Connect with us

Gündem

Ceza hukukçusu Özgenç: KHK’lıların mağduriyetleri kanunla telafi edilmeli

TCK’nin mimarlarından ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, 15 Temmuz sonrasında kamudan KHK’lıların mağduriyetlerinin giderecek kanuni düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Hazırladığı taslak çalışmasını ilgili yerlere gönderdiğini belirten Özgenç, “Devletin gözetimi altında bir bankada hesap açtığım için ben terörle suçlanıyorsam burada bir yanlışlık var” dedi.

BOLD – Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, 15 Temmuz sonrası KHK’larla ihraç edilen binlerce insanın mağduriyetlerinin acilen giderilmesi gerektiğini söyledi. Özgenç, somut bir suça bulaşmamış kişilerin mağduriyetinin bir şekilde telafi edilmesi gerektiğini kaydetti.

SOMUT BİR SUÇ YOKSA SADECE MAĞDURİYET OLUŞTURURUZ

TV5’te Mustafa Yılmaz’ın sunduğu Kulis Ankara programına katılan Özgenç, OHAL Kararları ve KHK uygulamalarını gündeme getirdi. Bu süreçte somut bir suçun olması halinde hukukun gerektiği şartların devreye sokulmasının normal olduğunu belirten Özgenç, “Ama somut bir suç yoksa. ‘Bilmen bir tarihte bir yurtta kalmış, bilmem ne evinde kalmış; bilmem şu gazeteyi okumuş, şunu yapmış’ diye insanları mahkum ediyorsan sadece mağduriyet oluştururuz” dedi.

KANUNİ BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

Bu durumun önüne geçecek bir çare bulunması gerektiğini vurgulayan Özgenç, “Kesinlikle bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanuni düzenleme ile somut bir suça bulaşmamış olan insanların mağduriyetinin bir şekilde telafi edilmesi gerekiyor. Devletin gözetimi altında bir bankada hesap açtığım için ben terörle suçlanıyorsam burada bir yanlışlık var. devletin gözetimi alında benim çocuğum öğrenim görüyorsa ondan dolayı ben suçlanamam. O kurumda hukukla ilgili yanlış varsa ne gerekiyorsa onu yap” dedi.

İLGİSİZ İNSANLAR TERÖRİST İLAN EDİLİP MAĞDUR EDİLDİ

15 Temmuz sonrasında bir cemaatin terör örgütü olarak ilan edildiğini ve ardından cemaatle ilişkisi olan insanların terörist ilan edildiğini vurgulayan Özgenç, “Örgütlü suçlarda tümevarım yöntemi yerine tümdengelim yöntemi işletiliyor. Bu yöntemde ilgili ilgisiz insanları terörist ilan edersiniz, bu şekilde yöntemle bir sürü insanı mağdur edersiniz. Bizim 15 Temmuz sonrasındaki uygulamalarımız tümdengelim yöntemi olmuştur. Bu nedenle bir sürü insanın mağduriyetine sebep verilmiştir. Somut suçları bir tarafa bırakıp, bir cemaat yapılanmasını bir terör örgütü olarak tanımladık. Evde kalan, kurban veren, gazeteye abone olanı terörle suçladık. Terörist muamelesine maruz bıraktık.” dedi.

TASLAK ÇALIŞMASINI İLGİLİ YERLERE GÖNDERDİM

Somut suça bulaşmamış insanların toplumda mahkum olmuş kişi gibi dolaştırılmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özgenç, terör örgütü suçlamasıyla yargılanan veya ceza almış kişilerin mağduriyetlerini giderecek bir taslak çalışmasını ilgili yerlere gönderdiğini kaydetti.

 

 

15 Temmuzcu başkanın tehditleri bedava değilmiş: 500 milyonluk 48 ihale

Okumaya Devam Et
Advertisement

Gündem

Antalya Emniyetinde tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süresi uzatıldı

Antalya’da anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri için gözaltına alınan öğretmenlerle öğrencilerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

BOLD – Antalya Akdeniz Üniversitesinde okuyan öğrencilerle birlikte gözaltına alınan öğretmenlerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Öğretmenler anne-babası hapiste olan çocuklara ders vermekle suçlanıyor.

ARALARINDA 18 YAŞINDA ÖĞRENCİLER DE VAR

Antalya Terörle Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlar kapsamında, aralarında Akdeniz Üniversitesinde tıp ve psikoloji okuyan kız öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Aralarında 18 yaşında öğrencilerin de bulunduğu grup, 24 saat görüş yasağının ardından avukatlarıyla görebilmişti.

GÖZALTI SÜRELERİ 4 GÜN DAHA UZATILDI

Antalya, Ankara ve diğer çevre illerde gözaltına alınıp Antalya’ya getirilen ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Konyaaltı ilçesindeki yeni hizmet binasında tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süreleri savcılık tarafından 4 gün daha uzatıldı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMA ÇOCUKLARA DERS VERMELERİ

Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre öğretmenler, anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri ve onlarla ilgilendiklerini için gözaltına alınırken, öğrencilerin neden gözaltına alındığı ise henüz bilinmiyor.

 

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Okumaya Devam Et

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antrenör, rakibine elenen genç kadın tekvandocuya tokat attı

Diyarbakır’da antrenör O.B, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmelerinde rakibine yenilen tekvando oyuncusu genç kıza tokat attı. Antrenörün hareketi tepki çekerken, bir izleyici o anları cep telefonuyla kaydetti.

BOLD – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki spor salonunda Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri yapıldı.

Seçmelere katılan kız sporcu, rakibine yenilip elendi. Antrenör O.B., kazanan rakip sporcuyu kibar şekilde tebrik ederken, elenen kendi oyuncusuna seyircilerin önünde sert bir tokat attı.

Antrenörün attığı tokat nedeniyle savrulan kadın tekvandocu neye uğradığını şaşırdı. Genç tekvandocuya tokat atan antrenör O.B. minderi terk etti.

DHA’nın haberine göre, Tekvando Milli Takımı’nda antrenör Hacı Özbilek, antrenör O.B.’nin sinirlerine hakim olamayarak oyuncusuna tokat attığını söyledi. Özbilek, “Sporcular etkilenmesin, diye maçları tatil ettik. Hakemler tutanak tuttu. Ailesi ve çocuk da şikayetçi olmadı. Antrenör arkadaş da pişman olup hem aileden hem de çocuktan özür diledi.” dedi.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar