Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Uzman doktorun maaşı bin doların altına indi: Türkiye’den kaçıyorlar

Dolar kurundaki son artışlarla birlikte, memuriyette son aşamaya gelmiş 1/4 kadro derecesindeki bir uzman doktorun maaşı döner sermaye hariç 900 dolar civarına düştü. Prof. Dr. Mustafa Çetiner’e göre Türkiye’den son 2 yıl içinde 3 bini Almanya’ya olmak üzere 8 bin doktor göç etti.

BOLD ANALİZ – Türk Tabipler Birliği’nin rakamlarına göre 2012’de resmi yollarla 59 doktor Türkiye’den ayrılırken pandemi öncesi 2019 yılında bu rakam 17 kat artarak 1047’ye ulaştı. Türkiye’den kaçışta dolar kurunun hızla yükselişi ve toplumun her kesimini etkileyen fakirleşme ilk etken olarak gözüküyor.

TÜRKİYE’DEN KAÇIŞ 2016’DAN İTİBAREN KATLANARAK ARTTI

TTB’nin açıkladığı bilgilere göre 2012’den beri yurtdışına gitmek için TTB’den “yeterlilik belgesi” alan doktorların sayısı şöyle:

Yıllara Göre Giden Doktorlar Sayıları Şöyle:

2012 – 59
2013 – 90
2014 – 118
2015 – 150
2016 – 245
2017 – 482
2018 – 802
2019 – 1047
2020 – 931
2021 – 442 (İlk 5 ayda)

Türkiye’den yurtdışına gitmek isteyen doktorlar Türk Tabipler Birliği’nden ‘yeterlilik belgesi’ almak zorunda.

Yurtdışına gidecek doktorların, seçtikleri ülkedeki denklik ve dil sınavını geçseler dahi Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) “yeterlilik belgesi” alarak bunu gidecekleri ülkedeki ilgili birimlere teslim etmeleri gerekiyor.

TTB’nin açıkladığı verilere göre Türkiye’den kaçış 2016’dan itibaren büyük bir artış gösteriyor ve her yıl 2’ye katlanarak artmaya devam ediyor. 2020 ve 2021 yıllarında bu sayı bin civarında sabitlenmeye başlıyor.

2021’in ilk 5 ayında Türkiye’yi terk eden doktor sayısı 442 olarak gerçekleşti ve bu sayının da yıl sonunda 2019 ve 2020 yıllarında olduğu gibi bine ulaşması bekleniyor.

Ayrıca bu rakamlara 2016’dan itibaren haklarında soruşturma, kovuşturma ve yakalama kararları olduğu için yasal olmayan yollardan Türkiye’yi terk eden doktor sayıları dahil değil.

“SON 2 YILDA 8 BİN DOKTOR GÖÇ ETTİ”

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Acıbadem Hastaneleri’nden Prof. Dr. Mustafa Çetiner’e göre, son 2 yılda Türkiye’den göç eden doktor sayısı 8 bin. Ve bunların da 3 bini Almanya’yı tercih etti.

KAÇIŞ, PANDEMİ ÖNCESİ ZİRVEYE ÇIKTI

TTB’nin açıkladığı verilere göre, Türkiye’den hekim göçünü koronavirüs pandemisi ile açıklamak mümkün değil. Çünkü TTB rakamlarına göre 2018 yılında 802 olan Türkiye’den ayrılan doktor sayısı 2019 yılında 1047’ye çıktı. Koronavirüs pandemisi Çin’de 2020 yılı Ocak ayında ortaya çıktı ve Mart ayından itibaren de Türkiye’de ilk vakalar görülmeye başladı.

Pandeminin ilk hissedildiği yıl olan 2020 yılında Türkiye’den kaçan doktor sayısı 931 olarak gerçekleşti.

Kısaca Türkiye’den kaçış pandemi öncesinde zirveye çıktı. Hatta pandemi döneminde istifa yasağı nedeniyle hekim göçünün bir miktar da düştüğü görülüyor.

Bu durumda doktorların Türkiye’den kaçışını pandemi dışı gerekçelerde aramakta fayda var.

UZMAN DOKTOR MAAŞI 900 DOLAR

Doktor göçünde en önemli etken Türkiye’deki genel fakirleşme ve doktor maaşlarının reel anlamda düşüşü.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner de paylaşımında doktor maaşlarının düşüklüğüne dikkati çekiyor ve Türkiye’de en üst dereceye gelmiş uzman bir doktorun maaşının ayda bin doların altına düştüğünü belirtiyor.

Devlette çalışan ve memuriyette son aşamaya gelmiş 1/4 uzman doktorun maaşı döner sermaye hariç bu yıl Ocak ayında 9 bin 337 lira ve Temmuz ayında da 10 bin 126 lira olarak açıklandı.

Dolar kurunun 11,18 TL olduğu bugün itibariyle, memuriyette son aşamaya gelmiş 1/4 uzman doktorun maaşı döner sermaye hariç 900 dolar civarına düşmüş oldu.

DOKTOR GÖÇÜNÜ NELER TETİKLİYOR?

Doktor göçünde en önemli sebep ekonomik nedenler olsa da ağır çalışma koşulları, güvencesizlik, doktorlara yönelik şiddet ve sağlık sistemindeki katı hiyerarşi doktorları göçe zorluyor.

Ayrıca mecburi hizmetler de göçte büyük bir etken. Doktorlar okulu bitirdiğinde, ayrıca uzmanlığı ve yan dal uzmanlığını da bitirdiğinde mecburi hizmet yapmak zorunda kalıyor. Kısaca bir hekim 35 yaşına kadar oturacağı, yerleşeceği yeri kendi bile ayarlayamıyor. Çocukları, aileleri bir araya gelemiyor.

KHK’LAR İLE İŞTEN ATILDILAR

Doktor göçünde bir diğer neden ise güvencesizlik.

İş garantisi olduğu için en zeki öğrenciler bu mesleği seçiyor. Ama şu anda güvenlik soruşturmaları ve arşiv taramaları nedeniyle yüzlerce hekim mağdur durumda.

Anayasa Mahkemesi iptal etmiş olmasına rağmen Adalet Bakanlığı’nda sadece bir adli sicil taraması yeterli olacak iken, bakanlık ve diğer kurumlar Emniyet Genel Müdürlüğü’nden arşiv taraması istiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de hiçbir hukuki temeli olmayan polis fişlemeleriyle gençlerin atamaları bekletiliyor.

DİL BİLEN, İYİ YETİŞMİŞ HEKİMLER GÖÇ EDİYOR

Yurt dışına genelde dil bilen, iyi yetişmiş, rahatlıkla yurt dışında da çalışabilecek ve kendine güvenen hekimler gidiyor. Her ay ortalama 80 hekim işinden ayrılıyor ve bunlar genellikle Almanya başta olmak üzere İngiltere, Fransa, İsviçre, İsveç, Finlandiya, Amerika gibi ülkeleri tercih ediyorlar.

Yurtdışına gitmek isteyen hekimlerin bir kısmını da fakültelerden yeni mezun olmuş genç doktorlar oluşturuyor.

Türkiye’de yılda yaklaşık 16-17 bin tıp öğrencisi mezun oluyor ve yıllık bin kişiye ulaşan göç eden hekim sayısı da yaklaşık 10 tıp fakültesinin öğrenci sayısına denk düşüyor.

LPG fiyatları 3 yılda ikiye katlandı

Gündem

Ekonomi eğitimi olamayan hazine bakanı bir tek sizi uçurur

Dibe vuran ekonominin başına ekonomi eğitimi bulunmayan Nureddin Nebati’nin atanmasına tepkiler sürüyor. Sosyal medyada Nebati’nin, ekonomiden çok atanmasının ardından layık olma sözü verdiği Erdoğan’ı uçurmaya çalışacağına dair yorumlar yapılıyor.

BOLD – Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ‘ekonomi’ üzerine hiçbir tahsil görmemiş olması tepkileri de beraberinde getirdi.

Nureddin Nebati’nin kariyerinde ekonominin yerine Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, TÜGVA yönetimleri bulunuyor.

TEZİ AKP ÜZERİNE

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sitesinde Nebati’nin eğitimiyle ilgili şu bilgiler yer alıyor: “Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.”

Berat Albayrak’a yakınlığıyla bilinen Nebati’nin doktora tezinin ise görevli olduğu AKP teşkilatıyla ilgili olduğu öğrenildi.

BİR TEK SİZİ UÇURUR

Sosyal medyada ise duruma tepki var. Eğitimsiz bir Hazine ve Maliye Bakanının dibe vurmuş ekonomiyi nasıl kaldıracağı merak konusu.

Yazar Erhan Karadağ, “Kayınbiraderinizi, görümcenizi torpille cerrah veya uçak pilotu yapabiliyor musunuz; yok. Ekonomi eğitimi almamış hazine bakanı nedir ya. Bir tek sizi uçurur” diyerek atamaya tepki gösterdi.

Komedyen, oyuncu Şahan Gökbakar da tepki gösterdi bu atamaya, İlgisiz atamayı ti’ye alan ünlü komedyen, “Arkadaşlar, bir yakınımızın basur şikayeti var. Tanıdığınız iyi bir kulak burun boğaz doktoru varsa, bir baktırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Damat Albayrak’ın gölgesi Nebati, çöken ekonominin başına geçti

Okumaya devam et

Gündem

Saray’ın başkanı Feyzioğlu koltuğunu koruyabilecek mi?

AKP’nin “lebalep” dolu salonlarda kongrelerini yapmasına karşın Saray’a yakın Metin Feyzioğlu’nun başkanı olduğu Türkiye Barolar Birliği’nin salgından dolayı bir yıl ertelenen genel kurulu bu hafta sonu yapılacak. Baroların art arda destek açıklaması yaptığı Erinç Sağkan seçilmeye daha yakın görülürken, Saray’ın adayı Feyzioğlu’nun durumunu Anadolu barolarının tavrı belirleyecek. 

BOLD – Kovid–19 salgını gerekçesiyle bir yıl ertelenen Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu, 4–5 Aralık tarihlerinde Ankara’da yapılacak. Seçimlerde mevcut başkan Metin Feyzioğlu ile Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan yarışacak.

SAĞKAN LEHİNE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİLER

TBB seçim sürecinde adaylığını açıklayan eski TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar, daha sonra “Biz, avukatlık mesleğinin geleceğini değil, insanları ve olayları konuşmaktayız” diyerek bu kararından vazgeçti. Adaylığını açıklayan eski Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı da Erinç Sağkan lehine TBB başkan adaylığından çekildi. Seçimlerde çok sayıda baronun ortak adayı olarak gösterilen Sağkan ile Saray’ın adayı Feyzioğlu yarışacak.

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’İN DELEGE SAYISI DÜŞTÜ

Çoklu baro yasasıyla birlikte TBB Genel Kurulu’nda oy hakkı bulunan delege sayısı da düştü. Seçimlerde eskiden 477 delege oy kullanırken, yeni düzenlemeyle bu sayı 348 olarak belirlendi. Daha önce delege sayısı 137 olan İstanbul Barosu 13 delegeye, 53 olan Ankara Barosu delege sayısı 7’ye, 30 olan İzmir Barosu delege sayısı ise 5’e geriledi. Geride kalan 78 baroya ise 3’er delege seçme hakkı tanındı. Ayrıca 82 baronun başkanları doğal delege olarak oy kullanırken, görevdeki TBB Başkanı ve eski başkanların da oy kullanma hakkı bulunuyor.

BAŞKANI ANADOLU BAROLARI BELİRLEYECEK

Seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir gibi baroların etkinliği azalırken, avukat sayısı düşük olan Anadolu barolarının durumu güçlenmiş oldu. Seçimlerde Anadolu barolarının tavrı önemli rol oynayacak. Feyzioğlu’nun Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin yanı sıra iktidara yakın barolarda güçlü olduğu ifade edilirken, bu bölgelerdeki adaylıktan çekilen Bacanlı’yı destekleyen baroların Sağkan’a oy verebilecek olmaları Feyzioğlu’nun durumunu zayıflatması bekleniyor.

SAĞKAN SEÇİLMEYE DAHA YAKIN

Çok sayıda baro Saray’a yakınlaşması nedeniyle istifasını istedikleri Feyzioğlu’na karşında birleşmiş durumda. Akdeniz, Marmara, Ege bölgelerindeki çok sayıda baro başkanı ve delege, yaptıkları bölge toplantılarıyla birbiri ardına ortak deklarasyon yayınlayarak seçimlerde Sağkan’ı destekleyeceklerini açıkladı. Çok sayıda baro başkanının ve delegenin aday gösterdiği ve 200 civarında delegenin desteğini aldığı düşünülen Sağkan seçilmeye daha yakın görülüyor.

GÜNEYDOĞU VE DOĞU BAROLARI DA SAĞKAN’A DESTEK AÇIKLAMALARI YAPTI

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölge baroları başkanları ve delegeleri, herhangi bir başkan adayını işaret etmeden, TBB seçimleri için belirlenen yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu adayları ile birlikte hareket edeceklerini açıkladı. Adıyaman, Mardin, Şırnak, Batman, Muş, Van, Tunceli ve Şanlıurfa baro başkanları da ayrı bir açıklama yaparak seçimlerde Erinç Sağkan’ı destekleyeceklerini duyurdu.

Merkez’in 1 milyarlık satışı işe yaramadı: Dolar 14 lira yolunda

Okumaya devam et

Gündem

Askeri öğrencilerin davasında 10 kişiye tahliye

15 Temmuz gecesi, TRT’nin Ulus’taki yerleşkesi ve Digitürk binasının işgaline ilişkin Yargıtay’ın haklarında bozma kararı verdiği 37 askeri öğrenciden 10’u tahliye edildi.

BOLD – Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yeniden görülen TRT-Digitürk davasının ikinci duruşmasında 10 askeri öğrenci daha tahliye kararı verildi. Beş buçuk yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu olan 38 öğrencinin yargılandığı davandan şu ana kadar toplam 13 öğrenci tahliye edilmiş oldu.

24 ÖĞRENCİ TUTUKLU

Askeri Öğrenci Komitesi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Bugün görülen TRT/Digitürk davasında 10 arkadaşımız daha tahliye edildi, bu davadan 24 arkadaşımızsa hala tutuklu. Öğrencilerin hepsi eşittir, hepsi masumdur! Adaletin varacağı yer belli, geç olmadan tüm arkadaşlarımızı serbest bırakın!” ifadesi kullanıldı.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya öğrenci aileleri katıldı. İlk duruşmada üç askeri öğrenci tahliye edilmişti. Dün gerçekleştirilen ikinci duruşmada ise Ahmet Dinçer Sakaoğlu, Ali Seyis, Fatih Altun, Mehmet Çelebi, Mehmet Fatih Çetin, Muharrem Uğurdoğan, Halit Çam, Mustafa Aydoğan, Seyit Ahmet şahin, Halil İbrahim Akkuş’un tahliyesine karar verildi. Şu anda cezaevinde TRT-Digitürk davasında yargılanan 24 öğrenci askeri daha öğrenci bulunuyor.

Silivri Cezaevinden gece yarısı çıkabilen öğrenciler ve ailelerinin buluşma anı sosyal medyada fotoğraf ve videolarla paylaşıldı. Bir sonraki mahkeme 24-26 Ocak 2022 tarihleri arasında görülecek.

 

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

Popular

Shares