Connect with us

Gündem

Ankara Barosu’nda “işkence raporu” krizi

Ankara TEM’de yapılan işkenceler, Ankara Barosu’nda krize sebep oldu. Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi avukatlarının işkence görenlerle görüşerek 48 saatte hazırladığı raporu, baronun yönetim kurulu yayınlamadı. Raporu hazırlayanlardan avukat Gizay Dulkadir, “Rapor ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını emin olun ben de bilmiyorum” dedi.

BOLD – Ankara Emniyeti’nde 10 gündür gözaltında olan hukukçu, asker ve ev hanımlarına yapılan işkenceleri araştıran Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi avukatları ile baronun yönetimi arasında “işkence raporuyla” ilgili kriz çıktı.

İnsan Hakları Merkezi avukatlarından Gizay Dulkadir, yaptıkları çalışma neticesinde detaylı bir rapor ve kamuoyu açıklaması hazırladıklarını ama baronun yönetim kurulunun raporun uygun gördüğü kadarını, kendi imzasıyla açıklamayı tercih ettiğini söyledi.

“BU OLAY VAKTİ GELİNCE ÇOK KONUŞULUR”

Dulkadir, “Bunun üzerine çok uzun konuşulur vakti gelince tabi. Rapor ne zaman açıklanacak” sorusunun cevabını emin olun ben de bilmiyorum. Açıklanması gerektiğini düşünüyorum ve açıklanacağını umuyorum” dedi.

Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre Ankara Barosu Yönetim Kurulu hazırlanan raporu aynen yayınlamak yerine değiştirmek istedi. Raporun ne aslı ne de değiştirilmiş şekli henüz yayınlanmadı. Ankara Barosu sadece Ankara TEM’deki işkence iddialarının doğru olduğunu ve müdahale ettiklerini Twiter hesabından duyurdu. Baronun raporu açıklamamasına milletvekilleri ve insan hakları savunucuları da tepki gösterdi.

“RAPORU HAZIRLAMAMIZ 48 SAAT SÜRDÜ”

Avukat Gizay Dulkadir’in Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak, TEM şubede işkence iddiasından haberdar olduğumuz dün saat 08.15’ten beri devam eden yaklaşık 48 saatlik bir çalışmayı sonlandırdık. Öncelikle bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

2 gün boyunca herkesin bizi hiçbir şey yapmamakla suçladığını görürken bir yandan tutanak tutmakla, mağdurlar ve aileleriyle görüşmekle, rapor hazırlamakla uğraşmak oldukça zordu. Ancak bu bizim geliştirdiğimiz sistemin bir parçasıdır. Bu nedenle herkesin canı sağolsun.

“KAMUOYUNA YANSIYAN SONUÇ İSTEDİĞİMİZ BİR SONUÇ DEĞİLDİR””

Yaptığımız çalışma neticesinde hala açıklanmamış olan, detaylı bir rapor ve kamuoyu açıklaması hazırladık. Yönetim Kurulumuz uygun gördüğü kadarını kendi imzasıyla açıklamayı tercih etti. Bunun üzerine çok uzun konuşulur vakti gelince tabii.

Çok yorgun ve uykusuz geçen 48 saatin ardından, emek, organizasyon, duyarlılık ve adli makamlarda anlam ifade edecek veri elde etme bakımından mutluyum. Ancak kamuoyuna yansıyan sonucun ben ve arkadaşlarımın ortaya koymak istediğimin çok gerisinde olduğunu bilmenizi isterim.

“RAPOR NE ZAMAN AÇIKLANACAK SORUSUNUN CEVABINI BEN DE BİLMİYORUM”

Herkesin sorduğu “hep rapor açıklardınız bu sefer neden açıklamadınız” “rapor ne zaman açıklanacak” sorusunun cevabını emin olun ben de bilmiyorum. Açıklanması gerektiğini düşünüyorum ve açıklanacağını umuyorum.

Sadece raporun hazır olduğunu, bu sıkışık ve kaos dolu 48 saat içinde raporlamanın da tamamlandığını bilmenizi istiyorum. Bu 48 saat çok zor ve yorucu geçti. Ancak esas zor olan, bizi zorlayan, üzen ve hatta çaresiz hissettiren tarafın kendisi oldu. Tekrar herkese teşekkür ediyorum, tüm mağdurlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Ankara Barosu’nun TEM şubedeki işkencelerle ilgili açılamasına Gergerlioğlu’dan itiraz: Kem kümlü açıklama

Gündem

Antalya Emniyetinde tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süresi uzatıldı

Antalya’da anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri için gözaltına alınan öğretmenlerle öğrencilerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

BOLD – Antalya Akdeniz Üniversitesinde okuyan öğrencilerle birlikte gözaltına alınan öğretmenlerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Öğretmenler anne-babası hapiste olan çocuklara ders vermekle suçlanıyor.

ARALARINDA 18 YAŞINDA ÖĞRENCİLER DE VAR

Antalya Terörle Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlar kapsamında, aralarında Akdeniz Üniversitesinde tıp ve psikoloji okuyan kız öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Aralarında 18 yaşında öğrencilerin de bulunduğu grup, 24 saat görüş yasağının ardından avukatlarıyla görebilmişti.

GÖZALTI SÜRELERİ 4 GÜN DAHA UZATILDI

Antalya, Ankara ve diğer çevre illerde gözaltına alınıp Antalya’ya getirilen ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Konyaaltı ilçesindeki yeni hizmet binasında tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süreleri savcılık tarafından 4 gün daha uzatıldı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMA ÇOCUKLARA DERS VERMELERİ

Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre öğretmenler, anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri ve onlarla ilgilendiklerini için gözaltına alınırken, öğrencilerin neden gözaltına alındığı ise henüz bilinmiyor.

 

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Okumaya Devam Et

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antrenör, rakibine elenen genç kadın tekvandocuya tokat attı

Diyarbakır’da antrenör O.B, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmelerinde rakibine yenilen tekvando oyuncusu genç kıza tokat attı. Antrenörün hareketi tepki çekerken, bir izleyici o anları cep telefonuyla kaydetti.

BOLD – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki spor salonunda Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri yapıldı.

Seçmelere katılan kız sporcu, rakibine yenilip elendi. Antrenör O.B., kazanan rakip sporcuyu kibar şekilde tebrik ederken, elenen kendi oyuncusuna seyircilerin önünde sert bir tokat attı.

Antrenörün attığı tokat nedeniyle savrulan kadın tekvandocu neye uğradığını şaşırdı. Genç tekvandocuya tokat atan antrenör O.B. minderi terk etti.

DHA’nın haberine göre, Tekvando Milli Takımı’nda antrenör Hacı Özbilek, antrenör O.B.’nin sinirlerine hakim olamayarak oyuncusuna tokat attığını söyledi. Özbilek, “Sporcular etkilenmesin, diye maçları tatil ettik. Hakemler tutanak tuttu. Ailesi ve çocuk da şikayetçi olmadı. Antrenör arkadaş da pişman olup hem aileden hem de çocuktan özür diledi.” dedi.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar