Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

KHK’lı doktor Türkiye’yi terk etme sebebini anlattı: Arkadaşlarıma çok işkence yaptılar, ben göze alamadım

Gölcük Ana Üs Komutanlığı’nda gemi doktoru olarak görev yapan KHK’lı üsteğmen Hikmet Alan, işkenceye maruz kalmamak için 4 yıl önce Türkiye’den ayrılışını anlattı. Alan, “15 Temmuz gecesi memleketimdeydim. Hiçbir şey yapmamışsınız, tutuklanıyorsunuz. Birçok meslektaşıma çok işkence yaptılar. Ben bunları göze alamadım.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

Türk Tabipler Birliği’nin raporuna göre 2021 yılında 1361 doktor Türkiye’den ayrılıp başka ülkelerde mesleğini yapmaya başladı. Kimi ekonomik kaygılar kimi bir gelecek göremediği için kimi de ülkede adalet ve hukuk kalmadığı için bu kararı aldı. 8 bine yakın doktor ise gitme arayışı içinde.

Çapa Tıp Fakültesi’nden 2013’te mezun olduktan sonra Gölcük Ana Üs Komutanlığı’na bağlı lojistik gemisinde göreve başlayan 31 yaşındaki pratisyen hekim Hikmet Alan, 15 Temmuz’dan sonra birçok meslektaşının gözaltında işkence gördüğünü öğrenince Türkiye’den ayrılmaya karar verdi.

31 Ekim 2016’da çıkan 677 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen KHK’lı askeri doktor Alan, Ağustos 2017’de bir kamyonun içinde çok zorlu bir yolculuktan sonra Almanya’ya sığındı.

15 TEMMUZ GECESİ MEMLEKETİNDE İZİNDEYDİ

Kendisi 15 Temmuz gecesi gemi doktoru olarak başladığı görev yerinde bile değildi. Kulağındaki bir problem nedeniyle birkaç ay önce tedavi görmeye başlamıştı. Yüzde 50 işitme kaybı vardı. İzne ayrılan Alan, o gece memleketi Mardin’deydi, arkadaşlarıyla halı saha maçı yapıyorlardı.

Komutanı tarafından gelen telefonların hiçbirini duymadı. Maçtan sonra görev yerine çağrılan Alan, 3-4 gün sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde doktoruna göründü, sonra da Gölcük’e döndü.

“Askeri tabiplik çok tercih edilen bir meslek değil. Ben bu ülkeye hizmet etmek lazım diye düşünerek sınavlara girdim ve kazandım. Hem gemi doktoruydum hem üsteğmen olarak göreve başladım.” diyen Alan, terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açıldığını duyunca ideallerini, hayallerini geride bırakarak 2017’de ülkesini terk etti.

“İŞKENCE ALTINDA BAĞIRTA BAĞIRTA SLOGAN ATTIRDILAR”

Bu kararı almasının tek bir nedeni vardı: İşkence. “Hapishaneyi göze aldım da işkenceyi göz alamadım. Çünkü 15 Temmuz’dan sonra gözaltına alınan herkese çok işkence yaptılar.” diyen Alan çok vahim olaylar yaşandığını dile getiriyor:

“15 Temmuz’dan sonra Tuzla’daki Deniz Harp Okulu’na gitmiştim. Oradaki bir mühendis arkadaşım anlattı. Denizci bir yarbay ya da albayı 15 gün işkenceye tabi tutuyorlar. İşkence sırasında bağırta bağırta slogan attırıyorlar. Sonra ortaya çıktı ki, yarbay yanlışlıkla gözaltına alınmış, havacı bir tuğgeneralle isim benzerliğinden dolayı tutuklamışlar. Adil yargılanma yok, adalet yok. Hiçbir şey yapmamışsınız ama gözaltına alınıyorsunuz, tutuklanıyorsunuz, işkence görüyorsunuz. Sırf asker olduğunuz için başınıza ne geleceği belli değil.”

Şu anda Almanya’da doktorluk sınavlarını geçtiğini söyleyen Alan, yıl sonuna kadar bir hastanede doktorluk yapabilecek dil seviyesine gelmeyi hedeflediğini belirtiyor.  Ancak gelecek hedefleri arasında ticaret yapmak da var.

16 ay hücreye kapatılan eski HSYK üyesi Teoman Gökçe’nin son anları: Mezar gibi hücrede ölüme gönderdiler

BOLD ÖZEL

Yangın uçağı bulunamayan Antalya’da, KHK’lı veteriner hekim özel uçakla tutuklandı

Yangın uçağı bulunamadığı için binlerce hektar ormanın yok olduğu, insanların öldüğü Manavgat yangınından kısa bir süre sonra tutuklanan veteriner hekim Ali Kara’nın özel uçakla Antalya’ya getirildiği ortaya çıktı.

BOLD ÖZEL | 12 gün süren Manavgat yangınında 7 kişi hayatını kaybetti. 70 bin hektar cayır cayır yandı. 38 köyün doğrudan etkilendiği yangında 12 köy ise tamamen yok oldu. Orman Bakanlığı’nın yangını söndürmek için organize olamaması ve yangın uçağı bulunamaması bütün Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

Olaydan kısa bir süre sonra Hakkari’de gözaltına alınan veteriner Ali Kara ise özel uçakla hemen Antalya’ya getirildi.

GÖNÜLLÜ OLARAK HAKKARİ’YE ATANDI

Uzun yıllar Antalya ve Burdur çevresindeki illerde görev yapan Ali Kara, veteriner hekim olarak çalışmak için 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığına yaptığı başvuru sonucu tayini, gönüllü olarak çalışmak istediği tayini Hakkâri’ye çıktı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevinde kalan ailelere yardım edildiği gerekçesiyle 13 Eylül 2021’de 36 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı. İki hafta gözaltında kalan 36 kişiden 25’i çıkarıldığı sulh ceza hakimlikleri tarafından tutuklandı. Tutuklananlar arasında veteriner hekim Ali Kara da yer aldı.

“TOPLUMU KORKUTMAK VE BASKI İÇİN YAPILIYOR”

Dört aydır Antalya L Tipi Cezaevinde tutuklu olan ve 21 Şubat 2022’de Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülecek olan Ali Kara, kendisini ziyaret eden avukatı Mücahit Gündoğdu’ya, “Eşleri cezaevinde bulunan ailelere yardım etmekle suçlanıyoruz. Özel uçakla getirilince kendimi çok özel hissettim. Ben ne yaptım ki!” dedi.

Mücahit Gündoğdu gazeteci Tuncer Çetinkaya’nın da Aksaray’dan Antalya’ya aynı şekilde getirildiğini, toplumda korku ve baskı oluşturmak için bunların bilinçli yapıldığını söyledi. Gündoğdu, “Tuncer Çetinkaya’nın böbrek rahatsızlığı nedeni ile cezaevinden ring aracıyla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilirken yanında çok sayıda özel harekat polisi, jandarma ve infaz koruma memuru vardı ve birçok basın mensubu çağrılmıştı. Yazılan karalama haberlerle insanlara itibar suikastı yapıldı.” diye konuştu. (Abdurrahman Keskin) 

Öğretmen İlayda Tekgöz iki çocuğuyla birlikte 1 yıldır hapiste

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Annesi gözünün önünde tutuklanan KHK’lı çocuğu Elif Rana’nın günlüğünden: Hayatım karanlığa gömüldü

Burdur E Tipi Cezaevinde tutuklu olan eşini ziyarete gittiği gün kendisi de gözaltına alınan ve tutuklanan ev hanımı Günnur Şahin’in büyük kızı Elif Rana, o gün yaşadıklarını ve hissettiklerini günlüğüne yazdı. “Hayatım karanlığa gömüldü. Gecenin karanlığında polis ışıklarını altında ondan ayrılışım hala kalımda” diyen Elif Rana’nın cümleleri yürekleri dağlıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 9 Eylül 2016’dan beri hapiste olan KHK’lı memur İbrahim Şahin’in eşi Günnur Şahin, 23 Kasım 2021’de eşini ziyarete gitti. O gün yanında 11 yaşındaki büyük kızı Elif Rana da vardı. 8 yaşındaki kızı Beyza Nur ise dede ve babaannesinin yanında kalmıştı.

Elif Rana görüş için gelen diğer çocuklarla kapıda oynarken Günnur Şahin’in yanına Afyon KOM Şube’den polisler gelmiş ve ifade vermesi gerektiğini söylemişti. Eşi beş yıldır tutuklu olan Şahin’in başından aşağı kaynar sular dökülmüştü. İki kızı vardı, şimdi ne olacaktı, eşine bu haberi nasıl verecekti? Çok zor bir görüş geçirdiler.

“BEN HASRET KÖRÜYDÜM”

Halen Afyon E Tipi Cezaevinde tutuklu olan Günnur Şahin’in yarın ilk mahkemesi görülecek.

Annesinin gözaltına alınmasına şahit olan Elif Rana hissettiklerini daha sonra günlüğüne yazdı. Anne-babası tutuklu bir çocuğun kaleminden dökülenler, tıpkı Bahadır Odabaşı gibi KHK’lı ailelerin yalnız bırakılan çocuklarının yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

“Hayatım karanlığa gömüldü. Hiçbir şey görmüyordum. Ben hasret körüydüm. Gecenin karanlığında polis ışıklarını altında ondan ayrılışım hala kalımda. Ben kendimi tek başıma karanlık ve sessiz bir yolda yürüyormuş gibi hissediyorum.” diyen Elif Rana’nın üç bölüm şeklinde yazdığı günlüğü:

Kızının gözü önünde tutuklanan Günnur Şahin: O nezarethaneyi hatırlamak bile istemiyorum

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yargıtay’ın cezasını onadığı gazeteci Recai Morkoç tutuklandı

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 16 ay hapis yatan ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci Recai Morkoç, üç gün önce Edirne’de tutuklandı.

BOLD ÖZEL | Daha önce Antalya L Tipi Cezaevinde 16 ay hapis yatan KHK ile kapatılan Cihan Medya Ajansı Antalya bölgesi editörlerinden Recai Morkoç, yeniden tutuklanarak cezaevine konuldu.

Hapisten çıktıktan sonra İstanbul’da çalışarak geçimini sağlayan Recai Morkoç Edirne Cezaevine gönderildi. Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında yargılanan Morkoç, Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Morkoç’un dosyası Yargıtay tarafından da onaylandı.

59 GAZETECİ HALA TUTUKLU

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde açıkladığı rapora göre  AKP iktidara geldiği 2002 yılından 2021 yılı sonuna kadar en az 811 gazetecinin tutuklandı. Türkiye cezaevlerinde şu anda 59 gazeteci de tutuklu bulunuyor.

10 Ocak Gazeteciler Günü raporu: AKP iktidarında 811 gazeteci tutuklandı

Okumaya devam et

Popular

Shares