Connect with us

Analiz

Erdoğan, sır küplerini diplomatik korumaya alıyor

Başbakanlığı döneminde özel kaleminde çalışan Yusuf Yerkel’i Frankfurt’a ticari ataşe atayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hamlesi yakın çalışma ekibine diplomatik koruma sağladığını bir kez daha gösterdi. Erdoğan, daha önce de özel kalem müdürü Hasan Doğan, danışmanları Mustafa Varank ve İbrahim Kalın’a büyükelçilik unvanları verdi.  

BOLD ANALİZ – Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği faciadan sonra madenci yakınlarını tekmeleyen Yusuf Yerkel’ diplomatik zırh edinmesi için Frankfurt’a “ticari ateşe” olarak atandı. Bu atama Erdoğan’a yakın çalışıp diplomatik zırh sağlanan diğer isimleri getirdi.

VARANK 2005 YILINDAN BERİ ERDOĞAN’IN EN YAKININDA

Erdoğan’la en uzun çalışan isimlerden biri şu an Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini yürüten Mustafa Varank. 2005 yılından beri Erdoğan’a çok yakın çalışan Varank’a 15 Temmuz öncesi 2016 yılında büyükelçi unvanı verildi. 2014 yılında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı yapılan Varank’ın AKP’li trolleri yönettiği gündeme gelmişti.

Soma’da madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel, Frankfurt’a ticari ataşe olarak atanarak diplomatik korumaya kavuştu.

HASAN DOĞAN 2008’DEN BERİ ERDOĞAN’IN SIR KÜPÜ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyükelçilik unvanı verdiği isimlerden birisi de 2008 yılından beri özel kalem müdürlüğünü yapan Hasan Doğan. 2014’e kadar Başbakan Başmüşaviri ve Özel Kalem Müdürü görevini yürüten Doğan’a Erdoğan Saray’a çıkınca büyükelçilik unvanı verdi.

Hasan Doğan, Erdoğan’ın başbakanlığından beri özel kalem müdürü olarak görev yapıyor.

KALIN DA BÜYÜKELÇİ YAPILDI

AKP’yle yakın SETA’nın kurucusu İbrahim Kalın, başbakanlığı döneminden beri Erdoğan’ın yakın çalıştığı isimlerden biri oldu. Daha önce Başbakan başdanışmanı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevlerini yürüten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’a Erdoğan tarafından 2018 yılında “Büyükelçi” unvanı verildi.

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Erdoğan’ın dış politika başdanışmanı.

BİRÇOK AKP’Lİ İSİM DE ARTIK BÜYÜKELÇİ

AKP’li birçok isim Erdoğan tarafından bilgi ve tecrübeleri olmamasına karşın büyükelçi olarak atandı. Bunlar arasında AKP’li eski milletvekilleri Egemen bağış Prag’a, Murat Mercan Washington’a, Abdülkadir Önen Pekin’e, Şaban Dişli Lahey’e, Aşkın Asan Cakarta’ya, Cahit Bağcı Bakü’ye, Ozan Ceyhun Viyana’ya; Erdoğan’ın basın danışmanı Lütfullah Göktaş Vatikan’a, AKP’ye yakın isim Merve Kavakçı Kuala Lumpur’a atandı.

AİLELERİNE DE KENDİLERİNE DE DOKUNULAMIYOR

Viyana Sözleşmesi gereği büyükelçi olarak atanan kişi şahsi dokunulmazlığın yanı sıra konut, araç gibi birçok dokunulmazlık  hakkı elde ediyor. Bu kişiler hiçbir şekilde tutuklanamıyor veya gözaltına alınamıyor. Kendi rızaları olmadan üstleri daha aranamıyor. Bu dokunulmazlıktan beraberindeki aile üyeleri de yararlanabiliyor.

 

Erdoğan rakiplerinin mahremine daldı

Analiz

Adana’da AKP’nin başörtüsü oyunu: Furkan gönüllüsü kadınları bu sefer başörtüsüzlere dövdürdüler

Adana’da geçen Mart ayında demokratik haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu. Aynı hatayı tekrarlamak istemeyen iktidar, bu seferki müdahalede başörtülü polisleri sahaya sürmedi.

BOLD – Furkan Vakfı üyelerine geçen Mart ayında yapılan, işkenceye varan müdahale AKP’nin başörtüsü siyasetinin ibretlik vesikasını ortaya koydu. Başörtülü kadınlara yönelik müdahaleden yansıyan görüntüler dehşete düşürürken, toplumun her kesiminden yoğun tepki topladı.

Bir numaralı gündem haline gelen orantısız müdahale de başörtülü polislerin, kendileri için yıllarca hak mücadelesi yapmış başörtülü aktivistlere coplu saldırısı vicdanları yaraladı.

Demokratik ve anayasal haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu.

Adana’da bugün de Furkan Vakfı’nın eylemi vardı. Adana emniyeti basın açıklaması yapmak isteyen gruba aynı şekilde karşılık verdi. Coplar çekildi, konuşmak isteyenlerin kafaları yarıldı.

Bu seferki müdahalenin diğerinden bir farkı vardı.

Furkan üyesi kadınların karşısına bu sefer başörtülü kadınlar dikilmedi.

Tamamı başı açık olan polislerin müdahale ettiği eylemci kadınlar, yine copların hedefi oldu.

Adana’da polis zulmü tam gaz: Kızlar yine stres attı

Okumaya Devam Et

Analiz

CHP’nin Kılıçdaroğlu ısrarına eleştiriler artıyor: Uygun aday değil

CHP’lilerin cumhurbaşkanlığı için adayın genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun olacağını açıklaması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada yorumlarını paylaşan muhalif birçok isim, Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı konusunda hemfikir…

BOLD ANALİZ – Kamuoyu araştırmalarında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısında en az oyu alan isim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ısrarcı olması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı eleştirileri giderek artıyor.

“CHP’NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU”

CHP’li birçok isim seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarının genel başkanları Kemal kılıçdaroğlu olacağını açıkladı. Son olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay dün İstanbul’da yapılan mitingde “Mırın kırın etmenin anlamı kalmadı. ‘Gönlümüzün adayı Kılıçdaroğlu’ deniyordu, o ‘gönlümüzün’ kısmı biraz kalktı. CHP’nin adayı Kılıçdaroğlu” diyerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladı.

“TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BİR ŞANSI YOK”

CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusundaki ısrarı eleştirilere yol açtı. Diken.com.tr yazarı Levent Gültekin, “Kılıçdaroğlu aday olursa” başlıklı yazısında “Kapalı kapılar ardında Kemal Bey’i adaylık için cesaretlendirenleri, aday olması için teşvik edenleri, daha şimdiden kampanya hazırlığı içinde olanları toplumun bilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek, demokrasiye dönüş konusunda Türkiye’nin ikinci bir şansı olmadığı uyarısında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KARİZMA VE PERFORMANSI YOK

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Berk Esen ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “KK adaylığında zaten sıkıntı tam da bu. Kılıçdaroğlu dürüst bir insan, partide önemli değişimlere de imza attı. 2019 yerel seçiminde büyük rolü var. Ama bu kadar zorlu, kritik seçime gidilirken tüm muhalif seçmenlerin kafasından şüpheleri atacak bir hazırlık, karizma ve performansı yok. Keşke olsaydı” dedi. Esen, Türkiye’yi Erdoğan  rejiminden kurtaracak aday ve kadro konusunda kumar oynanmaması gerektiğini kaydetti.

KAZANAMAYACAK TEK ADAY KILIÇDAROĞLU

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Kılıçdaroğlu temiz, dürüst bir siyasetçi ama… Kazanmayacak tek aday! Muhalefet partileri o kadar kafayı sıyırmış olamaz… Seçim stratejisi falan di mi bu?” dedi.

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Okumaya Devam Et

Analiz

Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması: Özgür medyaya olan açlığın fotoğrafı

Çiftçinin haline üzülen FOX TV ana haber spikeri Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması Türkiye’de özgür medyaya olan açlığın fotoğrafını ortaya koydu. Habertürk gazetesinde çalışırken AKP Hükumetini eleştiren haberler yapamayan Tepeli, yandaş olmayan FOX televizyonunda kendini buldu.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de medyanın hali pürmelali Selçuk Tepeli üzerinden dönen tartışmalarda kendini gösterdi.

YANDAŞ MEDYA VE TROLLERDE SELÇUK TEPELİ ÖFKESİ

Mazot ve gübre fiyatlarına gelen zamlar yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçilerin haberini sunarken tepki göstermesi medyayı da ikiye böldü. Havuz medyası ve ak troller Tepeli’nin görevden alınmasını FOX TV’ye de RTÜK’ün ceza kesmesini istedi. Tepeli’ye destek verenler ise “Bu tepki zamlar altında inleyen halkın tepkisidir” görüşünde birleşti.

ŞÖHRETİ YAKALAYAN FATİH PORTAKAL UNUTULDU

Vatandaşın sıkıntılarını gündemine alan haberler hazırlayan FOX ekibinin bütün sunucuları gündeme oturuyor. FOX muhabir ve kameramanlarının halkın içinden haberlerini sunan Fatih Portakal, ekrandayken herkesin görüşünü merak ettiği isim haline gelmişti. Kanaldan ayrıldıktan sonra şöhreti biten Portakal’ın YouTube kanalı gerekli ilgiyi görmüyor.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA’NIN SALVO ÖZGÜRLÜĞÜ

Medyanın yüzde 95’inin AKP ve Erdoğan yanlısı haberler yaptığı Türkiye’de FOX kanalındaki zam, geçim sıkıntısı, borç altında ezilen çiftçi haberleri büyük ilgi görüyor. Aynı kanalda sabah haberlerini sunan İsmail  Küçükkaya’nın herkesi eleştirme konforu da FOX’un bu gücünden kaynaklanıyor.

Portakal, Küçükkaya ve Tepeli’nin haber sunma tarzları Erdoğan Türkiye’sinde medya özgürlüğünü olan açlığı gözler önüne serdi.

Yandaş Kütahyalı’dan ‘seçimi kaybetse de Erdoğan koltuğu bırakmayabilir’ iması

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar