Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

15 Temmuz’un finansörü olmakla suçlanıyordu: Şimdi Saray’ın ‘aziz misafiri’ olacak

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ilişkileri son 8 yıldır tepetaklak gidiyordu. AKP’li siyasiler ve yandaş medya, Abu Dabi yönetimini 15 Temmuz’un finansörü ilan ettiler. Arka arkaya BAE ajanları yakalandı. Libya’da Türk birliğini savaş uçaklarıyla vurduğu için ‘hesap sorulacaktı’. Bir anda hafızasını sıfırlayan Erdoğan, şimdi bütün bu olumsuzlukların ‘baş sorumlusu’ olarak gösterilen BAE Veliaht Prensi Nahyan’ı Saray’da baş köşede ağırlamaya hazırlanıyor.

BOLD ANALİZ –  AKP’li isimler ve yandaş medya, son 8 yılda Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi ve en başta da ülkenin fiili lideri Veliaht Prens Muhammed bin Zayed el Nahyan için ne demediler ki?

Mısır’da ‘darbe’ ile iktidara gelen Abdülfettah Es-Sisi’nin en büyük destekçisi… 15 Temmuz’un finansörü idi. Hatta 15 Temmuz’un finansmanı için 3 milyar dolar ayırmıştı.

2017’de Katar’a başlatılan ambargonun en önemli destekçilerinden idi Abu Dabi yönetimi ve El Nahyan.

BAE, Libya’da da Türkiye’nin karşısında idi. Hatta Waiya üssündeki Türk birliğini ve Hawk hava savunma sistemini BAE ve Mısır savaş uçakları hedef almıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, saldırıdan birkaç gün sonra şunları söyleyecekti: “Doğru yer ve zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nden hesabını soracağız.” Abu Dabi yönetimi, İsrail yönetimi ile anlaşınca da ‘Filistin davasını’ satan Müslüman ülke idi.

Ancak bir anda AKP yönetimi ya emirliklerden gelecek birkaç milyar dolar için ya da Sedat Peker’i susturabilmek için 15 Temmuz şehitlerini, Libya’da vurulan Türk birliğini, sorulacak hesabı unuttu. El Nahyan’a methiyeler düzmeye başladı.

Çünkü El Nahyan artık Erdoğan’ın Beştepe’deki Sarayı’nda ‘baş köşedeki aziz bir misafir’.

Erdoğan’ın 24 Kasım Çarşamba günü Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ı Ankara’da kabul etmesi bekleniyor.

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULACAK?

Peki Erdoğan-Nahyan görüşmesinin gündeminde neler var?

Tabii ki 15 Temmuz ve Libya’daki Türk birliğini vuran BAE savaş uçakları yok. Onların büyük bir kısmı AKP kitlesini yönlendirmek için ortaya atılan ‘psikolojik harekat’ malzemeleri. Görüşmede tabii ki Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelecek dolarla ve Sedat Peker’in susturulması var.

Diplomatik kaynaklara göre, daha önce AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonda görüşen bin Zayed’in çantasındaki en önemli başlık ekonomi alanında BAE’nin İran üzerinden geçen koridor ile Türkiye’ye ticaret yolu açması olacak.

Bin Nayed’in çantasında özellikle bu yeni koridorla birlikte Türkiye’de yapılacak olan yatırımlar olacak. Ve bir de açıklamaları ile AKP hükumetinin başını ağrıtan suç örgütü lideri Sedat Peker konusu.

Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Türkiye’de yakalan ve Birleşik Arap Emirliklerine çalıştığı iddia edilen ajanların Sedat Peker’le takas edilmek istendiğini yazmıştı.

Şimdi geriye dönelim ve Türkiye-Birlşik Arap Emirlikleri ilişkilerinin son 8 yılına bir göz atalım. Gündemde neler vardı? Neler konuşuldu? Neler söylendi?

ARAP BAHARI VE SİSİ DARBESİ

BAE ve Suudi Arabistan, 2011’de başlayan Arap Baharı sürecini kendi varlıkları için en büyük tehdit olarak gördüler. Ayrıca eskiden beri monarşileri için bir tehdit olarak gördükleri İhvan-ı Müslimin’in (Müslüman Kardeşler) Arap Baharı ile daha da güçlenmesi bu iki ülkeyi rahatsız etti.

Mısır’da Muhammed Mursi yönetimindeki İhvan iktidarına destek vermeyen Suudi Arabistan ve BAE, Abdülfettah Es-Sisi’nin darbesi sonrası Mısır için kesenin ağzını açtı. Kahire’ye milyarlarca dolar kredi aktardı.

Suudi Arabistan ve BAE, Sisi yönetiminin başvurusu üzerine Arap Birliği’nde ve Körfez İşbirliği Konseyi’nde İhvan’ın terör örgütü ilan edilmesini sağladılar.

Bu dönemde BAE ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerilmeye başladı.

KATAR KRİZİ VE DOHA’YA GÖNDERİLEN ASKERİ BİRLİK

2017 yılında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, ‘terör örgütlerini desteklediği’ gerekçesiyle Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Katar’a ekonomik ve siyasi ambargo uygulanırken, Doha yönetimi suçlamaları reddetmişti. Kuveyt ve ABD, Körfez bölgesindeki krizin sona ermesi için arabuluculuk yapıyordu. Türkiye ise krizde Katar ile saf tutmuş ve 4 ülkenin uyguladığı ambargoda Doha’ya en büyük desteği sağlamıştı.

Hatta Türkiye, Doha yönetimine destek için Katar’a askeri birlik gönderecek ve bu ülkede bir askeri üs kuracaktı. İki ülke zaman zaman çölde askeri tatbikat de gerçekleştirdiler.

Türkiye’nin krizde Katar’dan yana tavır alması Birleşik Arap Emirlikleri’nin sert tepkisini çekti. Ambargo, bu yıl 5 Ocak’ta Suudi Arabistan’da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi zirvesine imzalanan mutabakatla ancak sona erdi.

LİBYA’DA İKİ ÜLKE KARŞIT CEPHELERDE

2017’deki Katar Krizi’nden sonra Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri, Libya meselesinde de karşı karşıya geldi. Türkiye Libya’daki iç savaşta Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumetini desteklerken; BAE ülkenin doğusundaki Tobruk merkezli Libya Temsilciler Meclisi ve ona bağlı Libya Ulusal Ordusu’nu destekledi.

Libya’da iç savaşın yoğunlaştığı 2019-2020 döneminde iki ülke destekledikleri taraflara ciddi biçimde askeri destek verdi. BM silah ambargosuna rağmen savaşan taraflara silah yardımı yaptılar.

Libya’daki iç savaş dolayısıyla iki ülke neredeyse savaşın eşiğine gelecek ve biribini tehdit edecekti.

LİBYA’DA BAE SAVAŞ UÇAKLARI TÜRK BİRLİĞİ’Nİ VURDU

2019 yılı Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret eden Libya Ulusal Hükumeti Başbakanı Fayiz Es-Serrac, Dolmabahçe Sarayı’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek ve 2 ülkenin Savunma İşbirliği Anlaşması imzaladığı duyurulacaktı.

Daha sonra meclisten çıkarılan tezkere ile Türk askeri Libya’ya gönderildi. Ayrıca Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Baykar Makine’den Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin yaklaşık 1 milyar dolar değerinde insanlı ve insansız hava aracı (SİHA-İHA) satın aldığı ortaya çıkacaktı.

Türkiye’nin yoğun desteğiyle Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti güçleri 2020 yılı bahar ve yaz aylarında taarruza geçecek, başkent Trablus’daki kuşatmayı sona erdirerek karşı saldırıya geçecekti.

 

UMH güçleri, bu günlerde kritik önemdeki Watiya Hava Üssü’nü ele geçirdi. Libya’daki Türk askerlerinin Watiya Hava Üssü’ne yerleştirilmesi planlanıyordu.

Hatta Türkiye’nin sahip olduğu 8 adet HAWK MIM-23 orta irtifa hava savunma sisteminden 2’si bu üsse yerleştirildi.

2020 yılı Temmuz ayı başında Watiya Hava Üssü kimliği belirsiz savaş uçakları tarafından vurulacaktı. Libya’daki Türk askeri faaliyetlerinin bir kısmı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) çatısı altında yürütüldüğü için saldırıda şehit olan veya yaralananlara ilişkin bilgi paylaşılmadı. Üsdeki HAWK hava savunma sistemlerinin büyük zarar gördüğü iddia edildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Ordusu, yaptığı açıklamada Watiya Hava Üssü’ne yapılan saldırıyı Mısır’ın Libya sınırı yakınlarındaki Sidi el-Barani Üssü’nden havalanan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait Mirage 2000-9 tipi uçaklarının düzenlendiğini iddia etti.

AKAR: DOĞRU YER VE ZAMANDA BAE’DEN HESAP SORACAĞIZ

Saldırıdan birkaç gün sonra El Cezire Televizyonu’na röportaj veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Libya’da General Hafter’e verdikleri desteği kesmeleri gerektiğini belirtmişti.

Hulusi Akar, BAE’nin Libya ve Suriye’de Türkiye’ye karşı zararlı hareketlerde bulunduğunu belirterek, doğru yer ve zamanda bu ülkeden hesap sorulacağını söylemişti.

Akar, “BAE, bize zarar vermek amacıyla Türkiye’ye düşman terör örgütlerini destekliyor. BAE küçüklüğünü ve etkisini göz önünde bulundurarak bunu yapmamalı” ifadelerini kullanmıştı.

BAE, 15 TEMMUZ İÇİN 3 MİLYAR DOLAR FON SAĞLADI

 

AKP’li siyasiler ve yandaş medya, uzun yıllar Birleşik Arap Emirlikleri’ni 15 Temmuz’un finansörü olmakla suçladı.

2017 yılı Haziran ayında Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, bir devlet yöneticisinin kendisine Birleşik Arap Emirlikleri’nin 15 Temmuz’un finansmanı için 3 milyar dolar sağladığını iddia etti.

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran iddianın kaynağı sorulduğunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu işaret etti.

BAE için yapılan ’15 Temmuz’un finansörü’ iddiası yakın zamana kadar sürdürüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yıl 15 Temmuz yaklaşırken yaptığı bir açıklamada, ”Birleşik Arap Emirlikleri, 15 Temmuz’un ABD ile birlikte faili.” dedi.

BAE VELİAHT PRENSİ’NİN DANIŞMANININ BAŞINA ÖDÜL KONULDU

2017’de Katar Kirizi’nde ve 2019 ve 2020 yıllarında Libya’da karşı karşıya gelince Birleşik Arap Emirlikleri’ne karşı suçlamalar artmaya başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Veliaht Prens Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın danışmanlığı görevine getirilen Filistin asıllı Muhammed Dahlan bir anda ‘kötü adam’ ilan edildi. Dahlan’ın 15 Temmuz’un arkasındaki ism olduğu ifade edildi.

2019 yılı sonlarında terörden arananlar listesine alınan Dahlan’ın başına 4 milyon ödül konuldu. Dahlan için kırmızı bültenle arama çıkaralacağı açıklandı.

Dahlan’a ’15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmek, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs etmek’ ve ‘devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamakla’ suçlandı.

Filistin’de doğan ve erken yaşta siyasete dahil olan Dahlan’ın adı sadece Türkiye’deki darbe girişiminde değil ona Filistin’de yol açan Arafat’ın zehirlenmesi başta olmak üzere Ortadoğu’nun birçok tartışmalı olayında geçiyor.

TÜRKİYE’DEN BAE AJANLARI FIŞKIRMAYA BAŞLADI

Bu dönemde Türkiye’de önce 2 ardından 1 Birleşik Arap Emirlikleri casusunun yakalandığı haberleri geldi.

Bunlardan ilk ikisi 2019 yılı Nisan ayının ortalarında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ve İstanbul Emniyeti’nin ortak bir çalışması ile yakalanmış, 19 Nisan günü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmışlardı.

Yakalanan iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanının Kaşıkçı cinayeti dahil pek çok yurt dışı bağlantılı suçla ilişkili oldukları öne sürülmüş, Türkiye’deki siyasi durum hakkında BAE’ya sürekli bilgi verdikleri ve bazı provakatif faaliyetlerin içinde oldukları iddia edilmişti.

Tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi’ne koyulan iki BAE ajanından Zeki Yusuf Mübarek, tutuklanmasından 10 gün sonra, 29 Nisan günü öldü.

Rapora göre cezaevindeki hücresinde kendisini havlu ile tuvalet kapısına asmıştı.

2020 yılında da bir başka Birleşik Arap Emirlikleri ajanı yakalandı.

17 Ekim 2020 günü ele geçirilen Ahmet Mahmud Ayesh Al Astal, ifadesinde gazeteci olduğunu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin kendisini maaşa bağladığını söylemiş “Ben gazetecilik faaliyetinde bulundum. Ajanlık yapmadım. BAE’nin bana maaş vermesi benim ajanlık faaliyeti yaptığımı göstermez” diye kendini savunmuş ancak o da tutuklanıp cezaevine koyulmuştu.

Al Astal’a yöneltilen suçlamalar arasında “Türkiye’deki muhalif Arapları izleyerek hakkında bilgi toplamak ve rapor hazırlamak, Müslüman Kardeşler’in Türkiye’deki faaliyetlerine gazeteci kimliği ile sızmak ve bağlantılarını ortaya çıkarmak” vardı ve bu iddialar sonrasında 21 Ekim 2020 günü o da tutuklandı.

“FİLİSTİN DAVASINI SATAN ÜLKE”

Birleşik Arap Emirlikleri, 2020 yılı Ağustos ayında Mısır ve Ürdün’den sonra İsrail’i tanıyan ilk Arap ülkesi oldu ve Tel Aviv yönetimiyle diplomatik ilişkileri tesis etmek için bir anlaşmaya imza koydu.

AKP’ye yakın medyada, Abu Dabi yönetiminin bu tavrı ve ülkenin fiili lideri Veliaht Prens El Nahyan yerden yere vuruldu. BAE, Filistin Davası’nı satmakla suçlandı ve bu anlaşmanın ‘Filistin’e İsrail karşısında teslim ol çağrısı’ olduğu ifade edildi.

SEDAT PEKER KONUŞMAYA BAŞLADI VE…

Birleşik Arap Emirlikleri’ne kaçan suç örgütü lideri Sedat Peker’in AKP hükumetini hedef alan açıklamaları her şeyi bir anda değiştirdi.   Uzun süredir gergin olan ilişkilerde yeni bir döneme girildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu yıl bahar aylarında BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan’la yaptığı telefon görüşmesi sonrası yumuşama eğilimine girmişti.

Dışişleri bakanlarının görüşmesinden sonra diplomasi trafiği AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Ağustos’ta BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnun bin Zayed Al Nahyan’ı kabul etmesiyle devam etti. Daha sonra Erdoğan 31 Ağustos’ta ülkenin fiili lideri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan kısa açıklamada, “Görüşmede iki ülke ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı” bilgisi dışında ayrıntıya yer verilmedi.

BAE’nin haber ajansı WAM ise iki liderin “iki halk arasındaki ilişkileri ortak çıkarlara ve iki halka hizmet edecek şekilde güçlendirme olasılıklarını” gözden geçirdiklerini kaydetti.

Daha önce telefonda görüşen Erdoğan ve el Nahyan, gelecek hafta yüz yüze görüşerek sorunları masaya yatıracak.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında, Türkiye’de tutuklu bulunan iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanının, Sedat Peker’in verilmesi karşılığında pazarlık unsuru olarak kullanıldığını yazmıştı.

Reza Zarrab karşılığında Amerikalı Rahip Andrew Brunson’un pazarlık unsuru olarak kullanan AKP yönetiminin, 2 BAE ajanını da Sedat Peker için pazarlık aracı olarak tuttuğu ortaya çıktı.

Altaylı, “Dün, iktidara yakın ve kamu geçmişi bulunan bir isim aradı. Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye’nin yeniden başlayan ve hızla samimileşen ilişkilerinden söz etti ve şunu söyledi: ‘Türkiye Sedat Peker’i Emirliklerden getirmek için uğraşıyor. Bunun için de geçmişte Türkiye’de yakalanan Birleşik Arap Emirlikleri ajanlarını koz olarak kullanmak istiyor. İki ajanın Emirliklere iadesi karşılığında Sedat Peker’in Türkiye’ye verilmesi teklifinde bulundular” diye yazdı.

“Dolarla ne işiniz var” diyen damat Paris’te eurolarını eziyor

Analiz

Damat Albayrak’ın gölgesi Nebati, çöken ekonominin başına geçti

Lütfi Elvan’ın istifası sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Nureddin Nebati, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın gölgesi olarak tanınıyor. Faiz indirimi taraftarı Nebati, Erdoğan’ın yeni ekonomi modelinin yılmaz savunucularından.

BOLD ANALİZ – Aylardır konuşulan Hazine ve Maliye Bakanlığında konuşulan değişiklik gerçekleşti. Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili grup konuşmasını alkışlamayan Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti.

Yerine bir yıl önce istifa eden Berat Albayrak’ın talimatlarını Hazine ve Maliye bürokrasine ulaştıran Nureddin Nebati atandı. Faiz indirimini savunan Nebati’nin göreve gelmesi üzerine dolar 14 lirayı aştı. Yıllarca AKP teşkilatlarını yöneten ikinci isim olan Nureddin Nebati, kimdir?

BİLAL ERDOĞAN’A DA YAKIN

Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre ekonominin dümenine geçen Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Türkiye Gençlik Vakfı’nda üyeliği devam eden Nebati aynı zamanda AKP’nin desteklediği Ensar Vakfı, Önder gibi kamuoyunun yakından bildiği sivil toplum kuruluşlarına üye.

INSTAGRAM’DAN İSTİFA EDEN DAMAT ALBAYRAK BAKANLIĞA GERİ DÖNDÜ

Damat Berat Albayrak’ın sosyal medyadan istifa ettiğini duyurduğu ilk saatlerde Nebati, “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” mesajı paylaşmıştı. Albayrak’ın Hazine ve Maliye’deki kolu olan Nebati, istifa ettikten sonra bile Albayrak talimatlarını bakanlıkta uygulamaya devam etti. Albayrak’ın yerine gelen Lütfi Elvan’ın bu nedenle huzursuz olduğu ve yardımcısı Nebati ile anlaşamadığı kulislere yansıdı. Nebati’nin kabinede yer almasıyla Berat Albayrak’ın Bakanlar Kurulu’ndaki gücü arttı.

ÇİFTE MAAŞLI BAKAN

AKP’de teşkilat ve mali işler başkanlıklarında görevler alan Nebati, İstanbul ve Şanlıurfa milletvekilleri de yaptı. 4 çocuk babası olan yeni bakan Nebati, “çifte maaşlı” isimlerden biri. Hazine ve Maliye Bakanlığı yanı sıra Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi olarak maaş alıyor. Nebati, Türk Telekom’dan huzur hakkı adı altında aylık 33 bin 849 lira alıyor. Milletvekilliği emekli maaşı, Esenler Belediyesi’nden aldığı ücretler ise bilinmiyor.

Bakanıyla Erdoğan’ın garip diyaloğu: Ne söyledi, para pul söyledi mi? Söyler miyim efendim!

Okumaya devam et

Analiz

Adaylık çıkışı yapan Bülent Arınç Saray’a çağrıldı

Erdoğan ile son günlerde partisi aleyhine de demeçler veren eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç arasında 1,5 saat süren sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

BOLD – AKP’deki aktif görevinden 2015 yılında ayrılan Bülent Arınç bir süre Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyeliği yaptı.

Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş yargılamalarını hukuk garabeti olduğunu söyleyen Arınç ile partinin arası açıldı. Hedef haline gelen Arınç bir yıl önce bu görevden istifa etti.

Parti üyeliği devam eden Arınç, sık sık partisine yönelik eleştirilerle de gündeme geliyor. “Helalleşme-hesaplaşma” tartışmalarının yaşandığı hafta bir canlı yayına katılan Arınç, partideki aktif görevinden 2015’te ayrıldığını hatırlatarak “Mesuliyet kabul etmem” dedi.

Kavala ve Demirtaş davalarıyla ilgili tutumu biline Arınç, KHK’lıların da haksızlığa uğradığını defalarca dile getirdi.

Gülen Hareketi mensuplarına yönelik suçlamalar konusunda ise itiraf niteliğinde açıklamaları bulunan Arınç’ın sözleri hukukçulara göre başlı başına delil.

BÖYLE BİR TEHDİT YOKTU

Hukukçu Gökhan Güneş, 2016 yılına kadar katıldığı Milli Güvelik Kurulu (MGK) toplantılarında böyle bir terör örgütü tehlikesinden hiç bahsedilmediğini açıklayan Arınç’ın sözlerinin tarihi bir itiraf olduğunu ve güncel yargılamaların hukuki bir karşılığı olmadığının delili olduğunu söyledi.

ENTEL MAGANDA

Son olarak Arınç, yaptığı adaylık açıklamasıyla gündeme geldi. “Erdoğan’a rakip olmam ama beni zorlamasınlar” diyen Arınç, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile de polemiğe girdi.

Ahmet Hakan’ın köşesinden, “Fazla zorlarlarsa Erdoğan’a karşı rakip olabilirmiş! Kimler zorlayacaklarsa Allah billah aşkına, zorlasınlar şu Bülent Arınç’ı… Zorlasınlar da… Alsın boyunun ölçüsünü!” sarf ettiği sözlere tepki gösteren Arınç, ünlü gazeteciye “Entel maganda” benzetmesi yaptı.

ERDOĞAN – ARINÇ GÖRÜŞMESİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde gündemden düşmeyen Arınç’ı Saray’a çağırdı. Erdoğan ile Arınç yaklaşık 1,5 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşme Erdoğan’ın daveti sonucu gerçekleşti. Görüşmeye dair henüz bir açıklama yapılmadı. Sürpriz buluşmayı HaberTürk programcısı Mehmet Akif Ersoy, sosyal medya hesabından duyurdu.

Sedat Peker nereye gidebilir?

Okumaya devam et

Analiz

AKP’de gaf yarışı sürüyor: Halk, ekmek kuyruğuna fotoğraf için giriyor

Kur krizi sonrası başlayan gaf yarışına bir AKP’li daha ortak oldu. AKP İBB Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

BOLD – Döviz krizi sonrası birbirinden ilginç açıklamalarla kamuoyunun gündemine gelen AKP’lilere bir yenisi daha eklendi.

CNN Türk canlı yayınına katılan AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Meclis Üyesi Muhammet Kaynar’ın ekmek büfeleri önündeki kuyruğa ilişkin yorumu, stüdyodakileri çileden çıkardı.

Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

CHP’li Dursun Çiçek’in ekmek kuyruklarını hatırlatması üzerine Kaynar, “Halk Ekmek kuyruklarında bekleyenlerin gerçekten ekmek beklediğinden emin misiniz?” diyerek karşılık verdi.

Sırada bekleyen vatandaşların fotoğraf verebilmek için sıraya girdiğini savunan Kaynar’ın yorumu stüdyodakilere ‘pes’ dedirtti.

DOMATES YEMEYİZ

AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da artan gıda fiyatlarına karşı ekonomik krizle boğuşan vatandaşlara dikkat çeken önerilerde bulunmuş, “Normal şartlarda ayda iki kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz. Domatesi iki kilo yerine iki tane alırız. Biber alacaksak bir kilo yerine üç tane alırız” demişti.

ABD’DE ENFLASYON 7 KAT ARTTI

Yüksek enflasyon ve gıda fiyatlarından herkes şikayet ediyor. Konuyu Erzincan’daki bir etkinlikte ele alan AKP’li Binali Yıldırım, ABD’de yüzde 7 artan enflasyonu “7 kat artmış” diyerek partisini savunmuştu. Yıldırım sözlerinin ardından ekonomistlerin ağır eleştirilerine maruz kaldı.

DÜNYANIN 3.BÜYÜK EKONOMİSİYLE KARŞILAŞTIRDI

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın Türkiye’yi dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip Japonya ile karşılaştırması da çok konuşuldu. Kur atağının başladığı ilk günlerde konuşan Özkan’ın “Türkiye dolardaki değer kaybını bin lira aşağı çekmek suretiyle 6 kat bir artış var. Doların değeri ile ilgili Japonya bir mukayese yapıyor mu? Japonya 114 yen olan dolar kurunu göstererek kendi ekonomisini değerlendiriyor mu?” sözleri alay konusu oldu.

AKP’nin akıl küpleri

Okumaya devam et

Popular

Shares