Connect with us

BOLD ÖZEL

82 yaşındaki hasta mahpus Yusuf Bekmezci yoğun bakımda: Bilinci kapalı, durumu iyi değil

Birçok hastalığı olmasına rağmen 2 yıl önce tutuklanan Yusuf Bekmezci’nin katarakt ameliyatı sırasında kalbi durdu. Bekmezci’nin avukatı Saadet Aytekin, “Net bilgiyi iki saat önce alabildik. Şu anda bilinci kapalı, doktorlar 10 saattir uyanmasını bekliyor. Durumu çok iyi değil.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

İki yıldır İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan 82 yaşındaki hasta mahpus Yusuf Bekmezci, önceki gün götürüldüğü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde katarakt ameliyatı sırasında kalbi durdu.

Bold Medya’ya konuşan Yusuf Bekmezci’nin avukatı Saadet Aytekin’in verdiği bilgiye göre 15 dakika kalp masajı ve elektroşoktan sonra tekrar hayata dönen Bekmezci şu anda yoğun bakımda kalıyor. Doktorlar, bilinci kapalı olan Bekmezci’nin 10 saattir uyanmasını bekliyor.

“7-8 SAAT BİLGİ ALMAK İÇİN UĞRAŞTIK”

Müvekkili hakkında bilgi alabilmek için dün geceden beri uğraştıklarını ve net bilgiye iki saat önce ulaşabildiklerini Saadet Aytekin, “Kesin bilgi almadan kimseyi panikletmek istemedim. Gece 12 gibi bilgi alabildim telefonda sonra hastaneden son durumunu öğrenmek istediğimizde bize bilgi verilmedi. Normalde yoğun bakımdaki hastanın yakınına bilgi verilir. Biz sosyal medyadan gördük. HDP milletvekili Murat Çepni tweet paylaşınca öğrendik. İzmir’deki bir meslektaşım gitti hastaneye, hiçbir bilgi verilmeyince tutanak tuttu.” dedi.

“10 SAATTİR UYANMASINI BEKLİYORLAR, BİLİNCİ KAPALI”

Dün gece yola çıkıp bu sabah 7 gibi hastaneye geldiklerini belirten Aytekin, “7-8 saat sonra uğraştıktan sonra biraz bilgi alabildik. Bize ameliyat sırasında kalbinin durduğunu, 15 dakika kalp masajı yapıldığını, elektroşok sonrasında hayata döndüğünü ve yoğun bakımda olduğunu söylediler. Doktor çok iyi konuşmadı. Çok kötü bir durumla karşılaşacağımızı düşündük. Sabah saatlerce bekledik. İlk doktor vardiya değişimi diye bilgi vermedi. 8’de gelmemizi söylediler. Sonra mahkum olduğu için bilgi veremeyiz, infaz koruma memurundan bilgi almanız gerek, dediler. İnfaz koruma memuru önce bilgi vereceğini söyledi, sonra 1 saat 10 dakika bekletti, bilgi vermedi. Defalarca sorduk, doktor bilgi versin dediler. Nihayetinde müvekkilimin vücut fonksiyonlarının işlediğini ama bilincinin kapalı olduğunu öğrendik. 10 saattir uyanmasını bekliyorlar, cevap vermiyor. Kalp durmasının neden kaynaklandığını araştırıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“DUA BEKLİYORUZ”

Yaşlılığı ve düşkünlüğünün yanında, uyku apnesi, prostat, ileri derecede işitme kaybı, algı ve muhakemesinde ciddi sıkıntılar ve Alzheimer belirtileri gösteren Yusuf Bekmezci, 23 Ocak 2020’den beri İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevine kalıyor.

Dün öğlen saatlerinde katarakt ameliyatı için hastaneye götürülen Bekmezci hapse girdiğinden beri 12 kez hastaneye, 3 kez de mahkemeye götürüldü. Hepsinde eline kelepçe takıldı. Üzerine demir kapı kilitlendi. Küçük bir penceresi olan dar bir alanda, emniyet kemeri dahi bulunmayan bir araçta yolculuk yapmak zorunda kaldı.

Yusuf Bekmezci’nin ABD’de yaşayan kızı Şeyma Bekmezci de babasının yoğun bakımda olduğunu ve dua beklediklerini belirtti.

 

21 aydır tutuklu Yusuf Bekmezci’ye Aziz Nesin hikayesini yaşattılar: 60 sayfalık yakarış

BOLD ÖZEL

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Erdoğan rejiminden kaçan 7 kişi, Yunanistan’da Türkiye’ye çalışan maskeli bir grup tarafından önleri kesilerek geri çevrildi. Bu kişileri gözaltına alan jandarma, maskeli kişilerin Türkiye için çalışan çeteler olduğunu itiraf etti.

NECDET ÇELİK | BOLD ÖZEL

Yunanistan’a iltica amacıyla Meriç nehrini geçen 7 kişi, Türk otoriteleri adına çalışan maskeli bir grup tarafından Türk jandarmasına teslim edildi. Jandarma, mağdur yakınını, “Dua edin bizimkiler getirdi; Yunan polisi soyup soğana çevirirdi’’ sözleriyle teselli etti.

ARAÇLA TÜRKİYE TARAFINDA GERİ İTİLDİLER

Türkiye’deki adaletsizlikten kaçarak demokratik ülkelere sığınmaya çalışanlar, Yunanistan sınırından hukuksuzca geri itilmeye devam ediyor. Dün sabaha karşı Meriç nehri üzerinden Yunanistan topraklarına ulaşanların yolu, maskeli kişilerce kesildi. Daha erken saatlerde yakalananlarla birlikte bir araca doldurulan 2’si çocuk 7 Türk vatandaşı, sınırın Türkiye tarafına bırakıldı.

ÜÇ KİŞİ TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Araçtaki 20 kadar Afgan göçmen ise Meriç’in Yunanistan kıyısında araçtan indirilerek serbest bırakıldı. Uzunköprü karakoluna götürülen 7 kişiden iki kadın ve bir erkek, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Edirne Cezaevine konuldu. Eşi tutuklanan bir kadın, iki çocuğuyla birlikte imza karşılığı serbest bırakıldı. KHK’lı sınıf öğretmeni A.D. ise aramasının olduğu şehre gönderilmek üzere karakolda tutuluyor.

İŞBİRLİĞİ İTİRAFI: DUA EDİN BİZİMKİLER GETİRDİ

Grubun geri itilmesinde, Türkiye’nin kontrolündeki çetenin rolü olduğu ortaya çıktı. Uzunköprü karakolunda görevli jandarma, geri itilen mağdurun yakınını, “Dua edin, bizimkiler alıp getirdi. Yoksa Yunanlılar götürseydi işkence eder, neyi var neyi yoksa alır, öyle geri gönderirdi’’ sözleriyle teselli etti.

Jandarmanın bu itirafı, daha önce geri itilenlerin anlatımlarını destekliyor. Sınırın Yunanistan tarafında Afgan, Suriye ve Irak ağırlıklı göçmenlerden kurulu çetelerin, geri ittikleri sığınmacının kıymetli eşyalarını “ganimet” olarak alma karşılığında taşeron olarak kullanıldığı öne sürülüyor.

GERİ İTİLENLER TUTUKLANIYOR

Yunanistan, son dört yıldır Türkiye’den gelen göçmenleri geri itiyor. Geri itilen yabancı göçmenlere içecek ve geçici barınma hizmeti verilirken, Türk vatandaşlarının çoğu tutuklanıyor.

Bold Medya’ya konuşan mağdur yakını Sümeyra K., Batılı yetkililere bu hukuksuzluğu durdurma çağrısı yaptı. Sümeyra K., AB parlamenterlerine mektup yazacağını söyledi.

Yeneroğlu: Erdoğan, KHK konusunda adım atmak zorunda kalacak

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

4 aylık hamile Ayşe Karaduran tutuklandı

17 haftalık hamile olan Ayşe Karaduran bugün tutuklanıp Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Eşinin sağlık durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyuran Akif Karaduran, “Eşimin düzenli beslenmesi ve iyi bakılması gerekiyor” dedi.

BOLD ÖZEL – Şanlıurfa’da bu sabah tutuklanan 7 kadın arasında 4 aylık hamile Ayşe Karaduran’ın olduğu ortaya çıktı. Eşi Akif Karaduran’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre 17 haftalık hamile olan anne Karaduran Şanlıurfa Cezaevine gönderildi.

4 GÜN ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Akif Karaduran “Eşimin düzenli beslenmesi iyi bakılması gerekiyor. Eşim, 17 haftalık hamile. Şu an Şanlıurfa da cezaevinde yatıyor. Sık sık midesi bulanıyor. Tansiyonu düşüyor” dedi. Akif Karaduran, 16 Mayıs sabahı evlerine baskın düzenlendiğini ve dört gün önce gözaltına alındığını belirtti.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 29 yaşındaki İlahiyat mezunu olan Ayşe Karaduran ev hanımıydı. 16 Mayıs’ta gözaltına alınan Ayşe Karaduran,

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyonlarda aralarında öğretmen, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin olduğu 11 kadından 7’si tutuklandı.

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Adli Tıp Başkanlığı, dört aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini ikinci kez reddetti.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 9 Şubat’ta tutuklanan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Eşiyle dün telefon görüşü yapan Yasemin Özkan “Eşimin morali bayağı bozuktu. Çok üzülmüştü. Geçen hafta açık görüşte gördüm, elleri, ayakları çok kötü. Kafasında da yaralar çıkmış. Her gün kür gibi etkisi olan hap içiyor. Onlar da vücudunda yaralara sebep oluyor. Ayakta gördükleri için cezaevinde kalabilir diyorlar. Dördüncü evre kanser bu adam.” dedi.

ALMANYA’DA MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU

1980’li yıllarda Almanya’da makine mühendisliği okuyan Ahmet Zeki Özkan, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Aksaray’daki Mercedes fabrikasında yüksek mühendis olarak göreve başladı. 2014 yılında emekli olduktan sonra ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşen Özkan, Şubat 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Kırşehir Cezaevine gönderildi.

10 ay Kırşehir’de hapis yatan Özkan’ı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, çocuklarını okuttuğu Aksaray Koleji’nin müdürüne 2 kez kurban parası verdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp tahliye etti.

YERDE YATMAK ZORUNDA KALDI

Tutuksuz yargılanan Özkan’a Ekim 2020’de 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Geçen yıl şubat ayında cezası onaylanan Özkan’ın ilk infaz erteleme talebi kabul edildi ve cezası 6 ay ertelendi. İkinci talebi 14 Aralık 2021’de reddedildi.

Durumu kritik olmasına rağmen 9 Şubat’ta tutuklanıp hapse gönderilen 65 yaşındaki Ahmet Zeki Özkan’ın infaz erteleme için yaptığı başvuru dün ikinci kez reddedildi. Doktorların en fazla bir yıl yaşar dediği Özkan, ilk tutuklandığında karantina hücresinde yer olmadığı için yerde yatmak zorunda kalmıştı.

4. evre akciğer kanseri Ahmet Zeki Özkan’ı tutukladılar

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar