Connect with us

Analiz

Kur korumalı sistem de doları durduramadı: Erdoğan şapkadan ne çıkaracak?

fix

Erdoğan ve hükumeti, doların 18 lirayı bulmasının ardından 20 Aralık’ta kur korumalı mevduat sistemine geçti. Parasını TL hesabında tutanlara döviz kuru sözü üzerine 107 milyar lira yatırıldı. Kur 11 liraya kadar gerilese de dolar yeniden 14 lira seviyelerine ulaştı. Hazine’ye hem kurdaki artış hem de yeni sistemin yükü binerken Erdoğan’ın yeni illüzyonunun ne olacağı merak ediliyor.

BOLD ANALİZ – AKP iktidarı, ekonomide sendelemeye devam ediyor. Gıda ve enerjide her gün yeni zamlar gelirken döviz kurları yeniden tırmanışa geçti.

2023 seçimleri yaklaşırken Erdoğan hükumeti, önce dövizin 18 liraya kadar yükselmesini seyretti. Döviz artışı başta benzin ve mazot olmak üzere pek çok sektörde zamları da beraberinde getirdi.

Doların 18 lirayı görmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Aralık günü kur korumalı mevduat sistemine geçileceğini açıkladı. Buna göre, parasını bankalarda 3,6 ve 12 aylık TL mevduatına yatıranlara döviz kurundan oluşan fark ödenecekti. Erdoğan’ın açıkladığı planla 18 lirayı gören dolar kuru kısa sürede 11 liraya kadar geriledi. Ancak Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin ekside olması, yüksek enflasyon ve faiz oranlarının Erdoğan’ın baskısıyla düşürülmesi kısa sürede güvensizliği artırdı.

Erdoğan’ın açıkladığı sisteme döviz hesaplarından ciddi bir akış yaşanmadı. Ekonomi çevreleri, kur korumalı mevduat sistemine TL mevduattan geçişin daha yoğun olduğunu, döviz mevduatından değişimin yüzde 1-2 bandında kaldığını belirtti.

BİREYSEL MEVDUATLARIN YÜZDE 4’Ü GEÇTİ

7 Ocak itibarıyla kur korumalı mevduat sistemine 107.6 milyar lira geçiş yaptı. Bu tutar bireysel mevduatların yalnızca yüzde 4’ünü oluşturuyor. 31 Aralık itibarıyla gerçek kişilerin döviz mevduatları 147 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bireysel yatırımcıların sisteme çok fazla tercih etmemesi nedeniyle şirketlerin de sisteme geçiş yapması için Resmi Gazete’de kararname yayınlandı. Kararnameyle, şirketler ve kurumlar döviz ve altın hesaplarını kur üzerinden TL cinsi mevduata hesaba çevirebilecek. Kur zararı oluşması durumunda zararı devlet karşılayacak. Ancak Ekim ayı itibarıyla 116 milyar dolar döviz açığı bulunan şirketlerin dövizlerini TL cinsine dönüştürmesine çok fazla talep olmayacağı kaydediliyor.

DOLAR YENİDEN YÜKSELDİ

Aralık sonu itibarıyla enflasyonun yüksek çıkması ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle bireysel ve kurumsal döviz talebi artmaya devam etti. Bugün itibarıyla dolar kuru 13,85’ten alıcı bulurken, euro 15,76’ya satılıyor.

ERDOĞAN YENİ İLLÜZYONLAR MI YAPACAK?

Erdoğan, sihirbaz edasıyla kur korumalı mevduatla dövizi kısa süreliğine düşürdü. Ancak ekonomik veriler Erdoğan’ın illüzyonunun çok da sürmeyeceğini gösteriyor.

Erdoğan’ın dövizi durdurma planının maliyetini Hazine de hesaplayamadı: Ölçülemiyor

Analiz

Adana’da AKP’nin başörtüsü oyunu: Furkan gönüllüsü kadınları bu sefer başörtüsüzlere dövdürdüler

Adana’da geçen Mart ayında demokratik haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu. Aynı hatayı tekrarlamak istemeyen iktidar, bu seferki müdahalede başörtülü polisleri sahaya sürmedi.

BOLD – Furkan Vakfı üyelerine geçen Mart ayında yapılan, işkenceye varan müdahale AKP’nin başörtüsü siyasetinin ibretlik vesikasını ortaya koydu. Başörtülü kadınlara yönelik müdahaleden yansıyan görüntüler dehşete düşürürken, toplumun her kesiminden yoğun tepki topladı.

Bir numaralı gündem haline gelen orantısız müdahale de başörtülü polislerin, kendileri için yıllarca hak mücadelesi yapmış başörtülü aktivistlere coplu saldırısı vicdanları yaraladı.

Demokratik ve anayasal haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu.

Adana’da bugün de Furkan Vakfı’nın eylemi vardı. Adana emniyeti basın açıklaması yapmak isteyen gruba aynı şekilde karşılık verdi. Coplar çekildi, konuşmak isteyenlerin kafaları yarıldı.

Bu seferki müdahalenin diğerinden bir farkı vardı.

Furkan üyesi kadınların karşısına bu sefer başörtülü kadınlar dikilmedi.

Tamamı başı açık olan polislerin müdahale ettiği eylemci kadınlar, yine copların hedefi oldu.

Adana’da polis zulmü tam gaz: Kızlar yine stres attı

Okumaya Devam Et

Analiz

CHP’nin Kılıçdaroğlu ısrarına eleştiriler artıyor: Uygun aday değil

CHP’lilerin cumhurbaşkanlığı için adayın genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun olacağını açıklaması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada yorumlarını paylaşan muhalif birçok isim, Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı konusunda hemfikir…

BOLD ANALİZ – Kamuoyu araştırmalarında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısında en az oyu alan isim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ısrarcı olması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı eleştirileri giderek artıyor.

“CHP’NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU”

CHP’li birçok isim seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarının genel başkanları Kemal kılıçdaroğlu olacağını açıkladı. Son olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay dün İstanbul’da yapılan mitingde “Mırın kırın etmenin anlamı kalmadı. ‘Gönlümüzün adayı Kılıçdaroğlu’ deniyordu, o ‘gönlümüzün’ kısmı biraz kalktı. CHP’nin adayı Kılıçdaroğlu” diyerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladı.

“TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BİR ŞANSI YOK”

CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusundaki ısrarı eleştirilere yol açtı. Diken.com.tr yazarı Levent Gültekin, “Kılıçdaroğlu aday olursa” başlıklı yazısında “Kapalı kapılar ardında Kemal Bey’i adaylık için cesaretlendirenleri, aday olması için teşvik edenleri, daha şimdiden kampanya hazırlığı içinde olanları toplumun bilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek, demokrasiye dönüş konusunda Türkiye’nin ikinci bir şansı olmadığı uyarısında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KARİZMA VE PERFORMANSI YOK

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Berk Esen ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “KK adaylığında zaten sıkıntı tam da bu. Kılıçdaroğlu dürüst bir insan, partide önemli değişimlere de imza attı. 2019 yerel seçiminde büyük rolü var. Ama bu kadar zorlu, kritik seçime gidilirken tüm muhalif seçmenlerin kafasından şüpheleri atacak bir hazırlık, karizma ve performansı yok. Keşke olsaydı” dedi. Esen, Türkiye’yi Erdoğan  rejiminden kurtaracak aday ve kadro konusunda kumar oynanmaması gerektiğini kaydetti.

KAZANAMAYACAK TEK ADAY KILIÇDAROĞLU

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Kılıçdaroğlu temiz, dürüst bir siyasetçi ama… Kazanmayacak tek aday! Muhalefet partileri o kadar kafayı sıyırmış olamaz… Seçim stratejisi falan di mi bu?” dedi.

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Okumaya Devam Et

Analiz

Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması: Özgür medyaya olan açlığın fotoğrafı

Çiftçinin haline üzülen FOX TV ana haber spikeri Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması Türkiye’de özgür medyaya olan açlığın fotoğrafını ortaya koydu. Habertürk gazetesinde çalışırken AKP Hükumetini eleştiren haberler yapamayan Tepeli, yandaş olmayan FOX televizyonunda kendini buldu.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de medyanın hali pürmelali Selçuk Tepeli üzerinden dönen tartışmalarda kendini gösterdi.

YANDAŞ MEDYA VE TROLLERDE SELÇUK TEPELİ ÖFKESİ

Mazot ve gübre fiyatlarına gelen zamlar yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçilerin haberini sunarken tepki göstermesi medyayı da ikiye böldü. Havuz medyası ve ak troller Tepeli’nin görevden alınmasını FOX TV’ye de RTÜK’ün ceza kesmesini istedi. Tepeli’ye destek verenler ise “Bu tepki zamlar altında inleyen halkın tepkisidir” görüşünde birleşti.

ŞÖHRETİ YAKALAYAN FATİH PORTAKAL UNUTULDU

Vatandaşın sıkıntılarını gündemine alan haberler hazırlayan FOX ekibinin bütün sunucuları gündeme oturuyor. FOX muhabir ve kameramanlarının halkın içinden haberlerini sunan Fatih Portakal, ekrandayken herkesin görüşünü merak ettiği isim haline gelmişti. Kanaldan ayrıldıktan sonra şöhreti biten Portakal’ın YouTube kanalı gerekli ilgiyi görmüyor.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA’NIN SALVO ÖZGÜRLÜĞÜ

Medyanın yüzde 95’inin AKP ve Erdoğan yanlısı haberler yaptığı Türkiye’de FOX kanalındaki zam, geçim sıkıntısı, borç altında ezilen çiftçi haberleri büyük ilgi görüyor. Aynı kanalda sabah haberlerini sunan İsmail  Küçükkaya’nın herkesi eleştirme konforu da FOX’un bu gücünden kaynaklanıyor.

Portakal, Küçükkaya ve Tepeli’nin haber sunma tarzları Erdoğan Türkiye’sinde medya özgürlüğünü olan açlığı gözler önüne serdi.

Yandaş Kütahyalı’dan ‘seçimi kaybetse de Erdoğan koltuğu bırakmayabilir’ iması

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar