Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kamu kurumları elektriği ‘beşli çete’den almış

Saray yakın olmaları ve kamudan milyarlarca liralık ihaleleri almalarıyla isimleri “beşli çete”ye çıkan firmaların kamu kurumlarına 5.3 milyar liralık elektrik sattıkları ortaya çıktı.

BOLD – Son 10 yılda kamunun kasasından sadece 10 elektrik şirketine 14,4 milyar TL ödendi. Bu paranın 5,3 milyar TL’si ise beşli çeteye ait şirketlere gitti. Diğer elektrik şirketlerinin de iktidarla olan bağlantıları dikkat çekici.

İHALELER YİNE SARAY’A YAKIN İSİMLERE VERİLMİŞ

Üniversiteler, belediyeler, bakanlıklar, havalimanları, cezaevleri, hastaneler, kışlalar ve birçok kamu kurumu her yıl elektrik enerjisi alımı ihaleleri düzenleyerek kullanacağı elektriği ihaleyle satın alıyor. Bu ihalelerle de kamunun kasasından elektrik şirketlerine milyarlarca lira ödeniyor. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, kamudan en fazla elektrik enerjisi ihalesi alan şirketlerin iktidara yakın olmaları dikkat çekiyor.

BEŞLİ ÇETEYE 5.3 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

Kamunun kasasından bu 10 elektrik şirketine son 10 yılda ödenen para ise tam 14 milyar 453 milyon TL. Kamudan en fazla elektrik enerjisi ihalesi alan 10 şirketten dördü de beşli çete içerisinde yer alan Cengiz, Kolin ve Limak’a ait. Sadece beşli çete içerisinde yer alan bu şirketlerin ortağı ve sahibi olduğu elektrik şirketlerine 10 yılda toplam 5 milyar 322 milyon TL ödendi.

EN BÜYÜK PASTA TİVNİKLİLER’İN

Kamudan en fazla elektrik enerjisi ihalesi alan şirketler listesinin en başında Dicle Elektrik Şirketi yer alıyor. İsmail Fahreddin Tivnikli ve Abdullah Tivnikli tarafından kurulan Eksim Holding’e bağlı şirket, 2014 ile 2021 yılları arasını kapsayan sekiz yıllık dönemde birçok kamu kurumundan tam 308 elektrik enerjisi ihalesi aldı. Bu 308 ihalenin değeri ise 2 milyar 806 milyon 617 bin TL’yi buluyor. Şirketin ihalesini aldığı kamu kurumları arasında cezaevleri, emniyet müdürlükleri, hastaneler, kışlar, havalimanları ve belediyeler yer alıyor.

AYDEM ELEKTRİK DE 2.4 MİLYARLIK İHALE ALDI

Kamudan en fazla elektrik enerjisi ihalesi alan şirketler listesinin ikinci sırasında ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ceyhan Saldanlı’nın yaptığı Aydem Elektrik Şirketi yer alıyor. Şirketi 2014 ile 2021 yılları arasında kamudan tam 2 milyar 403 milyon TL değerinde 585 ihale aldı. Saldanlı’nın yaptığı enerji yatırımları AKP döneminde katlanırken, Berat Albayrak’ın Saldanlı’nın şirketlerinin yapmış olduğu projelerin açılışlarına katılıp, kurdela kesmişti.

CENGİZ-KOLİN ORTAKLIĞININ PAYI 2.3 MİLYAR LİRA

En fazla elektrik enerjisi ihalesi alan şirketler listesinin üçüncü sırasında da CK (Cengiz-Kolin) Boğaziçi Elektrik Şirketi bulunuyor. 2014 ile 2021 yıllarını kapsayan 8 yılda kamudan tam 2 milyar 295 milyon 311 bin TL değerinde 37 ayrı elektrik enerjisi ihalesi alan şirket, kamuoyunda beşli çete olarak bilinen Cengiz Holding ile Kolin İnşaat’a ait.

TOPBAŞLARIN ŞİRKETİ DE 1.6 MİLYARLIK ELEKTRİK SATTI

Kamuda en fazla ihale alan şirketler listesinin dördüncü sırasında Yağmur Group Elektrik Şirketi buluyor. Şirket, 2012 ile 2018 yılları arasında kamudan 1 milyar 645 milyon 838 bin TL değerinde tam 133 ayrı ihale aldı. Şirket yönetiminde ise Abdurrahman Topbaş, Ömer Faruk Topbaş ve Ömer Faruk Damar yer alıyor. Ayrıca devasa ihaleler alan şirketin internet sitesi bile bulunmuyor.

CENGİZ ELEKTRİK DE 1.1 MİLYAR LİRA KAZANDI

Listenin beşinde sırasında da Cengiz Elektrik yer alıyor. Kamuoyunda beşli çete olarak bilinen Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi de 2012 ile 2021 yıllarını kapsayan 10 yıllık dönemde 1 milyar 108 milyon 371 bin TL değerinde 92 ihale aldı. Kamudan en fazla elektrik enerjisi ihalesi alan şirketler listesinin altıncı sırasında yer alan Meram Elektrik Enerjisi Şirketi de yine Cengiz Holding’le bağlantılı.

LİMAK’IN ŞİRKETİ DE LİSTEDE

Listenin yedinci sırasında yer alan Limak Uludağ Enerji Şirketi Limak Holding tarafından kuruldu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun da başkanı olan ve uzun yıllardır iktidarla yakın ilişkiler içerisinde olan Nihat Özdemir’in sahibi olduğu Limak Holding, kamuoyunda beşli çete olarak bilinen şirketlerden biri. Listenin sekizinci sırasında da IC İÇTAŞ Elektrik Şirketi yer alıyor. IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding’ bağlı şirket, kamudan 2014 ile 2021 yıllarını kapsayan son sekiz yılda 799 milyon TL değerinde 24 ihale aldı.

TÜRKERLER 5 YILDA 160 İHALE ALDI

Kamuya en fazla elektrik enerjisi satan dokuzuncu şirket ise Çelikler Elektrik. Çelikler Holding’e bağlı şirket, kamudan sadece 2014 ile 2017 yılları arasında 78 ayrı ihale aldı. Şirketin bu dört yılda aldığı ihalelerin toplam bedeli ise 798 milyon TL. Listenin 10’uncu sırasında yer alan Türkerler Vangölü Elektrik Şirketi de 2016 ile 2021 arasını kapsayan altı yılda 667 milyon TL değerinde 160 ihale aldı. Şirketin bağlı olduğu Türkerler Holding’in sahibi Kazım Türker’in de iktidarla yakın ilişkiler içerisinde olduğu biliniyor.

 

AKP, baskın seçim öncesi CHP’yi mi kapattıracak?

Ekonomi

Fitch’ten Türkiye’ye ‘heterodoks politika’ uyarısı: Finansal riskler arttı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’de artan enflasyon ve izlenen heterodoks politikaların finansal riskleri artırdığını belirtti.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 5 Ocak’ta Ankara’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin ekonomide genel kabul görmüş ‘ortodoks‘ politikaları bir kenara koyarak, ana akımdan kopmuş, farklı ‘heterodoks’ politikalara geçtiğini söylemişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kamu borcunun benzerlerine göre düşük olmasına rağmen borçlanma maliyetinin hızlı bir şekilde yükseldiğini belirtti ve ekledi: “Yüksek enflasyon ve kurdaki değer kaybına karşı uygulanan mali politikalar kamu maliyesini kurdaki dalgalanmalara karşı daha hassas hale getiriyor ve makroekonomik oynaklığı artırıyor.”

Artan enflasyon ve heterodoks politikaların makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını belirten kuruluş, enflasyon ve kurdaki değer kaybının etkisini sınırlamaya çalışan mali önlemlerin Türkiye’nin kredi profilinde kuvvetli tarafı olan kamu maliyesi üzerinde baskı oluşturabileceğini söyledi.

Alınan önlemlerin yurt içi güvendeki sert düşüşün nedenlerine çözüm üretmediğini vurgulayan Fitch, güvendeki düşüşün, negatif reel faiz oranlarının ve 2023 seçimleri öncesinde izlenebilecek ekonomi politikalarıyla ilgili belirsizliğin kurdaki değer kaybının arkasında yatan nedenler olduğunu ifade etti.

Hazine, birçok ülkenin bütçesinden daha fazla açık verdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Soylu iddiasını yineledi: Herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek

Geçen yıl haziran ayında ekonominin Almanya, ABD, Fransa, İngiltere’yi çatlatacak kadar sıçrayıp büyüyeceğini öne süren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iddiasını yineledi. Soylu, Türkiye’nin ekonomide herkese rol model olacak kadar başarılı olacağını iddia etti. 

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yine iddialı bir ekonomi açıklaması geldi. “Biz bize, Avrupa ve Amerika üzerinden parmak sallayarak kurulmak istenen vesayeti yendik mi? Yendik. Şimdi tek vesayetimiz kaldı, ekonomik vesayet” diyen Soylu, “Öyle bir başarılı olacağız ki herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek” dedi.

İNANCIMIZ ÜZERİNDEKİ VESAYETİ YIKTIK, ATTIK

“Sinop Muhtarlar Buluşması”na katılan Soylu burada yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin de açıklama yaptı. Türkiye’nin diğer ülkelere rol model olacak kadar ekonomide başarılı olacağını öne süren Soylu’nun konuşması şöyle:

“Biz değerlerimiz üzerindeki vesayeti, inancımız üzerindeki vesayeti, kıyafet ve kimliklerimiz üzerindeki vesayeti yıktık attık mı? Attık. Siz, onların, o çocuklarımızın dini birliğinin İslam’la birleşmesi konusundaki, eğitim alması konusundaki yobazlıklarına bakmayın. Onların söyledikleri sözün bir hükmü söz konusu değildir. Bizim çocuklarımız inancımız ve değerlerimizle büyüyerek yaşayacaklardır.”

GERİYE SADECE EKONOMİK VESAYET KALDI

Biz medya üzerindeki vesayeti yendik mi? Sen bize insansız hava aracını vermezsin, mühimmat vermezsin, savunma sanayisi ile ilgili bizim terörle mücadele edeceğimiz araçları vermezsin, bizim üzerimize vesayet kurarsın, onu da yendik mi? Yendik. Biz bize, Avrupa ve Amerika üzerinden parmak sallayarak kurulmak istenen vesayeti yendik mi? Yendik. Şimdi tek vesayetimiz kaldı, ekonomik vesayet.

YENİ BİR MODEL KURACAĞIZ

Yani dolarla, kurla, faizle bizlerle oynamak isteyenlere nasıl bugüne kadar vesayetleri yenerek bir ders vermişsek şimdi de Türkiye’yi ayaklarının üzerinde tutacak, Türkiye’nin cari açığını tamamen ortadan kaldıracak, Türkiye’yi bir üretim, yatırım, istihdam merkezi modeli haline getirecek bir model kuracağız ve bu modelle birlikte de başarılı olacağız. Öyle bir başarılı olacağız ki herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek ve bundan sonra ‘Biz dünyaya hakimiz’ diyenler de avuçlarını yalayacaklar.”

ÖYLE BİR SIÇRAYACAK, BÜYÜYECEK Kİ

Soylu, geçen yıl Haziran ayında Afyonkarahisar’da yaptığı konuşmada Türkiye’nin bugün ayakta kalabilmesinin en önemli sebeplerinden birinin Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi olduğunu öne sürerek, temmuz ayından itibaren Türkiye ekonomisinin atağa kalkacağını îddia etmişti. Soylu, “Öyle bir sıçrayacak ve büyüyecek ki etrafımızdaki Almanya’sı, Fransa’sı, İngiltere’si, İtalya’sı ve hele o her şeye burnunu sokan ABD’si de çatlayacak, patlayacak” demişti.

Araştırmacı İbrahim Uslu: AKP 20 yıl sonra tamamen kaybediyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Hazine, birçok ülkenin bütçesinden daha fazla açık verdi

Merkez Bankası rezervlerini eksiye düşüren AKP iktidarında, geçen yılın bütçesi Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 192.2 milyar lira açık verdi. Bütçedeki açık miktarının birçok ülkenin bütçesinden fazla olması dikkat çekti.  

BOLD –Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 merkezi yönetim bütçe giderlerini kamuoyuna açıkladı. Hazine geçen yıl rekor açık verdi. Resmi verilere göre 2021’de bütçe açığı 192,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

BÜTÇE GİDERLERİ 1 TRİLYON 599 MİLYAR LİRA OLDU

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 merkezi yönetim bütçe giderleri verilerine göre 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 1.599,6 milyar TL, bütçe gelirleri 1.407,4 milyar TL ve bütçe açığı 192,2 milyar TL olarak gerçekleşti. 2020 yılı Ocak-Aralık döneminde 41 milyar 329 milyon TL faiz dışı açık, 2021 yılında 11 milyar 391 milyon TL oldu.

FAİZ HARCAMALARINA 181 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

Merkezi yönetim bütçe giderleri Ocak-Aralık dönemi itibarıyla 1 trilyon 599 milyar 642 milyon TL olarak gerçekleşti. Faiz harcamaları 180 milyar 852 milyon TL, faiz hariç harcamalar ise 1 trilyon 418 milyar 790 milyon TL olarak gerçekleşti.

GİDERLER YÜZDE 33 ARTTI

2021 yılı Ocak-Aralık döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,9 oranında artarak 1 trilyon 599 milyar 642 milyon TL’ye çıktı. Faiz hariç bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 oranında artarak 1 trilyon 418 milyar 790 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

HALKTAN 1 TRİLYON 165 MİLYAR VERGİ TOPLANDI

2020 yılı Ocak-Aralık döneminde bütçe gelirleri 1 trilyon 28 milyar 446 milyon TL iken 2021 yılının aynı döneminde yüzde 36,8 oranında artarak 1 trilyon 407 milyar 399 milyon TL olarak gerçekleşti. 2021 yılı Ocak-Aralık dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,8 oranında artarak 1 trilyon 164 milyar 809 milyon TL oldu.

BÜTÇEDEKİ AÇIK BİRÇOK ÜLKENİN MİLLİ GELİRİNDEN FAZLA

Geçen yıl bütçenin verdiği 192,2 milyar liralık (15 milyar dolar) açık birçok ülkenin milli gelirinden fazla olması dikkat çekti. Aralarında Gürcistan, Arnavutluk, Malta, Mozambik, Gine, Moğolistan, Ermenistan, Çad, Kırgızistan’ın da bulunduğu yaklaşık 90 ülkenin yıllık gayri safi milli hasılaları 15 milyar dolardan az.

 

Araştırmacı İbrahim Uslu: AKP 20 yıl sonra tamamen kaybediyor

Okumaya devam et

Popular

Shares