Connect with us

Gündem

Binlerce kişiyi haksız tutuklayan Sulh Ceza Hakimliğine kıdem şartı: İtirazlara başka mahkeme bakacak

AKP, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrası 2014’te kurduğu ve Gülen Hareketi mensupları olmak üzere binlerce kişiyi haksız yere tutuklayan Sulh Ceza Hakimlikliklerini değiştiriyor. Bu hakimliklere atanma için 4 yıl kıdem şartı getirildi. İtirazlara da asliye ceza mahkemeleri bakacak. 

BOLD – Hakimler Savcılar Kurulunun (HSK) ilke kararlarıyla, ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerlerdeki sulh ceza hakimleri ile birinci bölge kadastro mahkemesi hakimlerine 4 yıl kıdem şartı getirildi.

4 YIL KIDEMİ OLMAYAN SULH CEZAYA ATANMAYACAK

Resmi Gazete’de yayımlanan HSK’nin 19 Ocak tarihli Sulh Ceza Hakimlerinin Kıdem Şartına İlişkin İlke Kararı ile Kadastro Mahkemelerine ve Hakimlerine İlişkin İlke Kararı ile söz konusu yerlerde müstemir yetkilendirilecek hakimlerde asgari kıdem şartı aranacak. Buna göre, ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerlerdeki sulh ceza hakimliklerine birinci bölgede 4, ikinci bölgede 3, üçüncü bölgede ise 2 yıl asgari kıdemi bulunan hakimlerin yetkilendirmeleri yapılacak. Sulh ceza hakimliklerinin kıdem şartına ilişkin hüküm bulunmayan hallerde, HSK Birinci Dairesi tarafından belirlenecek prensipler uygulanacak.

TUTUKLAMAYA İTİRAZLARA DA BAKMAYACAKLAR

AKP’nin ‘proje mahkemeleri’ olarak hayata geçirdiği, siyasi soruşturmalarda listelere göre tutuklama yapan sulh ceza hakimlikleri geçen yıl sonunda alınan kararla artık tutuklama kararlarının itirazlarına bakmayacak. İtirazları Asliye Ceza Mahkemesi karara bağlayacak. Konuyla ilgili Adalet bakanı Abdulhamit Gül, 2022’den itibaren tutuklamaya itiraz Asliye Ceza Mahkemesi hakimleri bakacağını kaydetmişti.

HAMİLE KADIN VE ÇOCUKLARI DA TUTUKLADILAR

Sulh Ceza Hakimlikleri 2014 yılında Gülen Hareketi mensubunu tutuklamak için kuruldu. Delilsiz tutuklama, sanıkların ifadelerini tutanağa geçirmeme gibi birçok adaletsiz uygulamaya imza atan bilgisiz Sulh Ceza hakimleri 15 Temmuz sonrasında aralarında ev hanımları, esnaf, öğrenci, hamile kadınlar, çocukların da bulunduğu 100 binden fazla Gülen Hareketi mensubunun tutuklanması için karar vermişti. Birçok işkence olayını tutanağa geçirmediği kayıtlı olan sulh ceza hakimleri aynı zamanda kendilerine gelen telefon ve listeler üzerinden tutuklama yaptıkları da ortaya çıkmıştı.

Erdoğan’a biçtiği değer kadar tazminat isteyen Kılıçdaroğlu 5 kuruş kazandı

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antrenör, rakibine elenen genç kadın tekvandocuya tokat attı

Diyarbakır’da antrenör O.B, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmelerinde rakibine yenilen tekvando oyuncusu genç kıza tokat attı. Antrenörün hareketi tepki çekerken, bir izleyici o anları cep telefonuyla kaydetti.

BOLD – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki spor salonunda Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri yapıldı.

Seçmelere katılan kız sporcu, rakibine yenilip elendi. Antrenör O.B., kazanan rakip sporcuyu kibar şekilde tebrik ederken, elenen kendi oyuncusuna seyircilerin önünde sert bir tokat attı.

Antrenörün attığı tokat nedeniyle savrulan kadın tekvandocu neye uğradığını şaşırdı. Genç tekvandocuya tokat atan antrenör O.B. minderi terk etti.

DHA’nın haberine göre, Tekvando Milli Takımı’nda antrenör Hacı Özbilek, antrenör O.B.’nin sinirlerine hakim olamayarak oyuncusuna tokat attığını söyledi. Özbilek, “Sporcular etkilenmesin, diye maçları tatil ettik. Hakemler tutanak tuttu. Ailesi ve çocuk da şikayetçi olmadı. Antrenör arkadaş da pişman olup hem aileden hem de çocuktan özür diledi.” dedi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Alaattin Çakıcı’nın eroinle yakalanan adamını haber yapan gazeteci: Tehdit ediliyorum

Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun eroinle yakalandığını haberleştiren Gazeteci Seyhan Avşar, tehdit edildiğini açıkladı. Avşar, “Başıma bir şey gelirse sorumlularını bilin istedim.” dedi. Duyu’nun ifadesinde ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adının geçmesi dikkat çekti.

BOLD – Gazeteci Seyhan Avşar, Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun eroinle yakalandığını ve istihbarata çalıştığını haberleştirdiği için tehdit edildiğini söyledi.

İFADESİNİ HABERLEŞTİRDİ, TEHDİT EDİLDİ

Gazeteci Seyhan Avşar, Halk TV’de kaleme aldığı “Çakıcı için kurşun atan tetikçi eroinle yakalanmış: İfadesinde yok yok” başlıklı haberiyle suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını ve ifadesinde ise uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığı için tehdit edildiğini duyurdu.

“BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLULAR BELLİDİR”

Sosyal medya üzerinden paylaşımda yapan Avşar, “Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığı ve ifadesinde uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığım için tehdit ediliyorum. Pazartesi suç duyurusunda bulunacağım. Ancak başıma bir şey gelirse sorumluları bellidir bilinsin isterim” dedi.

DUYU’NUN SAVUNMASINDA SOYLU’NUN DA ADI GEÇİYOR

Avşar yaptığı haberde, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın tutuklu olduğu dönemde cezaevinden hastaneye getirilirken nakil aracında bekletilmesine kızıp başhekim yardımcısına silahlı saldırı düzenleten Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını yazmıştı. Gazeteci Avşar, 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Duyu’nun savunmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP Milletvekili Feti Yıldız gibi önemli isimlere ilişkin iddialar yer aldığına dikkat çekmişti.

 

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar