Connect with us

Gündem

4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan 45 gündür cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor

Antalya L Tipi Cezaevi’nde kalan 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan, 45 gündür yaşam mücadelesi veriyor. Antalya Adli Tıp Kurumu, geçtiğimiz hafta Özdoğan hakkında 2. kez ‘cezaevinde kalamaz’ raporu vermişti.

BOLD – 2 Ekim’de tutuklanıp önce Denizli T Tipi Cezaevine ve 8 Ekim’de de Antalya L Tipi Cezaevine sevk edilen 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın cezaevindeki yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.

İSTANBUL ADLİ TIP’IN RAPORU BEKLENİYOR

Antalya Adli Tıp Kurumu, 10 Ekim’de Ayşe Özdoğan için ikinci kez “cezaevinde kalamaz” raporu vermiş ve Ayşe Özdoğan 2. kez İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

Özdoğan, hasta halinde ve yaklaşık 1,5 metrekarelik cezaevi aracında, 8 buçuk saat gidiş ve 8 buçuk saat dönüş olmak üzere toplam 17 saatlik Antalya-İstanbul yolunu gidip dönmek zorunda kalmıştı.

Sürekli hastaneye gitmek zorunda kaldığı için karantina hücresinde tek başına kalan Ayşe Özdoğan’ın kardeşi Emine Erdem, 11 Ekim’de şu paylaşımı yapmıştı:

İSTANBUL YOLUNDA FENALAŞTI

Ayşe Özdoğan’ın ablası Emine Erdem, kardeşinin 17 saatlik İstanbul yolculuğu sırasında yolda fenalaştığını yazdı. Erdem, kardeşi için açtığı Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun nihai raporu hala açıklanmış değil.

2019’da Antalya Adli Tıp’ın verdiği raporla tahliye edilen Özdoğan, Yargıtay’ın hakkındaki 9 yıl 4 aylık hapis cezasını onaması ve İstanbul Adli Tıp’ın 1 Ekim 2021’de verdiği rapor dikkate alınarak tekrar hapse gönderilmişti. Raporda Özdoğan’da nüks ve metastaz olmadığı için cezaevinde kalabileceği yazıyordu.

GÖRÜŞÜN YARISI AĞLAMAKLA GEÇTİ

Yaşadığı tüm süreçler nedeniyle hastalığı 4. evreye gelen Ayşe Özdoğan’ın annesi Fatmana Karakuzu’ya da geçtiğimiz eylül ayında yumurtalık kanseri teşhisi konuldu, babası Alzheimer hastası. Ayşe Özdoğan’ın eşi İlker Özdoğan da 2 yıldır cezaevinde. İki yıldır babasız, 1,5 aydır annesiz kalan oğlu Burak’a ise ablası Emine Erdem bakıyor.

Abla Emine Erdem, Ayşe Özdoğan’la yaptıkları son görüşü de paylaştı. Özdoğan’ın oğlu Burak’ı zorla görüşe götürdüklerini belirten Emine Erdem, “Görüşün yarısı ağlamakla geçti” dedi.

ANTALYA ADLİ TIP’IN RAPORU ÜZERİNE TAHLİYE EDİLDİ

Ayşe Özdoğan ve eşi İlker Özdoğan Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında Nisan 2019’da birlikte gözaltına alındı. Eşi tutuklanan Özdoğan, dünyaya kalbi delik olarak gelen, o zaman 7 yaşında olan oğlunun durumu göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı. Tutuksuz yargılaması devam eden Özdoğan’a 7 Kasım 2019’da maksiler sinüs kanseri teşhisi konuldu ve yüz bölgesinden hemen ameliyat edildi.

Isparta’da KHK ile kapatılan bir kız yurdunda müdürlük yapan Ayşe Özdoğan, Bank Asya’da 300 TL para, dernek üyeliği, 4 tanık ifadesi, mesajlaşma programı Bylock ve kız yurdunda SSK kaydı bulunduğu için terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

12 Aralık 2019’da Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Ayşe Özdoğan, yeni kanser ameliyatı olduğu halde mahkemeye katıldı ve yüzü gözü şiş ve mosmorken tutuklanıp Antalya L Tipi Cezaevine gönderildi. Olay, Gergerlioğlu tarafından ilk kez o günlerde sosyal medyaya yansıyınca büyük tepki çekti ve Özdoğan Akdeniz Üniversitesi Antalya Adli Tıp’ın 15 gün içinde hazırladığı raporla 26 Aralık 2019’da tahliye edildi.

EŞİ DE AYNI CEZAEVİNDE KALIYOR

Ayşe Özdoğan’ın cezası Yargıtay tarafından 18 Şubat 2021’de onaylandı, karar UYAP’a geçtiğimiz haziran ayında konuldu. Cezasının onaylandığını UYAP’ta gören Özdoğan, infazının ertelenmesi için tekrar Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu ancak savcılık Özdoğan’dan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınmak şartıyla yeniden rapor istedi.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 9 Temmuz 2021’de Özdoğan’a “Hastalığı sürekli takip ve tedavi gerektirmektedir. Hayati risk mevcuttur. Hayatını yalnız idame ettirememektedir. Bu sonuçlara göre hükmün infazının tedavisi boyunca ertelenmesi uygun görülmüştür.” raporunu verdi.

Bu raporu yeterli görmeyen savcılık bu kez bir de İstanbul Adli Tıp’tan rapor istedi. İstanbul Adli Tıp, 1 Ekim 2021’de düzenlediği raporda Özdoğan’ın hayatını yalnız idame ettirebileceğine, diyet tedavisi ve önerilen aralıklarla düzenli poliklinik kontrollerinin sağlanarak doktoru ve reviri bulunan cezaevi şartlarında infazına devam edebileceğine karar verdi.

ANAYASA MAHKEMESİ BİREYSEL BAŞVURUYU REDDETTİ

Bu rapor dikkate alınarak 2 Ekim’de tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen Özdoğan 8 Ekim’de Antalya L Tipi Cezaevine sevk edildi. 11 yıl hapis cezasına çarptırılan eşi de aynı cezaevinde tutuklu. İnfazının ertelenmesi için bir buçuk aydır tekrar rapor süreci başlatılan Ayşe Özdoğan’ın yaşam hakkı ihlal edildiği için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuru da 19 Ekim 2021’de reddedildi.

Antalya Adli Tıp, Ayşe Özdoğan için ikinci kez “cezaevinde kalamaz” raporu verdi

Gündem

Hamile bir kadın daha tutuklandı: 4 aylık Ayşe Karaduman hapiste

17 haftalık hamile olan Ayşe Karaduran bugün tutuklanıp Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Eşinin sağlık durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyuran Akif Karaduran, “Eşimin düzenli beslenmesi ve iyi bakılması gerekiyor” dedi.

BOLD – Şanlıurfa’da bu sabah tutuklanan 7 kadın arasında 4 aylık hamile Ayşe Karaduran’ın olduğu ortaya çıktı. Eşi Akif Karaduran’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre 17 haftalık hamile olan anne Karaduran Şanlıurfa Cezaevine gönderildi.

Akif Karaduran “Eşimin düzenli beslenmesi iyi bakılması gerekiyor. Eşim, 17 haftalık hamile. Şu an Şanlıurfa da cezaevinde yatıyor. Sık sık midesi bulanıyor. tansiyonu düşüyor” dedi.

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyonlarda aralarında öğretmen, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin olduğu 11 kadından 7’si tutuklandı.

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

Gündem

Antalya Emniyetinde tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süresi uzatıldı

Antalya’da anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri için gözaltına alınan öğretmenlerle öğrencilerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

BOLD – Antalya Akdeniz Üniversitesinde okuyan öğrencilerle birlikte gözaltına alınan öğretmenlerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Öğretmenler anne-babası hapiste olan çocuklara ders vermekle suçlanıyor.

ARALARINDA 18 YAŞINDA ÖĞRENCİLER DE VAR

Antalya Terörle Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlar kapsamında, aralarında Akdeniz Üniversitesinde tıp ve psikoloji okuyan kız öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Aralarında 18 yaşında öğrencilerin de bulunduğu grup, 24 saat görüş yasağının ardından avukatlarıyla görebilmişti.

GÖZALTI SÜRELERİ 4 GÜN DAHA UZATILDI

Antalya, Ankara ve diğer çevre illerde gözaltına alınıp Antalya’ya getirilen ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Konyaaltı ilçesindeki yeni hizmet binasında tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süreleri savcılık tarafından 4 gün daha uzatıldı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMA ÇOCUKLARA DERS VERMELERİ

Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre öğretmenler, anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri ve onlarla ilgilendiklerini için gözaltına alınırken, öğrencilerin neden gözaltına alındığı ise henüz bilinmiyor.

 

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Okumaya Devam Et

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar