Connect with us

Gündem

Nazlı Ilıcak’tan AİHM açıklaması: Cezaevinde umutla bekledim, çok geç kalındı

AİHM’in hakkında özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiği kararı verilen Nazlı Ilıcak, “Çok geç kaldı. Cezaevinde umutla bekledim, ya AİHM’den bir karar gelir ya AYM’den diye. O zaman daha kolay çıkabilirdim. Ama benim için çok çok önemli çünkü bir manada aklama kararı oluyor.” dedi.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hakkında hak ihlali kararı verdiği yazar Nazlı Ilıcak, kararın çok geciktiğini ve üç yıl kaldığı Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde umutla beklediğini söyledi.

“AKLANMIŞ OLDUM”

Türkiye’de adil bir yargı olduğunu söyleyemeyeceğini ifade eden Ilıcak, “Cezaevinde umutla bekledim ya AİHM’den bir karar gelir ya AYM’den diye. O zaman daha kolay çıkabilirdim. Ama benim için çok çok önemli çünkü bir manada aklama kararı oluyor” dedi.

“AİHM’NİN DİĞER KARARLARI DA ÖNEMLİ”

Ilıcak, sadece kendi hakkındaki karar değil, AİHM’nin daha önce tutuklanan hâkim savcılar, Bylock, Bank Asya’ya para yatıranlar hakkında verdiği kararları da hatırlatarak “Onların okullarında çalışanlar veya müesseselerinde çalışanlarla ilgili de bunun ‘terör örgütü üyeliği’ olmadığı, ‘terörle’ iltisakı belli etmediğine dair AİHM kararları oldu. Bunlar Türkiye’de her şeyin er geç rayına girmesini sağlayacak gelişmelerdir.” ifadelerini kullandı.

AİHM, 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan ve üç buçuk yıl tutuklu kalan Ilıcak’ın başvurusunu 14 Aralık 2021’de karara bağladı. Mahkeme, Ilıcak’ın “terör örgütü üyesi olduğuna veya hükümeti ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalıştığına dair makul şüpheye dayalı hiçbir somut kanıt bulunmadığını” belirterek, özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme Ilıcak’a 16 bin euro manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında yargılanan gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak, 30 Temmuz 2016’da tutuklandı. Kasım 2019’da tahliye edilen Ilıcak, terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım ettiği iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapse cezasına çarptırılmıştı. Anayasa Mahkemesi (AYM), Mayıs 2019’da bireysel başvuruda bulunan Ilıcak’ın başvurusunda ihlal olmadığı kararını vermişti.

AİHM kararını Medyascope‘a değerlendiren Nazlı Ilıcak’ın açıklamaları şöyle:

Kararı nasıl değerlendiriyorsunuz, sizin için bu karar ne anlama geliyor?

Çok geç kaldı. Cezaevinde umutla bekledim, ya AİHM’den bir karar gelir ya AYM’den diye. O zaman daha kolay çıkabilirdim. Ama benim için çok çok önemli çünkü bir manada aklama kararı oluyor. Çünkü maalesef insanlar cezaevinde spekülasyonlara da maruz kalıyorlar. Tabii ki çok büyük memnuniyetle karşıladım.

Türkiye’nin gündeminde AİHM kararları var, Türkiye ilk kez AİHM kararlarının uygulanmamasıyla ilgili yaptırımlarla karşı karşıya. AİHM kararının henüz sonuçlanmasının yanı sıra siz de uzun bir tutukluluk süreci yaşadınız, bu süreçte Anayasa Mahkemesi (AYM) başvurunuz da reddedilmişti. Tutuklu insanlar açısından bu kararlar ve kararların uygulanıp uygulanmaması ne anlama geliyor?

Çok önemli. İnsan orada cezaevinde bir umuda tutunuyor. Bu umut da adil kararlar. Tabii ki büyük yıkım oluyor onlar için. Ümitle bekliyorlardı muhakkak ki bunun uygulanabileceğini, uygulanacağını düşünüyorlardır ki uygulanması da gerekir. Hâlâ ümitliyim bir şekilde uygulanacak diye çünkü Türkiye kendisini Avrupa’nın ve batının dışında atılmış gibi görmek istemez diye düşünüyorum. İlişkileri batı ile çok yoğun. Kopamaz gibi geliyor ve er geç bunun çok çok gecikerek de olsa uygulanacağını, hakkın teslim edileceğini düşünüyorum doğrusu.

Hakkınızda verilen ihlal kararının yansımalarını nasıl buldunuz? Sizce karar Türkiye için ne anlama geliyor?

Sadece benim kararım değil. Benden önce de tutuklanan hâkim savcılar hakkında AİHM kararı oldu. Daha sonra Bylockçular, Bank Asya’ya para yatıranlar bir şekilde, onların okullarında çalışanlar veya müesseselerinde çalışanlarla ilgili de bunun ‘terör örgütü üyeliği’ olmadığı, ‘terörle’ iltisakı belli etmediğine dair AİHM kararları oldu. Bunlar Türkiye’de her şeyin er geç rayına girmesini sağlayacak gelişmelerdir.

Tabii ki dostlarım sevinerek beni kutladılar. Çok fazla yorumlara bakmadım ama muhakkak aleyhte yorum olmuştur. Çünkü birtakım çevreler var, kana kan, göze göz, dişe diş filan, çok intikamcı. Daha ziyade biz onları ulusalcı, laikçi filan çevreler diye nitelendiriyoruz. Hâlâ onlar mevcut iktidarın paradigması üzerinde fikir üretiyorlar, insanları onlara göre suçluyorlar, onlara göre makbul addediyorlar ama kendilerini de aynı zamanda muhalif sanıyorlar. Böyle bir çevre var. Türkiye’de birtakım insanlar için çok rahat konuşabilen bir zamanın gelmesini ben de daha doğrusu bekliyorum. Bu arada anılarımı, düşüncelerimi yazıyorum. Öyle vakit geçiyor.

2016’da tutukluydunuz, 2021 bitmek üzere iken hak ihlali kararı ulaştı. 2021 ile 2016’yı karşılaştırdığınızda, özellikle yargı süreci açısından nasıl görüyorsunuz?

Türkiye yargısı giderek kötüye gitti. Tutuklandığımda bu kadar uzun süre kalacağımı da tahmin etmiyordum. Böyle bir yargı ile karşılaşacağımı da tahmin etmiyordum. Bugün de değişen bir şey yok. AİHM kararı başka, yurt dışında verilmiş bir karar, yine Türk hâkim muhalif kalıyor. Maalesef yargıya adil diyemeyeceğim, Türkiye’de adil bir yargı olduğunu söyleyemeyeceğim. Herkes kendine göre haksızlığa uğruyor. Müessese olarak Medyascope’ta da ben çok önemli görevler yapıldığını, herkese bir platform açıldığını düşünüyorum. Görüyorsunuz onlar da haksız saldırılara uğruyorlar. İnsanlar maalesef hiç ders almadan sürekli birbirini suçlamak için fırsat kolluyor. İnşallah daha iyi bir Türkiye’ye bir gün gözlerimizi açacağız diye umut ediyorum.

AİHM, yazılarından dolayı 3 yıl hapis yatan Nazlı Ilıcak’la ilgili hak ihlali kararı verdi

Gündem

Millet İttifakı aday açıklamak için Erdoğan’ın açıklamasını bekliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı için kimin aday olacağı konusunda “Erdoğan ne zaman açıklarsa, o zaman adayı açıklarız” dedi. Kılıçdaroğlu, adaylık tartışmaları ile ekonomik krizin unutturulmaya çalışıldığını kaydetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı adaylığı için açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ne zaman açıklarsa, o zaman adayı açıklarız” dedi. Kılıçdaroğlu, kendi adaylığının 6’lı masada konuşulmadığını, yalnızca kriterlerin belirlendiğini söyledi.

HÜKUMETİN SEÇİMİ İLAN ETMESİ LAZIM

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı’ya konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın ortak adayını henüz açıklamamasına ilişkin olarak, “Hükumetin seçimi ilan etmesi lazım. Dolayısıyla ortak adayı şimdiden açıklamanın da anlamı yok” dedi.

6’LI MASADA ADAYIN NİTELİKLERİ BELİRLENDİ

Kılıçdaroğlu, “Sizin adaylığınız konusunda bir şüphe mi var?” sorusuna “Bu konu masada hiç görüşülmedi, sadece şu görüşüldü: Cumhurbaşkanlığı ile ilgili gazetecilerden çok soru geliyor, o zaman biz cumhurbaşkanı adayının niteliklerini belirleyen bir paragraf yazalım diye konuştuk ve bunu yazıp ilan ettik” dedi.

TARTIŞMA İLE EKONOMİK KRİZ UNUTTURULMAK İSTENİYOR

Cumhurbaşkanlığı adaylığının çok fazla gündeme getirilmesinin ekonomide yaşanan bunalımı toplumun gözünden kaçırma amacı taşıdığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Çünkü bu kadar ciddi konu varken, kim cumhurbaşkanı adayı olacak tartışmasını sürekli yaparsanız ve neden Cumhur İttifakı kendi adayını açıklamıyor diye sormazsanız, doğru olmaz. Erdoğan ne zaman açıklarsa ve seçim kararını ne zaman alırsa biz de o zaman adayı açıklarız” dedi.

TEMEL SORUN TEK ADAM REJİMİ

Tartışmanın aday kim olacak noktasına indirilmesini doğru bulmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ülkenin içinde bulunduğu feci tablo fazla tartışılsın istenmiyor. Bu nedenle adaylık tartıştırılıyor. Ayrıca konuyu, cumhurbaşkanı adayı kim olacak noktasına indirmeyi de doğru bulmuyorum, sorun o değil ki, tek adam rejiminin gitmesi temel sorun” dedi.

 

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Okumaya Devam Et

Gündem

İstifası beklenen AKP’li Cahit Özkan’dan Erdoğan’a şiir hamlesi

BAE ile ilgili sözlerinin ardından partisi tarafından eleştirilen ve istifası beklenen AKP’li Cahit Özkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir fotoğraf paylaştı. Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç’un bir şiirini de ekledi.

BOLD – Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilişkilerine dair yaptığı “Baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, o zaman teslim oldu” açıklaması sebebiyle eleştirilen AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan istifa iddialarının ardından partisiyle arasını düzeltmek için yeni bir hamle geldi.

“KİM KİMİNLE YÜRÜR SİZ ONA BAKIN”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir paylaşım yapan Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç’un şiir sözlerini ekledi. Özkan’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı: “Beden ölür, çürür, cana bakın siz. Kim kiminle yürür, ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar. Haktan hakikatten yana bakın siz.”

“SIKI DOSTLAR ARASINA KİMSE GİREMEZ”

Özkan, önceki gün kendisini “Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” sözleriyle eleştiren AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile de bir paylaşım yapmıştı. Çelik ile fotoğrafına “Sıkı dostlar arasına kimse giremez…” notunu düşmüştü.

BAE BAKTI Kİ OLMUYOR TESLİM OLDU

AKP’li Cahit Özkan, Armağan Çağlayan’ın YouTube’da yayınlanan Zor Ama Yine De Sor programında BAE ile ilgili bir soruya, “Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu” diye cevap vermişti. Bu cevap partisinden büyük tepki çekmişti.

 

Kur korumanın maliyeti artıyor: Dolar 1 kuruş artınca Hazine’den 190 milyon lira çıkıyor

Okumaya Devam Et

Gündem

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Salgın nedeniyle izin verilen mahkûmların süresi dolarken, Cumhur İttifakı’nın ‘seçim affı’ hazırlığına başladığı öne sürüldü. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği, herkesi kapsayacak 2023 affının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Halen cezaevlerinde 315 bin 239 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

BOLD – Cumhur İttifakı, Kovid-19 nedeniyle izinli olarak cezaevlerinden çıkarılan mahkûmlar için formül arayışına girdi. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor.

200 BİN MAHKUM YARARLANIYOR

Kovid-19 salgını nedeniyle izinli sayılarak açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular için iktidar formül arayışında. Salgın gerekçesiyle hükümlülere 2020 yılında denetimli serbestlik uygulaması getirildi. Yaklaşık 200 bin kişinin yararlandığı “cezaevi izni” uygulamasının süresi de bugüne dek iki kez uzatıldı.

ADLİ MAHKUMLARA VAR SİYASİ MAHKUMLARA YOK

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Cumhur İttifakı, ülkedeki salgın tedbirleri neredeyse tamamen sona ermesine karşın 31 Mayıs’ta dolan izin sürelerini bir kez daha uzatmak üzere çalışma yürütüyor. Açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor. İzinlerden adli mahkumlar yararlanırken siyasi mahkumlara verilmiyor.

“YENİ YAŞAM KURDUK, BİZİ CEZAEVİNE GÖNDERMEYİN”

Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının “salgın süresince izinli sayıldıkları zaman içerisinde herhangi bir suça bulaşmadıkları, yeni bir yaşam kurdukları, kimilerinin ticaretle uğraştığı kimilerinin de aile kurduğu” gerekçeleriyle söz konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. Bu kişilerin yeniden cezaevine girmek istemediklerine yönelik talepler partilere ulaştırılıyor.

“SEÇİM ÖNCESİ TOPLU AF GELMELİ”

AKP ve MHP’nin de süreyi uzatmak için “formül aradığı” ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın “suça bulaşmayanlar” için yeniden düzenlenebileceği de tartışılıyor. Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de sürekli açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını” anımsatıyor. Muhalefet kanadında ise “benzer istemlerin muhalefete de geldiği” belirtilirken “iktidarın bu konuda atacağı herhangi bir adıma karşı çıkılmayacağı” yorumları yapılıyor.

“2023 AFFI TOPLUMU RAHATLATIR”

Cezaevlerindeki doluluk oranıyla dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye’de toplu affın çıkmasının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Adli ve siyasi suçlu ayırt edilmeden toplu bir afla 2023 seçimlerine gidilmesinin Erdoğan’ın düşen oylarını arttıracağı ifade ediliyor.

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar