Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Yüzde 98 engelli Ayşe konuşamıyor ama şarkı söylüyor

Müziğe olan tutkusuyla herkesi kendisine hayran bırakan yüzde 98 engelli Ayşe Bayrak, 11 aydır tutuklu olan babası ve diğer tutuklular için “Bu kalp Seni Unutur mu” şarkısını seslendirdi.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN | BOLD ÖZEL

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan KHK’lı din kültürü öğretmeni Mustafa Ali Bayrak’ın kızı Ayşe Bayrak, konuşmakta güçlük çekiyor ama ilk kez duyduğu şarkıları hemen ezberleyebiliyor.

Zülfü Livaneli’nin “Sevda Değil”, Fikret Kızılok’un “Bu Kalp Seni Unutur mu”, Samanyolu gibi şarkıları hiç takılmadan okuyabilen Ayşe, orguyla hem çalıyor hem de söylüyor. Ziyarete gittiğinde babasına “Bu Kalp Sen Unutur mu” şarkısını söyleyen Ayşe, yeni yılda babası ve diğer mahpuslar için Kızılok’un unutulmaz şarkısını seslendirdi.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kasaplar Mahallesi’nde yaşayan 10 yaşındaki hidrosefali (beyinde ve beyin çevresinde aşırı sıvı birikmesi) hastası Ayşe Bayrak, müzik kulağıyla işitme engelli Alman piyanist Ludwig van Beethoven gibi bir besteci, Anjelika Akbar gibi bir piyanist olmaya aday.

 

KHK’lı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Mustafa Ali Bayrak ile bilgisayar öğretmeni Fatma Bayrak çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen 10 yaşındaki kızları Ayşe 3 yaşına gelene kadar yemesinde içmesinde, emeklemesinde, atlamasında hiçbir farklılık yoktu.

Fatma Bayrak, “Üç yaşında belli tetkikler için hastaneye götürdüğümüzde hidrosefali hastası olduğunu öğrendik. Hatta doktor, bize kızarak ‘Bu çocuk bu yaşa kadar gelinceye kadar neredeydiniz. Çok geç kalmışsınız’ dedi. 500 çocukta bir görülen bir hastalıkmış” diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ SINIFA GİDİYOR

Babasının ihraç edildiği Manavgat Atatürk İlköğretim Okulu 3. sınıfta okuyan Ayşe, öğretmeni ve arkadaşlarıyla da iletişim kurma ve anlaşmada hiçbir sıkıntı çekmiyor.

Kızının konuşma güçlüğü çekmesine rağmen müzik kulağı olduğunu keşfettiği söyleyen Fatma Bayrak, “Kızım konuşma zorluğu çekse de her şeyi müzik dili ile anlatıyor. Müzik kulağı çok güçlü olduğu için bir duyduğu şarkıyı hiç unutmuyor. Orguyla çok sayıda şarkıyı seslendiriyor. Zülfü Livaneli’nin Sevda Değil şarkısını hiç takılmadan seslendiriyor. Samanyolu şarkısı, Bu Kalp Seni Unutur mu, Gülpembe, Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım şarkılarını hiç takılmadan seslendiriyor. Kızımın müzik öğretmeni, Ayşe gibi hidrosefali hastası bir çocuğun müzik aleti çalma değil; orgun notalarına bile dokunamayacağını söylüyor” ifadelerini kullandı.

Annelerini trafik kazasında kaybettiler babaları ise tutuklandı

BOLD ÖZEL

Yangın uçağı bulunamayan Antalya’da, KHK’lı veteriner hekim özel uçakla tutuklandı

Yangın uçağı bulunamadığı için binlerce hektar ormanın yok olduğu, insanların öldüğü Manavgat yangınından kısa bir süre sonra tutuklanan veteriner hekim Ali Kara’nın özel uçakla Antalya’ya getirildiği ortaya çıktı.

BOLD ÖZEL | 12 gün süren Manavgat yangınında 7 kişi hayatını kaybetti. 70 bin hektar cayır cayır yandı. 38 köyün doğrudan etkilendiği yangında 12 köy ise tamamen yok oldu. Orman Bakanlığı’nın yangını söndürmek için organize olamaması ve yangın uçağı bulunamaması bütün Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

Olaydan kısa bir süre sonra Hakkari’de gözaltına alınan veteriner Ali Kara ise özel uçakla hemen Antalya’ya getirildi.

GÖNÜLLÜ OLARAK HAKKARİ’YE ATANDI

Uzun yıllar Antalya ve Burdur çevresindeki illerde görev yapan Ali Kara, veteriner hekim olarak çalışmak için 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığına yaptığı başvuru sonucu tayini, gönüllü olarak çalışmak istediği tayini Hakkâri’ye çıktı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevinde kalan ailelere yardım edildiği gerekçesiyle 13 Eylül 2021’de 36 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı. İki hafta gözaltında kalan 36 kişiden 25’i çıkarıldığı sulh ceza hakimlikleri tarafından tutuklandı. Tutuklananlar arasında veteriner hekim Ali Kara da yer aldı.

“TOPLUMU KORKUTMAK VE BASKI İÇİN YAPILIYOR”

Dört aydır Antalya L Tipi Cezaevinde tutuklu olan ve 21 Şubat 2022’de Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülecek olan Ali Kara, kendisini ziyaret eden avukatı Mücahit Gündoğdu’ya, “Eşleri cezaevinde bulunan ailelere yardım etmekle suçlanıyoruz. Özel uçakla getirilince kendimi çok özel hissettim. Ben ne yaptım ki!” dedi.

Mücahit Gündoğdu gazeteci Tuncer Çetinkaya’nın da Aksaray’dan Antalya’ya aynı şekilde getirildiğini, toplumda korku ve baskı oluşturmak için bunların bilinçli yapıldığını söyledi. Gündoğdu, “Tuncer Çetinkaya’nın böbrek rahatsızlığı nedeni ile cezaevinden ring aracıyla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilirken yanında çok sayıda özel harekat polisi, jandarma ve infaz koruma memuru vardı ve birçok basın mensubu çağrılmıştı. Yazılan karalama haberlerle insanlara itibar suikastı yapıldı.” diye konuştu. (Abdurrahman Keskin) 

Öğretmen İlayda Tekgöz iki çocuğuyla birlikte 1 yıldır hapiste

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Annesi gözünün önünde tutuklanan KHK’lı çocuğu Elif Rana’nın günlüğünden: Hayatım karanlığa gömüldü

Burdur E Tipi Cezaevinde tutuklu olan eşini ziyarete gittiği gün kendisi de gözaltına alınan ve tutuklanan ev hanımı Günnur Şahin’in büyük kızı Elif Rana, o gün yaşadıklarını ve hissettiklerini günlüğüne yazdı. “Hayatım karanlığa gömüldü. Gecenin karanlığında polis ışıklarını altında ondan ayrılışım hala kalımda” diyen Elif Rana’nın cümleleri yürekleri dağlıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 9 Eylül 2016’dan beri hapiste olan KHK’lı memur İbrahim Şahin’in eşi Günnur Şahin, 23 Kasım 2021’de eşini ziyarete gitti. O gün yanında 11 yaşındaki büyük kızı Elif Rana da vardı. 8 yaşındaki kızı Beyza Nur ise dede ve babaannesinin yanında kalmıştı.

Elif Rana görüş için gelen diğer çocuklarla kapıda oynarken Günnur Şahin’in yanına Afyon KOM Şube’den polisler gelmiş ve ifade vermesi gerektiğini söylemişti. Eşi beş yıldır tutuklu olan Şahin’in başından aşağı kaynar sular dökülmüştü. İki kızı vardı, şimdi ne olacaktı, eşine bu haberi nasıl verecekti? Çok zor bir görüş geçirdiler.

“BEN HASRET KÖRÜYDÜM”

Halen Afyon E Tipi Cezaevinde tutuklu olan Günnur Şahin’in yarın ilk mahkemesi görülecek.

Annesinin gözaltına alınmasına şahit olan Elif Rana hissettiklerini daha sonra günlüğüne yazdı. Anne-babası tutuklu bir çocuğun kaleminden dökülenler, tıpkı Bahadır Odabaşı gibi KHK’lı ailelerin yalnız bırakılan çocuklarının yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

“Hayatım karanlığa gömüldü. Hiçbir şey görmüyordum. Ben hasret körüydüm. Gecenin karanlığında polis ışıklarını altında ondan ayrılışım hala kalımda. Ben kendimi tek başıma karanlık ve sessiz bir yolda yürüyormuş gibi hissediyorum.” diyen Elif Rana’nın üç bölüm şeklinde yazdığı günlüğü:

Kızının gözü önünde tutuklanan Günnur Şahin: O nezarethaneyi hatırlamak bile istemiyorum

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yargıtay’ın cezasını onadığı gazeteci Recai Morkoç tutuklandı

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 16 ay hapis yatan ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci Recai Morkoç, üç gün önce Edirne’de tutuklandı.

BOLD ÖZEL | Daha önce Antalya L Tipi Cezaevinde 16 ay hapis yatan KHK ile kapatılan Cihan Medya Ajansı Antalya bölgesi editörlerinden Recai Morkoç, yeniden tutuklanarak cezaevine konuldu.

Hapisten çıktıktan sonra İstanbul’da çalışarak geçimini sağlayan Recai Morkoç Edirne Cezaevine gönderildi. Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında yargılanan Morkoç, Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Morkoç’un dosyası Yargıtay tarafından da onaylandı.

59 GAZETECİ HALA TUTUKLU

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde açıkladığı rapora göre  AKP iktidara geldiği 2002 yılından 2021 yılı sonuna kadar en az 811 gazetecinin tutuklandı. Türkiye cezaevlerinde şu anda 59 gazeteci de tutuklu bulunuyor.

10 Ocak Gazeteciler Günü raporu: AKP iktidarında 811 gazeteci tutuklandı

Okumaya devam et

Popular

Shares