Connect with us

Gündem

Aktivistlerden Ankara Barosu’na çağrı: İşkence insanlık suçudur, raporu açıklayın

Ankara Emniyeti Terörle Mücadele (TEM) şubede gözaltında bulunanlara işkence yapıldığına dair raporun gizlenmesine tepkiler büyüyor. İnsan hakları aktivistleri ve gazeteciler, Ankara Barosu’na çağrıda bulunarak, raporun açıklanmasını istedi.

BOLD – Günlerdir devam eden Ankara TEM’deki işkence iddiaları somutlaştırıldı. Ankara Barosu bünyesindeki İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı raporla işkence kayıt altına alındı.

Ancak Ankara Barosu’nun raporu açıklamaması tepkilere neden oldu. HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun çağrısıyla başlayan ‘işkence raporunu açıklayın’ tepkileri büyüyor.

RIZA TÜRMEN AÇIKLAMA YAPMALI

Gazeteci Yavuz Baydar, eski CHP Milletvekili ve eski AİHM yargıcı Rıza Türmen’i göreve çağırdı. Sosyal medya hesabından mesaj atan Baydar, “Anlaşıldığı kadar, Ankara Barosu, bünyesine bağlı İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı işkence raporunu kamuoyuyla paylaşmaktan kaçınmış, tam sansür uygulamış. Bu durumda, Merkez’in Bşk  @RizaTurmen den bir açıklama şart oldu. Neler oluyor? Tuz da mı kokuyor?”  diye yazdı.

RAPORU KAMUOYUNA AÇIKLAYIN

İnsan Hakları Savunucusu avukat Orhan Kemal Cengiz ise “İşkence insanlık suçudur. Bu suçu saptayanların kamuoyuyla da paylaşması gerekir. Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezinin tespit ve raporları zaman geçirmeden en geniş şekilde kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Etkin bir soruşturmayı teşvik etmenin de yegane yolu budur.” çağrısında bulundu.

ANKARA BAROSU EVELEYİP GEVELİYOR

2000 yılındaki cezaevlerine yönelik hayata dönüş operasyonunda bir kolunu kaybeden ve 15 Temmuz sonrası KHK ile ihraç edilen insan hakları savunucusu Veli Saçılık da işkencelere tepki gösterdi. Ankara Barosu’na çağrı yapan Saçılık,  “Ankara Barosu çok konuşup bir şey söylememeyi başarmış. “İşkence var mı, yok mu?” Soru bu kadar basit. Eveleyip, gevelemek için bildiri yazmayın.” dedi.

Hukukçu Dr. Gökhan Güneş de, sosyal medya hesabından Ankara Barosu Başkanı Avukat Kemal Koranel’e çağrıda bulunarak, Ankara Emniyetindeki işkenceyle ilgili raporun açıklanmasını istedi. Güneş, “Acaba bu açıklama neden İnsan Hakları Merkezi (İHM) tarafından yapılmadı? Ayrıca, @ankarabarosuihm tarafından yapılan açıklamalara da hiç benzemiyor. İHM tarafından hazırlanan raporu neden yayınlamıyorsunuz sn. @KemalKoranel ? Bu konuda bir açıklamanız olacak mı sn. @RizaTurmen ?” dedi.

Ankara Barosu’nda “işkence raporu” krizi

Gündem

Antalya Emniyetinde tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süresi uzatıldı

Antalya’da anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri için gözaltına alınan öğretmenlerle öğrencilerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

BOLD – Antalya Akdeniz Üniversitesinde okuyan öğrencilerle birlikte gözaltına alınan öğretmenlerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Öğretmenler anne-babası hapiste olan çocuklara ders vermekle suçlanıyor.

ARALARINDA 18 YAŞINDA ÖĞRENCİLER DE VAR

Antalya Terörle Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlar kapsamında, aralarında Akdeniz Üniversitesinde tıp ve psikoloji okuyan kız öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Aralarında 18 yaşında öğrencilerin de bulunduğu grup, 24 saat görüş yasağının ardından avukatlarıyla görebilmişti.

GÖZALTI SÜRELERİ 4 GÜN DAHA UZATILDI

Antalya, Ankara ve diğer çevre illerde gözaltına alınıp Antalya’ya getirilen ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Konyaaltı ilçesindeki yeni hizmet binasında tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süreleri savcılık tarafından 4 gün daha uzatıldı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMA ÇOCUKLARA DERS VERMELERİ

Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre öğretmenler, anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri ve onlarla ilgilendiklerini için gözaltına alınırken, öğrencilerin neden gözaltına alındığı ise henüz bilinmiyor.

 

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Okumaya Devam Et

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antrenör, rakibine elenen genç kadın tekvandocuya tokat attı

Diyarbakır’da antrenör O.B, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmelerinde rakibine yenilen tekvando oyuncusu genç kıza tokat attı. Antrenörün hareketi tepki çekerken, bir izleyici o anları cep telefonuyla kaydetti.

BOLD – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki spor salonunda Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri yapıldı.

Seçmelere katılan kız sporcu, rakibine yenilip elendi. Antrenör O.B., kazanan rakip sporcuyu kibar şekilde tebrik ederken, elenen kendi oyuncusuna seyircilerin önünde sert bir tokat attı.

Antrenörün attığı tokat nedeniyle savrulan kadın tekvandocu neye uğradığını şaşırdı. Genç tekvandocuya tokat atan antrenör O.B. minderi terk etti.

DHA’nın haberine göre, Tekvando Milli Takımı’nda antrenör Hacı Özbilek, antrenör O.B.’nin sinirlerine hakim olamayarak oyuncusuna tokat attığını söyledi. Özbilek, “Sporcular etkilenmesin, diye maçları tatil ettik. Hakemler tutanak tuttu. Ailesi ve çocuk da şikayetçi olmadı. Antrenör arkadaş da pişman olup hem aileden hem de çocuktan özür diledi.” dedi.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar