Connect with us

Politika

Selahattin Demirtaş’tan ‘Siyasi yasak’ kararını görüşen AYM’ye: Doğuştan mecburen siyasetçiyim

Annesinin etnik kimliği, dini ve giyim kuşamının bu coğrafyada sorun olarak görüldüğünü söyleyen Selahattin Demirtaş AYM’ye verdiği dilekçede, “Ben de benzerlerim gibi doğuştan mecburen siyasetçiyim” ifadelerini kullandı.

BOLD – Kobani Davası yargılanan HDP eski eş başkanlarından Selahattin Demirtaş, 5 yıldır Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

HDP kapatma davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasi yasak istediği 700’e yakın isim arasında Selahattin Demirtaş da bulunuyor.

Demirtaş, hakkında siyasi yasak istenmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığına dilekçe verdi.

BENZERLERİM GİBİ DOĞUŞTAN MECBURİ

Demirtaş dilekçesinde neden siyasetçi olduğuna da yer verdi. Annesinin etnik kimliği, dini ve giyim kuşamının bu coğrafyada sorun olarak görüldüğünü söyleyen Selahattin Demirtaş, “Kürt-Zaza”, “Müslüman”, “başı kapalı”, “yoksul” bir “kadın” doğurdu beni. Anamın bütün kimlikleri bu coğrafyada sorun olarak görüldüğünden, ben de benzerlerim gibi doğuştan ve mecburen siyasetçiyim” dedi.

Davayı açan savcıya da göndermede bulunan Demirtaş, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyaseti koltuk, makam, mevki ve parti üyeliğinden ibaret sanıyor olsa gerek ki, bana siyaseti yasaklayabileceğini iddia ediyor. Beş yıldan fazla süredir siyasi rehine olarak tutulduğum yüksek güvenlikli bir cezaevi hücresinde, beyaz bir plastik sandalyeden başka koltuğum da makamım da olmadı” dedi.

SİYASET İÇİN SARAYA’A GEREK YOK

Dilekçenin devamında şu ifadeler yer aldı: “Ancak yine de dışarıdayken ne kadar siyasetçiysem içeride de o kadar siyasetçi olduğumu rahatlıkla belirtebilirim. Siyaset yapmak için altın varaklı koltuklara ve saraylara gerek yoktur. Önemli olan nerede olduğunuz değil, yüreğinizin nerede ve kimler için attığıdır. Benim yüreğim her daim yoksul, emekçi halkımızın mazlum yüreğiyle birlikte atıyor. Halkımızın yüreğinin de benimle Birlikte attığını biliyorum. Bana siyaset yapma zeminini sağlayan en önemli etken de budur. Şayet Mahkemeniz bana siyasi yasak getirirse kararın son cümlesi olarak şunu yazmanızı arz ve talep ediyorum: Kararınızın Türkiye toplumu ve ortak geleceğimiz açısından katkı sağlayıcı nitelikte, tarih önünde ve halkın huzurunda gururla savunacağınız şekilde olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.”

Vatandaş gözü kararttı riski üzerine yığan Erdoğan’a patladı

Politika

Melih Gökçek: Mansur Yavaş’ın siyasi hayatı 3 ay içinde bitecek

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mansur Yavaş ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Elinde belgelerin olduğunu söyleyen Gökçek, “Mansur Yavaş’ın siyasi hayatı 3 ay içinde bitecek” ifadesini kullandı.

BOLD – AKP’li eski ABB Başkanı Melih Gökçek, katıldığı canlı yayında yine Mansur Yavaş’ı hedef alan sözler sarf etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski başkan Melih Gökçek’in gündeminden düşmüyor.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sorularına yanıt veren Gökçek, elinde belgeler bulunduğunu öne sürerek, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın siyasi hayatı 3 ay içinde bitecek” dedi.

“SİZİN PROGRAMINIZDA BANT (KASET) GÖSTEREMİYORUM”

Gökçek, “Sizin programınızda ben bant gösteremiyorum. Ben başka bir televizyon programında Mansur Yavaş’ın yaptığı icraatlarla ilgili bantları göstereceğim. Yalan söylediğini birebir kendi sesinden ispat edeceğim. Millet görünce bu böyle diyecek” ifadesini kullandı. Ahmet Hakan “Gizli çekilmiş kasetler mi?” diye sorunca, “Yok canım” cevabını verdi.

“MELİH GÖKÇEK YOLSUZLUK YAPTI ÇIKAR”

Gökçek, “Mansur Yavaş mı Melih Gökçek mi yolsuzluk yaptı diye anket yapılsa sonuç ne çıkar?” sorusuna “Melih Gökçek çıkar. Sebebi de Mansur Yavaş’ın sosyal medyada yaptığı kampanya. Gece gündüz kampanya yapıyor” yanıtını verdi.

 

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Okumaya Devam Et

Politika

Erdoğan’dan “direniş ruhlu” 19 Mayıs mesajı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla paylaştığı mesaj dikkat çekti. Erdoğan, Gezi Parkı eylemlerinde sıkça kullanılan “direniş” sözcüğünü içeren 19 Mayıs mesajı yayınladı.

BOLD – 19 Mayıs 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “19 Mayıs’ın içimizdeki direniş ruhunun yeniden canlandığı bir tarihtir” dedi.

GENÇLER AYDINLIK YARINLARIN TEMİNATI

İstikbalin umudu, aydınlık yarınların teminatı olarak nitelediği gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal’in Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs, milletimizin azim ve bağımsızlık aşkının dünyana ilan edildiği, içimizdeki direniş ruhunun yeniden canlandığı bir tarihtir” dedi.

TÜRKİYE: SON VE EBEDİ DEVLET

Erdoğan, 19 Mayıs 1919’da Türk milletinin sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı bir ve beraber olarak ayağa kalktığını, son ve ebedi devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için topyekün bir mücadeleye girişerek destansı kahramanlıklar sergilediğini, nihayetinde kutlu bir zafere eriştiğini hatırlattı.

GENÇLERİMİZE HER ALANDA FIRSATLAR SUNUYORUZ

Türkiye’nin kalkınmasını ve büyümesini engellemek isteyenlere karşı amansız bir mücadele verdiklerini öne süren Erdoğan, “Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme heyecanımızı sürekli canlı tutarken, bu yolda en önemli imkanımız olarak gördüğümüz gençlerimizi her alanda destekliyor, onlara fırsatlar sunuyoruz. Ülkemiz geliştikçe elbette gençlerimiz için daha çok imkan ve fırsat da beraberinde gelecektir. Milli şuur ve karakter sahibi gençlerimiz için tüm gücümüzle çalışıyor, Türk gençliğinin potansiyeline güveniyoruz” dedi.

 

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenci tekrar gözaltına alındı

Okumaya Devam Et

Politika

Akşener: Saray sefasına kapılan Erdoğan gece aç uyumanın ne olduğunu bilmez

Gece aç uyumanın ne demek olduğunu saray sefasına kapılan Erdoğan’ın bilemeyeceğini öne süren İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan anlardı. Bugün karşımızda Kasımpaşalı Tayyip yok, ‘Bay Kriz’ var” dedi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye’nin ekonomiden eğitime her alanda sayısız dertle boğuştuğunu belirterek, iktidarın kendi beceriksizliğini gizlemek için kutuplaştırdığını, baskı kurmaya çalıştığını öne sürdü.

İKTİDAR BECERİKSİZLİĞİNİ BASKIYLA GİZLİYOR

Meclis’te partisinin grup toplantısında konuşan Akşener, Türkiye üzerinde uzun zamandır ağır ve kasvetli bir bulut gezdiğini belirterek, “Ekonomiden eğitime her alanda sayısız dertle boğuşuyoruz. İktidarın kendi beceriksizliğini gizlemek için kutuplaştırmaya, baskıya dayalı bir siyasi iklimle mücadele ediyoruz. ‘Yiyecek ekmeğim yok diyeni nankör, ‘Tarlamı ekemiyorum’ diyeni terörist, ‘Geçinemiyorum’ diyeni şükürsüz ilan edildiği yaftacı anlayışla karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

“BUGÜN KARŞIMIZDA KASIMPAŞALI TAYYİP YOK”

İktidarın milletten koptuğunu vurgulayan Akşener, “Sayın Erdoğan, bu çocuklar sadece hak ettiklerini istiyorlar, gösterdikleri çabanın karşılığını istiyorlar. Ama sen o koca kibrinle bu istekleri artık anlayamazsın. Bu istekleri Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan anlardı. Çünkü, gece aç uyumanın yokluğun ne demek olduğunu saray sefasına kapılan Erdoğan bilmez. Bugün karşımızda Kasımpaşalı Tayyip yok, ‘Bay Kriz’ var” dedi.

ZULMETTİKÇE KARŞINDA BİZİ BULACAKSIN

İktidarın millete zulmettiğini ifade eden Akşener, “Sayın Erdoğan sen onlara zulmettikçe karşısında bizi bulacaksın. Senin elinde milletine karşı kullanabileceğin her türlü imkan olabilir, varsın olsun. Bizim kalbi milleti için atan koca yürekli insanlarımız var. Senin elinde vesayetini eline aldığın devlet imkanları olabilir. Bizim de vesayetin karşısında dimdik duracak çelikten irademiz var” diye konuştu.

 

Erdoğan “alakam yok” dedi, Kılıçdaroğlu fotoğraf paylaştı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar