Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevleri ölüm kamplarına döndü: 2 bin 670 kişi cezaevinden tabutla çıktı

Türkiye’yi açık bir cezaevine dönüştüren AKP, cezaevlerinde tutukluların yaşamlarını ise kabusa çeviriyor. Büyük kısmı AKP döneminde olmak üzere son 25 yılda cezaevlerinde 2 bin 670 tutuklu hayatını kaybetti.

BOLD – Cezaevindeki ölümlerin mizah dergilerine kapak olduğu Erdoğan Rejimi’nde KHK’lı polis Mustafa Kabakçıoğlu gibi eski HSYK üyesi Teoman Gökçe de hapsedildiği hücrede yaşamını yitirdi. CHP’nin hazırladığı rapora göre cezaevlerinde 2 bin 670 kişi yaşamını yitirirken, yaklaşık o kadar hasta tutuklu da ölümü bekliyor.

RAPORDA SORUNLAR TEK TEK ANLATILDI

Gazeteduvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Aradığınız Hakka Erişilemiyor-Cezaevlerinde Sağlığa Erişim” başlıklı rapor hazırladı. CHP Merkez Yönetim Kurulu’na sunulan raporda, tutuklu ve hükümlülerin yaşadığı barınma ve sağlık sorunlarına yer verilirken, hak ihlali oluşturan sorunlara karşı atılması gereken iyileştirici adımlar sıralandı.

TUTUKLULARIN HASTA OLUP OLMADIĞINA GARDİYANLAR KARAR VERİYOR

Raporda, Adalet Bakanlığı ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) verilerinden elde edilen rakamlara da yer verildi. Hapishanelerdeki doktor sayısının azlığı ve cezaevindeki personelin kötü muamelesi olduğu belirtilen raporda, cezaevi personelinin “bir şeyin yok iyileşirsin” benzeri söylemleri nedeniyle hükümlü ve tutukluların sağlık problemlerinin tespit edilmesinde güçlükler yaşandığı vurgulandı.

CEZAEVLERİNDE KAPASİTENİN ÜZERİNDE MAHKUM KALIYOR

Raporda, 8 Nisan 2021 tarihinde Lozan Üniversitesi tarafından yayınlanan “Annual Penal Statistics on Prison Populations for 2020” raporu verilerine yer verildi. Bu rapora göre Türkiye’deki cezaevlerinin kapasitesi 233 bin 194 olmasına rağmen cezaevinde 297 bin 19 tutuklu ve hükümlü tespit edildi. Cezaevlerindeki kapasite oranlarına göre her 100 yer için 127 kişinin bulunduğu Türkiye’deki cezaevleri, bu oranla Avrupa Konseyi üye ülkeleri arasında cezaevi yoğunluğu bakımından ilk sırada yer aldı.

KALABALIK KOĞUŞLAR SAĞLIK SORUNLARINI ARTIRIYOR

Adalet Bakanlığı verilerine göre 30 Kasım 2021 tarihi itibarıyla, koronavirüsü iznine ayrılan hükümlüler de dahil olmak üzere Türkiye’de toplam 295 bin 754 kişi cezaevinde bulunuyor. 1 Aralık 2021 itibariyle ise 384 ceza infaz kurumunun toplam kapasitesi 266 bin 575 ile sınırlı. Raporda, Türkiye’deki cezaevlerinde koğuşların aşırı kalabalık ve kapasitenin oldukça üstünde kişi bulunmasından dolayı ciddi sıkıntılar yaşandığı vurgulandı.

CEZAEVLERİNDE BİN 605 HASTA BULUNUYOR

Cezaevlerinde en çok karşılaşılan sağlık sorunları arasında endokrin rahatsızlıkları, nörolojik sistem bozuklukları, kas-eklem sorunları, ürogenital sistem ve solunum sistemi rahatsızlıkları geliyor. İnsan Hakları Derneği’nin 1 Nisan 2021 tarihli açıklamasına göre, Türkiye’de bulunan tutuklu ve hükümlülerin 604’ü ağır olmak üzere bin 605’i çeşitli sağlık sorunları ile mücadele ediyor.

641 MAHKUM İNTİHAR ETTİ

Cezaevlerinde fiziksel etkisini gösteren hastalıkların yanı sıra psikolojik rahatsızlıklara da gereken önemin verilmediğini savunan rapora göre psikolojik rahatsızlıklarla ilgili tedavi talepleri çoğu zaman cezaevi idaresi tarafından kabul edilmiyor. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) verilerine göre ise 2014’den günümüze intihar eden kişi sayısı 97 olarak kayıtlara geçti. Buna göre son 25 yılda Türkiye’deki cezaevlerinde intihar eden kişi sayısı toplam 641 oldu.

2 BİN 670 MAHKUMUN TABUTU ÇIKTI

Raporda son 25 yılda sağlık problemleri nedeniyle cezaevlerinde hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlü sayılarına da yer verildi. Yaşlılık kaynaklı ölümlerin de yer aldığı Adalet Bakanlığı’ndan elde edilen verilere göre 1997 ile 2014 yılları arasında cezaevlerinde 2 bin 545 tutuklu ve mahkûm vefat etti. CİSST verilerine göre ise 2014’den günümüze cezaevlerinde vefat eden kişi sayısı 125 olarak kayıtlara geçti. Buna göre son 25 yılda cezaevlerinde hayatını kaybeden tutuklu ve mahkûm sayısı 2 bin 670 oldu.

GÜNCEL VERİLER KAMUOYUNA AÇIKLANMIYOR

Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerindeki sağlık koşullarına ilişkin istatistikleri tutmadığı, kaç hasta olduğu, kaçının tedaviye erişebildiği yönünde etkin bir çalışma yapmadığı belirtilen raporda “Güncel verilerin hazırlanarak kamuoyuna açıklanması, bu sorun alanının çözümü açısından ilk adım olacaktır” denildi.

16 ay hücreye kapatılan eski HSYK üyesi Teoman Gökçe’nin son anları: Mezar gibi hücrede ölüme gönderdiler

Gündem

Kayyum, cezaevinde ölen tutuklu için tabut vermedi

Erdoğan rejiminin atadığı kayyumla yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi, cezaevinde yaşamını yitiren yaşlı tutuklu için cenaze aracı ve tabut vermedi. 

BOLD – Kayyumun yönettiği Van Büyükşehir Belediyesi, cezaevinde yaşamanı yitiren 70 yaşındaki Ramazan Turan için cenaze aracı ve tabut vermedi. Aile, marangozdan tabut yaptırmak zorunda kaldı.

CEZAEVİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yaşamanı yitiren Ramazan Turan’ın ailesi, otopsi işlemlerinin devam ettiği Van Adli Tıp Kurumu önüne geldi. Turan’ın ailesi, cenazeyi Hakkari’ye götürebilmek için Van Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nden araç talep etti.

AİLE CENAZE İÇİN TABUT YAPTIRDI

Müdürlük, bu talebe olumsuz yanıt verirken, aile tabut istedi. Tabut da verilmeyen aile, marangozdan tabut yaptırmak zorunda kaldı. Aile, işlemlerin ardından cenazeyi kendi imkanlarıyla Hakkari’ye götürecek.

 

Şenkal Atasagun kliği ve kulakçık programı

Okumaya devam et

Gündem

Şenkal Atasagun kliği ve kulakçık programı

Gazeteci Cevheri Güven, Youtube kanalından yayınladığı son video ile emniyet ve MİT içerisinde yuvalanan eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun liderliğindeki kliği ortaya çıkardı. Güven, klikle ilgili tüm detayları patreon hesabından yazdı.

BOLD – Yılın en önemli videosuyla izleyicisinin karşısına çıkan gazeteci Cevheri Güven, patreon hesabından da Ankara’daki klikle ilgili detaylı bilgilere yer verdi.

Yazısında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin AKP’yi kurtaran hamlelerine yer veren Güven, kliğin lideri emekli MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, organize suç örgütü lideri Alaaddin Çakıcı ve emniyetteki kliğin adamları hakkında ilginç bilgiler veriyor.

Kliğin üyelerinden Ağarcı kadroların 15 Temmuz sonrası Gülen Hareketi üyelerine ve askerlere ağır işkencelerin başını çektiğini vurgulayan Güven, kliğin Süleyman Soylu’nun içişleri bakanı olmasıyla da emniyetin tamamının ele geçirmek için harekete geçtiğine dikkat çekiyor.

İşte Güven’in ülkeyi paylaşmak için gizli oluşumunu sürdüren klikle ilgili kaleme aldığı yazı…

 

Taşlar yerine oturdu! Herkes bu videoyu konuşuyor: Nedir bu “Kulakçık Kliği”?

Okumaya devam et

Gündem

Cami kürsüsünden Sezen Aksu’yu hedef gösterdi

Cuma namazı sonrası cami içerisinde halka hitap eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sanatçı Sezen Aksu’yu hedef aldı. Erdoğan, “O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir” dedi.

BOLD – Cuma namazını Üsküdar’da bulunan Çamlıca Cami’nde kılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısındaki sözler sebebiyle gündem olan sanatçı Sezen Aksu’yu hedef aldı. Erdoğan, “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir” dedi.

ŞARKI 5 YIL ÖNCESİNE AİT

Sanatçı Sezen Aksu, 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen sözler üzerinden, iktidara yakınlığıyla bilinen kişi ve gruplar tarafından hedef gösterildi. Aksu’nun yazdığı şarkıda “Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri dine hakaret olarak yorumlandı.

UZANAN DİLLERİ KOPARMAK GÖREVİMİZ

Son olarak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da Aksu’yu hedef gösterdi. Cuma namazı sonrası cemaate seslenen Erdoğan, “Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir” dedi.

 

 

Adalet Bakanı Gül, Mustafa Kabakçıoğlu ve Nesrin Gençosman’la ilgili önergelere hâlâ cevap vermedi

Okumaya devam et

Popular

Shares