yapmalılar.” dedi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD ÖZEL

Yunanistan’da yayın yapan Open Televizyonu’nun canlı yayınına katılan Enes Kanter, Yunanistan’a geçen Türk mültecilerin durumunu gündeme getirdi.

Kanter, çok sayıda mülteciyi Meriç’in kenarından Türkiye’ye deport eden Yunan hükumetine geri itmeleri durdurması çağrısında bulundu. Kanter, “Çok fazla mülteci sınırda geri itildi. Yunanistan, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlar güvenli bölgeler oluşturmak için ellerinden ne geliyorsa yapmalılar. Yunanistan’a kaçmaya çalışan Türkler, Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar Türkiye’ye geri itildiklerinde çok kötü bir zulümle karşılaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

GERİ İTİLDİKLERİNDE ZULÜMLE KARŞILAŞIYORLAR

Kanter, Open TV’deki yayında şunları söyledi: “Yunanistan’a kaçmaya çalışan insanlar Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar geri itmeyle karşılaştıklarında Türkiye’de çok kötü eziyet görüyorlar. Yunan halkı son yıllarda Diktatör Erdoğan’ın gazabından kaçan Türk mültecileri ağırlayarak pek çok masum insanın hayatını kurtardı. Bunun için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Yunanistan’a kaçmaya çalışan insanlar Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar geri itmeyle karşılaştıklarında Türkiye’de çok kötü eziyet görüyorlar.  Maalesef son zamanlarda, çok büyük bir ihtimalle Türk istihbaratının provokasyonları yüzünden çok fazla zorluğa şahit oluyoruz. Çok fazla mülteci sınırda geri itildi. Yunanistan, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlar güvenli bölgeler oluşturmak için ellerinden ne geliyorsa yapmalılar. Bir daha belirtmek istiyorum ki Yunanistan’a kaçmaya çalışan Türkler, Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar Türkiye’ye geri itildiklerinde çok kötü bir zulümle karşılaşıyorlar.

Türk mülteciler ve Yunanlar arasında çok güzel arkadaşlık hikayeleri olduğunu düşünüyorum ve bunun artarak devam etmesini umut ediyorum.”

MASUM İNSANLARI CEZAEVLERİNE İTMEK BÜYÜK BİR HATA

Enes Kanter, sunucunun ‘Boston Celtics’in galibiyetlerini Türkiye’den Yunanistan’a iltica eden insanlara adıyorsunuz, onların durumundan haberdar mısınız?’ sorusuna ise şu cevabı verdi: “Sadece rakamların yerine hikayeler de paylaşmaya karar verdim. Kişisel hikayeler, mesela iki bebeğiyle Yunanistan’a kaçmaya çalışan bir anne, nehiri geçip Yunanistan’da huzur bulmak için iki bebeğinin canını riski atması ve  bunun gibi daha birçok hikaye. Ben platformumu orada tam olarak ne olduğunu tüm dünyaya göstermek için kullanmak istiyorum. Enes Kanter röportajın bir bölümünü resmi Twitter hesabından paylaşarak “Yunanistan sınırında yaşanan talihsiz geri itmelerle ilgili sayısız hikâye duyuyoruz. Masum insanları Diktatör Erdoğan’ın cezaevlerine itmek, öldürülmese, işkence edilmese bile demirparmakların arkasına itmek, bir an önce düzeltilmesi gereken büyük bir hatadır.”

Boston farklı kazandı, Enes Kanter Sezen Aksu’yu unutmadı

Okumaya devam et

Dünya

Korkutan Kovid açıklaması: Önümüzdeki 100 yıl hayatımızda olacak

Omicron varyantı ve aşılarla biteceği ümit edilen Kovid-19 ile ilgili can sıkan bir açıklama geldi. Dr. Gregory Poland, koronavirüsün önümüzdeki yüzyılda hayatımızda olacağını söyledi. Poland, “O zamana kadar hepimiz ölmüş olacağız ama torunlarınızın torunu bile hâlâ koronavirüse karşı aşılanıyor olacak” dedi.

BOLD – ABD’de salgın yönetiminden sorumlu en yetkili isimlerden Dr. Anthony Fauci ve Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus gibi diğer sağlık yetkilileri de Omicron’un Kovid-19’un son varyantı olmayacağı konusunda uyarıyorlar.

İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Epidemiyolog Dr. Gregory Poland, virüsün gelecek yüzyılda dahi insanları etkileyebileceğini söyledi.

NESİLLER BOYU KOVİD AŞISI OLUNACAK

Dr. Poland, virüsün hayvanları enfekte etme kabiliyeti gösterdiği yani türler arasında bulaştığı ve mutasyona uğramaya devam ettiği için potansiyel olarak süresiz olarak ortalıkta dolaşabileceğini kaydetti. Virüse karşı nesiller boyunca Kovid aşısı olunacağını bildirdi. Poland, “O zamana kadar hepimiz ölmüş olacağız ama torunlarınızın torunu bile hala koronavirüse karşı aşılanıyor olacak” ifadelerini kullandı.

OMİCRON SONRASI YENİ VARYANT GELEBİLİR

Dr. Anthony Fauci ise Delta’dan sonra Omicron varyantının yaptığı gibi pandeminin durumunu önemli ölçüde değiştirecek yeni bir Kovid türünün oluşabileceği konusunda uyardı. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus da Omicron’un son Kovid varyantı olduğunu varsaymanın tehlikeli olacağı konusunda uyardı.

Nuri Gökhan Bozkır’ın son görüntülerindeki işkence izleri

Okumaya devam et

Popular

Shares