Connect with us

Gündem

Tutsak bebekler, dünyaca ünlü sanat müzesi Tate Modern’de sergileniyor

Türk resminin öne çıkan isimlerinden biri olan Gülsün Karamustafa’nın “Hapishane Resimleri” serisi dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Tate Modern’de izleyiciye sunuldu. 1971 darbesinde 6 ay cezaevinde kalan Karamustafa’nın eserleri, dünden bugüne Türkiye cezaevlerinde değişen bir şey olmadığını bir kez daha gösteriyor.

BOLD “İmdat: Fatma’nın oğlu. Sağmalcılar’da doğdu. Dışarıyı hiç bilmez.”

“Aysel: Anasının karnında içeri girdi.”

“Şevket: Geldiğinde iki aylıktı. İçerde öğrendi yürümeyi.”

“Hülya: Esrardan yatan Işıdi’nin kızı. İçeriye üç aylık girmiş. İki kere dışarı gönderdiler geri geldi.”

Bu cümleler, Londra’daki ünlü sanat müzesi Tate Modern‘de sergilenen Gülsün Karamustafa’nın “Hapishane Resimleri” adlı sergisinden… 2021 yılında Alman Roswitha Haftmann Vakfı tarafından verilen Avrupa’nın prestijli sanat ödülüne layık görülen Gülsün Karamustafa’nın cezaevlerinde gördüğü hak ihlallerinden etkilenerek yaptığı 15 resim Londra’daki ünlü sanat müzesi Tate Modern’de sergileniyor.

MALTEPE, SELİMİYE, SAĞMALCILAR VE İZMİT’TE HAPİS YATTI

Gülsün Karamustafa, 12 Mart 1971 darbesinden sonra siyasi suçlamalar nedeniyle Maltepe, Selimiye, Sağmalcılar’dan sonra 6 ay İzmit Cezaevinde kaldı. O dönemde karşılaştığı manzaralar onu çok etkilemişti ki hapisten çıkar çıkmaz koğuş ortamında doğum yapan kadınları, hamileleri, hastaları ve tutsak çocukları resmetti. Ancak sanatçı bu resimleri, hayatının çok zor bir dönemi olduğu ve hapishanede kurduğu dostlukları istismar etmek istemediği için 2013’e kadar sergilemedi.

Karamustafa, “Hapishane Resimleri” adını verdiği eserlere arşiv değeri taşıdığı için ilk kez İstanbul SALT’taki retrospektif sergisinde yer verdi. 2020 yılında ise İspanya’daki Valencia Modern Sanat Enstitüsü’nde bir kısmı sergilendi. Geçen aydan itibaren Tate Modern’de tekrar izleyiciyle buluşan resimler, 1970’lerden günümüze Türkiye cezaevlerinde değişen bir şey olmadığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı en son resmi rakamlara göre Türkiye cezaevlerinde 0-6 yaş arası 345 bebek ve çocuk anneleriyle birlikte hapiste kalıyor.  Bu rakam 2019 yılında 780’di. Günümüz Türkiyesi’nde de çocuklar tıpkı 1970’lerdeki gibi betonun üzerinde güneş, toprak, ağaç göremeden büyüyor. Kanunlara rağmen hamile kadınlar, bebekleri kadınlar tutuklanıyor. İnsan Hakları Derneği’nin raporuna göre 604 ağır olmak üzere cezaevlerinde 1605 hasta bulunuyor. Tutuklu insan sayısı ise cezaevlerinin kapasitesinin çok üstünde.

Sergideki eserlerin hepsi çok çarpıcı. Yemek sırasına geçmiş, kucağında çocukları, ellerinde tabaklarıyla bekleyen kadınlar, hasta bir kadının başında çaresiz bekleyen anneler, gözlerine hüzün ve acı hakim olan parmaklıklar ardındaki anne ve bebek, umut yeşerten vita kutuları ve görüş günleri… Müzeye giriş ücretsiz, ancak önceden online randevu alınması gerekiyor.

Parmaklıklar arkasından dışarıya bakan çocukların dramı bugün de aynı. Gulsun Karamustafa Prison Paintings (1972). Tate © Gulsun KaramustafaDavid Lambert & Rod Tidnam/[email protected] Tate

Cezaevlerindeki insan sayısı günümüzde de çok fazla. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019’da cezaevlerindeki toplam yatak sayısı 230 bin iken kalan kişi sayısı 291 binden fazlaydı. 15 gün önce Antalya’da tutuklanan 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan, yatak olmadığı için yerde battaniyeyle uyumak zorunda kaldı.

Prison Paintings 16 1972 Gulsun Karamustafa born 1946 Purchased with funds provided by the Middle East North Africa Acquisitions Committee 2019 http://www.tate.org.uk/art/work/T15195

Gülsün Karamustafa her resminde mutlaka hapisteki bebeklere vurgu yapıyor. Hapisteki hastalar, bebekli anneler ve vita kutusunun içinde yeşeren umut.

“POLİTİK OLARAK EN İKNA EDİCİ RESSAM”

Gülsün Karamustafa’nın sergide yer alan otoportresi.

GÜLSÜN KARAMUSTAFA KİMDİR?

Ankara’da 1946’da Ankara’da dünyaya gelen Gülsün Karamustafa, 1969’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun oldu. 1971 muhtırasından hemen sonra aranan birine yardım ettiği iddiasıyla tutuklandı. Hapishane gözlemlerine dayanan resimleri ilk kez “Vadedilmiş Bir Sergi’” adlı kişisel sergisinde ziyaretçilere açtı. 1 Mayıs resimleriyle ünlenen Karamustafa sinemayla da yakından ilgilendi. Füruzan’ın aynı adlı eserinden uyarlanan yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan “Benim Sinemalarım” adlı filmin yönetmenliğini Füruzan ile birlikte yaptı.

Türkiye’de ve dünyada birçok sergi açan, eserleri müzelerin koleksiyonlarına giren Karamustafa yine eserleriyle birçok ödül aldı. 2021 yılında Alman Roswitha Haftmann Vakfı tarafından verilen Avrupa’nın prestijli sanat ödülüne layık görülen Karamustafa’yı vakfın yönetim kurulu “zamanımızın en sanatsal ve aynı zamanda politik olarak en ikna edici seslerinden biri” olarak tanımlıyor.

Gülsün Karamustafa.

4 yaşındaki Rana’nın annesi Büşra Uzunkaya’yı tutukladılar

Gündem

Erdoğan aleyhine slogan nedeniyle liselilerin okullarında gözaltına alınması isyan ettirdi: İşte bu kadar zayıfsınız!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşünde slogan attığı gerekçesiyle 16 yaşındaki Eylül, okuduğu lisede sabah saatlerinde gözaltına alındı. İfadesinin ardından serbest bırakılan genç kız, telefonla görüştüğü CHP’li Gökçen’e yaşadıklarını anlattı.

BOLD – CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki lise öğrencisiyle telefonda görüştü.

Görüşmeden edindiği gözaltına ilişkin detayları paylaşan Gökçen, polisin lise öğrencisi Eylül’ü okuduğu okulundan sabah saatlerinde aldığını aktardı.

Gökçen, polisin liseli gence katıldığı 8 Mart Kadınlar Günü yürüyüşündeki sloganları sorduğunu da söyledi.

CHP’li siyasetçi, yapılanları siyasi olduğunu belirterek, “İşte bu kadar zayıfsınız” sözleriyle AKP’ye yüklendi.

Gökçen paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki Eylül ile konuştum. Sabah 09.30’da okullarından alınmışlar, tüm gün bekletilmişler, savcı bundan 2 ay önce katıldığı 8 Mart’ta atılan sloganları sormuş. Gözaltına alınan arkadaşı Bedirhan da 17 yaşında.

Nasıl bir yönetimdir ki 16-17 yaşındaki insanların önce evine sonra okuluna polis gönderecek; bir açıklama, artık bir tweet bile değil, artık slogan attığını iddia ederek gözaltına alacak. Sonra da “güçlüyüz” masalları anlatacak. İşte bu kadar zayıfsınız!”

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Gündem

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Canlı yayında tehdit ve şiddet içerikli sözleri nedeniyle “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapsi istenen Sevda Noyan’ın davası düşürüldü. Noyan’ın, kastettiği 3 kişi ile uzlaştığı öğrenildi. Noyan, ölüm listesi hazırladığına ilişkin sözlerine tepki gösterenlere ise hep aynı tonda cevap verdi.

BOLD – İktidara yakın Ülke TV’de, 2020 yılında katıldığı “Esra Elönü Arafta Sorular” programında sarf ettiği sözler yüzünden yazar Engin Noyan’ın eşi Sevda Noyan hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca hazırlanan iddianamede, Sevda Noyan’ın “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılmayan sanık Sevda Noyan’ı, avukatı Oğuz Özer temsil etti. Duruşmaya, müşteki olarak katılan olmadı.

Cumhuriyet savcısı, Noyan’ın oturdukları sitedeki 3-5 kişiyi kastettiğini ve bunlarla ilgili liste hazırladığını beyan ettiğini kaydetti.

TARAFLARIN UZLAŞTIĞI AKTARILDI

Mütalaada, Noyan’ın eyleminin “tehdit” suçunu oluşturacağına karar verilip, sitede oturanların tespit edilerek dava dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderildiği belirtildi. Tarafların uzlaştığını aktaran duruşma savcısı mütalaasında, bu sebeple davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer savunmasında, müvekkilinin suç işleme kastı veya anayasal düzene karşı sözler sarf etmediğini, aksine darbe karşıtlığı ve anayasal düzeni koruma adına beyanda bulunduğunu savundu. Noyan’ın bir daha darbe kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için elinden geleni yapabileceğini söylediğini aktaran Özer, “Kovuşturma evresinde suç vasfı değiştiği düşüncesiyle dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve gelen cevabi yazıda isimleri belirtilen mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşmanın sağlandığı rapor edilmiştir.” diyerek davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme, uzlaşma kapsamında kalan “tehdit” suçunda tarafların uzlaştığını belirterek davanın düşmesine karar verdi.

NE DEDİ

Noyan’ın davaya konu olan sözleri şöyle: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

GERİ ADIM ATMADI

Noyan’ın Tepki çeken konuşması büyük tepki topladı. Noyan sosyal medyadan gelen tepkilere aynı tonda cevap verdi.

Noyan, kendisini eleştirenlere şunları söyledi: “Evet açık ve net söylüyorum. Hiç birinizden korkmuyorum hain zombiler. Şayet bir kez daha bu ülkede darbe yapmaya kalkarsanız sonunuz hiç iyi olmayacak bunu çok iyi bilin. Yaptığınız hakaretleri attığınız iftiraları size iade ediyorum… Bilin ki hiç etkilenmiyorum.. Hain zombiler.

Konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu sefer kaçacak delik bulamazsınız. Sahte hesaplarla istediğiniz kadar saldırın, hiç etkilenmem. Alışkınız sizin iftiralarınıza… Liderim Recep Tayyip Erdoğan… Sonuna kadar onun yanındayım”

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Gündem

31 öğretmen, doktor, hemşire, mühendis ve astsubaya irtibat iltisak gözaltısı

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Balıkesir merkezli 16 ilde aralarında öğretmen, doktor, hemşire ve askerlerin de olduğu 31 kişi hakkında irtibat ve iltisak suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

BOLD – Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturmalar kapsamında 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar kişiler arasında öğretmen, doktor ve astsubay da bulunuyor.

Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla aralarında 7 öğretmen, 2 doktor, 2 hemşire, bir astsubay ve bir mühendisin olduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Jandarma ekipleri, Balıkesir’in yanı sıra Adana, Adıyaman, Ankara, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Muğla, Muş, Sakarya, Samsun, Siirt ve Van’da 31 kişiden 29’unu gözaltına aldı. Gülen Hareketi ile irtibat ve iltisaklı olmakla suçlanan kişilerle ilgili dosyada somut bir suçlama yer almaması dikkat çekti.

 

Eski MİT’çi Darıcılı, Gülen Hareketi üyelerinin nasıl kaçırıldığını anlattı: Afrika’dan rüşvetle getiriyoruz, Almanya’da mümkün değil

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar