Connect with us

BOLD ÖZEL

KHK’lı doktor Türkiye’yi terk etme sebebini anlattı: Arkadaşlarıma çok işkence yaptılar, ben göze alamadım

Gölcük Ana Üs Komutanlığı’nda gemi doktoru olarak görev yapan KHK’lı üsteğmen Hikmet Alan, işkenceye maruz kalmamak için 4 yıl önce Türkiye’den ayrılışını anlattı. Alan, “15 Temmuz gecesi memleketimdeydim. Hiçbir şey yapmamışsınız, tutuklanıyorsunuz. Birçok meslektaşıma çok işkence yaptılar. Ben bunları göze alamadım.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

Türk Tabipler Birliği’nin raporuna göre 2021 yılında 1361 doktor Türkiye’den ayrılıp başka ülkelerde mesleğini yapmaya başladı. Kimi ekonomik kaygılar kimi bir gelecek göremediği için kimi de ülkede adalet ve hukuk kalmadığı için bu kararı aldı. 8 bine yakın doktor ise gitme arayışı içinde.

Çapa Tıp Fakültesi’nden 2013’te mezun olduktan sonra Gölcük Ana Üs Komutanlığı’na bağlı lojistik gemisinde göreve başlayan 31 yaşındaki pratisyen hekim Hikmet Alan, 15 Temmuz’dan sonra birçok meslektaşının gözaltında işkence gördüğünü öğrenince Türkiye’den ayrılmaya karar verdi.

31 Ekim 2016’da çıkan 677 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen KHK’lı askeri doktor Alan, Ağustos 2017’de bir kamyonun içinde çok zorlu bir yolculuktan sonra Almanya’ya sığındı.

15 TEMMUZ GECESİ MEMLEKETİNDE İZİNDEYDİ

Kendisi 15 Temmuz gecesi gemi doktoru olarak başladığı görev yerinde bile değildi. Kulağındaki bir problem nedeniyle birkaç ay önce tedavi görmeye başlamıştı. Yüzde 50 işitme kaybı vardı. İzne ayrılan Alan, o gece memleketi Mardin’deydi, arkadaşlarıyla halı saha maçı yapıyorlardı.

Komutanı tarafından gelen telefonların hiçbirini duymadı. Maçtan sonra görev yerine çağrılan Alan, 3-4 gün sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde doktoruna göründü, sonra da Gölcük’e döndü.

“Askeri tabiplik çok tercih edilen bir meslek değil. Ben bu ülkeye hizmet etmek lazım diye düşünerek sınavlara girdim ve kazandım. Hem gemi doktoruydum hem üsteğmen olarak göreve başladım.” diyen Alan, terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açıldığını duyunca ideallerini, hayallerini geride bırakarak 2017’de ülkesini terk etti.

“İŞKENCE ALTINDA BAĞIRTA BAĞIRTA SLOGAN ATTIRDILAR”

Bu kararı almasının tek bir nedeni vardı: İşkence. “Hapishaneyi göze aldım da işkenceyi göz alamadım. Çünkü 15 Temmuz’dan sonra gözaltına alınan herkese çok işkence yaptılar.” diyen Alan çok vahim olaylar yaşandığını dile getiriyor:

“15 Temmuz’dan sonra Tuzla’daki Deniz Harp Okulu’na gitmiştim. Oradaki bir mühendis arkadaşım anlattı. Denizci bir yarbay ya da albayı 15 gün işkenceye tabi tutuyorlar. İşkence sırasında bağırta bağırta slogan attırıyorlar. Sonra ortaya çıktı ki, yarbay yanlışlıkla gözaltına alınmış, havacı bir tuğgeneralle isim benzerliğinden dolayı tutuklamışlar. Adil yargılanma yok, adalet yok. Hiçbir şey yapmamışsınız ama gözaltına alınıyorsunuz, tutuklanıyorsunuz, işkence görüyorsunuz. Sırf asker olduğunuz için başınıza ne geleceği belli değil.”

Şu anda Almanya’da doktorluk sınavlarını geçtiğini söyleyen Alan, yıl sonuna kadar bir hastanede doktorluk yapabilecek dil seviyesine gelmeyi hedeflediğini belirtiyor.  Ancak gelecek hedefleri arasında ticaret yapmak da var.

16 ay hücreye kapatılan eski HSYK üyesi Teoman Gökçe’nin son anları: Mezar gibi hücrede ölüme gönderdiler

BOLD ÖZEL

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Erdoğan rejiminden kaçan 7 kişi, Yunanistan’da Türkiye’ye çalışan maskeli bir grup tarafından önleri kesilerek geri çevrildi. Bu kişileri gözaltına alan jandarma, maskeli kişilerin Türkiye için çalışan çeteler olduğunu itiraf etti.

NECDET ÇELİK | BOLD ÖZEL

Yunanistan’a iltica amacıyla Meriç nehrini geçen 7 kişi, Türk otoriteleri adına çalışan maskeli bir grup tarafından Türk jandarmasına teslim edildi. Jandarma, mağdur yakınını, “Dua edin bizimkiler getirdi; Yunan polisi soyup soğana çevirirdi’’ sözleriyle teselli etti.

ARAÇLA TÜRKİYE TARAFINDA GERİ İTİLDİLER

Türkiye’deki adaletsizlikten kaçarak demokratik ülkelere sığınmaya çalışanlar, Yunanistan sınırından hukuksuzca geri itilmeye devam ediyor. Dün sabaha karşı Meriç nehri üzerinden Yunanistan topraklarına ulaşanların yolu, maskeli kişilerce kesildi. Daha erken saatlerde yakalananlarla birlikte bir araca doldurulan 2’si çocuk 7 Türk vatandaşı, sınırın Türkiye tarafına bırakıldı.

ÜÇ KİŞİ TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Araçtaki 20 kadar Afgan göçmen ise Meriç’in Yunanistan kıyısında araçtan indirilerek serbest bırakıldı. Uzunköprü karakoluna götürülen 7 kişiden iki kadın ve bir erkek, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Edirne Cezaevine konuldu. Eşi tutuklanan bir kadın, iki çocuğuyla birlikte imza karşılığı serbest bırakıldı. KHK’lı sınıf öğretmeni A.D. ise aramasının olduğu şehre gönderilmek üzere karakolda tutuluyor.

İŞBİRLİĞİ İTİRAFI: DUA EDİN BİZİMKİLER GETİRDİ

Grubun geri itilmesinde, Türkiye’nin kontrolündeki çetenin rolü olduğu ortaya çıktı. Uzunköprü karakolunda görevli jandarma, geri itilen mağdurun yakınını, “Dua edin, bizimkiler alıp getirdi. Yoksa Yunanlılar götürseydi işkence eder, neyi var neyi yoksa alır, öyle geri gönderirdi’’ sözleriyle teselli etti.

Jandarmanın bu itirafı, daha önce geri itilenlerin anlatımlarını destekliyor. Sınırın Yunanistan tarafında Afgan, Suriye ve Irak ağırlıklı göçmenlerden kurulu çetelerin, geri ittikleri sığınmacının kıymetli eşyalarını “ganimet” olarak alma karşılığında taşeron olarak kullanıldığı öne sürülüyor.

GERİ İTİLENLER TUTUKLANIYOR

Yunanistan, son dört yıldır Türkiye’den gelen göçmenleri geri itiyor. Geri itilen yabancı göçmenlere içecek ve geçici barınma hizmeti verilirken, Türk vatandaşlarının çoğu tutuklanıyor.

Bold Medya’ya konuşan mağdur yakını Sümeyra K., Batılı yetkililere bu hukuksuzluğu durdurma çağrısı yaptı. Sümeyra K., AB parlamenterlerine mektup yazacağını söyledi.

Yeneroğlu: Erdoğan, KHK konusunda adım atmak zorunda kalacak

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

4 aylık hamile Ayşe Karaduran tutuklandı

17 haftalık hamile olan Ayşe Karaduran bugün tutuklanıp Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Eşinin sağlık durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyuran Akif Karaduran, “Eşimin düzenli beslenmesi ve iyi bakılması gerekiyor” dedi.

BOLD ÖZEL – Şanlıurfa’da bu sabah tutuklanan 7 kadın arasında 4 aylık hamile Ayşe Karaduran’ın olduğu ortaya çıktı. Eşi Akif Karaduran’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre 17 haftalık hamile olan anne Karaduran Şanlıurfa Cezaevine gönderildi.

4 GÜN ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Akif Karaduran “Eşimin düzenli beslenmesi iyi bakılması gerekiyor. Eşim, 17 haftalık hamile. Şu an Şanlıurfa da cezaevinde yatıyor. Sık sık midesi bulanıyor. Tansiyonu düşüyor” dedi. Akif Karaduran, 16 Mayıs sabahı evlerine baskın düzenlendiğini ve dört gün önce gözaltına alındığını belirtti.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 29 yaşındaki İlahiyat mezunu olan Ayşe Karaduran ev hanımıydı. 16 Mayıs’ta gözaltına alınan Ayşe Karaduran,

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyonlarda aralarında öğretmen, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin olduğu 11 kadından 7’si tutuklandı.

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Adli Tıp Başkanlığı, dört aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini ikinci kez reddetti.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 9 Şubat’ta tutuklanan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Eşiyle dün telefon görüşü yapan Yasemin Özkan “Eşimin morali bayağı bozuktu. Çok üzülmüştü. Geçen hafta açık görüşte gördüm, elleri, ayakları çok kötü. Kafasında da yaralar çıkmış. Her gün kür gibi etkisi olan hap içiyor. Onlar da vücudunda yaralara sebep oluyor. Ayakta gördükleri için cezaevinde kalabilir diyorlar. Dördüncü evre kanser bu adam.” dedi.

ALMANYA’DA MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU

1980’li yıllarda Almanya’da makine mühendisliği okuyan Ahmet Zeki Özkan, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Aksaray’daki Mercedes fabrikasında yüksek mühendis olarak göreve başladı. 2014 yılında emekli olduktan sonra ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşen Özkan, Şubat 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Kırşehir Cezaevine gönderildi.

10 ay Kırşehir’de hapis yatan Özkan’ı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, çocuklarını okuttuğu Aksaray Koleji’nin müdürüne 2 kez kurban parası verdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp tahliye etti.

YERDE YATMAK ZORUNDA KALDI

Tutuksuz yargılanan Özkan’a Ekim 2020’de 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Geçen yıl şubat ayında cezası onaylanan Özkan’ın ilk infaz erteleme talebi kabul edildi ve cezası 6 ay ertelendi. İkinci talebi 14 Aralık 2021’de reddedildi.

Durumu kritik olmasına rağmen 9 Şubat’ta tutuklanıp hapse gönderilen 65 yaşındaki Ahmet Zeki Özkan’ın infaz erteleme için yaptığı başvuru dün ikinci kez reddedildi. Doktorların en fazla bir yıl yaşar dediği Özkan, ilk tutuklandığında karantina hücresinde yer olmadığı için yerde yatmak zorunda kalmıştı.

4. evre akciğer kanseri Ahmet Zeki Özkan’ı tutukladılar

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar