Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Meclis Başkanı Şentop, işkencenin anlatılmasını ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu: Gergerlioğlu’nun önergesini reddetti

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde polis tarafından işkence gördüğünü söyleyen Volkan Esbalat’ın iddialarını TBMM’ye soran Gergerlioğlu’un önergesi yine reddedildi. Şentop, mağdur Esbalat’ın polis tarafından uğradığı saldırıyı anlatmasını kaba ve yaralayıcı buldu.

BOLD – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun işkence iddialarıyla ilgili verdiği önergeyi “kaba ve yaralayıcı ifade var” diye yine reddetti.

Gergerlioğlu, “TBMM Başkanlığı işkence önergemiz reddedilmesi sonrası yaptığım açıklama nedeniyle basın açıklaması yapmış. Mustafa Şentop, Meclis İçtüzüğü’nün 67. maddesine dayanarak önergemi reddetti. Makata cop sokma başka nasıl ifade edilir hakikaten, bir anlatsın. AK Parti iktidarının sorunlu hali faille değil mağdurla hesaplaşıyor.” dedi.

Gergerlioğlu’nun daha önce Afyon Emniyeti’nde ve başka gözaltı merkezlerinde yapılan işkencelerle ilgili verdiği önergeler de aynı gerekçelerle reddedilmişti.

ŞENTOP, İŞKENCE İDDİALARININ ARAŞTIRILMASINA ENGEL OLDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 1 Aralık 2021 tarihinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşanan işkenceye dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için verdiği soru önergesi, “kaba ve yaralayıcı” denilerek, Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından 14 Aralık’ta reddedildi.

UĞRADIĞI İŞKENCEYİ ANLATTI

Söz konusu önergede, olay gününe dair bilgi veren ailenin şu ifadelerine yer verildi: “Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 01.12.2021 günü yapılan rutin çevirmede oğlum Mehmet Volkan Esbalat ve arkadaşı alkollü oldukları için durmuyorlar. Polis oğlumu ve arkadaşını dakikalarca kovaladıktan sonra ‘arabaya vurdular’ diyerek durduruyor. Oğlumu ve arkadaşını arabadan indirip dövüyorlar. Oğlumun arkadaşının makatına silahı sokmuşlar. Oğlum tansiyon hastası ve beli ameliyatlı. Savcı, oğlumu ve arkadaşını Burhaniye Devlet Hastanesi’ne tekrar yeterli rapor verilsin diye yollamış.”

İÇTÜZÜĞE AYKIRI BULUNDU

İddiaların araştırılmasına dair talep dikkate alınmazken, önerge gerekçesinde yer alan “Oğlumun arkadaşının makatına silahı sokmuşlar” cümlesi İçtüzük gerekçesiyle “kaba ve yaralayıcı” görüldü.

Helikopterden atılan köylüleri haber yapan 5 gazeteci beraat etti

Politika

Kılıçdaroğlu, DEVA’yı işaret etti: Ekonomi programını çalışıyor

Anketlerde önde gözüken Millet İttifakı, iktidara gelmesi halinde ekonomi ile ilgili uygulanacak program üzerinde çalışmalara başladı. Gazeteci Murat Yetkin, Kılıçdaroğlu’nun AB büyükelçilerine muhalefetin ekonomi programını Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’nin çalıştığı  söylediğini aktardı. 

BOLD – Gazeteci Murat Yetkin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AB büyükelçileriyle buluşmasında DEVA Partisi’nin muhalefetin ekonomi programı için taslak hazırladığını açıkladığını söyledi.

EKONOMİ DEVA PARTİSİ’NE BIRAKILDI

Gazeteci Murat Yetkin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AB’nin Türkiye büyükelçileriyle buluşmasında konuşulanları anlattığı YouTube kanalındaki videoda ilginç bir bilgiye yer verdi. Yetkin, büyükelçilerin Kılıçdaroğlu’na Millet İttifakı’nın seçimleri kazanması durumunda nasıl bir ekonomi programı izleyeceğini sorması üzerine CHP liderinin, bu konuda DEVA Partisi’nin bir çalışma yürüttüğünü, muhalefetteki diğer partilerin bu çalışma üzerinden ilerleyeceklerini söylediğini aktardı.

ORTAK BİR EKONOMİ PROGRAMI KONUSUNDA DEVA PARTİSİ ÇALIŞMA BAŞLATTI

Yetkin bu konuda “Büyükelçilerin sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şu yanıtı veriyor: “Bu konuda (ekonomi) Deva Partisi tarafından başlatılan bir çalışma var, biz de buna katılacağız. Kısa süre sonra bu taslak üzerine altı parti çalışmaya başlayabilir.” Demek ki ortak bir ekonomi programı konusunda Ali Babacan’ın DEVA Partisi’nin bir çalışma başlattığını anlıyoruz. Bir şeyi hatırlatalım, yeni bir anayasa fikrini ilk ortaya atan da Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu olmuştu. Bu da ilginç. Erdoğan’ın iki eski yol arkadaşı, siyasi ve ekonomik sistemin değiştirilmesi konusunda bir inisiyatif ortaya koyuyorlar” dedi.

 

Binlerce kişiyi haksız tutuklayan Sulh Ceza Hakimliğine kıdem şartı: İtirazlara başka mahkeme bakacak

Okumaya devam et

Politika

Fatih Erbakan’ın partisi de Cumhur İttifakı’na katılacak iddiası

Fatih Erbakan’ın genel başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi’nin AKP ve MHP’nin ortağı olduğu Cumhur İttifakı’na katılacağı belirtiliyor.

BOLD – Anketlerde oyları gerileyen Cumhur İttifakı, bu durumu aşmak için yeni partileri de ittifaka katmaya çalışıyor. Bu kapsamda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partisi ile uzun süre temasta bulundu.

Cumhur İttifakı’nın özellikle AKP kanadının bu kapsamda uzun bir süredir hedefinde olan Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi’ni ittifaka katmaya çalıştığı biliniyordu.

İktidara yakınlığıyla bilinen Milliyet’te yer alan habere göre, AKP kulislerinde Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasının gündemde olduğu konuşuluyor.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay da konuyla ilgili kaleme aldığı yazısında, Ankara kulislerinde Fatih Erbakan’ın “Eğer ileride bir ittifaka gitmek gerekirse Yeniden Refah Partisi’nin tercihi Cumhur İttifakı olacaktır” dediğinin konuşulduğunu aktarmıştı.

ORC Araştırma şirketinin bu ay yaptığı ankete göre, Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi’nin oy oranı yüzde 0,8 civarında.

Erdoğan’ın hesabı kimle? Hedef İmamoğlu mu iki kez veto yediği İstanbullu mu?

Okumaya devam et

Politika

Çoğunluk Erdoğan’ın tarzını onaylamıyor

MetroPoll, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yönetim tarzıyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Halkın yüzde 54’ü, Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylamadığını ifade etti. Erdoğan’ı onayladığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 40.7 oldu.

BOLD – Vatandaşlara “Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 54’ü “Hayır, onaylamıyorum”, yüzde 40.7’si “Evet, onaylıyorum” dedi.

“Hayır, onaylamıyorum” diyenlerin “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verdiği yanıtların partilere göre dağılımı şöyle oldu:

İYİ Parti: Yüzde 94.6

CHP: Yüzde 92.2

HDP: Yüzde 90.5

DEVA: Yüzde 71.9

MHP: Yüzde 26.7

AKP: Yüzde 3.7

“Evet, onaylıyorum” diyenlerin aynı soruya verdiği yanıtların partilere göre dağılımı ise şöyle oldu:

AKP: Yüzde 93.5

MHP: Yüzde 72

DEVA: Yüzde 21.9

HDP: Yüzde 6.8

CHP: Yüzde 5.6

İYİ Parti: Yüzde 3

Erdoğan’ın hesabı kimle? Hedef İmamoğlu mu iki kez veto yediği İstanbullu mu?

Okumaya devam et

Popular

Shares