Connect with us

Gündem

Savunma sanık sandalyesinde: Bin 600 avukat yargılanıyor, 1090’ı cezaevinde

10 Aralık İnsan Hakları Gününde, 15 Temmuz sonrası Türkiye’de hukukun perişan halini ortaya koyan bir rapor yayımladı. Tutuklu Avukatlar İnisiyatifi’nin raporuna göre, savunmayı temsil eden bin 600’den fazla avukat yargılanıyor. Avukatların 615’i tutuklu ve 474’ü de hükümlü.

BOLD – Türkiye’de 15 Temmuz sonrası kurulan tiyatro mahkemelerde toplu yargılamalarla binlerce insan terör yargılamalarına konu edildi. Bu yargılamalara adalet sisteminin temel unsuru olan avukatlar da dahil edildi.

Brüksel merkezli ‘Tutuklu Avukatlar İnisiyatifi’nin 10 Aralık İnsan Hakları Günü ile ilgili hazırladığı rapora göre Türkiye’de 1600’den fazla avukata terör örgütü üyeliği ve terör propagandası nedeniyle dava açıldı. Halen 615 avukat tutuklu ve 474 avukata da toplam 2.966 yıl hapis cezası verildi.

AVUKATLAR, SİSTEMATİK VE KEYFİ OLARAK TUTUKLANIYOR

Brüksel merkezli ‘Tutuklu Avukatlar İnisiyatifi’ adlı insan hakları kuruluşu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Türkiye’de hukuk mesleğine yönelik sistematik saldırılara ilişkin ‘Türkiye’de Avukatların Sistematik, Keyfi Olarak Tutuklanması: Baskı’ adlı yeni raporunu yayınladı.

Rapor, Türkiye’de 15 Temmuz sonrası terör bağlantılı suçlar iddiasıyla ilgili avukatlara karşı yürütülen acımasız tutuklama ve kovuşturma kampanyasını belgeleriyle ortaya koyuyor.

Rapora göre Türkiye’de 1600’den fazla avukata Türk Ceza Kanunu’nun 314. maddesi çerçevesinde terör örgütü üyeliği ve terör propagandası nedeniyle dava açıldı. Halen 615 avukat tutuklu ve 474 avukata da toplam 2.966 yıl hapis cezası verildi.

Avukatlık mesleğine yönelik saldırılarda aralarında Diyarbakır, Konya, Trabzon, Manisa ve Siirt gibi illerin de bulunduğu 15 il baro başkanı terör örgütü üyeliği ve terör propagandası soruşturmalarına maruz bırakıldı.

AVUKATLARA YÖNELİK HUKUK İHLALLERİ

Avukatlara yönelik baskı nedeniyle, adil yargılanma hakkı, avukatların tutuklu yargılanamayacağı veya bir avukatın ancak Adalet Bakanı’nın izin vermesi halinde yargılanabileceği ilkesi göz ardı edildi.

Yüzlerce avukat, suçüstü halinin yanlış yorumlanması ve Ceza Kanunu’nun 314. maddesinin kötüye kullanılması nedeniyle tutuklu yargılandı ve çok daha fazlası Adalet Bakanı’nın kovuşturma için vermesi gereken ön izin olmaksızın yargılandı.

Rapora göre, avukatlar özellikle müvekkillerinin kimlikleri veya akrabalıkları nedeniyle hedef alındı.

Sonuç olarak, rapor, Türk hükümetinin devam eden baskılarının, avukatların özgürlük ve güvenlik haklarını ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal ettiğini, işkenceye karşı güvenceleri ortadan kaldırdığını ve Baroların bağımsızlığını azalttığını tespitini yapıyor.

HÜKUMETE ÇAĞRI

Raporda, Türk hükümetine yakın zamanda yürürlüğe giren terörle mücadele yasasını değiştirmesi, yargının ve Baroların bağımsızlığını yeniden tesis etmesi ve avukatların mesleki görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmelerine izin vermesi çağrısı da dahil olmak üzere bir dizi tavsiyede bulunuyor.

Raporda ayrıca, “avukatların keyfi ve sistematik olarak tutuklanması, kovuşturulması ve tutuklanmasına derhal son verilmesi, keyfi olarak suçlananlara yönelik suçlamaların düşürülmesi ve tutukluların, uluslararası adil yargılama standartları çerçevesinde hukuka uygun yargılamalarda güvenilir deliller sunulmadıkça serbest bırakılması” çağrısında bulundu.

2021 İnsan Hakları İhlalleri raporu açıklandı

Analiz

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Türkiye’nin geleceği üniversiteli gençler “beraber iftar yapmak” ve “aynı evde oturmak” suçlarıyla cezaevinde çürütülürken, mahkemede 100 kilo kokain kendisine yanlışlıkla geldiğini söyleyen baronlar serbest bırakılıyor. Adaletin can çekiştiği ülkede vatandaş kadar Adalet Bakanının da kafası karışık. AKP adaleti yine mizah dergisi Leman’ın kapağına konu oldu.

BOLD – Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak.

Dua eden, iftara katılan, Kuran ve hadis kitabı okuyan, komşusunun çocuğunun bisikletini tamir edeni örgüt üyeliğinden yargılayana AKP yargısı, “111 kilo kokaini bana yanlışlıkla yollamışlar” diyen yandaş holding patronunu ise serbest bırakıyor.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK

DHA’nın haberine göre, Bursa’da, 37 yaşındaki H.Ç. adlı kişi aldığı uyuşturucu madde, limon tuzu çıkınca dolandırıldığı gerekçesiyle, torbacıyı savcılığa şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde 1,5 yıldır uyuşturucu kullandığını itiraf eden H.Ç., son 3 aydır ise kullanmadığını iddia etti.

Anlaştığı torbacı Ç.K.Y.’den metamfetamin aldığını, karşılığında da 200 TL’yi elden verdiğini belirten H.Ç., maddeyi kullandığında ise limon tuzu olduğunu anladığını söyleyip şikayetçi oldu.

ADALET BAKANI DA TARİF EDEMEDİ

Yargıtay 12 Mayıs’ta, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012-2017 arasındaki bazı Twitter paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan verilen dokuz yıl sekiz ay 20 gün hapis cezasının dört yıl 11 ay 20 günlük bölümünü onadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kararı tanımıyoruz” çıkışını eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Diyor ki, ‘Tweet attı, hayatı karardı.’ Tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu var mı, bilmiyorum… Yok. O zaman sormak lazım ‘Yahu bu tweet attı da, tweet’in içinde ne yazıyor?’ Soruşturma onun üzerine açılıyor” şeklinde savunmuştu.

MİZAH MALZEMESİ

Bozdağ’ın, “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweet’in içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” ifadeleri, karikatür dergisi LeMan’a konu oldu.

Derginin kapağında, mahkeme önüne çıkarılan bir sanığa hakimin “Yaz kızım. Sanığın tweet atmaktan beraatine. Tweet’in içine yazdıklarından 2 yıl 4 ay hapsine” demesi yer aldı.

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Okumaya Devam Et

Gündem

KHK’lı akademisyen Nuriye Gülmen’e örgüt üyeliğinden 10 yıl hapis cezası verildi

KHK ile görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan davada 10 yıl hapis cezası verildi.

BOLD – KHK ile görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen’in de aralarında bulunduğu 4 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı.

DURUŞMA SALONUNDA OTURMA EYLEMİ BAŞLATTI

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu Nuriye Gülmen ile Yasemin Karadağ katıldı. Mahkeme, Gülmen ve Karadağ’a DHKP-C üyesi oldukları gerekçesiyle 10’ar yıl hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca iki ismin de tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Karar sonrasında Gülmen ve Karadağ duruşma salonunda oturma eylemi başlattı.

324 GÜN AÇLIK GREVİ YAPMIŞTI

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Nuriye Gülmen, 324 gün açlık grevi yapmış, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davada altı yıl üç ay hapis cezası almıştı. 5 Ağustos 2020’de İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen baskında gözaltına alınan Gülmen, tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Erdoğan rejiminde adaletin yerini şantaj aldı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li Külünk, kaçış planını açıklayan Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti

AKP’li Metin Külünk, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “kaçış planı”nı açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti. Külünk, “Haddini bil KK, yoksa bu devlet had belletmeyi bilir” dedi.

BOLD – AKP’li Metin Külünk, yurt dışına vakıflar üzerinden para kaçırıldığını açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den para aldığı gündeme gelen Külünk Kılıçdaroğlu’na “Haddini bil KK, yoksa bu devlet had belletmeyi bilir” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NU HEDEF ALDI

TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini belgeleriyle açıklayan Kılıçdaroğlu’nun ardından mesaj paylaşan AKP’li Külünk, hakaret içeren ifadeler kullanarak, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memurlarını yine tehdit etmiş. İzzet yoksunları bilmelidirler ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memuru, sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden emir alır ve devletinden aldığı güçle eşkiyadan ürkmez” dedi.

BELGE PAYLAŞAN BÜROKRATLARA “ASALAK” BENZETMESİ

Kılıçdaroğlu’nun uyardığı bürokratları da hedef alan Külünk, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınırları içinde yaşayan ürkekler, bu ülkenin düşmanlarından medet uman asalaklardır. O asalaklar, bu devletin memuru görünmüş olabilirler ancak hiçbir zaman bu ülkeye memur olmamışlardır” dedi.

HADDİNİ BİL KK

Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Külünk, “Haydi bakalım! Sen açıkla açıklayacaklarını, bizim senden yana açıklayacak tek bir cümlemiz yok. Neden mi? Öyle çıplaksın ki seni ve yakın tarihini meydanda biliyor milletimiz. Her şey aşikâr! Haddini bil KK, yoksa bu devlet had belletmeyi bilir” sözlerini sarf etti.

 

Dolar arttıkça yoksulluk derinleşiyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar