Connect with us

Analiz

AKP çok sıkıştı: Getirin Mazlum’u!

Son aylarda yaşattıkları yüzünden kitlesel kopuşlar yaşayan AKP’nin oy oranı MHP ile birlikte yüzde 30’un altını gördü. Kriz içinde kriz yaşayan iktidar çareyi yine terör soruşturmaları açmada buldu. AKP, İBB üzerinden muhalefeti hedef aldı ama vatandaş bu soruşturmayı, erken seçim çağrılarına cevap vermek isteyen Erdoğan’ın muhalefeti terör iltisaklı gösterme çabası olarak görüyor.

BOLD – Son genel seçimden beri yüzü gülmeyen AKP’den, anketlere göre özellikle son birkaç aydır kitlesel kopmalar yaşanıyor. Sedat Peker videoları, bir türlü söndürülemeyen orman yangınları, AKP’nin kadrolaşma aracı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) skandalı ve son olarak da halkın cebine darbe indiren kur şokları..

SEDAT PEKER VİDEOLARI

Ünlü mafya babası Sedat Peker’in YouTube kanalı üzerinden yaptığı ifşa videoları siyasetin gündemini salladı. AKP’li politikacılar hakkında iddialarda bulunan Peker’in seriye dönüştürdüğü videolar, kısa zamanda sosyal medyada oldukça popüler hale gelmiştir. Az zamanda en çok tıklanan blog videoları olmuş olmakla beraber 13 binden fazla 10 yıldızlı oy ile IMDb’de Bir mafya liderinin itirafları başlığıyla Top 200 içinde 1’nci sıraya oturdu. Yaklaşık iki gün sonra ani bir kararla videolar IMDb’den kaldırıldı ve konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Peker’in 2 Mayıs’ta yayınladığı birinci bölümden beri, son bir ayın verilerine göre sadece YouTube’da yaklaşık 291 kanalda, 1091 video ile paylaşıldı. Peker videolarında AKP’nin yönettiği Devlet-Mafya-Medya üçgenini en ince detayına kadar delileriyle anlattı.

SÖNDÜRÜLEMEYEN ORMAN YANGINLARI

28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye’nin birçok şehrine yayılan orman yangınları 299 ormanı küle çevirdi.

12 Ağustos’a kadar süren çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 49 ildeki yangınlarda 8 kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce hektar orman ile yerleşim yeri küle döndü. Yangınlarda binlerce yaban ve çiftlik hayvanı da can verdi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük orman yangınları olarak nitelendirilen yangınlar sonrasında birçok tartışma yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Hava Kurumu (THK) yangınlara müdahale etmekte geç ve yavaş kaldığı gerekçesiyle muhalefet ve kamuoyu tarafından eleştirildi.

Halk, zayiatın büyümesinden iktidar partisi AKP’yi sorumlu tutarken, inceleme için bölgeye giden AKP’li bakanlar vatandaşlar tarafından yuhalanarak protesto edildi.

TÜGVA SKANDALI

Sosyal medyada gazeteci Metin Cihan tarafından Ekim ayında yayımlanan TÜGVA belgeleri bir çok skandalı ortaya çıkardı. AKP’nin TÜGVA aracılığıyla MİT, TSK, emniyet ve yargı başta olmak üzere devlette kadrolaştığına dair verile ortalığa saçıldı.

Belgeler yalanlanmaya çalışılsa da vakfın başkanlığını yapan Enes Eminoğlu, “Bir kere belgeleri içeriden almış bu adam, sızdırmış, yedek yapmış ve ifşa ediyor” diyerek doğruluğunu ortaya koymuştu.

KUR ŞOKU

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, aylardır, uyarılara rağmen faiz indirim kararı alıyor. İndirim kararları sonrası dolar 18,28 TL’ye kadar yükseldi. Bu yükselişte Erdoğan’ın faiz konusunda konuşmaları da etkili oldu.

Kur korumalı mevduatın açıklandığı gece ise bir anda dolar 18 liradan 12’ye düştü. Bir gece önce ‘faiz haram’ diyen Erdoğan, parasının faiz e yatırana kur ve enflasyon farkı garantisi verdi. Olan Erdoğan’ın faiz hakkındaki sözlerine güvenip 15, 16, 17 TL’den dolar alan vatandaşa oldu.

AKP’nin son bir kaç ayda yaşadıkları, anketlere göre erimesine neden oldu. 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP, 2002’deki oy oranını arar oldu.

AKP + MHP YÜZDE 30’UN ALTI

MetroPOLL Araştırma Şirketi, özellikle son dört ayda ekonomide büyük çalkantıların yaşandığı Türkiye’de yılın son anketini tamamladı. Araştırmada bu pazar seçim olması halinde tercihin ne olacağı araştırıldı.

Siyasi partilerin, kararsızlar dağıtılmadan önceki oranları şöyle belirlendi, “AKP yüzde 23.9, CHP yüzde 20.3, İyi Parti yüzde 10.5, HDP yüzde 8.8, MHP yüzde 3.9, DEVA yüzde 1.9.”

Kararsızlar dağıtıldığında ise tablo Erdoğan için vahim. AKP yüzde 26.2, CHP yüzde 21.4, İyi Parti yüzde 10.9, HDP yüzde 9.1, MHP yüzde 4.2, DEVA da yüzde 2.2.

Bu durumda iktidar partisi AKP ile Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’nin toplam oyu 30.4’ü buluyor.

HALKIN GÖZÜNDEN İBB’YE SORUŞTURMASI

Soylu’nun ardından Erdoğan’ın da dile getirdiği ‘terör iltisaklı personel’ iddiasının ardından Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB’ye tahkikat başlatıldı. Vatandaş ise bu soruşturmayı, erken seçim çağrılarına cevap vermek isteyen Erdoğan’ın muhalefeti terör iltisaklı gösterme çabası olarak yorumluyor.

İltisak-irtibat iftirası ihraçlara ve kayyım atamalarına sessiz kalan CHP’ye sıçradı

Analiz

Adana’da AKP’nin başörtüsü oyunu: Furkan gönüllüsü kadınları bu sefer başörtüsüzlere dövdürdüler

Adana’da geçen Mart ayında demokratik haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu. Aynı hatayı tekrarlamak istemeyen iktidar, bu seferki müdahalede başörtülü polisleri sahaya sürmedi.

BOLD – Furkan Vakfı üyelerine geçen Mart ayında yapılan, işkenceye varan müdahale AKP’nin başörtüsü siyasetinin ibretlik vesikasını ortaya koydu. Başörtülü kadınlara yönelik müdahaleden yansıyan görüntüler dehşete düşürürken, toplumun her kesiminden yoğun tepki topladı.

Bir numaralı gündem haline gelen orantısız müdahale de başörtülü polislerin, kendileri için yıllarca hak mücadelesi yapmış başörtülü aktivistlere coplu saldırısı vicdanları yaraladı.

Demokratik ve anayasal haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu.

Adana’da bugün de Furkan Vakfı’nın eylemi vardı. Adana emniyeti basın açıklaması yapmak isteyen gruba aynı şekilde karşılık verdi. Coplar çekildi, konuşmak isteyenlerin kafaları yarıldı.

Bu seferki müdahalenin diğerinden bir farkı vardı.

Furkan üyesi kadınların karşısına bu sefer başörtülü kadınlar dikilmedi.

Tamamı başı açık olan polislerin müdahale ettiği eylemci kadınlar, yine copların hedefi oldu.

Adana’da polis zulmü tam gaz: Kızlar yine stres attı

Okumaya Devam Et

Analiz

CHP’nin Kılıçdaroğlu ısrarına eleştiriler artıyor: Uygun aday değil

CHP’lilerin cumhurbaşkanlığı için adayın genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun olacağını açıklaması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada yorumlarını paylaşan muhalif birçok isim, Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı konusunda hemfikir…

BOLD ANALİZ – Kamuoyu araştırmalarında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısında en az oyu alan isim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ısrarcı olması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı eleştirileri giderek artıyor.

“CHP’NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU”

CHP’li birçok isim seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarının genel başkanları Kemal kılıçdaroğlu olacağını açıkladı. Son olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay dün İstanbul’da yapılan mitingde “Mırın kırın etmenin anlamı kalmadı. ‘Gönlümüzün adayı Kılıçdaroğlu’ deniyordu, o ‘gönlümüzün’ kısmı biraz kalktı. CHP’nin adayı Kılıçdaroğlu” diyerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladı.

“TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BİR ŞANSI YOK”

CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusundaki ısrarı eleştirilere yol açtı. Diken.com.tr yazarı Levent Gültekin, “Kılıçdaroğlu aday olursa” başlıklı yazısında “Kapalı kapılar ardında Kemal Bey’i adaylık için cesaretlendirenleri, aday olması için teşvik edenleri, daha şimdiden kampanya hazırlığı içinde olanları toplumun bilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek, demokrasiye dönüş konusunda Türkiye’nin ikinci bir şansı olmadığı uyarısında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KARİZMA VE PERFORMANSI YOK

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Berk Esen ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “KK adaylığında zaten sıkıntı tam da bu. Kılıçdaroğlu dürüst bir insan, partide önemli değişimlere de imza attı. 2019 yerel seçiminde büyük rolü var. Ama bu kadar zorlu, kritik seçime gidilirken tüm muhalif seçmenlerin kafasından şüpheleri atacak bir hazırlık, karizma ve performansı yok. Keşke olsaydı” dedi. Esen, Türkiye’yi Erdoğan  rejiminden kurtaracak aday ve kadro konusunda kumar oynanmaması gerektiğini kaydetti.

KAZANAMAYACAK TEK ADAY KILIÇDAROĞLU

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Kılıçdaroğlu temiz, dürüst bir siyasetçi ama… Kazanmayacak tek aday! Muhalefet partileri o kadar kafayı sıyırmış olamaz… Seçim stratejisi falan di mi bu?” dedi.

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Okumaya Devam Et

Analiz

Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması: Özgür medyaya olan açlığın fotoğrafı

Çiftçinin haline üzülen FOX TV ana haber spikeri Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması Türkiye’de özgür medyaya olan açlığın fotoğrafını ortaya koydu. Habertürk gazetesinde çalışırken AKP Hükumetini eleştiren haberler yapamayan Tepeli, yandaş olmayan FOX televizyonunda kendini buldu.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de medyanın hali pürmelali Selçuk Tepeli üzerinden dönen tartışmalarda kendini gösterdi.

YANDAŞ MEDYA VE TROLLERDE SELÇUK TEPELİ ÖFKESİ

Mazot ve gübre fiyatlarına gelen zamlar yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçilerin haberini sunarken tepki göstermesi medyayı da ikiye böldü. Havuz medyası ve ak troller Tepeli’nin görevden alınmasını FOX TV’ye de RTÜK’ün ceza kesmesini istedi. Tepeli’ye destek verenler ise “Bu tepki zamlar altında inleyen halkın tepkisidir” görüşünde birleşti.

ŞÖHRETİ YAKALAYAN FATİH PORTAKAL UNUTULDU

Vatandaşın sıkıntılarını gündemine alan haberler hazırlayan FOX ekibinin bütün sunucuları gündeme oturuyor. FOX muhabir ve kameramanlarının halkın içinden haberlerini sunan Fatih Portakal, ekrandayken herkesin görüşünü merak ettiği isim haline gelmişti. Kanaldan ayrıldıktan sonra şöhreti biten Portakal’ın YouTube kanalı gerekli ilgiyi görmüyor.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA’NIN SALVO ÖZGÜRLÜĞÜ

Medyanın yüzde 95’inin AKP ve Erdoğan yanlısı haberler yaptığı Türkiye’de FOX kanalındaki zam, geçim sıkıntısı, borç altında ezilen çiftçi haberleri büyük ilgi görüyor. Aynı kanalda sabah haberlerini sunan İsmail  Küçükkaya’nın herkesi eleştirme konforu da FOX’un bu gücünden kaynaklanıyor.

Portakal, Küçükkaya ve Tepeli’nin haber sunma tarzları Erdoğan Türkiye’sinde medya özgürlüğünü olan açlığı gözler önüne serdi.

Yandaş Kütahyalı’dan ‘seçimi kaybetse de Erdoğan koltuğu bırakmayabilir’ iması

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar