Connect with us

Analiz

Dolarda 20 lira beklentisi: Kur korumadaki 800 milyar lira dövize dönerse ne olacak?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 18 liraya çıkan doları frenlemek için getirdiği kur korumalı TL mevduat sistemi ‘ateşe’ dönüştü. ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarıyla doların yeniden 20 liraya fırlayacağı beklentisi piyasalara geri döndü. Dolardan kısa sürede yüksek kazanç hedefleyen vatandaşlar ve şirketler hesaplardaki 800 milyar lira ile tekrar döviz almaya başlarsa ekonomik kriz derinleşecek. Erdoğan’ın seçim planı da alt üst olacak.

BOLD ANALİZ – Erdoğan ve AKP Hükumeti 20 Aralık 2021 akşamı kur korumalı TL mevduat sistemini tanıttı. Dövizini bozdurup liraya geçenlere ek faiz için Hazine garantisi verildi. Ekonomistler sistemin Hazine’ye yük, dövizin hızla yükselmesi gibi ciddi riskler barındırdığı uyarısı yapsa da AKP yaklaşık 6 aydır KKM’yi uygulamaya devam ediyor. Dolar ise an itibariyle 14,99 lirada duruyor. 15 lira duvarı yıkılırsa doların önünün açık olduğu belirtiliyor.

SEÇİME KADAR YAPILAN YAMA PATLARSA…

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimlerine kadar ekonomiyi ayakta tutmak için yaptığı yamanın patlama riski bulunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre sistemde, 22 Nisan itibarıyla 782 milyar TL birikti. Dolar karşılığı ise 53.1 milyar. Mayıs ayında ise rakamın 800 milyar liraya ulaştığı tahmin ediliyor. İktisatçılar ve bankacılar 800 milyar liranın tekrar dövize dönmesi halinde ise büyük bir kriz bekliyor.

HAKKARİ VE KIRKLARELİ DOLAR ALMAYA DEVAM EDİYOR

KKM’nin devreye girmesiyle 81 ilin döviz tasarruflarında yüzde 4.5’lik sınırlı bir düşüş görüldü. 79 ilde vatandaşların döviz alması yavaşladı. Dolarda en hızlı çözülme Sinop yüzde 8.3, Gaziantep yüzde 8.1, Kilis yüzde 7.7, Trabzon yüzde 7.7 ve Ardahan’da  yüzde 7.3 illerinde görüldü. Sadece iki şehirde Hakkari ve Kırklareli’nde her birinde yüzde 3.3 olmak üzere bireylerin döviz tasarruf mevduatları yükseldi. 79 ildeki tasarrufların Türk Lirası’na yönelmesi Erdoğan’ın seçim planına hizmet etti.

YOZGATLILAR VE NEVŞEHİRLİLER ERDOĞAN’IN SİSTEMİNE GÜVENDİ

BDDK verileri bireylerin toplam lira tasarruf mevduatının Aralık 2021 sonuna göre 228 milyar lira arttığını da gösteriyor. Aralık sonunda 1 trilyon 33 milyar lira olan Türk Lirası tasarruf mevduat toplamı mart sonu itibarıyla yüzde 22 oranında artışla 1 trilyon 260 milyar liraya ulaştı. Bireylerin TL tasarruf mevduatında en hızlı artış yüzde 38 ile Nevşehir’de görüldü. Yozgatlılar TL tasarruflarını yüzde 35, Gaziantepliler ise yüzde 29 oranında artırarak Erdoğan’ın liralaşma çağrılarında öne çıktı.

79 İL DÖVİZ ALMAYA BAŞLARSA HERŞEY TERSİNE DÖNER

Döviz cinsi tasarrufların yüzde 61’inin toplandığı üç şehir olan Ankara, İstanbul ve İzmir’de ise düşüş yüzde 5’in altında kaldı. Yılın ilk üç ayında Ankaralılar döviz tasarruflarının yüzde 4.5’ini, İstanbullular yüzde 4.1’ini, İzmirliler ise yüzde 3’ünü bozdurdu. Verilere göre 81 ilde gerçek kişilere ait döviz cinsi tasarruf mevduatları toplamı 2021 Aralık sonunda 145.7 milyar dolar tutarında iken; yüzde 4.5’lik sınırlı oranda düşüşle Mart 2022 itibarıyla 135.9 milyar dolara geriledi. Ankara, İstanbul ve İzmir’in de bulunduğu 79 şehirdeki vatandaşlar yeniden dolara yönelirse dolar talebi artacak ve bir günde 20 liralara çıkacak.

REZERVLER EKSİ 55 MİLYAR LİRA, DOLARI 20 LİRADA TUTMAK ZOR

Doları 15 liranın altında tutmak için her hafta rezerv satışı yapan Merkez Bankası, doların 20 liraya çıkması halinde satacak döviz de bulamayacak. Swap hariç net döviz rezervleri eksi 55 milyar dolardan fazla olan Merkez Bankası piyasaları kontrol edemeyince ekonomik kriz derinleşecek. Her gün gelen zamlar daha yüksek oranlarda yapılacak. Erdoğan’ın seçim öncesi beklentileri de boşa çıkacak.

Kur korumada ilk vade doluyor: Hazine 15 milyar TL ek faiz ödeyecek

Analiz

Asker köşeye sıkışan Erdoğan için mi Suriye’ye gönderiliyor

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile rahat bir nefes almak istiyor. TSK’nin sayısız trajik olay yaşadığı Suriye’ye yönelik operasyon öncesi Türkiye’de DAEŞ terörü de yeniden hortladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye yeni bir askeri operasyonun sinyalini verdi.

Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” dedi.

GÜNDEM DEĞİŞTİRME ÇABASI

Suriye’ye operasyon hamlesi, muhalefetin Erdoğan’ın vakıflar üzerinden yurtdışına para kaçırmakla suçladığı bir döneme denk geldi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 1 milyar TL’yi Ensar ve TÜRGEV üzerinden ABD’ye çıkarttığını ve kaçış planı yaptığını söyledi.

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile gündemi değiştirmek istiyor.

ACI KAYIPLAR YAŞANDI

27 Şubat 2020’de Suriye’nin İdlib kentinde Esad rejimini destekleyen Rus savaş uçaklarının saldırısı sonucu 35 asker şehit düşmüştü.

ABD VE SURİYE SICAK BAKMIYOR

ABD de gelişmeleri yakından takip ediyor. Bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türk müttefiklerimizle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ortaya attığı teklif hakkında daha çok detay öğrenmek üzere temasa geçtik. Bunu büyükelçiliğimizden ve bakanlıktan yaptık” dedi.

Suriye’den ise “Türkiye’nin topraklarımızda yapacağı herhangi bir askeri operasyon savaş suçuna denktir” açıklaması geldi.

OPERASYON ÖNCESİ DEAŞ LİDERİ YAKALANDI

Suriye’ye yapılacak operasyon öncesi ülke içinde eylem hazırlığında olan DEAŞ terörüne yönelik operasyonlar da hız kazandı.

Odatv’nin haberine göre, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Hasan el-Kureyşi’nin İstanbul’da terörle mücadele şubesi ve MİT’in ortak operasyonuyla yakalandı. Toygun Atilla imzasıyla yayınlanan haberde, operasyonun detaylarının Erdoğan tarafından açıklanacağı belirtildi.

CANLI BOMBAYA OPERASYON

Hakkında canlı bomba eylemi yapabileceği yönünde bilgiler bulunan yabancı uyruklu Anas Abbud Alşahi Bnaman adlı örgüt mensubunun Küçükçekmece’deki bir adreste yakalandı. Bnaman ile birlikte bu yıl içerisinde 12 canlı bomba, eylem gerçekleştiremeden yakalandı.

ELİNDE KUMANDA İLE EMNİYETE GELEN KİŞİYİ POLİS VURDU

Gaziantep’ta bugün akşam saatlerinde Emniyet Müdürlüğü önünde bağıran bir şahsı polis uzaklaştırmak istedi.

İl Emniyet Müdürlüğü ana giriş kapısına gelen bir kişi, üzerindeki yeleği ve elindeki kumandayı göstererek, polislere “kendisini patlatacağını” söyledi.

ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Polis ekipleri tarafından etkisiz hale getirilen şahış, ağır şekilde yaralanarak yere yığıldı. Polis, şahsın üzerinde dron ile bomba araması yapıyor.

ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Olay yerinin çevresinde de geniş güvenlik tedbiri alınırken, Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı, tedbir amaçlı yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, ”Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüzün önünde bomba süsü verilmiş şekilde saldırı girişiminde bulunan bir kişi polislerimiz tarafından yaralı olarak etkisiz hale getirilmiştir. Olay çok yönlü olarak araştırılmakta olup ilgili kişinin çok sayıda adli kaydı bulunmaktadır. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da “düğün” operasyonu: “Nişanlımı tek kişinin ifadesiyle tutukladılar, haziranda düğünümüz vardı”

Okumaya Devam Et

Analiz

Böyle giderse herkes “Dombra” dinleyecek

İktidar yanlısı stk ve bazı siyasi partilerin hedef gösterdiği sanatçıların konserleri bir bir iptal ediliyor. AKP’li belediyelerin peş peşe iptallerinin ardından konu Meclis’e taşınırken, hedefin sanatçılar değil yaşam tarzı olduğu konusunda uyarılar geliyor.

BOLD – Sırasıyla Kürt sanatçı Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Niyazi Koyuncu ve Apolas Lermi konserleri “değerleri paylaşmadığı” veya “sakıncalı” görülmesi bahaneleri ile AKP belediyeler tarafından iptal edildi.

HDP Milletvekili Oya Ersoy sanatçıların konserlerinin iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, cevaplaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Belediyelerinin konserleri iptal etmeleri konusunda talimatınız oldu mu?” diye sordu

Bugün de bazı parti ve stk’ların hedef göstermesi üzerine Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

AHLAKSIZLIĞI ÖZENDİRİYOR

İptal öncesi Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, konsere tepki göstererek, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada “Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” denildi.

HEDEF YAŞAM TARZLARI

Sadece muhalif sanatçıların konserlerinin iptal edilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Bazı milletvekilleri hedefin birkaç sanatçıdan ziyade “yaşam tarzı” olduğunu düşünüyor.

Birlikte mücadele çağrısı yapan TİP Milletvekili Barış Atay, “Sanatın herhangi bir disipliniyle uğraşan herkese sesleniyoruz. Bugün bu yasaklara hep beraber ses çıkarmazsak, hiçbirimiz bundan kaçamayacağız! Bu saldırıları bir kaç kişiye özel sanmayın. İktidarın ve yardakçılarının bu saldırıları; sanatadır, yaşam biçiminedir.

SANATÇI BULAMAYACAĞIZ

Sanatçı Ozan Çoban da “Onun konserini istemiyoruz bunun konseri olmasın diyenlere teslim olursak yarın konser verebilecek tek sanatçı bulamayacağız” diyerek uyardı.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Analiz

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Türkiye’nin geleceği üniversiteli gençler “beraber iftar yapmak” ve “aynı evde oturmak” suçlarıyla cezaevinde çürütülürken, mahkemede 100 kilo kokain kendisine yanlışlıkla geldiğini söyleyen baronlar serbest bırakılıyor. Adaletin can çekiştiği ülkede vatandaş kadar Adalet Bakanının da kafası karışık. AKP adaleti yine mizah dergisi Leman’ın kapağına konu oldu.

BOLD – Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak.

Dua eden, iftara katılan, Kuran ve hadis kitabı okuyan, komşusunun çocuğunun bisikletini tamir edeni örgüt üyeliğinden yargılayana AKP yargısı, “111 kilo kokaini bana yanlışlıkla yollamışlar” diyen yandaş holding patronunu ise serbest bırakıyor.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK

DHA’nın haberine göre, Bursa’da, 37 yaşındaki H.Ç. adlı kişi aldığı uyuşturucu madde, limon tuzu çıkınca dolandırıldığı gerekçesiyle, torbacıyı savcılığa şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde 1,5 yıldır uyuşturucu kullandığını itiraf eden H.Ç., son 3 aydır ise kullanmadığını iddia etti.

Anlaştığı torbacı Ç.K.Y.’den metamfetamin aldığını, karşılığında da 200 TL’yi elden verdiğini belirten H.Ç., maddeyi kullandığında ise limon tuzu olduğunu anladığını söyleyip şikayetçi oldu.

ADALET BAKANI DA TARİF EDEMEDİ

Yargıtay 12 Mayıs’ta, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012-2017 arasındaki bazı Twitter paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan verilen dokuz yıl sekiz ay 20 gün hapis cezasının dört yıl 11 ay 20 günlük bölümünü onadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kararı tanımıyoruz” çıkışını eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Diyor ki, ‘Tweet attı, hayatı karardı.’ Tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu var mı, bilmiyorum… Yok. O zaman sormak lazım ‘Yahu bu tweet attı da, tweet’in içinde ne yazıyor?’ Soruşturma onun üzerine açılıyor” şeklinde savunmuştu.

MİZAH MALZEMESİ

Bozdağ’ın, “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweet’in içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” ifadeleri, karikatür dergisi LeMan’a konu oldu.

Derginin kapağında, mahkeme önüne çıkarılan bir sanığa hakimin “Yaz kızım. Sanığın tweet atmaktan beraatine. Tweet’in içine yazdıklarından 2 yıl 4 ay hapsine” demesi yer aldı.

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar